Jump to content
Sign in to follow this  
zavatecristian

Benzina Aveo

Recommended Posts

....(trebuie sa apesi pedala cu o mana de pianist, altfel te cam hatana).

Vezi de ce folosesc a II-a, recunosc laba piciorului meu drept nu are acuratetea unei maini de pianist :P ... cu atat mai mult iarna cand port cate o "manusa-bocanc" marimea 44. :mrgreen:

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

sorry pentru interventie .Eu am O Leganza din 2000 , un Matiz din 2003 si o Dacie din 98 .Nu am tinut cont niciodata de benzina si de firma .In proportie de 95 % pun de 95 de la orice benzinarie - in special petrom sau luk iol .De aproape 10 - retineti 10 ani , nu am avut probleme cu nioci una dintre masini referitor la benzina bagata .Absolut niciuna .Chiar nu va inteleg .

Si inca ceva masinile mele fac zilnic ...si credeti-ma ca nu exagerez minim 100 de km fiecare.

 

asadar faza cu benzina maibuna sau mai rea ... la mine nu exista .E doar un nou mijloc de a arunca banii pe fereastra

 

multumesc

Share this post


Link to post

Experienta traita de un sofer care are o cunostinta la o statie de benzina...."nu pune de 98 pune de 95 ca e acelasi lucru". Daca recomandarea e de 95 nu va mai complicati cu 98-100 tineti mai mult cont de benzinarie.

P.S. Oare chiar nu poate schimba un moderator titlul acesta modest "Benzina Aveo" cu sa zicem "Benzina pt. Aveo?".

Share this post


Link to post

Sau, mai bine, în "Benzină pentru unii şoferi de Aveo"?

Share this post


Link to post
... La alti producatori recomandarea vizeaza ca benzina sa fie de cel putin CO 95 si nu exact de 95.

..

 

La Kalos/Aveo producatorul NU recomanda exact CO95 ci minim CO91 !

La VW recomanda CO95 cu mentiunea ca, utilizarea unei benzine cu CO mai ridicat nu duce la cresterea performantelor motorului si/sau reducerea consumului. Asta nu la motoarele FSI !

 

Eu, in ultima vreme alimentez numai cu CO95 (de regula OMV, ca-i in drum cand merg la birou si au cafea buna cand merg "afara").

In primii ani, alimentam numai cu MOL 98, Top Premium 99+ sau OMV 100.

In oras nu se simte diferenta, in afara insa, parca trage ceva mai bine cu o benzina cu CO mare.

Dar si consumul era (ceva) mai mare.

Share this post


Link to post

Aflat unde a insurat mutu iapa (sau faorte pe aproape, nu spun mai exact, ca sa nu se supere cineva :) ) am pus, nici mai mult nici mai putin decat "Cararea 95" (de la PetromV :) ). Singura chestie pe care am remarcat-o era un zgomot mai de diesel. Dar ar putea sa fi fost si de la mers pe serpentine intr-a patra :D . Au fost vreo 41,3l de asa ceva si vreo 59,9l de MOL95 cu care am mai spalat pe ici pe colo injectoarele (pe bune ca am bagat niste 5000 de ture, pe alocuri :) ) )

Share this post


Link to post

Cum- matale omori masina cu 5000 rpm? :) ) Cu subturarea cum ramane?

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

@Abramburel

eu aud "zgomotul" ala cu benzina de la agip...da' nu la mine nu suna a diesel, mai mult a turbo. S-a urcat un prieten in masina si m-a intrebat daca am cip-uit motorul... :D

 

si, da, chiar...5000rpm? ;)

Edited by s0r|n3l

Share this post


Link to post

eu pana la 9000 km am bagat doar omv 95 carrera.acu' am facut plinul efix Rompetrol. de aprins martorul de la bord s-a aprins pe la 4500 km, cand mergeam mai mult de 30 km si la viteze de peste 80/h. ca si consum - aprox 6,7/100 (am pastrat TOATE chitantele. Singura "neplacere", daca e sa fiu si eu perfectionist, este faptul ca la 60/h, intr-a 4-a, indiferent de benzina, cu acceleratia pe cat posibil nemiscata, are un fel de dute-vino, parca nu poate sa stea motorul in acest regim: adica ori sa-i dau bice, ori sa retrogradez...1,2l.

astept sa vad cum merge cu acest plin de efix, mai vedem...

Share this post


Link to post
Singura "neplacere", daca e sa fiu si eu perfectionist, este faptul ca la 60/h, intr-a 4-a, indiferent de benzina, cu acceleratia pe cat posibil nemiscata, are un fel de dute-vino, parca nu poate sa stea motorul in acest regim: adica ori sa-i dau bice, ori sa retrogradez...1,2l.

astept sa vad cum merge cu acest plin de efix, mai vedem...

