Jump to content
Sign in to follow this  
LollyPop

My Bug..

Recommended Posts

Revin :)

Aş vrea să plec Duminică, împreună cu mama mea, şi cu cei doi copii, la munte.

Trebuie să ajung în Cheia, dar mi-e frică că nu urc cu Matizul (nu mă refer neapărat la serpentine).

Mai iau şi câteva plase, eventual o geantă de voiaj.

Cu Focusul, am urcat foarte greu prin nişte pante...nu trăgea, în ciuda motorului, care credeam că e ceva mai puternic.

Ahh...Geez... trebuie să îmi iau şi animalele (hamster, papagal), că mă tabără copiii, că nu are cine să aibă grijă de ei.

Să merg cu Matizul?!

Share this post


Link to post

Voi aşteptaţi să vin cu impresii abea după drum? :lavolan:

Share this post


Link to post

Ai cauciucuri de iarna pe matiz?

Share this post


Link to post
Ai cauciucuri de iarna pe matiz?

Nu am :)

Chiar îmi trebuie? Nu cred că voi da de vreun gheţuş, sau ... zăpadă.

Share this post


Link to post

Vad ca esti decisa.. macar sa nu intri in pacat sa urci la Muntele Rosu :)

Share this post


Link to post
Vad ca esti decisa.. macar sa nu intri in pacat sa urci la Muntele Rosu :)

Vreau să merg în com. Chiojdu (dacă ai auzit de ea).

Mă sperii...mă faci să dau înapoi cumva? HA? HA? HA?

Share this post


Link to post

Prea departe de mine gandul asta. Nu e bine sa dai inapoi.. doar in marsarier trebuie sa te asiguri :)

Share this post


Link to post
Prea departe de mine gandul asta. Nu e bine sa dai inapoi.. doar in marsarier trebuie sa te asiguri :)

:redface:

Acum pe bune...pot pleca? Mai mă-ntorc?

Share this post


Link to post

Meri linistita, daca ai o panta prea rea o urci cu 1-a si tot o urci. In schimb iarna fara cauciucuri de iarna nu e bine.

Share this post


Link to post

Mergi fara nici o problema, cu cauciucuri sau fara tot acolo ajungi, doar ca daca nu ai macar all-season-uri trebuie sa mergi cu foarte mare grija. Atentie la "petele" de gheata / apa / polei, fara frana :D .

 

La urcat iarasi nu e absolut nici o problema, daca vezi ca te impotmolesti undeva, intorci si urci cu spatele fara grija.

 

Drum bun!

Share this post


Link to post

All seazon sunt cele mai proaste. Iarna nu ai de unde stii cand ninge sau cand se face poleiul.

Lolly, daca ai posibilitatea cumpara macar doua anvelope de iarna, nu te lua dupa avioane gen urcat cu spatele, etc, cand oricand poti zbura in sant.

Sa lasam "pilotii" sa-si faca maiestrille cu mana lor.

Share this post


Link to post

Atat timp cat mergi cu grija, fara excese de viteza si alte prostioare nu are ce sa ti se intample.

 

Cat despre faptul ca all-season-urile ar fi "cele mai proaste"... astept argumente. Nu zic, nu se compara cu anvelopele de iarna, insa sunt suficiente pentru clima de la noi.

Share this post


Link to post

Cand o sa mergi pe zapada/viscol, etc cu anvelope de iarna o sa ai raspuns. ;)

Anvelopele intermediare sunt cele mai proaste, vara mai proaste ca cele de vara, iarna ca cele de iarna. Bani aruncati.

O calicie scumpa.

Share this post


Link to post

Ce urcat in marsarier? Ca fuge in toate directiile.

Cat despre all-season- neaaah. Pentru matizut gasesti debica la 100 ron bucata, montaj inclus. Sau resapate- daca nu te astepti la cine stie ce performanta (pe ale mele de 15" am dat 75 ron si mi se par grozave- astea originale, noi- cred ca-s muuult mai bune).

Sfat: acum, in postura de lup moralist- ia gume de iarna- sa vezi ca nu ai sa mai spui pe forum ca ti-e frica sa urci cu masina pe cine stie ce drumuri. Ia macar pe fata. Iarna vezi ca e capricioasa. Nici nu stii unde trebuie sa ajungi intr-o zi si ai sa regreti ca nu ai avut gume adecvate. Eu is superlinistit, problema e ca ma dau cam tare la masina in ultimul timp (fata de cum era cu gumele de vara). Insa daca ai unde- intoarcerile cu farana de mana ies beton- atentie insa cat e "betonul", cineva mi-a spus sa nu o lipesc de stalp :) ) .

