Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Chrysler 300m

Recommended Posts

Jantele sunt de o mare tzaranie...

Share this post


Link to post

Asa se poarta la astia, mult crom. Nici la mine nu place in mod deosebit dar per total e ok !

Share this post


Link to post

Mie-mi plac alea fumurii ca pe Honda Accord Sport...

Share this post


Link to post

+ ca tiganii sunt imitatiile alea de capace de la noi, eventual cromate numai la suprafata care se va zgaria.

Astea sunt originalul adica crom 100%.

Si ale mele sunt la fel, evident ceva mai matuite de atat praf dar sa te fereasca sfantu sa ai de schimbat vre-o roata. Numai janta are vre-o 25 kg.

Cand a trebuit sa umblu in portbagaj si am scos soata de rezerva m-a cocosat.

 

Ideea e ca in State merge sa ai asa ceva mai eles ca vor stralucii mereu.

Uita-te la asfalt, la cauciucuri, NU exista praf.

La noi ... am spalat masina acum 2 zile, NU am miscat-o din loc si azi era praf de juma de milimetru pe ea, peste tot si nu , nu stau la bulevard, chiar , acolo unde e parcata NU e trafic pe o raza de 50 metrii, iar micul trafic care e acolo este strict al masinilor care vin si pacheaza si atat.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Da, uita-te in "State". Deloc praf.

Ai auzit vreodata de Texas? Dar de Arkansas? Stii ce inseamna o furtuna de nisip? Cand ai avut tu asa ceva in Bucuresti?

Te chinui sa scoti astfel de aberatii sau iti ies natural?

 

Nu te mai vaicari ca o muiere. Da, este praf. Mai mult ca in alte parti, mai putin decat in altele. Asta este.

Share this post


Link to post

Aloo, domnu !

Eu vorbesc de mijlocul orasului nu de orase sau state situate pe relief provocator de praf. Si dupa cum spuneai si tu ala e NISIP, nu PRAF de ciment de la constructii, pamant galben si gunoaie in putrefactie si cine stie mai ce .

Am furtuna de praf cu gunoi zilnic in Buc.

NU ma chinui deloc, imi ies foarte natural. Du-te si tu pe afara, vezi cum e sa nu trebuiasca sa speli masina mii de kilometrii apoi vino in Buc si spal-o din ora in ora.

 

NU m-am plans ca e praf in satul xxxx situat pe camp, ci de praful din orasele mari, special Bucuresti.

Poti sa iti sustii ideea cat vrei, nu e ca tine si gata.

 

Inainte sa mori "fericit" fa o excursie in europa de vest si stai o ora langa un santier in constructie si daca reusesti sa pui praf pe tine cheama-ma, iti platesc eu sejur in jurul europei.

Acolo nu are voie tatica sa iasa firu de praf de undeva ca vine garda si ii da amenda. La noi schimba astia borduri zilnic si tot praful generat de spargeri eventual se .. matura, EVENTUAL. Adica se imprastie in aerul din imediata apropriere si la prima ploaie revine din copaci pe pamant.

Ia zi-mi daca sti, ce culoare au gardurile despartitoare de sensuri de pe bulevardele din Buc ?

Gri ?

Nu , verde, dar l-ea facut praful gri !

Pentru ce platesti si tu ca si mine bani in benzina ca sa faca astia drumul ok ?

Eu ca nu am incotro dar tu ( cred ) pentru ca esti patriot !

 

Ca sa iti aduc aminte ( sunt convins ca sti ) ca in taxele de drum ar trebuii sa se regaseasca si spalarea strazilor si parcarile si asfalt fara gropi si antiderapant si spalarea sarii de dupa iarna si semnalizare rutiera si dungi la trecerile de pietoni si rampe de acces handicapati locomotoriu si multe altele.

NU mai vorbii fara sa sti iar daca sti cu atat mai mult, nu mai fi patriot de pomana ca nu-ti scrie nimeni pe cruce : Acest brav patriot a inghitit cacaturile Romaniei 80 de ani si a murit fericit convins ca tara lui e cea mai tare din lume. Si apropo, NU e tara ta, e tara in care tu , ca si mine, esti sclav la baietii destepti de sus.

Ca esti patriot sau nu, ca iti convine sau nu, suntem o tara de cuvânt_urât si suntem indeajuns de prosti incat sa se cace aia de sus pe noi si unii dintre voi ii mai si votati !

 

Astept warn, multumesc !

 

LE : "Ai auzit vreodata de Texas? Dar de Arkansas? Stii ce inseamna o furtuna de nisip?"

NU ma plang ca ninge, nu ma plang ca ploua, nu ma plang ca exista fenomene naturale mai nasoale.