O sa mearga tot asa pentru ca n-ai ce cauta in a IV-a la 60 km/h cu motorul acela. Mergi vreo 15 km in a III-a la 75 km/h, sa vezi ce bine va merge motorul dupa aceea. Altfel, dupa 6000 de km trebuia sa ajungi la un consum extra-urban de 5,5%. Diferenta pana la 6,7% se datoreaza mersului "economic".

Share this post


Link to post

Deci ne aruncam sa facem un top al benzinelor pt aveo?

pt 95 eu as zice:

1. Efix

2. Petrom 95

3. Lukoil95

Restul?

Share this post


Link to post

@zavatecristian

1. OMV

 

Am bagat de vreo 2 ori altceva (efix, lukoil) si nu mi-a facut placere deosebita

Share this post


Link to post

la mine:

1-2 Agip98 - Mol98 (la egalitate)

3. Agip95

4. Mol95

 

restul nu m-au incantat...

Share this post


Link to post

1. MOL - 3375 litri (inclusiv Shell pe vremuri :) )

2. Petrom - 605 litri

3. Altii - 378 litri

 

:D

 

Nota: Benzinele au fost de 95. Cu totul intamplator am pus 98.

Share this post


Link to post

Alimentez preponderent cu efix 95 ocazional si cu carrera 95, parerea mea, nici o diferenta, masina se comporta la fel de bine.Singura data cand am observat o mica diferenta a fost atunci cand am bagat injector cleaner de la Casite, parca, am simtit ca masina se infige mai bine.Parerea mea, daca nu bagi de la cine stie ce statie dubioasa, nu ai de ce sa te temi daca alimentezi cu efix sau carrera 95.Si o ultima observatie nu am simtit diferenta intre carrera 95, 98 sau 100.

Aveo 1.2.

Edited by johnny72

Share this post


Link to post
Si o ultima observatie nu am simtit diferenta intre carrera 95, 98 sau 100.

 

Da ai dat reset? Ca altfel nici nu aveai cum sa simti o diferenta.

Share this post


Link to post

Carrera 95 de la OMV sau PetrOMV, frecvent [peste 1.500 litri], si Eco Premium 95 fara Plumb de la Petrom, ocazional [2 sau 3 plinuri in 10 luni].

Share this post


Link to post

Omv Carrera 95

Efix

Share this post


Link to post
Da ai dat reset? Ca altfel nici nu aveai cum sa simti o diferenta.

 

Poti explica ceea ce spui? Ca mie mi se pare fabulos.

Share this post


Link to post
Da ai dat reset? Ca altfel nici nu aveai cum sa simti o diferenta.

Nu am dat reset la ECM niciodata.Oricum intr-o discutie cu dealerul, de la care si eu si tu am luat masinile, acesta s-a uitat foarte lung la mine cand am pomenit de resetare si mi-a spus ca nu e nevoie sa o fac.Si ca amuzament aceiasi persoana mie mi-a spus sa bag numai efix de 95 tie ti-a spus sa bagi numai de 98 la acelasi motor de 1.2.

Edited by johnny72

Share this post


Link to post

:o fftopic:

S-a gandit cineva vreodata ca dealerii pot avea incheiate contracte cu diversi "furnizori" de benzina/motorina?

Benzina/Motorina pe care ei o folosesc, de ex., la masinile de drive-test, deplasari, etc.

 

Mi se pare si normal sa-ti recomande distribuitorul cu care el a "batut palma". La fel cum la randul lui lauda masinile pe care le vinde.

 

 

P.S. Ceea ce am zis mai sus, nu este obligatoriu, sa respecte si realitatea. Nu stiu asta dintr-o sursa oficiala.

Share this post


Link to post
... Nu am dat reset la ECM niciodata.Oricum intr-o discutie cu dealerul, de la care si eu si tu am luat masinile, acesta s-a uitat foarte lung la mine cand am pomenit de resetare si mi-a spus ca nu e nevoie sa o fac ...

O pozitie perfect normala pentru cineva care nu stie despre ce este vorba. Dar nu inteleg de ce trebuie sa ne laudat cu tot ce nu cunoastem.

Share this post


Link to post

Ma bag si eu in vorba.Alimentata, fata(aveo 1,2 l sedan )numai cu lukoil 95 ,in cele 8 luni.

Multumit.Astept caldura si dau si eu reset ecm (cu ajutor``poate de la un brasovean vechi)

Share this post


Link to post

Bre dar ca sa desfaci o borna sau sa scoti o siguranta iti trebe cineva sa iti tina lumanarea?

Si cand bagi borna tot asa?

Share this post


Link to post

Ce lumanare- vrei sa sara-n aer?!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...