Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

:D s-a jucat in PS cu saturatia si luminozitatea ;)

Share this post


Link to post

m-am jucat cu becu.. si m-am fript.. hai ma.. de cate ori sa mai explic.. sunt HDR, mai putin cea cu vaca. aceea are cerul de la poza cu casa luata de departe .. ce conteaza asa mult ce am facut, cum am facut,... cu ce aparat.. importante sunt rezultatele si, mai important e daca plac sau nu.. atat ..

Share this post


Link to post

plac, plac, cum sa nu...mai baga, Aline :mrgreen: , incanta-ne okiu..

Share this post


Link to post

Apropo de Photoshop...

post-15-1146578986_thumb.jpg

post-15-1146579040_thumb.jpg

Share this post


Link to post
m-am jucat cu becu.. si m-am fript.. hai ma.. de cate ori sa mai explic.. sunt HDR, mai putin cea cu vaca. aceea are cerul de la poza cu casa luata de departe .. ce conteaza asa mult ce am facut, cum am facut,... cu ce aparat.. importante sunt rezultatele si, mai important e daca plac sau nu.. atat ..

Si ce daca ne spui si noua, vrem sa-ti furam "meseria". Oricum talentul mai presus de orice, si tu ai din plin. Asa ca lasa-ne si pe noi sa stim cum, chiar daca nu ne iese... :) )

Iar de placut stii ca ne plac, ca altfel saream cu gura pe tine. :osanale:

Share this post


Link to post

pai nu e nici un secret.. eu am mai postat aici cum e treaba cu aceasta tehnica .. insa topicul e lung si mai greu de urmarit..

 

citez din postul anterior

 

Flex.. ti-am pus una singura din fotografiile componente .. sa explic: fotografia cu casa in vale, prima postata este o expunere multipla (mai precis 3 fotografii) una subexpusa, una normala si una supraexpusa .. tehnica e cunoscuta din "vechime" (dpdv fotografic) si se folosea pt a compensa dinamica reduca a mediului de stocare: placi foto, filme, digital etc.

 

Ce ti-am pus ca neprelucrata, e fotografia supraexpusa cu +2 EV si e normal sa nu semene cu ce ai vazut in final. Daca doream o expunere unica, as fi expus altfel astfel incat sa te incante cat de cat (nu ca cea banala, supraexpusa). Insa am stiut de la inceput ce vreau sa fac pt ca zona avea o dinamica departe de ce as fi putut surprinde printr-o unica expunere, chiar de aveam si aparat de nshpe mii de megapixeli ...

 

Nu iti imagina ca daca ma apuc si iau fotografia aceea neprelucrata.. si doar pe ea.. si ma apuc de Photoshopat, voi obtine ceva macar pe aproape de ce am obtinut prin metoda mea.. nu conteaza nr de megapixeli sau claritatea obiectivului.. pur si simplu nu ai detaliu acela si nici un soft nu ti l-ar da ...

 

Nu ma apar, chiar imi pare bine ca ti-ai exprimat parerea si nu ma supar de nici un fel pt acest lucru. Sunt curios daca iti pastrezi parerea dupa ce ai aflat "adevarul" despre fotografie 10000000.gif Si in ciuda criticilor vehemente pe care le tot primesc si pe alte situri si la multe fotografii ale mele, nu voi inceta sa realizez astfel de expuneri. Incerc sa imi definesc un stil, si cred ca acesta ma reprezinta cel mai bine. Deja postez fotografii si sunt recunoscut dupa acest stil, ceea ce e bine. (nu iti imagina ca primesc numai critici negative, pt ca m-as fi oprit .. mai multe sunt cele care ma incurajeaza sa merg mai departe.. deci cuiva place)

 

Fotografia este o arta si fiecare isi creaza arta lui asa cum vrea .. invata si modifica dupa bunul plac pana ajunge sa se exprime cel mai bine. Unii fac arta decupand bucati din fotografii si facand colaje.. si sunt f apreciati..

