Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Toyota - Locul 1 Mondial La Vanzari

Recommended Posts

Ce procente mari de crestere a inregistrat pe piata din Japonia @-) . In USA cred ca nu vor reusii, cel putin nu prea curand, sa detroneze GM-ul! :)

Share this post


Link to post

Acum vreo 30 de ani se zicea ca pe piata din US nici nu vor depasi mai mult de 1-2%. Si uite unde au ajuns acum...

Share this post


Link to post

Cica nu e chiar asa :D

 

General Motors trece la conducere

 

Daca, in primul semestru al acestui an, japonezii de la Toyota au intrecut pentru prima data la vanzari gigantul american, General Motors a livrat in perioada aprilie-iunie peste 2,41 de milioane de masini.

 

Toyota a reusit sa vanda doar 2,37 de milioane de unitati. Estimarile celor doi producatori pentru anul 2007 sunt la fel de apropiate ca si performantele reusite pana in prezent in materie de vanzari.

 

In timp ce oficialii Toyota spera ca din fabricile companiei vor fi livrate 9,34 de milioane de unitati, americanii mizeaza pe o cifra de 9,2 milioane.

 

General Motors nu traverseaza insa in acest moment o perioada favorabila. Chiar daca grupul mai are sanse sa se impuna la nivel mondial, GM a pierdut peste 7% in vanzarile din Statele Unite.

 

© HotNews.ro

Share this post


Link to post

Da este normal. Cand am luat eu toyo le-au crescut vanzarile. Dup-aia au mai stagnat...

Share this post


Link to post

Hai sa-l combinam maine seara pe sato sa-si ia si el.. sa refacem topul :D :) )

Share this post


Link to post

Interesant de vazut actualele modele, cand vor rezolva si problema cu autonomia redusa! :) Oricum, mare pas inainte :D .

Share this post


Link to post

Am vazut zilele trecute la stiri ca GM a reusit sa bata Toyota la vanzari.

 

Desi din 2005, uite o comparatie foarte interesanta! http://www.npr.org/news/specials/gmvstoyota/

Atentie la Health Care Costs si numar de angajati per unitate produsa (mai ales gulerele alea albe...). Totul tradus in Profitability per vehicle.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...