Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Chrysler 300m

Recommended Posts

Ms de raspuns cumnate o sa comand filtrele de aer si ulei prin internet sa nu mai bat drumu pana la Bucuresti curios ca nare filtru de polen,iar schimbu la cutie o sa il fac la vara ca nu prea am bani acum, o sa bag si niste poze dar sa o spal mai intai :D

Share this post


Link to post
benzina ( e montat pe pompa de benzina si nu prea se schimba ca n-are sens, iar pompa... niciunuia dintre cei 1200 membrii ai forumului chrysler300m din state nu ii s-a ars )

Pai are pompa d-aia mare, sanatoasa, cu carbuni si cu rulmenti, sa duca debitul ala de benzina. > :)

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Cam asa ceva :

post-3313-1237680367_thumb.jpg

Hai ma ca daca mergi cuminte scoate 17-18 in Bucureesti.

Daca tocesti cauciucu', undeva la 20-21.

Nu e rau pt doar 200cai pe 1,7 tone, is it ?

 

curios ca nare filtru de polen,iar schimbu la cutie o sa il fac la vara ca nu prea am bani acum

Nu e curios, e absurd dar.. asta e.

Se poate pune.

 

Nu neglija NICIODATA schimb de ulei si de filtru la cutie, ti-o zice un om care a facut bucatele o cutie de Cielo, tot automata.

In definitiv filtrul e undeva la 100 RON, garnitura se pune de mastic, iau uleiul se schimba numai 4 L ( pret / L = 50 RON si pune NUMAI ATF+4, eventual NUMAI MOPAR de la reprezentanta, NIMIC ALTCEVA ! ) Restul de 6L raman in comvertizor si nu prea se schimba.

O cutie SH e 1500 $ asa ca nu neglija.

REPET, nu stiu cum sa iti zic sa intelegi cat e de important NUMAI ATF+4, MOPAR, absosut nimic altceva ! Indiferent de ce iti zice ORICINE.

 

Spal-o naibii maine ( azi ) ca am multe de vb cu tine :P

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

salve cumnate.

De cateva zile ma tot bate gandul sa-mi iau un Chrysler, la un simplu search pe net sa vad pareri snd stuff, am tot gasit posturile tale. Zi si tu te rog, mai ai masina si daca da, ai pus gaz pana la urma? Eu am gasit una in DE si tre' sa ma duc dupa ea luni sau marti. Ma intereseaza pana la urma daca renteaza faza cu gazul, eu platesc benzina din buzunarul meu .

Per ansamblu cum se prezinta masina? ca si intretinere vorbesc? mentionez ca motorul ce il vreau este tot 3.5 litri. Insa ca an este '99.

Merci anticipat pt. rsp

Share this post


Link to post

Păi ce mai baţi drumu' până în .De?! Pare-mi-se, într-un timp Cumnatu îşi scosese la vânzare petrolieru'.. îl cumperi şi ai şi topic deschis aici :mrgreen:

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

hahaha, da ai dreptate, insa am vb deja cu un prieten ce sta acolo si mi-a scos masina si intr'un pret foarte bun, iar pe urma este faza cu taxele, am firma in Bg si mi'o inmatriculez acolo, toate taxele sunt mai mici acolo.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii şi majusculele acolo unde se impun.

Share this post


Link to post

Pai asta ar fi deja inmatriculata pe Romania, deci taxe 0(zero).

  • Like 1

Share this post


Link to post

impozitul si asigurarea o platesti, cel putin eu unul platesc si aici am platit asig si impozite de m-au spart. M-ash in ea de RO, sincer... nu stiu, probabil am eu ceva la cap

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii şi majusculele acolo unde se impun. Nu mai folosi limbaj IRC!

Share this post


Link to post

Masinile cu motoare de 3,5 sunt incadrate la bulgari ca masini de lux si cam platesti si p-acolo de te paralizezi, mai mult decat la Romanica.

  • Like 1

Share this post


Link to post

nu stiu cine ti'a spus tie asta, insa sa stii ca te'a mintit.

Firma o am de ceva timp acolo si crede-ma ca stiu ce vb, iar ca si exemplu, iti spun ca am avut un Explorer, iar impozitul m'a costat ceva in jur de 100- euro parca, daca nu ma insel, ceva de genu' asta . Cine ti-a spus de taxa asta de lux la Bulgari, te minte...

Numai bine

 

p.s: pana la urma, eu pusesem o alta intrebare, nu incepeam sa port o intreaga discutie despre taxe, pur si simplu nu vreau numere de RO, nu ma avantajeaza cu nimic.

 

P.S 2: Ziceam ca masina ar fi din '99, la noi cam "canci" casco, pe cand la vecinii bulgari, faci casco si la una din '90.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii şi majusculele acolo unde se impun.

Share this post


Link to post

Faza cu gazul se merita la orice masina pe termen lung.

Pentru motorul asta, o instalatie care sa tina pasul costa cam 40-45 milioane. Acum functie de cat circuli iti faci calculul si vezi in cat timp iti scoti banii. Forta are destula incat acei eventuali 10 % pierdere, sa nu iti lipseasca.

 

Ca si intretinere... la din 100k km in 100k km apar probleme la senzori dar sunt ieftini si nu sunt multi.

Filtele ( aer si ulei ) schimbate la 6-7 k km daca mergi prin Bucuresti ( ala de aer e 40 ron, ala de ulei.. ca orice filtru de ulei ).

Primul pas este sa ii schimbi uneiul la cutie si filtrul la cutie. NUMAI ATF+4, nimic altceva, absolut nimic altceva.

La cati bani ai scos masina aia ?

Sa o stapanesti sanatos, intr-un fel, '99 cica ar fi cel mai bun an. Daca vrei sa aflii tot ce e de aflat despre masina asta intra pe forumul din state.

Ca si punct slab al ei.. cutia. In rest...te rogi de ea sa pice ceva.

 

Te asteptam cu topic !

Share this post


Link to post

Multam mult de raspuns. Stiu ca instalatia ajunge undeva in jurul acestor bani, insa eu am de gand sa umblu cu ea, nu sa o tin si sa ies numai Duminica, norocul meu, zic eu, ca cel mai mult merg la un consum mixt, nu prea circul numai in oras. Uleiul de cutie de unde il iei?

In orice caz merci mult de rsp, observ ca nu te costa deloc mult intetinerea.

Pana acu o luna am avut un Chevrolet Epica, diesel, mi'a placut masina, era diselache, insa ca si intetinere din 15k in 15k , niciodata nu am platit mai putin de 11-12 mil revizia.

 

o zi frumoasa

 

ah' si spune si mie te rog ca am o curiozitate, din ce an a inceput fabricarea lor din '98 sau '99?

multam

Edited by Salex
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Se poate inchide :( multumesc !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Ai maritat-o? :)

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...