Jump to content
Sign in to follow this  
static

Masina De 5000 Euro!

Recommended Posts

Pai am inteles ca dispui de 5 mii nu de 15 :)

Share this post


Link to post

undeva intre 4500 si 6000 se poate cumpara Peugeot 206, Seat Ibiza cu 4 airbaguri, ESp ai alte inventii...

Share this post


Link to post

Ai zis de masina de concediu, de vectra, nubira leganta.. credeam ca te referi la clase mai marisoare.

Ma rog, la astea mici e posibil si sa gasesti cu ceva electronica pe ele, fara discutie.

La 206 si 307 multe s-au vandut si in germania fara esp.

Share this post


Link to post

Important e sa le gasesti functionale... Iar la 5000eur nu cred ca vei gasi o masina ne-cracanata.

Share this post


Link to post

Ford ca, cracanata din nastere :D

Share this post


Link to post
undeva intre 4500 si 6000 se poate cumpara Peugeot 206, Seat Ibiza cu 4 airbaguri, ESp ai alte inventii...

La banii astia nu gasesti ceva bun (putini km si stare -generala- buna de functionare), din cele mentionate mai sus (parerea mea), si chiar daca te bucuri la inceput de pretul redus de achizitie, "recuperezi" apoi cu banii pe care-i bagi in ea :| .

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

ok, parca trebuia sa ma ajutati cu niste raspunsuri la intrebarea din thread?

Care credeti voi ca este masina de 5000 Euro clasa Berlina?

Edited by static

Share this post


Link to post

Cielo si fratii pomeniti mai sus, ti s-a raspuns deja. Orice masina ai lua in banii astia, sigur vei mai avea de bagat bani in ea, deoarece nu va fi perfecta. Asa ca intrebarea ta ar suna mai bine "care este masina de 4000-4500 euro cu 500-1000 euro rezerva pentru reparatii".

Share this post


Link to post

Tommy si Vaxxi stiu ei ce stiu... si au dreptate. Vrei masina cu care sa-ti faci treaba fara dureri de cap sau masina de figuri in care sa bagi mai mult decat face?? La 5000 de euro nu cred ca ai putea avea pretentii de electronica sau alte dracii decat daca te pricopsesti cu vreo rabla straina cosmetizata bine; de fapt ce vrei? sa te invidieze vecinul cand te urci intr-un 206 care e aratos si vezi Doamne - mare marca frantuzeasca- sau vrei o masina in care sa ai incredere ca nu te lasa in drum?? Uff...unii nu se maturizeaza niciodata....(no offence)

Edited by Radux

Share this post


Link to post

Eu daca as fi in situatia lui @static as alege dupa urmatoarele criterii postcumparare - service cat mai prezent si piese ieftine. Pt ca la banii astia e imposibil sa nu bag bani in ea. Asadar - Cielo/Nubira 1.

M-as gandi si la Solenza dar e scumpa in caz de service dar pe de alta parte are un consum muult mai prietenos decat Cielo (2-3 litri diferenta).

Edited by Engine

Share this post


Link to post

Radux, chiar nu este vorba de fitze...vroiam defapt o masina care sa aiba totusi airbag, ABS, adica cat de cat ceva mai noua ca si tehnologie.

Daca vroiam o masina care sa nu ma lase in drum imi luam Matiz.

Oricum am o intrebare: Nubira 1 are dublu airbag si ABS?

Share this post


Link to post

Da, dar mai rar gasesti una functionala (deja au peste 8 ani...).

Share this post


Link to post

Eu daca as avea 5000 euro acum as merge in insulele Bora Bora :D :D Pardon...as da avans pentru orice masina vrea ochisorul lui matele cu mii airbaguri, esp si ebd si cel mai important atuu. Vei avea o masina NOUA !

Share this post


Link to post

pai io zic ca am DOAR 5000 si tu imi spui sa dau avans si sa mai platesc si rate...

La 5000 vorbim de masini SH.

Share this post


Link to post
Important e sa le gasesti functionale... Iar la 5000eur nu cred ca vei gasi o masina ne-cracanata.

 

Ba gasesti si buna dar trebuie sa ai rabdare. Cielo-ul exe al antevorbitorului tau, Tommy, s-a vandut cu 5000E, deci se poate, doar ca trebuie asteptata o ocazie buna. Insa unii cumparatori n-au timp, vor sa-si realizeze dorinta cum apare.

Share this post


Link to post

Raman 3 concurenti dupa lungi deliberari:

 

-Renault Clio de prin 2001-2002

-Opel Vectra A 1995(extra full option).

-Daewoo Nubira 1 tot 2000-2001

 

Va rog sa postati acum DOAR pentru aceste autoturisme, cu plusuri si minusuri.

Eu unul as face topul asa:

 

1. Opel Vectra A

2. Daewoo Nubira 1

3. Renault Clio Symbol.

 

Chiar doresc niste opinii autorizate.

Share this post


Link to post

Daewoo are marele avantaj al costului mic de intretinere, piese, etc - asta in comparatie cu Renault-ul. Parerea mea este ca nici nu exista comparatie intre cele doua marci din punctul asta de vedere.

Share this post


Link to post

@static

In cazul 1, avantajul e doar de natura pretului. In rest, o masina prea veche. Ce inseamna asta ? Obosita si gurmanda.

In cazul 3, avantajul e doar la consum. Pe de alta parte, in caz de service, sa te tii bine cand ai sa auzi de preturile pieselor pt. Renault. Asta ca sa nu mai zic, cel putin dupa gustul meu, Clio 2000-2001 arata oribil.

Dupa cum am spus si mai sus, eu unul as cauta o Nubira 1 buna. Castigi la anul de fabricatie (Euro2) fata de Vectra, piese ieftine, service foarte prezent, spatiu interior suficient, cel putin din fata arata a masina fata de Clio, destula putere, consumul suportabil.

Edited by Engine

Share this post


Link to post

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Am reusit sa ma decid care este masina de 5000 Euro, iar asta este Fiat Punto!

Topic closed!

10x Daewooclub!

Share this post


Link to post

De la Vectra si Nubira, la Punto ? cred ca de fapt nu stiai ce masina cauti, cu toata sinceritatea :)

Share this post


Link to post

caut o masina cu an cat mai bun, cu cat mai multe optionale, fiabila, piese ieftine, consum mic.

Ti se pare ca nu stiu ce caut?

Share this post


Link to post
doresc sa cumpar o masina de familie

[...]

am deja un Tico pt oras iar acum caut o masina de plecat in concediu

 

 

Fiat Punto!

 

Punto nu e masina de concediu. Decat daca iti faci concediile singur sau cu prietena, si doar la mare, poate :)

Share this post


Link to post

Ai dreptate insa dupa ce m-am gandit mai bine mi-am dat seama ca pentru 2 plecari pe an la mare (nu merg la munte)

iar in restul timpului merg numai in Bucuresti parca nu se merita.

Iar in Punto intra destul de multe bagaje...ca doar nu pleci cu toata casa dupa tine!

Si nu stiu de ce incepe sa ma atraga FIAT...

Fratele meu are de la servici un Fiat Doblo...sunt destul de incantat de masina...repet nu stiu de ce exact.

Poate si-a revenit FIAT.

Share this post


Link to post

Din ce an, ce motorizare... dotari?

Share this post


Link to post

Daca te referi la Punto...an 2003, 1,3 multijet, 4 airbag, servo total, AC, computer bord, full electric, aprox. 60.000 km.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...