Ma plang ca nu se da zapada, ma plang ca sunt balti de juma de metru adancime si zeci de metrii lungime, ma plang ca spre deosebire de o tara normala in care guvernul mai da si inapoi la fraierii care cotizeaza, la noi cred ca nici 1 % nu se intoarce.

Ce dracu, esti high sau ce de nu vezi mizeriile astea ? Ca tipul de trai pur romanesc e mai .. dulce, mai vioi, mai petrecaret, asa este, este printre singurele lucuri bune la noi. In rest, gunoiul Europei suntem .

Sau crezi ca au miscorat aia taxa la masinile vechi ca sa poata romanu sa isi cumpere masini ?

Haha !

NU. Au facut-o pt ca i-a obligat ..UE sa faca de asa natura ca sa vina romanii sa ii scape de poluare si de masinile care zac pe acolo de pomana.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

=)) Esti tare distractiv, mai!

Cand ziceai ca pleci? :D

 

 

Sunt high, mai. Sunt atat de high incat cred ca primim atat cat dam si ca nimic nu vine gratis.

Si sunt si low, mai. Ca inca ma mai enervez cand vad oameni ca tine care se plang si se victimizeaza si se vaicaresc si generalizeaza aiurea si... Va duceti in alte tari si, in loc sa intrebati ce taxe si dari platesc aia, vedeti doar strazile curate. In loc sa vedeti ca aia nu stau decat 5 minute in pauza pe ora cand sunt la serviciu, vedeti doar salarii mari.

Asa ca-mi provoaca efect diuretic stirile protv la care va uitati si de la care invatati "doar in romania"-facts cand stiu ce este in partea cealalta (apropo, sa stii ca nu esti singurul care a iesit afara.)... expresie pe care o folositi la randul vostru pentru a va justifica atitudinea de cacao pentru care ii blamati pe restul.

 

Vrei sa nu mai fie praf? Vrei sa se intample ceva in tara asta? Fa dracu ceva tu! Misca ceva. Poate se molipsesc si altii de la tine, in loc sa stea sa se planga asa cum o faci tu acum.

 

PS: Nu-s patriot, sunt prea egoist sa pot fi asa ceva. :D

PPS: Warn pentru ce? :o

PPPS: Nu esti singurul care a iesit din tara, mai... Asa o fi in cercul tau de prieteni, dar nu-i peste tot. Stiu despre ce vorbesc. De exemplu, vin in Romania anul asta in ianuarie si aud "doar la noi e zapada pe autostrada" in conditiile in care in ultimele 24 de ore ma luptasem cu zapada si gheata din Austria si Ungaria (intr-adevar, in Germania erau curate autostrazile).

Share this post


Link to post

Eu n-am vazut la vreo masina stock jante de astea sclipocite. Americanii au si eu clientii lor, cum avem si noi la jipuri albe cu roti pe 22 ce sticlesc de irita irisul. Opulenta de polutie sclivisita nu poate aduce decat o reactie de induiosare in cel mai bun caz, pentru o privire decenta.

Cum deosebit de fin spunea cineva pe aici, frumusetea e mereu discreta.

Share this post


Link to post
Va duceti in alte tari si, in loc sa intrebati ce taxe si dari platesc aia, vedeti doar strazile curate. In loc sa vedeti ca aia nu stau decat 5 minute in pauza pe ora cand sunt la serviciu, vedeti doar salarii mari.

 

Inteleg ce zici dar nici nu intru in categoria asta. Cunosc destul de bine nivelul de trai de afara si stilul de trai robotivist si NU il apreciez.

Dat tot m-am saturat de praf, poate e astenia de primavara dar simt ca ma invadeaza ! Parca e mai mult ca niciodata.

Si nu plang, urlu, de nervi si de impotenta de a face ceva in acest sens.

 

PS : si pe mine m-a amuzat cand intr-o parcare ( care nu stiam ca e cu plata, langa primaria din Berlin ) am gasit un bon fiscal in geam cum ca sa ma duc sa platesc in contul xxxxxx. Roman fiind am luat bonul si l-am indesat in torpedou ignorand total. NU m-ar surprinde insa ca la o ulterioara vizita pe la ei sa ma opreasca sa imi aminteasca de el.

Share this post


Link to post
Eu n-am vazut la vreo masina stock jante de astea sclipocite.

 

Jantele "sclipocite" si SUV-urile albe sunt mostenirile lasate de drug dealerii americani. "Bling bling, cumpara de la mine! Vezi, imi merge bine, deci am marfa buna!" :) ) :) )

Share this post


Link to post
+ ca tiganii sunt imitatiile alea de capace de la noi, eventual cromate numai la suprafata care se va zgaria.

