Jump to content
Sign in to follow this  
Elfu

Bubu Mic By Toyota

Recommended Posts

Cutit in rana.. lasa ca nu e decat dublu consumul :P

Share this post


Link to post

Azi dublu, maine mai mult decat triplu. Abia dupa ce devin ecologist GPL poate raman la un dublu constant.

Share this post


Link to post

@Cumnatu

 

Sorry dar nu m-am putut abtine. =))

 

Stii ce fun e sa faci ~500+ km pe urban cu 120 RON? :P

Share this post


Link to post

Eu zic ca trebuie sa donezi una alta numai asa, ca sa nu te vada Dumnezeu ca iti si da dar cica iti mai si ia din cand in cand :P

Share this post


Link to post

Ce am spus pe pagina anterioara am spus cu "buna stiinta".

 

Saptamana trecuta am fost nevoit sa incerc Opelul deoarece are portbagajul mai mare (imens)<<<a fost ziua unui coleg si a trebuit sa car baxuri > :) >>>. D.p.d.v tehnic masina este exceptionala dar nu ofera nici un pic de...pasiune ca dupa aceea sa ma urc intr-a mea si sa ma simt cu totul altfel (in bine). Acum ai inteles @Steph ?

 

@Night Elf --de 26 de ani de cand conduc nu am facut-o decat din pasiune :)

 

Buburuza ce mai face ???

Share this post


Link to post

Pasiune in Aveo?

Share this post


Link to post

Pasiune poate fi si in Trabant sa stii :) . Pe fiecare il misca altceva, nu toti tremura si se scapa in pantofi cand vad un Ferrari pe strada sa stii. Fiind vorba de PLACERE si PASIUNE astea nu sunt explicabile, ci pur si simplu asa sunt.

Share this post


Link to post

Refuz sa cred ca poate fi pasiunea in aveo dar in opel nu.

 

Eu am inteles ca interiorul de opel e cuminte, nepasional ... parerea mea ca si cel de aveo la fel si in general doata gama daewoo/chevy/opel. De aici problema mea. Adica sunt prea apropiate lucrurile ca sa zici ca unul strneste pasinui si altul nu.

Share this post


Link to post

Si ADN-ul uman e foarte apropiat de cel al primatelor. Cu toate astea... :D

Share this post


Link to post

@satori >>> =)) :) )

 

@steph >>>Pasiune nu in Aveo...in masina mea (daca intelegi),aceasi pasiune o aveam si inca omai am si pt. 1310 ,care desi nu mai este a mea (noul proprietar fiind un prieten),m-am oferit ca mecanic al ei..dea' moaca :)

Share this post


Link to post
Pasiune poate fi si in Trabant sa stii :) . Pe fiecare il misca altceva, nu toti tremura si se scapa in pantofi cand vad un Ferrari pe strada sa stii. Fiind vorba de PLACERE si PASIUNE astea nu sunt explicabile, ci pur si simplu asa sunt.

Ba sunt explicabile, ca nu o constientizeaza subiectul e altceva, poate nu ar mai fi pasiune de o aceeasi traire daca ar intelege-o.

Sunt mecanisme pe care reverse engineering-ul functioneaza extrem de precis de altfel, nu mai ignorati ratiunea.

Mie imi place insa actiunea invers reflexa, si obtuz refractar unghiulara, cum ca lucrul meu e the best, ori the best buy in town,

si toti ceilalti care imi spun sa ma culc sunt beti sau au tras ceva tare pe nas, ori daca insista, direct in vena.

Share this post


Link to post

robert> Eu prin pasinue pentru masina mea inteleg urmatorul lucru: In timpul saptamanii merg cu masina de firma si ma sui pe toate bordurile dau in toate gropile car cu ea de rup o parchez unde apuc fara sa ma gandesc ca poate mi-o loveste cineva iar in weekend ies la plimbare si sunt atent sa nu pateasca ceva etc. Pacat ca nu am masina de firma si e weekned toata saptamana :D

Edited by steph

Share this post


Link to post
...

@Night Elf --de 26 de ani de cand conduc nu am facut-o decat din pasiune :)

 

Buburuza ce mai face ???

Pasiunea de a conduce la mine e doar cand plec in concediu, in rest e necesitate. :)

 

Buburuza face km in continuare. Incepe sa-mi placa din ce in ce mai tare. N-am mai ajuns la benzinarie de vreo spatamana si nici nu cred ca ajung in urmatoarele 2 zile. :D

 

Deh am fost mai liber si nu prea am avut treaba. :P

Share this post


Link to post

Up-date.

 

Km la bord cca 4000. Buburuza merge excelent dar am si niste mici problemute deranjante: Mi-a crapat butonul de avarie si uneori pe drumuri mai nasoale vibreaza ceva prin stanga haotic. O sa rezolv pe garantie.

 

Si acum bomba...

 

Weeek-end-ul trecut am fost la Golden Sands.

