Jump to content
Sign in to follow this  
muscarul

Benzina - 5 Lei

Recommended Posts

Cin' te-a mintit? Avem noi scuter cumparat anul trecut, nou, 2 timpi.

Share this post


Link to post

A fost alegerea voastra sa cumparati gunoaie, majoritatea scuterelor care se vand acum sunt in 4 timpi, mai verifica si tu ce se vinde acum . Mopedele sunt in 2 timpi dar exista mopede si cu GPL .

Share this post


Link to post

Uuuuu... scuza-ma, prea marit al pietei pe doo. =))

Majoritatea scuterelor ce sa vand sunt de 50cc. Ghici in cati timpi sunt acestea, in marea lor majoritate? :D

Share this post


Link to post

in 4 timpi pt ca romanul cumpara scutere chinezesti care nu sunt in 2 timpi ;)

Share this post


Link to post

Da, da. Cu siguranta. Biensur :D

 

2T, chinezesc, Casco, 10mii de km, il uiti o seara fara lant prin Militari. Asa se procedeaza. :D

Share this post


Link to post

Mah! Lasati-le naibii de scutere, hai sa vorbim despre benzina :D

Share this post


Link to post

Pai ce naiba sa vorbim despre benzina, asta este pretul si in vara o sa sara de 5 lei .

Daca vrei sa faci ceva economie fie treci la diesel care consuma mai putin, fie treci la GPL . Este foarte simplu, trebuie sa faci o alegere, eu am ales diesel pana acum dupa care o sa merg pe GPL .

Share this post


Link to post

Da mai, bine. Hai sa asteptam vara :D

Share this post


Link to post

Cred ca vara vine repde anul asta :D

 

post-1549-1205947419_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Alezzule termina cu prostiile, pur si simplu nu ai bani, nu mergi cu masina. Exista metrou si RATB pt Bucuresti, enjoy .

Io n-am bani sa merg cu transportul in comun. Mai bine iau masina. :P

 

Tolin, in momentul asta prefer mersul cu masina in defavoarea trenului. De ex. un drum Bucuresti-Craiova ma costa la fel (pt. o pers.) sau la jumatate (2 persoane) mersul cu masina.

Asa ca mai bine prefer sa stau in "scuanul meu" 2h30' decat 3h in tren... ;)

Acum 2 saptamani un drum Galati-Iasi m-a costat 33 de lei si m-a dus dobitocul ala in 5 ORE pe distanta de 270 de km. De pe la Vaslui imi venea sa-i frig un sut in k*r soferului sa zboare jos si sa-i dau talpa. Duminica seara, la intoarcere, am parcus 230 de km (maxi-taxi circula pe varianta mai lunga) cu Matizul lui Dan in 2 ore si 45 de minute si am platit pe gaz 35 de lei. Pe la Crasna i-am dat intr-adevar 140 vreo 2 km, dar in rest nu am sarit de 110, 120.

Asta in conditiile in care am plecat de la munca de la Braila la 13:30, i-am dat 160 pe dig, forja pana la depozite, forja pana acasa, forja pana la ai mei acasa ca sa ajung la 3 "sa nu pierd maxi-taxi". Hai da-o ma in **** mea... Daca stiam ca voi ajunge la 8 seara la Iasi, ma duceam cu masina, pentru o noapte cat am stat acolo. Nu mai adaug ca maxi-taxi-ul de intoarcere pleca la ora 14 din Iasi si altul nu mai era...

 

Acum cateva zile am aflat stupefiat ca, daca as vrea sa vin la munca cu transportul in comun, m-ar costa maxi-taxi 4 ron numai de la iesirea din Gl pana la munca, mai punem 1 ron maxi-taxi de acasa de la mine pana la iesire. In ritmul asta, daca as pune 20 de lei costul pe suta de km de naveta, iar eu fac 30 de km zilnic asa, rezulta ca ies aproape la jumatate mergand cu masina pe gpl, pur si simplu mi-a picat fata, eu credeam ca ies in aceeasi bani mergand cu masina fata de maxi-taxi, de fapt eu economisesc. Sa mai zic de confortul de a ma sui in masina imediat dupa ce am coborat din bloc?

 

Asadar, cand ai posibilitatea unei masini cu consum mic, la ce mama ciorilor sa mai apelezi la transportul in comun? Ca sa zgarii cu unghiile pe geamuri asteptand sa ajungi naibii odata la destinatie? Cu carligul pe nas ca sa nu simt mirosul traditional de tigari carpati amestecate cu mirosul de ceapa dezinfectata cu vodka saniuta asezonate cu hainele spalate doar la cumparare purtate de melteanul care se spala doar vara, la parau. Pai in Romanica transportul cu masina chiar nu mai e un lux, e singura posibilitate de a calatori civilizat si in timp util. Eu de Revelion am facut 2 ore pana la Constanta, in mod normal fac distanta asta in 2 ore si jumatate, la viteze rezonabile de pana in 140. Cand va exista transport in comun care sa faca 3 ore pana la Constanta si 3.5-4 pana la Iasi, voi mai apela la el, in rest o voi mai face doar in situatii de stricta necesitate. E prea scump si prea prost.

