Jump to content
Sign in to follow this  
steph

CATERINCA

Recommended Posts

Nu acesta este reperul, vezi linia continua ce demarcheaza banda. Bulevardele cu 3 benzi pe sens din Bv sunt artere ale transportului in comun, alte vehicule au voie doar sa faca prima la dreapta, ocolind eventualele stopuri. Eu as pune pe ele un B barat. :) )

Share this post


Link to post

Eu nu as avea nimic impotriva. Insa, daca lucrurile sint asa cum spui (nu cunosc Brasovul, il tranzitez o data la 2-3 ani !) ar fi mult mai simplu sa se procedeze asa cum se procedeaza in alte locuri, respectiv sa se marcheze corespunzator banda respectiva (BUS, etc) ... In absenta unei interdictii, legislatia romaneasca e clara.

 

In alta ordine de idei, reciteste evenimentul pe care l-am relatat pe topicul dedicat. Daca tu crezi ca a taia calea, fara semnalizare, fara asigurare, fara acordare de prioritate (cucoana NU avea de unde sa stie ca eu fac sau nu fac dreapta, deci ...) cred ca e mai bine sa ne oprim aici, nu stiu cui vrei sa ii iei apararea insa nu prea se aplica in situatia de fata :) .

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Nici in Paris nu erau marcate cu BUS si pe banda 1 circulau bus-urile, bicicletele. Am vazut ca si motocicletele erau tolerate sau permise. pe langa ele era doar colegul meu pe un autoturism inmatriculat in ..., ai ghicit, B, dejaba i-am zis ca nu-i banda lui, pana nu l-au injurat unii (era ora 18), n-a cedat. :) ) Cum noi paraseam orasul, ar fi trebuit sa mergem doar pe banda 3-4-5, dar el cum a vazut o banda libera, hop pe acolo.

 

La evenimentul tau n-am ce comenta, la cum s-au dat permisele in ultimii 21 de ani te poti astepta la orice, eu am inceput sa fac pariuri cand vad asa ceva in fata, metoda n-a scapat de multe incidente, unele mortale. Poate am mai povestit, eram pe un drum cu ceata de nu vedeai la 5-10m. Pe sensul opus era coloana, se mergea prudent pana la 90km/h si la un moment dat trag dreapta cat am putut si am franat. Atunci a trecut pe sensul meu un TIR turcesc. Stupefiat, colegul de langa mine (un matematician cu ochelari) m-a intrebat: "Cum l-ai vazut ?". "Nu l-am vazut, dar statistic trebuia sa apara". :) )

 

 

Share this post


Link to post

... se mergea prudent pana la 90km/h si la un moment dat trag dreapta cat am putut si am franat. Atunci a trecut pe sensul meu un TIR turcesc ...

Cunosc bine sentimentul. O faza absolut identica am trait (e drept ca eram singur in masina) in 1997 in apropiere de Rm.Valcea. Tras puternic de volan si iesit inexplicabil (poate doar daca as fi crezut in vocea unui inger pazitor) cu jumatate de masina in afara drumului la nici 10 metri de virful unui deal. In cazul meu a fost sa fie o Dacie albastra (si acum o vad in fata ochilor) intrata in depasire intr-o zona cu vizibilitate . Si totusi, in urma cu acesti 14-15 ani, permisele nu se cumparau ... aaaa, adica dadeau, asa de usor !

 

In ceea ce priveste "obiceiurile locale" sint de acord ca pot exista insa a presupune ca ele sint cunoscute de un strain (de loc sau de regiune) mi se pare putin foratat.

Share this post


Link to post

Atentie ce poze faceti si puneti pe net ca ajungeti pe topicuri de caterinca pe anumite forumuri... vezi coltul din stanga sus

post-4881-0-50187500-1314867882_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Parca seamana cu casiera noastra? :shock:

Share this post


Link to post

Valeu, asa trebuie mutat la caterinca sa putem dezbate pe larg continutul artistic al fotografiei! :mrgreen:

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Pai ce treaba ai tu cu casiera de la locul de munca al lui Wolfman? :scarpin: :mrgreen:

Share this post


Link to post

Am gasit poza, ia spune zeneseule cu cine seamana? Putem sa mutam poza si pe topicul de scos rugina, sau la cel de tuning!

3375_decapotabila.jpg

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Foarte tare :D Printez poza si la proxima intalnire cer un autograf :D

Share this post


Link to post

Poate iti iei vreun autograf cu flexu'! :mrgreen:

Share this post


Link to post

Si-o sa aiba SUV decapotabil, moare dushmanii frate :P

Share this post


Link to post

Am gasit poza, ia spune zeneseule cu cine seamana?

Ce naiba mai ... nu se vede si Ghita in poza ... ce vreti mai mult ?!?

Share this post


Link to post

Si-o sa aiba SUV decapotabil, moare dushmanii frate :P

 

X8 manca-ti-as =))

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Va faceti de cap in absenta mea!

Poza asta am postat-o aici, la noi. Nu ma tine netu' sa gasesc acum topicul.

Intr-un timp aparea pe pozele postate aici, sigla glubului. Sa nu ne mai fure altii asemenea opere de arta.

Si nu va mai radeti, ca e flexul e nimic pe langa lovitura de autobuz!

Edited by ileana

Share this post


Link to post

Am gasit poza, ia spune zeneseule cu cine seamana?

Sorry, :mrgreen: i-am aratat poza asta de pe net lui Ileana in urma cu vreo 2-3 ani.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Poza a postat-o uskatu' astazi la gazeta, in urma comentariilor cineva a mutat posturile ulterioare aici mai putin pe cel care continea poza. Nu stiam ca a mai fost pusa, am cautat-o pe aceea pusa de uskt. Explicatiile sunt pt. cei care au ajuns mai tarziu pe-aici si n-au vazut poza la gazeta, n-au legatura cu autobuzul :D .

Share this post


Link to post

Poza a postat-o uskatu' astazi la gazeta, in urma comentariilor cineva a mutat posturile ulterioare aici mai putin pe cel care continea poza.

Alo ... pe pagina anterioara te uitasi ?

Share this post


Link to post

N-aveam de ce, m-am uitat doar la postul anterior celor mutate, fara sa verific minutul ! : :) >-

Share this post


Link to post

In caz ca vi se rupe bara transversala de la puntea spate, din cauza ruginii sau alte cauze, se poate "lega cu scotch":

 

post-20884-0-55554200-1314920107_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Si altii care se chinuie sa-si tuneze atat interiorul ... uite cum se face :rolleyes:

7700.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...