Jump to content

Ce dimensiuni ale jantelor ati alege pt Aveo   

162 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Poate cineva sa-mi confirme daca pot pune pe Aveo (roti de 15") jante + cauciucuri de Cielo 14" +185 60 R14.

Par a fi la fel mai putin parametrul ET.

E un parametru critic ?

Share this post


Link to post

Salutare baieti, a montat cineva 4x100 r16 de 9J si ET 15 pe un Aveo ?

 

P.S. Gume 215/40/16

Edited by laur21

Share this post


Link to post

Salut, doresc sa schimb cauciucurile de pe al meu aveo si as vrea sa schimb si dimensiunea , de la 185/55/r15 la 195/60/r15 ca sa se potrivească si cu jantele din magneziu venite odata cu mașina

Cele de iarna le am 185 70 r14 si arată destul de bine ( doar ca pe dimensiunea asta nu intra jantele)

Intrebarile fiind: ar afecta consumul foarte mult?

Eu as fi pus pe 65 dar am auzit ca are atinge pe fata la gropi

Calculatorul ar mai calcula distanta parcursa corect?

Share this post


Link to post

Salut. Nu de mult am decis sa-mi schimb jantele de 14 cu unele pe 15aliaJ . Numai ca la capitolul anvelope pe jantele de 15 am dimensiunea 205 / 50/ r15 pentru ca asa le-am luat de la cineva si am zis sa vad cum e. Pe moment nu m-am gandit ca o sa sara consumul mult..dar era si normal...roti mai late directie grea ..la motorasu meu mic de 1.2 ..nu prea a fost o alegere prea buna dar am zis sa incerc gandindu-ma poate prea mult la estetic . Stie cineva care sunt anvelopele optime pt o janta de 15 ? astfel incat sa nu-ti afecteze consumul ? mai ales ca numa prin oras ma plimb..rar pe afara unde intr-adevar cele de 205 50 m-ar ajuta la stabilitate si franare.

Am vazut ca 185 55 r15 ca cele de logan ar fi bune. Sau poate chiar si cele de 195..

Edited by 000cta

Share this post


Link to post

Verifica in cartea masinii, acolo sunt date toate dimensiunile omologate (si recomandate pentru masina ta).

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cartea mea de identitate(Aveo 1,4)mentioneaza,ca anvelope permise,urmatoarele:155/80R13,185/60R14,185/55R15 si 195/45R16.

205/50R15 sunt excelente pe jante de 15,mai ales daca sunt late de 6,5,dar,din pacate,nu sunt permise.Era bine daca puteau fi puse,mai ales ca au exact aceeasi circumferinta ca cele de 185/55R15.195/45R16 nu cred ca pot fi recomandate pe drumuri ca cele de la noi.Cat priveste o recomandare,eu am 185/55R15,dar montate pe jante late de 6,5,fata de 6,cat au originalele din aliaj.Asta face ca suprafata de contact cu solul sa fie ceva mai mare,cu avantajul stabilitatii,dar dezavantajul e ca freci toate bordurile la parcare.Pentru aspect,dar si pentru stabilitate marita,se pot alege jante cu ET mai mic ceva,in jurul a 38-40mm,care scoate janta mai afara,dar nu afara din caroserie.

Si,inca ceva.Nu e obligatoriu ca gaura centrala sa fie de 56,6mm.Obligatoriu e sa fie de MINIMUM 56,6mm.Daca e mai mare,folosesti inele de centrare,care se gasesc in orice dimensiune posibila.In schimb,e obligatoriu ca gaurile pentru piulite sa fie 4x100.

Acum,stiind toate astea,poti incepe sa cauti jantele potrivite.

Edited by nluncasu
  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...