Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Rovigneta, rovinieta, vigneta, vinieta

Recommended Posts

Pai tata are masina din aprilie si n-a luat bulina. Si nici anul asta nu o sa o ia.

Share this post


Link to post

De ce ar lua? Masinile in leasing zboara, nu folosesc infrastructura.

Share this post


Link to post

Cand or fi drumurile din zona noastra bune, atunci o sa luam rovinieta. Pana atunci, luam criblura in capota si parbriz. In plus, la srn tata a primit cadou de la stat si 2 faruri sparte, ciupituri parbriz (ca si mine, dealtfel), cauciucuri cu bolafe (eu am bulit doar 3, jante la indreptat etc). Cand ai gropile una langa alta, nu stiu zau pe unde te poti feri. Pacat ca n-am facut poze pe "drumul national" dintre Piatra Nemt si Roman, sa vedeti ce era intre Girov si piatra...

 

Cand or fi drumurile din zona noastra bune, atunci o sa luam rovinieta. Pana atunci, luam criblura in capota si parbriz.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Clar ai dreptate :)

Doar ca dreptatea si legea nu defileaza mereu la brat, nu-i vorba nici intre Tariceanu si Basescu nu e o pasiune ca-n Felix si Otilia. Vorba lu' Steffyx, ala fara respect fata de autoritati, tu n-ai fata de lege =)) Eu sper sa nu te opreasca Garcea sa ti-o ceara.. sa dai cateva bulioane amenda :) )

Share this post


Link to post

mda pana la urma am sunat azi la politie, cica e valabila chiar daca nu a pastrat numerele. imi permit sa-l citez pe nenea garcea " draguta, daca e valabila si are datele de identificare ale masini e valabila, ce vrei de la noi? umbla si vezi si tu daca te arde un coleg sau nu" asa ca...bagam legi si taxe ca ei oricum aplica dupa bunu plac.

 

Si tu esti suparata pe majuscule ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Eu unu.. nu cred ca te arde..

Share this post


Link to post
Cand or fi drumurile din zona noastra bune, atunci o sa luam rovinieta.

Sanatoasa mentalitate, roman sadea.

Share this post


Link to post

Nu are nici o legatura plata rovignetei cu drumurile, asta este o taxa pe poluare, oricum masina este un lux dpdv al legii asa ca nu trebuie sa ne plangem.

Daca s-ar face ca-n Italia unde platesti fiecare autostrada iar n-ar fii bine asa ca pina la urma va trebui sa ne multumim cu aceasta rovigneta care este hilar de ieftina pentru turisme, sa vezi in UE preturi, noi suntem departe .

Share this post


Link to post

Eu tot la drumuri stiu ca ajung banii. Ca platesti mai putin daca ai Euro mai mare e altceva, e doar un imbold sa se scape de vechiturile de pe strada.

E sigur pentru drumuri deoarece o platesti doar daca iesi din oras. Daca ar fi pentru poluare ai plati-o si in oras ca doar aici poluezi cel mai mult. ;)

Share this post


Link to post

Da si nu, cei mai multi bani pt drumuri vin din accizele pe carburanti .

Oricum adevaratii bani pe rovignete ii platesc cei cu masinile mari (TIR, BUS) nu jucariile noastre :P

Share this post


Link to post

Luciane, io-n locul tau dadeam jos si numerele de la masina. Oricum folosesc numai sa-ti dea astia amenzi. Fara, nu mai primesti! :D

Share this post


Link to post

Intreb si eu:

Daca tot platim accize la carburanti, pentru ce mai trebuia si robineta? Doar e echivalentul a 17-18 litri de carburant, nu stiu cati sunt sa consume mai putin intr-un an de zile. Chiar mai trebuia inca o taxa?

Share this post


Link to post

Normal. Doar nu voiai sa zica ca primii 17-18L de carburant din fiecare an trebuie taxati special. Si ei oricum mai aveau nevoie de bani.

Share this post


Link to post

Laur, trebuie taxe, casa aiba si guvernantii din ce trai. Tot din taxele (pardon, buzunarele) noastre si-a luat si Hardau Audi A6- tara arde si baba se piaptana.

Taxe vom plati si deacum inainte pt eva ce nu beneficiem. Poate cu intrarea asta in UE vor fi nevoiti sa modernizeze (pardon, sa toarne un strat de asfalt calumea) unele drumuri care numai nationale nu sunt. Dar cand vezi si indolenta cu care se lucreaza la sfaltarea drumurilor- adica unul da la lopata, 3-4 stau si fumeaza- ti se face lehamite de RO.

Robineta o s-o iau, dar cand va merita acei bani (deloc usor de scos din buzunar, ca se fac greu, voi sunteti mai toti ingineri si patroni, aveti salarii grase si va convine sa vorbiti- ALX- tu ai 3 masini, inseamna ca ai si bani sa le intretii, NFS- ditamai santa-fe si un matiz, dar eu dintr-un salariu putin peste 200 eur- noroc de unele sporuri pe care le am la tara- mi-e greu sa tot platesc taxe si iar taxe; mai "estem" si oameni fara bani prin tara asta iuropeana). Gata cu mieunatul, ca nu e frumos. BTW, ce culoare are bulina anul asta? O poze, ceva, se poate?

