Jump to content
Sign in to follow this  
BogdanG

Dricu Negru

Recommended Posts

La multe masini (i.e. Mitsu al meu si Auris) autonomia e calculata independent in functie de un consum mediu mai recent, nu de cel afisat si care e calculat de la ultima resetare. La altele se bazeaza strict pe cel mediu afisat.

 

Sunt curios cat iti ia in afara. Al meu e pe la 13 cu 9, motor mai mic dar awd, greutate si aerodinamicitate mai mari.

Share this post


Link to post

Hai ca pana la urma am aflat cum functioneaza sistemul, el calculeaza ultima medie si spune cati km dar cu fractii de cate 10km .

Consumul extraurban este de 7.5% la 130km/h si 6.7 % la 90km/h. Iar pe 50km cit am facut pana la mosie si inapoi am avut un consum de 6.9% dar nu am mers foarte tare.

M-am fatzait azi prin Bucuresti vreo 63km si consumul a fost de 13.9 % numai Bucuresti si destul de aglomerat.

 

Deja ma gandesc ca masina asta chiar nu consuma foarte mult :D

Share this post


Link to post

Atunci la ce iti mai trebuie GPL? :D

Sa o folosesti sanatos, fara evenimente si sa te bucuri de ea.

Share this post


Link to post

Ei, vreau si eu sa merg moka :D

 

Am descoperit ca masina este dotata cu subwoofer si amplificator de fabrica :banana:

De asemenea sistemul are Dolby Surround, la ce foloseste sincer nu stiu.

Oricum bassul este sublim iar muzica se aude demential acum, dupa mai multe setari la SW .

Share this post


Link to post

Ce turatie are la 90 km/h intr-a V-a ? Dar la 120 km/h ?

Share this post


Link to post
Ei, vreau si eu sa merg moka :D

 

Am descoperit ca masina este dotata cu subwoofer si amplificator de fabrica :banana:

De asemenea sistemul are Dolby Surround, la ce foloseste sincer nu stiu.

Oricum bassul este sublim iar muzica se aude demential acum, dupa mai multe setari la SW .

Se vedea intr-una dintre poze un difuzor plasat pe bord, in centru, ala este subwoofer-ul?!

 

Si ca idee: la citronel autonomia o calculeaza in functie de stilul de mers :)

Share this post


Link to post

Difuzorul din mijlocul bordului este boxa centrala... Dolby Surround.

Share this post


Link to post

@Tolin nu mai stiu cit aveam la 90km/h si 130km/h, o sa ma uit azi si comunic.

@Pedala dar SW ai idee unde este ?

Share this post


Link to post
sub porkbagaj are 2 compartimente unde aveam asa: [...] bateria masinii

 

Adica ai baterie in spate ?

Share this post


Link to post

Sunt unele masini care au bateria in portbagaj.

Altele ( ca la mine ) o au deasupra rotii dreapta si e un calvar sa o schimbi ( adica trebuie sa dai aparatoarea de noroi jos, roata dreapta fata jos samd )

Share this post


Link to post

@Tolin, la 130km/h am 3000rpm si consum de 8.5 % iar la 90km/h am 2000rpm si consum de 6,7 % .

@Vaxxi BMW si MB au bateria in porkbagaj .

 

Dricu negru primi pt buna purtare (consum 13.3% urban pe 400km) una bucata set gume iarna marca Nokian WR 205/60/15 indice viteza W . Pe deasupra am aflat ca din toate rotile masinii decit una era dreapta, este vorba de roata de rezerva. Toate cele 4 jante erau strambe si strambe rau. Acum este o placere sa conduc dricul negru. Toate zgomotele dubioase si vibratiile au disparut . Sunt mega incantat.

 

Urmeaza peste 3 saptamani sa vina urmatoarele jante pt dricu negru . post-725-1204919074_thumb.jpg

Share this post


Link to post

CEA MAI TARE MASINA FRATE !!!!!