 

Asadar, chiar daca va escalada si pretul GPL-ului, la diferenta de pret de la ora actuala eu ies mai ieftin mergand cu masina zi de zi. Si asta mergand singur. Cand mai merg cu 1-2 persoane, economia e si mai mare.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

In aceeasi nota cu Laurentiu sunt si eu.

De ex., un drum Brasov-Piatra Neamt-Brasov, eu si sotia, m-ar costa 140 RON biletele + 15 RON taxiul de acasa la autogara si invers + 20 RON diverse pentru drum (apa, ceva de rontait), deh, e drum lung, 7 ore cu autobuzul. Cost total 2 persoane: 175 RON.

Cu masina: distanta 480 km dus-intors x 8%GPL consum x 1,92 RON litrul de GPL = 74 RON. Timp: 3 ore si 30 minute. Incomparabil, plus confort, plus ca plec cand vreau si pot eu, nu cand e programata plecarea autobuzului.

In alta ordine de idei, un amic s-a intors recent din state. Discutam printre altele de pretul petrolului la nivel mondial si impactul asupra pretului galonului de benzina: functie de pretul barilului de petrol, pretul la pompa variaza chiar si cu 30-40 de centi de la o zi la alta, dar spre deosebire de @RO, fluctuatia e si cu minus. Nu imi aduc aminte sa fi fost in romania scaderi de pret mai semnificative. E adevarat ca nici cresterile nu au fost mari, 6 bani, 9 bani., etc., dar au fost facute foarte des.

Share this post


Link to post

Spre exemplu- pe noi ne-ar ajunge mai scump naveta cu autobuzul decat cu masina personala. Si tre sa prind autobuzul de 7 fara un sfert, iar inapoi am cam la ora 14. Iar in zilele cand am ore in alta localitate=- bag pedala 2x3,5 km pana in statie. Am practicat asta iarna trecuta, cand nu-mi venise masina. Multumesc- nu vreau sa mai repet experienta.

Si sa merg cu vreo infectie de autobuz/microbuz in care vara miroase a curcubeu si panselute- asta sa experimenteze cine vrea- eu nu ma bag.

Share this post


Link to post

Copiez un post al unui coleg din state de pe forumul 300m :

( cat de mari sunt diferentele de preturi functie de 2-3 factori geopolitici si geografici dar cred ca mai mult geopolitici si deci, de fapt cat de ieftina ar putea fi benzina )

ATENTIE : preturile sunt / galon deci impartiti la 3,8 parca ca sa obtineti / litru :

 

"

Heres a comparsion of gas prices around the world, this was updated a year ago last I saw.

 

Netherlands Amsterdam $6.48

Norway Oslo $6.27

Italy Milan $5.96

Denmark Copenhagen $5.93

Belgium Brussels $5.91

Sweden Stockholm $5.80

United Kingdom London $5.79

Germany Frankfurt $5.57

France Paris $5.54

Portugal Lisbon $5.35

Hungary Budapest $4.94

Luxembourg $4.82

Croatia Zagreb $4.81

Ireland Dublin $4.78

Switzerland Geneva $4.74

Spain Madrid $4.55

Japan Tokeu $4.24

Czech Republic Prague $4.19

Romania Bucharest $4.09

Andorra $4.08

Estonia Tallinn $3.62

Bulgaria Sofia $3.52

Brazil Brasilia $3.12

Cuba Havana $3.03

Taiwan Taipei $2.84

Lebanon Beirut $2.63

South Africa Johannesburg $2.62

Nicaragua Managua $2.61

Panama Panama City $2.19

Russia Moscow $2.10

Puerto Rico San Juan $1.74

Saudi Arabia Riyadh $0.91

Kuwait Kuwait City $0.78

Egypt Cairo $0.65

Nigeria Lagos $0.38

Venezuela Caracas $0.12

 

I vote we all move to venezuela. Beautiful women, low gas prices, and our M's would be like seeing a murcielago here.

 

I can also tell you first hand, in Costa rica last year I went it was 1.35/gallon, and in Ecuador it was .98/gallon.

"

Share this post


Link to post

Dupa mine, previziunile astea se cam bat cap in cap. Ba ca leul in vara va avea o paritate de 1/3.5 cu euro, ba ca benzina va fi 5 lei.

 

 

..

Nigeria Lagos $0.38

Venezuela Caracas $0.12

 

I vote we all move to venezuela. Beautiful women, low gas prices, and our M's would be like seeing a murcielago here.

..

Hahahahaha, nu mai da de astea ca poate vine sato si te intreaba daca au praf acolo :D

Share this post


Link to post

Ce praf- din acela alb?

Ce sa spun- asa preturi de-am avea si noi macar un an- de proba- sa zicem. Irealizabil, oricum.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...