Astea sunt originalul adica crom 100%.

Si ale mele sunt la fel, evident ceva mai matuite de atat praf dar sa te fereasca sfantu sa ai de schimbat vre-o roata. Numai janta are vre-o 25 kg.

 

Adica vrei sa zici ca ele e din crom masiv, nu? =))

Share this post


Link to post

NU inteleg, ce e funny ?

Nu sunt pentru ca nu exista din crom masiv :

Practic din cate stiu sunt 3 categorii de jante : tabla / aliaj usor / aliaj crom

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Sunt cromate, aliaj crom la jante de masini nu se prea exista, din cate stiu eu.

Share this post


Link to post
Inainte sa mori "fericit" fa o excursie in europa de vest si stai o ora langa un santier in constructie si daca reusesti sa pui praf pe tine cheama-ma, iti platesc eu sejur in jurul europei.

 

Off-topic : Te duc eu in cea mai vestica tara intr-o statiune la ocean unde angajatii primariei sufla nisipul de pe trotuar adus noaptea de ocean exact pe masina ta :)

Share this post


Link to post

Pt cine e replyul asta :P ?

 

Am terminat cutia pt woofer.

UF !

 

Placi MDF la Practiker si Bricostore = canci.

Singurul loc in care am gasit a fost la Hornbach unde cred ca se gaseste : orice ( cum e in reclama aia, ORICE ) e posibil sa folosesti la contructii sau decoratiuni.

 

6 bucati MDF 22mm :

1 X 300 X 300

2 X 190 X 280

1 X 280 X 280

2 X 190 X 250

Cu taiat cu tot 140 Ron . Mi se pare ieftin.

 

Am muncit eu la cutie si am pus aprox 2 Litrii in + pt magnetul wooferului.

MICIODATA nu mai fac asa ceva in caza decat daca reusesc sa fac rost de un furtun de aspirator montabil la fierastraul circular. Iese un rumegus asa de fin care se duce peste tot din MDF, mai rau ca la PAL.

Ma rog. cutia arata ca in pozele urmatoare, nu o sa o infrumusetez pt ca nu e nevoie, nu o sa se vada acolo unde o sa stea.

 

Acum, fiind in casa ( si pentru ca in masina am o petarda de Sony Explode 30 cm tub amplificat care nu are nici o treaba cu muzica ) am testat wooferul cu statia din dotare, Denon PMA-560.

Pt televizor si muzica ea misca niste Magnat Soundforce 230 care nu au nici o treaba cu audiofilia dar este tipul de zgomot cu care am crescut si cu care m=am obisnuit, + ca la 16 mil boxele si 5 mil statia, zbor multe geamuri din bloc daca dau la jumate.

Mai am un 5.1 Logitech Z5500 cred ca e strict pt dvd.

Ma rog.

 

Am pus pe Domnul Helix pe statie si... am ramas socat. E MUCI. NU se aude deloc. Folosind balansul ca sa fac diferenta cu Animalele alea de Magnat ( mari si proaste da bune de zgomot ) am tras concluziile urmatoare :

 

Helix P8, in ciuda faptului ca membrana lui are real ( pe ruleta ) doar 18 cm, coboara ( am incercat sute de teste de bas ) bine pana la 43-45 Hz , de acolo mai jos se vede cum se misca da nu prea mai auzi nimic. Buba e ca :

In mod normal eu stau cu Winampul la 15 % ( asta cand ascult tare ) , placa de sunet la 48 %, statia la 20 %, fara nici un fel de egalizator din calculator, doar loudness din statie, fara majorare de bas si inalte ci doar loudness.

Daca ma mananaca in popou sa dau winampul la 100% imi tremura dintii in gura de la basul Magnaturilor.

E, la Helix, a trebuit sa dau la 100 % winampul, la 100 % placa de sunet ca sa pot sa vad cum se aude.

 

Deci ca si concluzii, se aude frumos dar fffffffffff incet. Statia nu este tocmai ce-a mai .. fina insa e o bruta si totusi nu a reusit sa il miste. Treaba e de fapt ca el se misca, il vedeam da nu prea il auzeam mai ales ca si volum.

Am gresit undeva ?

E normal sa fie asa ?

 

Multumesc de rapsunsuri.

Pun si singurele poze reale ale unui Helix P8 de pe net :P

Am facut si un filmulet cu diful lucrand de la 100 Hz la 10 Hz in pasi de cate 10.

Volumul nu a fost tare dat la test de frica sa nu bulesc diful sau ceva, mai ales tinand cont ca nu e inca rodat.