 

Inca astept pareri despre cele 3 fotografii 10000000.gif si scuzati polologhia 40000000.gif

Edited by Satori

Share this post


Link to post

Imi revine o deosebita onoare sa postez dupa maestrul artei fotografice si va arat cateva incercari personale prilejuite de o iesire in natura.

post-2099-1146665641_thumb.jpg

post-2099-1146665727_thumb.jpg

post-2099-1146666161_thumb.jpg

post-2099-1146666266_thumb.jpg

post-2099-1146666313_thumb.jpg

Share this post


Link to post

frumos. nu am vazut niciodata o papadie atat de aproape :)

Share this post


Link to post

Ce spuneti de aceasta iluzie optica??? Orice o fi mie mi-a placut :D

http://www.geordan.lx.ro/ciudat.html

 

 

Si niste poze cu LZ2-ul :D

post-471-1146670295_thumb.jpg

post-471-1146670320_thumb.jpg

post-471-1146670397_thumb.jpg

post-471-1146670460_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Ce spuneti de aceasta iluzie optica??? Orice o fi mie mi-a placut :D

 

Chestie de focalizare :)

Share this post


Link to post

O sedinta foto la apus:

 

_DSC6616---oana-superb.jpg

 

_DSC6568---privire-oachesa.jpg

 

_DSC6554---in-padure-langa-.jpg

 

_DSC6516---blur-cu-maturoi-.jpg

 

_DSC6507---oana-privind-de-.jpg

 

_DSC6452---in-padure-langa-.jpg

 

si cateva mai "out of the box"

 

_DSC6396---Langa-tren---lab.jpg

 

_DSC6388---iar-tren-gandito.jpg

 

_DSC6339---fereastra-chip-d.jpg

Share this post


Link to post

Imi place a treia, cel mai mult. Fa si maneca sa se fade-uiasca in black.

Share this post


Link to post

Me is speechless dar... ai folosit blitzul? Eu as fi ales ori alta culoare pt bluza(sa contrasteze mai bine cu fundalul) ori alt fundal :mrgreen:

Share this post


Link to post

da.. am folosit blitzul.. mie mi-a placut bluza, tocmai pt ca nu constrasta prea tare ...

Share this post


Link to post

Interesant! In ultima vreme am tot observat cat de bun e un blitz slave pe care sa-l poti orienta cum vrei :)

Urmeaza peste o saptamana si ceva o expozitie auto in oras si atunci voi reveni cu ceva creatii, pana atunci stau si ma uit :D

Share this post


Link to post

Prima si ultimele trei. Ultima in mod special. Dar eu sunt putin mai sinistru de felu meu.. :) >-

Share this post


Link to post

Am facut si eu o incercare timida de a surprinde un apus de soare. Nu am avut trepied dar am pus camera pe un plan fix pentru a nu o misca, unde am gresit?

 

post-2220-1146687500_thumb.jpg post-2220-1146687554_thumb.jpg

Share this post


Link to post

De ce pleci de la premiza ca ai gresit undeva? "Hienele" abia asteapta sa sara pe tine, ca esti "prospatura" cu Canonu' :D

Share this post


Link to post

Incearca data viitoare cu F8 :D De trepied nu ai nevoie la timpul de expunere folosit de tine, in cazul asta ;)

 

Varianta mea...

post-64-1146719524_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Ce spuneti de aceasta iluzie optica??? Orice o fi mie mi-a placut :D

Daca te referi la frunza ce seamana cu o molie este interesanta.

Dar daca te referi la movul ala prezent in fiecare poza sa stii ca e deranjant...si din pacate nu prea ai ce sa ii faci...provine de la o sticla de calitate proasta(banuiesc eu ca e plastic) in combinatie cu un senzor ce mai are putin si "isi da duhul"...(la un aparat de al meu de mai demult mai pateam asta cand erau acumulatorii pe duca)

 

 

 

 

unde am gresit?

post-2220-1146687500_thumb.jpg post-2220-1146687554_thumb.jpg

Nu stiu daca intrebarea e un quest sau nu...voi incerca sa fiu serios... Dupa ce am vazut pozele pot spune ca a fost un asfintit frumos dar pozele finale au trecut milimetric pe langa o realizare buna...practic aceste poze sunt orfane de partea tehnica...

Unde anume ai gresit?

Pai hai sa o iau de la Decebal inspre Stefan cel Mare(mai mult sau mai putin sfant)...

Amurgul ca scena presupune surprinderea ultimilor detalii desenate de lumina fie pe cer fie in zona liniei orizontului... pentru ca rar putem evita "prinderea" subiectului intr-un mod simplist nu este nevoie de cine stie ce artificii ... poate doar de "bifarea" urmatoarelor atribute dintr-o imagine:

 

A)

Culoarea.

In cazul tau prezenta mai multor culori in scena este probabil cel mai bun indiciu că se poate obtine o fotografie buna.

