Jump to content
Sign in to follow this  
blackhowk

Achizitie Matiz In Conditiile Privatizarii...

Recommended Posts

salutare,

nu stiu daca a mai fost scris pe aici asa ceva... incerc si eu.

vreau sa achizitionez un matiz de la unul din dealerii companiei daewoo...in conditiile privatizarii cu ford.

problema nr: 1 este viitorul acestui autoturism:

 

- se ofera o garantie de 3 ani - se vor respecta termenele?

- se vor produce piese de schimb - 7-8 ani?

- pot privi spre viitor cu acest autoturism, in conditiile in care printr-un credit auto sa zicem, il achit in 5 ani... iar fabrica este pe duca...

- este posibil sa ma lovesc la vanzare de reticenta cumparatorului - scade pretul ca nu se mai produc unitati sau piese..?

multumesc

Share this post


Link to post

chiar nu stiu

aceleasi intrebari mi le pun si eu

dar eu sunt foarte mandru si fericit cu matizel al meu

Share this post


Link to post

Parerea mea. Va fi aceeasi situatie ca si la Solenza. Adica cei care avem Matiz, care nu e folosit sau nu a fost folosit la taxi, va fi foarte cautat! Piese s-au gasit si se vor gasi, chiar daca din import, vor avea un pret putin mai mare, dar o calitate crescuta.

Share this post


Link to post

Ok. Parerea mea e ca te agiti degeaba. Masina o iei de noua. Piese se vor fabrica cel putin inca vreo 10 ani. Daca ar fi asa cum te gandesti tu, lumea nu si-ar mai lua opel vectra de prin '90 pentru ca nu se mai fabrica. Totusi lumea cumpara masini second chiar daca nu mai sunt in fabricatie. Am mai auzit idei de tipul acesta-chiar eu am fost intrebat cum de mi-am luat Cielo (asta prin 2006) cand fabrica de la Craiova e "pe duca". Eu spun ca nu ai de ce sa-ti faci griji, daca vrei sa iti iei masina, fa-o.

Share this post


Link to post

Este o lege care spune ca e obligatoriu sa se fabrice piese de schimb la o masina inca 10 ani din momentul in care nu se mai produce masina.Daca compania este cumparata(cazul Daewoo) piesele se vor fabrica sau importa de catre producator.In cazul asta Ford va tine deschisa productia de piese inca 10 ani.Si oricum stai linistit, pentru ca Matizul in general isi pastreaza bine pretul si fiind mica/ieftina/fiabila o vei putea vinde la pret bun fara probleme.Bafta.

Share this post


Link to post

Ce pot sa spun mai mult decat...ca Tico al eu are 10 ani si nu m-am zbatut pana acum sa gasesc piese pentru ca se gasesc la orice "colt de strada"!

Share this post


Link to post

Despre piese n-ai de ce sa-ti faci griji. Gasesti chiar si coreene, cu sigla GM pe ele, insa calitatea este destul de indoielnica, cel putin a celor fabricate recent, asta ti-o spune un mandru apropitar de matiz fabricat la sfarsitul anului 2006. Daca nu o sa ai probleme cu motorul si cutia de viteze, de tablaraie tot nu scapi. Impresia mea este ca au fost facute la misto masinile astea, cel putin in ultimul timp.

 

Daca vei avea probleme pe garantie, nu stiu cine te va baga in seama. Stiu ca pe mine nu m-au bagat si mai ca nu m-au facut prost in fata. Tratat la misto, in sictir si nici nu au ascultat, d-apai sa constate daca am dreptate in ceea ce zic sau nu.

 

Eu unul, nu mi-as mai luam Matiz inca odata, calitatea a scazut mult. Masina este achizitionata in sistem leasing si cam regret pasul facut.

Share this post


Link to post

da, stiu de 8 ani si nu 10 la productia de piese pentru autoturismele scoase de pe banda de productie, numai ca daewoo nu se comporta nativ legal (vezi licenta expirata) din cate stiu.in plus in acelasi timp piese vor fi ( deduc) dar oare cum se vor face garantiile? presupun ca dealerii se vor orienta catre alte marci iar lui ford ii va sta in coasta matizelu'.