La dus am condus eu si am fript-o 110-140 pe la bulgari. Mi-a luat 4 liniute din 6 la rezervor dupa vreo 400 de km facuti de la ultima alimentare.

 

La intoarcere a condus sotia (alimentat in Varna) si i-a luat o liniuta la rezervor din 6 dupa 300 de km. =))

A mers cu 80-90 la ora.

 

M-a spart. Categoric e ceva in neregula cu stilul meu de consus. =))

Share this post


Link to post

E simplu..

1. motoarele mici consuma mult la viteza

2. indicatiile nu sunt 100% exacte.

Share this post


Link to post

Iti dai seama aia de 200cp (daca ar fi fost o varianta de strada) cat lua? :P

Si Lacettiul tau la 140 consuma mai mult ca la 90, da' motorasul ala mic :D ...

Share this post


Link to post

Ultimul consum la buburuza pe Bucuresti exclusiv, AC non-stop a fost de 8% condusa exclusiv in modul expres, adica cutie automata. :)

Nu m-am obisnuit cu modul manual inca. Am incercat de vreo 2-3 ori si am constatat ca n-are sens sa ma chinui ca mi-e mai greu pe urma cand o conduc pe cealalalta cu manuala. Mai bine o las doar in expres.

 

Iubesc dracia asta in traficul din Bucuresti si in special cand vine vorba de cautat locuri de parcare. :P

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Un mic up-date. Masina a trecut de 5000 de km. N-a mai aparut nicio problemuta pe la ea.

 

A inceput sa ma deranjeze destul de tare centura de siguranta care nu poate fi reglata pe inaltime. S-au uitat si NFS-ul si Ileana aseara si au constatat si ei ca e cam incomoda... asa ca au venit si niste recomandari/solutii cu niste cleme de blocare pe care cu prima ocazie o sa le testez.

 

In rest, de cand am inceput sa bag Top Premium 99+ de la Petrom (4,39 RON litrul parca) consumul a mai scazut. Tind sa cred ca va fi undeva in jur de 6% dupa indicatiile bordului la ultimul plin. Acuma sincer nu stiu daca e din cauza traficului mai rarefiat sau al benzinei, dar o sa ma conving in viitorul apropiat pentru ca o sa bag doar Top Premium 99+ in ea. :)

Share this post


Link to post

Incearca si un rompetrol de 98, eu am scazut sub 10 la a mea, cu petrom nu prea scadea sub 11. Acum incerc si un omv 100. Indicatiile BC-ului sunt eronate, nu are debitmetre, chiar spre 2 litri diferenta.

Share this post


Link to post

Eu cu OMV n-am obtinut rezultate deosebite la Lacetti, la asta recunosc n-am incercat.

 

Rompetrol din pacate nu prea am prin drum asa ca prefer Petromul. :)

 

Merci, cu prima ocazie o sa incerc. De obicei alimentez la prima benzinarie aparuta in drum cand se aprinde becul si de regula am numai petroame prin drum. Merg de la plin la plin din motive de contabilitate/mai putine bonuri fiscale.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
 nu are debitmetre,

 

Nicio masina cu computador de bord nu are debitmetre. Consumul il masoara pe baza timpilor de deschidere ai injectoarelor, debitul lor fiind cunoascut. Daca nu iti indica intro marja de eroare de 1l inseamna ca ai probleme cu injectoarele.

Share this post


Link to post

Ce vorbesti tu acolo? Opel astra classic are debitmetre. Si mai sunt si altele. Iar algoritimul de calcul al consumului poate l-ai decriptat si decodificat tu =)) NU am nici o problema la injectoare, de altfel nici nu as avea cum =)) Asa indica de noua, mai mult cu 1 litru sau peste 1.5 chiar functie de benzina. La unele masini indica mai putin, exemplu la golan, la altele mai mult sa te incurajeze sa conduci economic.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Adevarat, la auris nu reusesc sa plec de pe loc fara sa imi arate instant cel putin peste 25%. Maxim mi-a aratat 57%. Si consumul mediu iese de cam 7.8%...

Share this post


Link to post

Mie la Auris imi indica corect. Defapt, la toate masinile cu CB pe care le-am avut, CB a indicat corect, doar eroarea a variat de la +-0.5l la modus/logan, la +0.8l la Auris. Diferente de peste 1l nu am avut niciodata, si fac consumul la fiecare plin.

 

La Mitsu indica cu o eroare de 0.2l...

Share this post


Link to post
Mie la Auris imi indica corect. .. la +0.8l la Auris.

Hai Alx hotaraste-te odata daca e corect au ba :)

Ca +0.8 nu e +0.2 :) )

Afara cam asa e si al mine, la oras e mai mica functie de benzen, cu petrom e cam de un litru, cu rompetrol a fost ceva de genul +1.8 ultima oara. Niciodata insa nu a indicat mai putin :) )

 

Da e buna aia cu diagnoza la injectoare, vezi ca sunt infundate =))

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...