Share this post


Link to post

Si aia zic ca o sa faca drumurile cand o sa platesti tu rovignieta.

Eu sper sa iti iei vreo 1-2 amenzi :) ) Sa vezi ce contribui tu atunci baban la binele societatii.

Share this post


Link to post

Mda, ms mult de urari, domnu' coleg de forum. Oricum in zona mea drumurile au fost prost reparate de cand ma stiu. Nici macar nu acopereau toate gaurile (pardon, craterele). In intersectia de la iesirea din Girov spre Piatra erau adevarate transee, am atins de cateva ori masina pe dedesupt. Abia puteai inainta cu I-a pe acolo. Au reusit de au plombat (in relief, insa, nu la nivel) si apoi au venit cu cea mai buna inventie de cand maimuta s-a scoborat din copac: CRIBLURA !!! Mi-a ciupit parbrizul, bara fata, capota, portierele. Ma dadeam cat mai aproape de sant cand trecea cate unul mai in viteza. In UE oare se pune criblura pe drumuri? Asa, de curiozitate spun. Iar cand pomenesc de drumul de la Girov la Piatra- il aduc in discutie deoarece pe ala il frecventez cand merg sa-mi platesc abonamentele, ratele, cand imi iau benzina, cand fac cumparaturi importante etc. Nu zic nimic de drumul judetean care leaga Girovul de Razboieni, Totoiesti si se termina in Trgu- Neamt, ca ala e jale (da nu e national, deci ii doare-n scoaba pe administratorii lui). Pana la urma, zic ca mi-am luat un plover si dau banii pe bulina, dar sa vad o cat de cat miscare din partea autoritatilor locale responsabile cu starea drumurilor. Iar eu pe DN ies cam de 2-4 ori maxim pe luna, pe un traseu de 15 km (parca atat e din Girov in Piatra). In rest nu ma duc decat in Bacau sau Iasi (dar rar, si alea e drumuri ioropene, din cate stiu eu nu e nevoie de rovinieta pt ele). Inca o data, ms, Satori, pt urari. Sper sa te bucuri de calitatea drumurilor nemtene cand vei veni la Bicaz in primavara (daca se face intalnirea), ne-om intalni si-mi vei spune atunci impresii, sa vezi ce cratere se formeaza dupa iarna.

Bafta si sosele netede si curate !

Share this post


Link to post

Nu, nene, eu circul prin vazduh si uneori prin aer, ca e mai cald, nu cunosc gropile si chestii de genul asta iar jentile mi le indrept doar pentru ca atunci cand e ceata aterizarea e putin mai dura (inca nu mi-au construit astia kaloport pe bloc - din cauza asta nu mai platesc intretinerea. astept sa il faca).

Dar tu povesteste de drumuri primului politzai de Bicaz (alea erau drumuri proaste? pai ai plange in Bucuresti) care te opreste si te intreaba de bulina. Sunt sigur ca o sa fie neintelegator ca am inteles ca si aia zboara de la heliu din balonul de pe umeri.

Share this post


Link to post

Intrebari, ca mi-am pierdut capu' prin searchuri si telefoane :( :

- stie cineva CAT e amenda in cazul in care nu ai rovigneta?

- poate confirma cineva ca, in cazul rovignetei expirate, la achizitionarea uneia noi se aplica aceiasi perioada de 3 zile in care nu e valabila ca la RCA? Ca sa ma explic, la RCA, in cazul in care te duci sa-l reinnoiesti DUPA ce asig. a expirat, o iei "de pe azi pe poimaine", ca cica nu ai voie sa circuli imediat sau a doua zi - motivu' fiind...updatarea bazelor de date :D

Acum am primit un telefon (NEavizat - maica-mea) care ma 'informeaza' ca nu pot pleca maine in Bucuresti, trebuind sa astept si pt rovigneta cum am asteptat si pentru RCA...

Share this post


Link to post

Esti culmea nene. Du-te la orice benzinarie si ti-o da cu data de azi.

Share this post


Link to post

Inteleg ca "nu, nu trebuie sa astepti 3zile".

 

Ok, mersi :)

Share this post


Link to post

Stiti ceva de rovinieta pt o zi, o saptamana etc? Auzisem ca s-ar fi modificat legea.

Share this post


Link to post

Da, s-a modificat! Poti lua pe 1 zi, 7 zile, o luna, 6 sau 12 luni!

Edited by Emil Popescu

Share this post


Link to post

Preturi??

 

 

LE: Preturi rovinieta pe perioade. Atasez un document.

Tarife_roviniete.doc

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post
Da, s-a modificat! Poti lua pe 1 zi, 7 zile, o luna, 6 sau 12 luni!

 

Nu stiu daca cetatenii romani beneficiaza de chestia asta.

Acum cateva zile la posta a intrebat cineva daca nu poate lua pe jumatate de an ... postarita i-a spus nu.

Share this post


Link to post

Mi-am platit aseara rovinieta in Iasi la o benzinarie Petrom. NU aveau decat pt un an de zile si nici nu au avut pt o perioada mai scurta. Cost 965000 pt un an masina non euro. Au bagat si tva-ul. Eu stiam de 34 de euro. In fine...

 

24 euro .Scuze.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...