Volvo kicks ass

Share this post


Link to post

Din ce vad prin Vadis ar trebui sa fie prin portbagaj in partea stanga

Edited by Pedala

Share this post


Link to post
... consum 13.3% urban pe 400km ...

Cum ai reusit, inainte consuma de la jantele patrate ?

Share this post


Link to post

Eh, a mers mai mult seara si la inceput a mers mai mult pe aglomeratie.

 

Bogdanele, da-ne si viteza medie de la resetarea mediului ca altfel nu e complet relevant.

Share this post


Link to post

Nu are nici o legatura cu jantele patrate, pur si simplu aveam consumabilele neschimbate de vreo 80k km .

Viteza medie este de 23km/h si consumul 13.1 % acum .

 

Gata am rezolvat cu actele, de maine sunt propitar cu acte :D

Share this post


Link to post

interesanta masinaria... dar cu toate ca nu sunt absolut deloc fan VW, nu stiu daca as fi dat golful pe asa ceva...

 

pana acum cum te simti cu alegerea facuta? (ca asta e de fapt cel mai important, nu parerile din exterior)

Share this post


Link to post

Pai nu am dat nici un Golf pana la urma. Am ramas cu ambele, si cu Golful si cu Volvo.

Este Ok Volvo, foarte mare si silentioasa. Iar dotarile si finisajele sunt ok, singura problema este cu piesele care sunt scumpe in RO.

Share this post


Link to post
Viteza medie este de 23km/h si consumul 13.1 % acum .

Viteza medie de 23 km/h in urban o obtineai in Bucuresti in 1991, asa ca nu prea e relevant consumul drept urban, dar in fine.

Share this post


Link to post

Acum am ajuns la 25km/h si 13.4% consum tot urban . Nu inteleg de ce zici ca prin 91 se circula asa ? sau ai trait pe la capitala si eu nu stiam :P

 

Problema este ca atit afiseaza BC, dar la pompa iese un 12% . Inca mai cercetez .

Share this post


Link to post

Aia nu e viteza de mers urban decat daca nu contorizezi opririle. Ori mergi numai noaptea, ori e mai mult extraurban. Eu am o viteza medie pe ultimii 30000km de cca 30km/h iar 70+% sunt extrurban. Nu mai baga consumul la cura de slabire ca acusi vine iar unu cu cielo si zice ca ii consuma 4%.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Consumul urban se calcula la sfarsitul anilor 70, inceputul anilor 80, simulandu-se o circulatie aglomerata, cu viteza medie de 18 km/h. Ce ai matale la dric e mai mult de atat, nu mai zic ca in Bucuresti viteza medie se cam confunda cu consumul extraurban la Tico.

@Andrei: cu cate radare ai pe traseul ala de 46 de km, deja poti sa spui ca mergi urban.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Cine stie, poate opreste motorul la semafor...ca sa nu contorizeze "statul"... =))

Share this post


Link to post

Eu cred ca voi sunteti Gica Contra, daca BC spune 23km/h si consum de 13.6% acum ce naiba vorbiti voi de extra urban. Daca voi mergeti cu 5km/h prin oras este problema voastra. Eu am traseele mele foarte clare pe care merg si chiar daca merg bara la bara 4km maxim tot dau de locuri unde pot merge constant cu 60-70km/h .

Ideea era alta, BC minte cu un litru in plus, deci consumul real este undeva pe la 12.6 % adica exact cit zice Volvo ca trebuie sa consume un V70 .

 

Noi imbunatatiri, am luat un set de stergatoare gen "aero" la uimitorul pret de 50 RON si sterg exceptional .

Share this post


Link to post

Neah, tu esti Gica Contra. Un consum relevant pe urban este cu o viteza medie de 15-17 km/h. Altfel inseamna ca ori mergi mult noaptea si destul de tare, ori ai cuplat si parcurs extraurban.

 

In orice caz iti dai seama ca nu ai cum sa ai 13% in Bucuresti, la modul general, nu? Poate la parcursurile tale, care nu sunt aceleasi cu majoritatea lumii.

 

Chiar si asa, nu mi se pare ca ar consuma mult. E ok.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...