 

In clip sunt frecventele : ( conform siturilor : http://sinan.ussakli.net/basstest/ , http://www.stealthsettings.com/woofe...er-sound-test/ , http://youtube.com/watch?v=FMOHgLyvn10 asta din urma vi-l recomand daca aveti impresia ca va tine diful :P )

Hz : 100 - 90- 80 - 70 ( aici e frecventa de rezonanta a unei mobile din casa care se aude zbarnaind ) 60-50 ( aici imi place cel mai mult ) - 40 ( pacat ca nu iese mai mult in evidenta ) - 30 - 20 - 10 - 100 - 90 - 80 samd.

Cum se pare ca filmul nu il pot uploada aici o sa incerc pe youtube, sa vad daca reusesc.

N-am reusit nici acolo, nu am rabdare sa stau jdee mi de minute sa uploadez. Il puteti vedea aici

post-3313-1204677742_thumb.jpg

post-3313-1204677746_thumb.jpg

post-3313-1204677751_thumb.jpg

post-3313-1204677760_thumb.jpg

post-3313-1204677767_thumb.jpg

post-3313-1204677771_thumb.jpg

post-3313-1204677776_thumb.jpg

post-3313-1204677780_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Difuzorul si incinta sunt gandite pentru masina. La Tico Hertz-ul de 20 nu se aude afara, iar la Volvo cel de 30 foarte putin. In masini in schimb se aud si se simt din plin.

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

Daca nu imi ingheata manusitzele il pun astazi in masina ca ma omoara nevasta-mea ca cica i-am urcat masina in casa ( am tot spatele masinii pe balcon ) sa vedem daca se amplifica senzatia de ...zgomot .

E normal ca in incinta mica a masinii sa se simta mai tare, ma astept si eu la asta dar de ce asa de mare diferenta.

In varianta testata mai sus ( in casa ) daca la volumul la care P8-ul suna OK, ii dadeam balansul statiei pe Magnaturi, imi sarea parul din cap.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Mai omule, tu nu ai vecini in bloc? Sau is toti surzi si fara simturi... :O)

Cu boxele alea te poti duce la demolari prin implozie =)) .

Asteptam vesti despre woofer, sunt curios de cum o se auda in masina.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Pai nu ii deranjez decat foarte foarte rar ( dar am vrut atunci cand am chef sa o pot face ) cu volumul. In nici 2 % din cazurile cand ascult muzica volumul maxim total suportat de boxe nu ajunge la 10 %, asta atunci cand ma incing cu fi-mea la un dans deslantuit, timp de maxim 5-10 minute.

Oricum, daca dau la maxim, pe Smack my bitch up / Prodigy, vibreaza butoanele de la lift. Am facut-o de cateva ori ca sa setez egalizatoarele sa nu distorsioneze.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Sincer- n-as vrea sa fiu vecin cu tine, decat daca as avea o instalatie de sunet similara sau superioara :D .

Dar cand a vazut aseara Oana pozele cu boxele tale- tot ce a putut face a fost o cruce si s-a intors cu spatele, zicand ceva de genul "Doamne-fereste, sta la bloc?!". Cand am sa mai vin in B ti-as face o vizita.

Share this post


Link to post

L-am pus pe masina si sunt foarte dezamagit. Nu prea se simte. Adevarat ca la inceput l-am amplificat ( la volum mic ) cu un rahat de amplif de la petarda aia de Tub Sony explode.

La @dragosv am ascultat ( adevarat pe o linie mult superioara ) E 250 Esprit si umplea frumos basul masina.

La mine se misca difuzorul ca toti dracii dar nu prea iese sunet.

Sa fie cutia subdimensionata ? ( desii am facut-o de 10,5 Litrii in loc de 9 litrii cum zice producatorul )

Si dupa ce ca eram dezamagit de cat de incet se aude si de cat de putin se simte, la un mom dat s-a si ars cred ampliful ala de 2 lei pt ca subit a tacut wooferul si am probat cu alta boxa si nu iese sunet din amplif.

Pt a nu distruge wooferul NU am depasit 50 % sin amplificator ( are buton de volum ) si NU am sarit de +1 la reglajul din casetofon pt iesirea de woofer.

 

Intrebarea mea ramane insa aceeasi, de ce il vad ca se misca foarte masiv in cursa dar nu prea scoate zgomot ?

 

Multumesc mult pt ajutor !

Share this post


Link to post

Ce reprezinta "^" ?

Share this post


Link to post

Putere, cred :) Deci a^2= a la puterea 2.

 

link

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

E butonul si pe tastatura, sub cifra 6 dar in aceste conditii imi da volumul incintei de 2 Litrii ceea ce e.. anapoda.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...