Asfintitul arunca rosu ... si stiind ca o anume cantitate de rosu place ochiului uman trebuie sa iti stabilesti cam cate procente de rosu vrei sa iti iasa in poza finala...se spune (si nu numai de catre designeri de doi lei) ca sunt suficiente 5 procente.

Sfatul asta l-am primit si eu si de fiecare data cand gasesc aceasta culoare sau o nuanta , chiar şi în pete de mici dimensiuni imi pot iesi imagini cat de cat bune dpvd cromatic...

(dupa cum spuneam mai sus daca mai acorzi si ceva atentie plasarii acestor pete colorate in imagine, reusita fotografiei este foarte posibila)

 

B)

Norii.

Cel mai bine se prezinta formatiunile noroase de deasupra orizontului, din apropierea zonei din peisaj vizate. La apus sau rasarit, acesti nori pot capata culori extraordinare. Formatiunile noroase pot crea un centru de interes dinamic si complementar care poate conferi forta centrului de interes din fotografie.

 

C)

Calmul.

Din exif am vazut ca nu l-ai sesizat...ca sa obtii acest calm in peisajul tau(afintit sau nu)ar fi trebuit sa te gandesti sa combini un ISO cat mai mic posibil, o diafragma mica pentru a beneficia de o hiperfocala şi o lumină plăcută de apus... stii cam ce timp de expunere vei obtine? Daca nu stii iti spun din experienta ca va fi in jur de 1/10-1/15.

In conditiile de mai sus e bine de stiut ca nu iti va reusi nimic daca fotografiezi "din mana" . Este mai prudent sa folosesti un trepied si, de preferinta, unul bun.

Share this post


Link to post

Fara suparare, de filtre a mai auzit cineva? Bine, stiu raspunsul: PS. Dar eu sunt de moda veche, cred inca in fotografia de la mama ei...

Share this post


Link to post

Nu zic ca nu am auzit de filtre...am auzit si am chiar cateva...

Nu am pomenit nimic de ele pentru ca nu toate "sapunierele" au posibilitatea de a le "tine" in mod direct...iar cele ce le pot tine au nevoie de adaptor...(sunt sigur de asta in cazul seriei A de la canon).

 

PS

Din toata polologhia de mai sus ar fi trebuit sa se retina faptul ca pentru a prinde o imagine frumoasa trebuie sa acorzi timp aparatului(cu senzor sau nu) sa o surprinda...

Share this post


Link to post
De ce pleci de la premiza ca ai gresit undeva? "Hienele" abia asteapta sa sara pe tine, ca esti "prospatura" cu Canonu' :D

 

Pai mi se pare mie ca scartaie ceva si in plus vreau sa invat. :thumbl:

 

 

...

Din toata polologhia de mai sus ar fi trebuit sa se retina faptul ca pentru a prinde o imagine frumoasa trebuie sa acorzi timp aparatului(cu senzor sau nu) sa o surprinda...

 

Iti multumesc pentru precizari si o sa incerc, data viitoare, sa tin cont de ele. :osanale:

Share this post


Link to post
Nu zic ca nu am auzit de filtre...am auzit si am chiar cateva...

Nu am pomenit nimic de ele pentru ca nu toate "sapunierele" au posibilitatea de a le "tine" in mod direct...iar cele ce le pot tine au nevoie de adaptor...(sunt sigur de asta in cazul seriei A de la canon).

 

Da, asa este. Si al meu S1 are nevoie de adaptor. Dar el exista si abia astept sa-l iau, pentru "supermacro" si filtre. E cam scump :D dar merita.

 

PS

Din toata polologhia de mai sus ar fi trebuit sa se retina faptul ca pentru a prinde o imagine frumoasa trebuie sa acorzi timp aparatului(cu senzor sau nu) sa o surprinda...

 

Nu e polologhie, ce ai spus este de retinut. Iar problema trepiedului trebuie avuta in vedere @dreamlike. Eu il am in gentuta mereu. Numai ca e de ala mare. Cel mai bun unul mini, cum are @alinake, cu picioare flexibile (nu alinake, trepiedul :D ).

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

cum avea alinake poate .. :) ) .. ca de cand mi-am luat magaoaia de aparat.. ala micu respira greu .. nu mai facea fata.. am dat aproape 3 mil pe un trepied capabil sa il tina ..

 

uff.. ce de bani am mai bagat ...

 

PS: mai vreti poze cu o gagica? :D

Edited by Alinake

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...