Share this post


Link to post

Deja City Center 2 (Poligrafiei) NU mai este reprezentanta acreditata Daewoo! Au renuntat la chestia asta, nu mai efectueaza nimic sub incidenta garantiei.

Share this post


Link to post

Matizul meu e cumparat din ianuarie, are aproape 4000 km, nu am probleme cu el. In plus de pe la 3500 km. am observat o scadere a consumului de la 6,4 la 5,8%, mixt in conditiile in care nu merg niciodata singur. Asa ca daca ar fi sa aleg iarasi, as cumpara tot matiz. Cred ca in Bucuresti sunt multe service-uri acreditate Daewoo, de a renuntat unul. Cred ca sunt obligati sa asigure si garantia ( macar o acreditare in fiecare oras).

Share this post


Link to post

Si cum faci tu asta? Cum obligi niste SRL-uri sa aiba contract cu tine?

 

Adevarul este in ca in 2 luni si 4000km iti faci o super-mega parere despre fiabilitatea unei masini, n-am ce zice! Da, intr-adevar, inca nu s-a rupt in drum, este super-fiabila, inseamna ca va tine peste 200k km.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
- se ofera o garantie de 3 ani - se vor respecta termenele?

 

Tinand cont ca DWAR a fost cumparata, si nu lichidata/falimentata ... e destul de probabil ca se va respecta garantia.

 

- se vor produce piese de schimb - 7-8 ani?

 

La cat de multe Matizuri sunt pe strazi, poti sa fii sigur ca se vor produce mult si bine piese de schimb. In cel mai rau caz, de diverse SRL-uri; in cel mai bun caz, de catre GM DAT Koreea. Espero nu se mai fabrica din 1997, si eu inca nu am intalnit piese de schimb care "sa nu se gaseasca". Se gaseste orice, in cel mai rau caz adus din Coreea direct.

 

- pot privi spre viitor cu acest autoturism, in conditiile in care printr-un credit auto sa zicem, il achit in 5 ani... iar fabrica este pe duca...

 

Spre viitor privesti cu ochii, nu cu autoturismul :) serios acum, e o masina ieftina, fiabila, potrivita pentru Romania. Nu stiu daca asta ti-e suficient sau multumitor.

 

- este posibil sa ma lovesc la vanzare de reticenta cumparatorului - scade pretul ca nu se mai produc unitati sau piese..?

 

Tinand cont de ciudatenia cumparatorilor romani, orice e posibil.

Share this post


Link to post

Eu cand am avut ideea de a-mi cumpara Matiz nou, m-am dus la dealer(coincidenta face ca in cazul meu tot aia sa vanda si Citroen) si sa am intrebat clar: (sept 2007)

1. Pana cand se mai produc matizuri? R: Nu stim, nu am fost imformati

2. Cu garantia cum se procedeaza? R: asiguram garantia si dupa preluarea fabricii de catre Ford, la fel se asigura si piese pentru revizii. (acest dealer a avut si Piaggio la vanzare si inca ofera garantie/service pentru ele)

 

Binenteles, nimeni nu poate obliga un dealer sa isi pastreze statutul de reparator autorizat Daewoo cu forta, si ar fi cam nasol sa apara orase pe harta RO fara service autorizat Daewoo. In constanta majoritatea s-au reprofilat sau mai au inca o marca, deci nu dispar prea usor :D

 

Despre piese si prezenta lor pe piata s-a discutat deci nu mai adaug nimic ;)

Share this post


Link to post

-vaxxi-

'Tinand cont ca DWAR a fost cumparata, si nu lichidata/falimentata ... e destul de probabil ca se va respecta garantia.'

 

 

Chiar daca ar fi fost falimentara tot s-ar fi tinut garantia.Vezi cazul Rover/Mg, masini a caror garantie este oferita de BMW acum.

Share this post


Link to post
- se ofera o garantie de 3 ani - se vor respecta termenele?

- se vor produce piese de schimb - 7-8 ani?

Cu siguranta n-ai de ce sa-ti faci probleme, in privinta asta. Garantia se va respecta :) . La fel si piesele de schimb vor fi produse mult (nu stiu daca si bine :D ), sunt prea multe Matizuri pe strazi sa nu se asigure piese de schimb.