Share this post


Link to post

Intr-adevar, cu niste anvelope de iarna raspunde masina foarte repede (pe Cielo am de iarna, pe Tico all-season), insa nu am ramas niciodata impotmolit pe undeva cu Tico, ba chiar am urcat niste rampe destul de abrupte (sa zicem) cu zapada necuratata pe ele, cine e din Iasi stie ca nu ducem lipsa (de rampe e vorba, ca slava divinitatii, anul acesta chiar au curatat baietii destul de acceptabil).

 

Cat despre urcatul cu spatele, pe propria piele (sau propriul cauciuc, cum vreti) am experimentat pe niste dealuri si a functionat, nu am facut off-road, insa nici blocat n-am ramas.

 

Oricum, fiecare cu parerea lui, si acum mai vin eu cu una, sper sa nu va suparati pe mine, insa cauciucurile SH / reesapate mi se par un joc periculos, care nu merita; niciodata nu stii prin ce a trecut anvelopa respectiva inainte; un lucru nou, e lucru nou, stii pe ce dai banii, nu te trezesti ca te arunca in sant de la o explozie sau altceva de genul asta (aici iarasi vorbesc din experienta, ba chiar una tragica, de unde am invatat ca nu e de glumit cu anvelopele).

 

Sper sa nu supar pe nimeni cu parerile mele, dar na, atat timp cat nu mi s-a dat ban sau altceva inseamna ca am dreptul sa mi le expun :) .

 

Drum bun la toata lumea!

 

PS: Duminica plec la Suceava cu un Fiesta cu all-season-uri, sper sa nu-mi puneti gand rau :D .

Edited by _spong_

Share this post


Link to post

La interior ale mele (si ale tatei- ca de la el e cadoul) arata perfect- nu sunt sene de indoire/ruptura/gaurire etc. Oricum nu trec de 110 cu ele. Si inca ceva: decat de vara- mai bine resapate.

Share this post


Link to post

Decat resapate sau Debica, mai bine Vredestein Quatrac II - all season.

Share this post


Link to post

La ce vreme e prin tara, cred ca acum e clar pentru toata lumea ca trebe cauciucuri de iarna.

Share this post


Link to post

Eu am pus debica frigo directionat, sunt super.

Share this post


Link to post

Salutari tuturor!

 

Dupa un lung timp, am revenit. :D

 

Masina a implinit saptamana trecuta 34.000 km. :) Am avut si ghinioane...destul de multe sa spun. Am vrut sa ma strecor cu ea pe langa o duba si nu stiu cum ca mi-a infundat tabla pe partea stanga, pe ambele usi. Apoi am dat cu roata intr-o groapa destul de mare si mi s-a spart cauciucul. Venind de la munte, dupa ce ca aveam doua boxe, una din ele s-a ars. Niste copii au batut mingea in jurul ei si mi-au infundat tabla si de pe partea dreapta. Cand accelerez scartaie de parca trece trenul. Nu stiu ce sa ma mai fac...numai ghinioane. :(

 

Inca strang bani, sa-mi iau ceva mai frumos, si mai bun: Ford Puma, Toyota Yaris.. :(

Share this post


Link to post

Naspa. Daca ceva simti ca iti poarta ghinion, arunca de la tine. ;)

Share this post


Link to post
Asta insemnand masina? :) )

 

 

Maa nu o arunca inca . Uni oameni asa patesc si aici ma includ si pe mine. Cand am luat masina consuma 15% in oras , un mecanic destept mi-a spus in prima faza ca trebuie schimbata pompa de servo apoi ca de fapt ar fi caseta de distributie. Normal ca nu am schimbat toate astea si treburile s-au rezolvat mult mai bine. Incet incet o sa ajungeti sa va intelegeti .

Hai curaj ca nu e atat de grava situatia.

Share this post


Link to post

Apropo, cam cat as putea lua pe ea? :)

Share this post


Link to post

Daca ai luat-o cu 4000 si oricum are km putini, banuiesc ca n-o sa pierzi foarte mult. Daca vrei sa o vinzi eu zic sa nu scazi sub 3000.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...