Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Atentie !

Recommended Posts

@Silviu75, Luk oil? Nu lasa curiosii sa moara :) Mie nu mi se pare deloc rea..

 

Eu cred ca Petrom :) Lukoil-ul poate e mai buna în Bucuresti, dar prin zona Iasi-Vaslui e jale rau. M-am jurat ca nu mai pun, cu toate ca are in compozitie cel mai putin sulf, plumb si alte aldehide rezultate in urma procesarii care fac rau la injectoare.

 

Silviu75 ai statia la tara, într-o comuna, unde lumea se multumeste cu orice... :( :( :(

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post
@Silviu75, Luk oil? Nu lasa curiosii sa moara :) Mie nu mi se pare deloc rea..

O singura data am avut probleme cu benzina, Petrom, Odorheiu Secuiesc, ghinionul a fost ca s-a itamplat sa fie iarna. In rest nu a facut masina talente indiferent ce-i puneam. Mol de 98 consuma de rupea. Si cel mai bine tragea la Cielo cu Petrom 99, la astalalta nu prea imi dau seama, cred ca afara trage mai bine ca Efixu.

 

Eu nu am incredere in rusi...in general si nici in Petrom...in particular(fiind al meu furnizor).

Deci ramane rompetrol pe mana caruia merg si nu am avut nici o problema.

Share this post


Link to post

Doljenii se aude? :) ) Incepeti operatiunea de iNdentificare a lui silviu75 :) )

Glumeam, lasati omu sa-si faca treaba ca raman tractoristii fara pacura :)

Dar de care pui? :)

 

later edit:

Nu vazusem ca ai raspuns deja, am avut fereastra deschisa mai mult timp :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Buna ziua , de vreo saptamana incoace i-am pus benzina de la Lukoil din oras si am vazut ca mi se aprinde din ce in ce mai des " check-ul", pana acum o saptamana puneam de la Rompetrol cu aceasi cifra octanica .

Si eu cred ca benzina de la Lukoil NU mai e buna [-X

Share this post


Link to post

Prieteni- este foarte simplu! benzina cea mai buna e aceea care are cel mai putin adaos de sulf in ea!gasiti pe google,aproape orice informatii referitoare la benzina ...cea de la luk si rompetrol are mai mult sulf in ea decat cea de la petrom si omv! :banana:

Edited by c_french84

Share this post


Link to post

Sigur check-ul ti se aprinde de la benzina! Nu are cum sa fie vreo defectiune la motor care ar trebui diagnosticata?

Share this post


Link to post

In mod sigur nu de la benzina :) )

Are un inceput de sfarsit la sonda lambda.

Share this post


Link to post

Am ajuns la concluzia asta fiindca "check-ul " sa mai aprins doar o singura data de cand am luat masina (3 luni) si atunci tot asa cand am pus de la Lukoil , dar acum m-am lamurit ca nu e de la benzina.

Multumesc Ovi_Jer

Share this post


Link to post

Eu am avut probleme cand am alimentat de la Lukoil ,imi tremura tare la relanti si imi dadea in nas la accelerari , am fost nevoit sa pun un flacon de solutie care creste cifra octanica a combustibilului sa revina la normal. De obicei alimentez de la Agip sau Petrom si nu am avut probleme ! :lavolan:

Share this post


Link to post

Astia de la Lukoil,au si benzina proasta si gazul prost!

Share this post


Link to post

Nu stiu ce parere aveti voi...eu pot sa va spun de aproape un an de cand am masina merg numai cu Rompetrol si mi se pare foarte buna...Voi ce parere aveti de Rompetrol?

Share this post


Link to post

Bag si eu de la ei... eFix! E buna pt. oras, la mersul pe afara se schimba total comportamentul masinii, nu merge bine deloc la turatii inalte!

Edited by Emil Popescu

Share this post


Link to post
... Voi ce parere aveti de Rompetrol?

Exista un topic dedicat. Citeste relatarile de acolo.

Share this post


Link to post

Eu m-am saturat sa tot schimb la statii, fara niciun rezultat - masina merge la fel cu orice fel de benzina, asa ca m-am rezumat sa bag de unde apuc sau de la cea mai apropiata statie mie (Agip).

 

Singura benzinarie pe care o evit este MOL, cu care am avut probleme, in rest toate-s o apa si-un pamant.

Share this post


Link to post

Tot timpul bag omv 100, si niciodata nu am avut probleme. Decat cand am bagat de la altii(petrom, shell etc) am avut belele. De la gunoaie, autoaprindere si puturoasa rau. Mentionez ca numai cu omv 100 nu am avut autoaprinderi. Stiu ca e scumpa, dar prefer cand conduc prefer sa am mai multe viteze decat vitezele INCET si DELOC. De cam un an bag si metabond si e super.