Share this post


Link to post

foarte bune opiniile. maine voi merge la un dealer pe calea mosilor sa-i stiu pozitia, va tin la curent.

Share this post


Link to post
foarte bune opiniile. maine voi merge la un dealer pe calea mosilor sa-i stiu pozitia, va tin la curent.

 

eh, la dealerul - service de pe calea mosilor pe langa atmosfera de "veche cooperativa" nu am fost servit nici macar cu o oferta de culoare color! in fine trec peste asta, acest service - dealer lasa impresia ca se va reprofila numai pe service...

am intrebat: stimata doamna, aud tot felul de vesti cum, ca acest matiz ar fi pe banda de fabricatie de la inceputul lui februarie, este martie si nu aveti nici un model.

ca raspuns am primit: asa cum ei ne-au dezinformat asa si noi va spunem - LUNA APRILIE!

sigur luna aprilie? / nu stim...

 

nu stiu ce sa mai comentez dar sunt sceptic, astept sa-mi spuneti voi ce parere aveti.

ps: am lasat numarul de telefon la toti dealerii din bucuresti...

Share this post


Link to post

Poti incerca cu un telefon sau un mail si la alti dealeri, posibil sa fie si masini pe stoc (asta daca deplasarea pana la dealerul respectiv nu constituie o problema).

Share this post


Link to post

Parerea mea, care m-a si facut sa imi iau Matiz:

1. Masina e mica, consum acceptabil, piese ieftine, per total o masina usor/ieftin de intretinut in comparatie cu altele.

2. In contextul cresterii preturilor la combustibil, Matiz va avea un plus.

3. Am discutat cu un patron de magazin de piese Daewoo din CLuj, care aduce foarte multa marfa si din import. L-am intrebat daca nu se teme pentru afacerea lui si mi-a spus: DELOC. La cate masini Daewoo sunt pe strazi (cred ca dupa Daciaurmeaza Daewoo) si avand in vedere ca parcul auto Daewoo se invecheste - deci va avea nevoie de piese- chiar nu e nici o problema.

 

Asadar, sfatul meu - ia-ti Matiz. INSA sincer, in locul tau, as prefera sa caut un Matiz de prin 2004, poate prinzi un euro II, pentru ca nu se compara calitatea cu cele pe care le mai gasesti acum de noi. EU asa am facut, si eu l-am luat in rate, cu credit, nu cu banii jos, si sunt super multumit. Dar acest ultim aspect tine de tine, daca esti dispus sa risti cu un SH.

Share this post


Link to post

Cica se mai produc vreo 2000 de Matizuri pana la oprirea definitiva a liniei de montaj. Info direct de la uzina. Cel mai probabil se vor da in programul rabla, ca painea calda.

Intr-adevar calitatea a scazut, insa in ziua de azi nu-ti mai iei masina sa o dai la copii mostenire. Eu zic sa iei Maty nou daca poti sa te bagi la "Rabla".

Share this post


Link to post
Cica se mai produc vreo 2000 de Matizuri pana la oprirea definitiva a liniei de montaj. Info direct de la uzina. Cel mai probabil se vor da in programul rabla, ca painea calda.

Intr-adevar calitatea a scazut, insa in ziua de azi nu-ti mai iei masina sa o dai la copii mostenire. Eu zic sa iei Maty nou daca poti sa te bagi la "Rabla".

 

 

dupa indelunigi "gandiri" m-am hotarat sa achizitionez un maty - cum ii spuneti voi - saptamana viitoare merg sa-l comand...

sa auzim numai de bine! : )

Share this post


Link to post

Ca tot am schimbat un amortizor pe garantie, am observat ca pe foaia aia de constatare, la garant era trecut Ford Motor S.A, sau ceva de genul asta.

Share this post


Link to post

Ultimul Matiz a fost fabricat ieri.

Matizul a intrat în fabricaţie în anul 1999, iar de atunci şi până acum au fost produse aproximativ 123.000 de maşini.

 

L.E. Sorry, abia acum am vazut ca a mai fost postata stirea asta, aici. :)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...