Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Harta Traficului Din Bucuresti

Recommended Posts

... Ideea e ca alte tari statul iti da cate ceva inapoi pentru taxele pe care le pune.

Confuzia asta o aud tot timpul. Nu ma mai mira ce persoane au ajuns in finalele pentru posturile de primar. Deci, la asa alegatori, asa autoritati locale.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
"Planul antizgomot mai susţine că şoferii care vor să tranziteze sau să staţioneze în centrul Capitalei ar putea plăti o ?taxă de aglomerare?.

"

 

Posibil numai in Romania, platesti taxa ca sa stai in aglomeratie :P .

 

Ar trebui sa iti cantaresti mult mai mult parerile. Asta este o practica comuna in alte tari si a avut rezultate. Nu inseamna ca este buna doar pentru ca se practica "in afara", dar asta este o alta preconceptie pe care ar trebui sa ti-o tratezi.

Share this post


Link to post
Politia Romana a initiat un proiect de monitorizare a traficului din Bucuresti, zice-se in timp real.

 

Mda, deci intre timp noi avem ce-am pomenit mai devreme, si indienii au asta.

Share this post


Link to post

Confuzia asta o aud tot timpul. Nu ma mai mira ce persoane au ajuns in finalele pentru posturile de primar. Deci, la asa alegatori, asa autoritati locale.

 

Sefu' ca sa zici ca te-ai implicat in schimbare si in alegerea unei autoritati locale mai bune decat celalalta trebuie sa ai optiuni si sa consideri ca una din X este buna. Ce te faci cand esti ferm convins ca absolut niciuna dintre optiuni nu este buna si nu vei schimba decat directia in care se fura banii. In capitale precum Viena primarii si in general administratiile au inteles ca daca fericesc poporul si-au asigurat un trai decent ( sunt convins ca se fura si la ei dar mai cu bun simt ) pentur tot neamul lor. La noi oricine vine, daca e roman sau daca are echipa formata din romani va da peste blocaje ale grupurilor de interese/ mafiote incat sa fure tot ce poate in 4 ani si dupa el potopul.

Cand ajungi prin Buc sa te uiti la cat de frumoasa e cladirea situata la intersectia.. lasa , uite poza :

post-3313-125938904752_thumb.jpg

 

Sa permiti asa ceva ca si arhitect al capitalei ( sau cine aproba ) este evident ca te doare fix in cur de orice si de oricine.

In zilele noastre se mai face o lucrare misto, se schimba pavajul din fata bancii Romaniei, pavaj pe care nu circula nimeni niciodata si care era din piatra cubica ( nu d-aia cubica veche ci romburi d-alea noi ). Este atat de enervant ca este evident ca acolo este un mare comision, nici o problema , sa fie dar nu puteau cu acelasi comision sa asfalteze in loc strada in sine care este langa BN, strada care este praf cu acte !? ( str. Doamnei )

 

Si uite cum inteleg altii sa faca un office building in mijlocul unor cladiri existente, da, tot din sticla si otel dar pastreaza logica cladirilor invecinate atat dpdv al inaltimii cat mai ales al aspectului ca si arhitectura. Parca nu e asa ostentativ ca in poza de mai sus nu ?

post-3313-125938972078_thumb.jpg

 

Ar trebui sa iti cantaresti mult mai mult parerile. Asta este o practica comuna in alte tari si a avut rezultate. Nu inseamna ca este buna doar pentru ca se practica "in afara", dar asta este o alta preconceptie pe care ar trebui sa ti-o tratezi.

 

Afaa se practica dar concomitent cu un sistem de transport public ( metrou , tramvai samp ) cel putin civilizat atat dpdv al curateniei si tehnologiei si poluarii si multe samduri.

 

Am zis si o repet, atata ma duce pe mine capul, o sa ne fie bine atunci cand totul o sa fie de asa natura organizat incat sa fi handicapat locomotoriu NU este un impediment pentru a circula in capitala. Atunci cand cineva se va ocupa sa faca lucrurile atat de bine incat si aceasta categorie/ minoritate o sa aiba ceea ce merita este evident ca pentru noi cei care mergem vertical va fi mai bine.

Vizez deasemenea sa traiesc atat de mult ( desii s-ar putea sa fie un blestem dorinta asta ) in care sa dea faliment spalatoriile auto din capitala, sa nu aiba ce praf sa spele de pe masini.

Ai fost acolo, ai vazut ca se poate, sti ca nu este o irealitate, se poate , o vreau ! Tu nu ?

Aparent poate e un lucru minor dar ia gandeste-te mai adanc, daca praf nu este, cu cat ai sporit nivelul de trai si durata de viata a cetatenilor din prisma aerului curat respirat ? ( sa nu mai vorbim de aspectul cladirilor si al orasului in general si chiar eventualul turism )

 

Cate taxe platesc aia de stau/locuiesc in alte capitale mama, mama. De fapt, platesc ca si la noi ( ma refer la preturile apartamentelor, chiriilor, parcarilor samd; taxe ce se regasesc inclusiv in pretul painii pe care o cumperi de la magazin daca magazinul este mai central decat altul ) numai ca ei nu au ce avem noi, sac ! Sa moara strainii de ciuda ca ei nu au praf, nu au mizerie, nu au aglomeratii ca la noi, nu au cocalari atat de multi, nu au manele iesind pe geamurile masinilor, nu au semafoare nesincronizate, nu au multe, vai mama lor, noi le avem pe toate !