Share this post


Link to post

:o Am intrat pe site-ul Petrom si am cautat caracteristicile tehnice ale catorva produse petroliere de-ale lor. Benzina ECO Premium 95 / OMV ECO Premium 95 (adica cea cu Pb) este aceeasi cu OMV Carrera 95 (adica cea fara Pb). Sa fie o greseala sau chiar este aceeasi benzina, cea cu Pb fiind vanduta cu 2 bani mai mult?

Share this post


Link to post

@wicked100

Mai mult ca sigur site de 2 bani, facut intr-un weekwnd dupa o betie crunta a programatorului, cum sa aiba aceleasi componente benzenul cu plumb si cel fara?

In alta ordine de idei, am aceleasi simptome ca si Lym. Pus benzina de la diverse benzinarii (OMV, Lukoil, Petrom, MCM, astia chiar nu stiu ai cui sunt dar au benzen bun) si masina merge 98% cam la fel. Diferente de mers la Efix, in oras e ok daca mergi mai batraneste, dar afara, turata la 3500 ture urla urat motorul si e puturoasaaaa mama-mama... La consum OMV Carrera95 place la ea cel mai tare, o si papa mai repejor decat celelalte. Toate benzenurile mentionate sunt de 95, o singura data am am mers cu lukoil de 98, si asta cand am adus masina la Buzau. Si nici atunci nu m-am bucurat de ceva performante diferite ale combustibilului, ca oricum nu cunosteam ce poate masina si rotile nu erau echilibrate deloc, la 95 la ora incepea dardaiala in volan si se taia cheful de accelerari.

L.E. Sorry de neintelegere, abia acum am vazut ca e vorba de 2 produse fara plumb. Pot fi la fel, doar OMV a cumparat Petrom, nu?

Edited by Adi_Iacob

Share this post


Link to post

Petromul e OMV! Dar pt. a deruta romanul... calitatea si preturile umflate sunt dictate tot de Petrom... care Petrom mai exista doar cu numele!

Share this post


Link to post
:o Am intrat pe site-ul Petrom si ...

Iti dai seama cum este sa intri intr-o benzinarie de-a lor.

Share this post


Link to post

Toline, tot cu Rompetrolul esti aliat la pompa? Sunt curios daca ti s-a schimbat optiunea fata de acum cateva luni in urma..

Share this post


Link to post

Cu celelalte am consum mai mare. In urban, cu Efix am 8,1-8,4%, dupa primii 6600 km (acum am 10300), iar cu Lukoil 98 am 9,5%. Drumuri afara, mai lungi de 60 km, am rar si atunci bag Rompetrol 98. Oricum, cel mai recent consum pe el in urban a fost de 13L/156 km (8,3%). In extra-urban consum 5-5,5%, daca-i la vale (spre B) sau la deal (spre Bv). Nu-i vina mea ca aceasta benzina se potriveste la motorul meu si la stilul meu de rulaj, foarte "hotarat" pentru cine-l cunoaste.

Share this post


Link to post

Eu de ceva vreme sunt multumit de lukoil 98. La ultimul plin mi-a scazut putin consumul (de la 16-17 a scazut la un timid 15.5).

Principalul factor pentru care folosesc luk98 este ca trage mult mai bine decat orice benzina de 95. Iar restul benzinelor de 98 costa 4lei ceea ce este destul de mult.

 

Totusi, la luk95 nu ma pronunt deoarece am bagat o singura data la kalos si am zis ca nu mai bag niciodata.

Share this post


Link to post

Dupa un plin de benzina EFIX de la ROMPETROL Iasi 1 (o singura statie exista) membrul nostru mdascalu a avut de muncit o zi intreaga la masina. Dupa schimbat fise, capac deloc, curatat injectoare, schimbat bujii, verificare senzori si diagnoza concluzia a fost clara: benzina foarte proasta. Problemele s-au manifestat prin pierdere mare de putere, fluctuatii de turatie la relanti (motorul dadea sa moara) si engine check ce se aprindea intermitent in momentul in care motorul dadea sa se opreasca.

Share this post


Link to post

Am mai bine de o luna de cand NU am mai folosit cardul rompetrol. Multumesc pt stire, Andrei. NU mai calc pe la rompetrol decat in cazuri de maxima urgenta (adica lefter popescu). Sunt multumit (in general) de 95-ul de la petrom. Daca nu e petrom, atunci omv sau Luk. Petroamele din Neamt sunt in general ok.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...