Jump to content
Sign in to follow this  
john

Harta Bucuresti

Recommended Posts

Dragutzaaaa...dar parca mai utila mi se pare aia mare, de 130 de mega... oricum, mijto lucruri se pot face cu zoomifyer ala... :)

Share this post


Link to post

Si eu o vreau pe aia mare, stie cineva pe unde e? am auzit ca se gaseste ceva pe de ce++ bucuresti.jpg

Share this post


Link to post

:angry: normal Militariul nu intra in poza lor... e prea la porumb pentru ei...

Share this post


Link to post

o am eu la share pe de ce++ ( cand intru) ii zice harta bucuresti parca si are vreo 250 de mega

Share this post


Link to post

aia, aia...cum o putem lua de la tine?

Share this post


Link to post

pai trebuie sa intru eu pe de ce++. si atunci o luati. Dar altfel nu se mai gaseste?

 

Modificare: ii zice satelit_bucuresti

Edited by Zmeu

Share this post


Link to post

Bre Luc, matale chiar vrei sa ti-o iei azi sau cum...adica eu am de tz luni de zile poza acasa si nu zici nimic?....tradatorule...

Share this post


Link to post

Puii mei, de unde sa stiu daca nu zici nimic

Share this post


Link to post

am si eu pozele astea, pot sa le aduc pe cd la intalnire

Share this post


Link to post

Eu unul m-am descurcat super cu harta din Pagini Aurii. Cei cu care m-am vazut la intalniri o stiu. Nu mai am nevoie de alta. Vreau doar sa-i fac un Back-up la un scanner. Cu ea facuta sul intre scaune nu-mi era frica de aglomeratia si de strazile din Bucuresti.

Share this post


Link to post

:wink: am observat ca pe la unele obiective militare si UM-uri harta e bruiata... motive de securitate oare??? sa pe-acolo nu bate satelitu??? :tongue:

Share this post


Link to post

IN Militari e nor/ poluare/ ceatza ceva. Nu e bruiata, am vazut jpg-ul cu un viewer calumea, nu cu prostia aia si se vad ok.

Share this post


Link to post

E nor. Si nu este doar in militari este si in partea de Nord. Oricum, tare mi-am batut capul sa inteleg cum si cine s-a scapat de a ajuns harta asta pe internet! :)

Share this post


Link to post

Pe vremea cand a aparut harta asta pe net, adica cred ca acum vreun an de zile sau asa ceva stiu ca am incercat sa identific momentul aproximativ cand a fost pozat Bucurestiul. Nu mai tin minte motivele exacte pentru care am concluzionat, dar oricum stiu ca opinia a fost ca e din anii 90 - 95.

Hartile vechi apar disponibile pe net fara restrictii pentru ca nu prea mai sunt de actualitate. De ex: Terraserver la care poti sa faci zoom pana la 1 m/pixel pt. New York si alte chestii. Am mai vazut unul server pe harti de pe net care dadeau pt. zona New York / Washington harti din 98 - 99, dar pt. zone fierbinti gen Mosul, Bagdad, Khandahar, erau vechi doar de 2-3 luni. Deci harti vechi de 10 ani sunt destul de safe.

Share this post


Link to post

Spre exemplu pe harta asta nu vei gasi Shell Fundeni! Cauta Mall-ul sa vezi ca nu il vei gasi... si tot asa..cladiri care acum exista si atunci nu existau...~'95 am concluzionat si eu.

Share this post


Link to post

Si eu, am incercat sa-mi caut oltcitul in parcare! :-S Da' se pare ca eram plecat in vacantza! <:-p>

Share this post


Link to post
Cauta Mall-ul sa vezi ca nu il vei gasi... si tot asa..cladiri care acum exista si atunci nu existau...~'95 am concluzionat si eu.

Ba pe harta pe care o am eu apare Mall-ul Vitan care cred ca e mai recent de '95.

Share this post


Link to post

Ce apare gratuit pe net, sigur este prea vechi pentru a mai fi util cuiva. Până acum ceva ani, doar armata (ştiţi voi a cui armată ;) ) avea sateliţi suficienţi de buni pentru hărţi detaliate, însă recent s-au lansat sateliţi "fotografi" de către firme particulare, şi cum uitatul e pe gratis deocamdată, vă puteţi cumpăra la nişte sume acceptabile hărţi destul de amănunţite ale oricărui punct de pe glob ;)

 

http://www.globexplorer.com/

http://www.terraserver.com/

 

etc :wink:

Share this post


Link to post

Pentru Bucuresti mi se pare foarte util NetEdit, programul ala cu harta care are si numerele strazilor.

Share this post


Link to post

Harta clujului o are cineva?

Share this post


Link to post

As avea nevoie de o portiune de harta care sa cuprinda Valea Lonei. Atasez o poza, n-am gasit mare lucru cu google.

post-439-1204573711_thumb.jpg

Edited by andy

Share this post


Link to post

NU cred ca te ajuta asta pt ca am impresia ca tu vrei cu zoom mai mare, mai in detaliu, dar...

post-3313-1204586149_thumb.jpg

post-3313-1204586259_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Sunt ce trebuie. Multumesc!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...