 

Eram ieri noapte pe la orele 4 dimineata in zona statiei de tramvai de la Virtutii. Erau acolo si maturatorii de la xxx. Ma uitam la oamenii aia cum intelege ai curatenia, care e conceptul lor de curatenie, cat de multa mizerie considera ei ca este acceptabil sa lase in spate si totusi sa zica cum ca au facut curat. Cata ? Undeva la 50 %

( evident ca totul era facut la matura si tot praful degajat in loc sa fie strans era doar imprastiat, aici nu e vina lor ca asta au la indemana, cu asta lucreaza , aici vina e mai sus )

Cu o asa gandire nu o sa fie curata nici o strada chiar de vor fi 1000 astfel de muncitori pe acea strada.

Ma uitam insa in acelasi timp si la un coelg ce a stat cumulat mai mult de 1 an zi de zi afara si cand a terminat o cutie de suc in loc sa o arunge la cosul de la 15 metrii de el a preferat sa puna cutia jos pe tropuar ( nu sa o arunce, sa o puna ). Sper ca morala facuta nu a stat doar 2 minute in capul lui. Mi-erea mie rusine de gestul lui si era 4 dimineata nu ne vedea nimeni.

 

Trebuie sa nu mai gandim chirpici, sa nu mai gandim sfoara in pantaloni, sa nu mai credem ca taranul roman e ala din reclame imbracat in costumatie nationala ( sa ne amintim ca este in mare proportie nespalat cu saptamanile si ca singura lui haina buna este cea de cosciug ), sa nu mai visam ca avem un oras frumos ca asa apare pe sticla, cu multe beculete sa nu mai gandim ca mizerabilii. Noi astia mici sa ne schimbam si autoeducam iar aia mai mari care ne misca banii din colo in colo sa nu ii mai miste unidirectional catre ei si atat.

 

LE : mi-am amintit de o chestie funny ( ca muuulte altele in capitala noastra mareata ) cand vi de la Tribunal catre Calea Calarasilor si stai la stop pana in Unirii ( pana in MCDon ) , fix la stop sunt 3 cosuri de gunoi pe trotuar unul dupa altul. Puse cu fata spre STRADA. De mentionat ca in spate, pe distanta de 300 metrii nu este nici un cos pe trotuar. Pe bune acum, ala de le-a pus este pur si simplu cretin sau ce ?

post-3313-125939096567_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Ai dreptate; incerc pe cat posibil sa nu injur, sa fiu civilizat si sa fiu, intr-o oarecare masura, prin faptele mele, un model pentru ceilalti din jurul meu.

 

Desi nu arunc gunoi din masina, desi duc hartiile la gunoi desi sunt relativ civilizat si politicos in trafic, numai prietena mea (pe care o mai dojenesc daca arunca pe jos, samd :P ) ma ia drept model in faptele de mai sus (daca pot spune asa). In rest prietenii tot scrumeaza pe geam, tot arunca gunoiul pe geam/strada, tot sunt agresivi in trafic. Le mai atrag atentia dar cand vad ca nu se leaga nimic de ei ce pot sa fac?... Ma uit urat pe ei, le atrag atentia si ne vedem tot mai rar... :|

Share this post


Link to post

Cand ajungi prin Buc sa te uiti la cat de frumoasa e cladirea situata la intersectia.. lasa , uite poza :

post-3313-125938904752_thumb.jpg

Dacă ai drum, să te uiţi în intersecţia Maria Rosetti - Vasile Lascăr. Se construieşte ceva foarte asemănător. O să încerc să fac o poză săptămâna viitoare.

Share this post


Link to post

In rest prietenii tot scrumeaza pe geam

 

Sa nu ducem totul la extrem, acum nu murim cu un scrum care e cenusa deja sau cu un scuipat care e biodegradabil rapid ( indiferent cat de scarbos ar fi ). E ca si cum te-ai lua de o .. un part... ca e poluare. Dar hartie ( inclusiv muc de tigara ) sau chestii nenaturale da, nu au ce cauta pe strada.

Am avut zilele trecute nevoie de o masina la firma si a mea era... plecata. Asa ca am luat-o pe a unui coleg, care era plina PLINA de pungi, pachete d tigari, hartii mototolite, samd. Inital l-am criticat in gand pana cand m-a lovit : Omul e civilizat, daca resturile sunt in masina NU sunt pe strada. Candva dor ajunge la gunoi dar el are grija ( probabil inconstient ) sa nu murdareasca mediul. Aplauze lui !

 

Dacă ai drum, să te uiţi în intersecţia Maria Rosetti - Vasile Lascăr. Se construieşte ceva foarte asemănător. O să încerc să fac o poză săptămâna viitoare.

 

O stiu, chiar astazi m-am aflat langa ea. E misto cum vechea fatada e patrata iar cladirea care creste in centrul curtii e rotunda, nu ?

Macar puteau dracu ca in alte parti sa faca fatada falsa de modelul celei vechi si atunci nu mai deranja chiar pe nimeni. Dar deh, proiectul este deja facut si nu mai dam 5% in plus sa se pupe cu orasul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...