Jump to content
Sign in to follow this  
aditzasan

Curatare Motor

Recommended Posts

Dindu-ma la birfa cu amicu' google am inteles ca unica si eficienta solutie in cazu' rablelor ar fi REMAT. Oare o fi adevarat ? :) )

Share this post


Link to post

Deci, cu sau fara de motor flush ? Daune ori doar legenda ?

 

Share this post


Link to post

Viktor, daca cumperi o masina noua sau SH in stare buna, cu motorul in toate mintile lui, si schimbi uleiul la timp nu vad de ce ai aplica vreun tratament.

 

Pentru motoarele care au mers cu marmelada, motor flush-ul nu face treaba, si nu rezolva problema uzurii motorului datorata uleiului prost si/sau neschimbat la timp. Practic elimini "grosul" si pui in miscare niste depuneri care risti sa se opreasca in sorbul pompei sau in canalele de ungere, grabind distrugerea motorului. Pentru astfel de situatii doar un flush complet - desfacut motor si curatat la mana poate garanta ca nu vei suferi mai mult dupa curatare. In loc de curatarea la mana se poate aplica metoda cu dispozitivul confectionat de tine.

 

Motor flush-ul singur turnat in motor il vad util doar cand motorul e cat de cat OK, dar nu ii stii istoria si vrei sa ai un fresh start.

 

Eu am bagat motor flush doar in Matiz si in batrana Dacie. La Dacie am bagat cand am trecut de la ulei mineral la semisintetic si am vrut sa curat bine canalele de ungere (depunerile vizibile erau minime in zona culbutorilor), iar la Matiz a fost folosit impreuna cu operatiunea de curatare la mana de care aminteam mai sus. Initial am curatat la Tudor zona culbutorilor + motor flush. Uleiul pus atunci a fost unul de sacrificiu, am mers cu masina doar 200-300km, apoi am fost si am curatat baia de ulei, sorbul pompei etc la Andrei. Motorul incepea sa manance ulei numai dupa 2000-3000km de la schimb (probabil segmentii pe duca), dar macar era curat :) . Si sa nu uit, GM-ul 10W40 il manca de la km 0 dupa schimb, Mobil Super 2000 10W40 (o idee mai scump) il manca doar dupa 2000-3000km de la schimb.

Edited by ches
  • Like 2

Share this post


Link to post

Bine punctat, Ches. Nu licoarea in sine ii daunatoare, ci modul si scopul intrebuintarii.

 

Cu ani in urma amintea un coleg pe-aici ca a incercat licoarea pe capacul culbutorilor (de retin bine) unde, nu a observat mare lucru, a lasa curat in urma insa, dupa ceva timp a inceput a se desprinde bucati de depuneri de pe capac. Logic ca acelasi lucru se intimpla si la interior, segmenti semi-blocati de mizga, cozile supapelor, trasee s.a.m.d Toate astea, practic duc la scaderea presiunii de ulei cu urmari grosolane. Treaba e ca trasurile astea nu-s prevazute cu un manometru a preiunii de ulei si nici martoru' nu da de stire ca mai ai o juma de axa sub capacul culbutori, haleste-n liniste ... Altfel, buna ea si mizga, il coafeaza ca fiind un motor silentios (cica :-j )

 

Motor flush-ul il gasesc un adeziv de clatire (doar) a unui motor in toate mintile, altfel ... e grele ...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pentru a nu se crea confuzie, tin a sublinia ca degresant-ul ala la rere fu folosit cu totul in alte conditii, in cazul unui motor in care s-a folosit ulei pe baza de grafit (sau asa ceva, pentru a prelua uzuri si diminua zgomotele, cica, in mintea unora) complect demontat in scopul unei interventii capitale cu set motor nou si toate cele. Stratul ala de marmelada uscata imprimata in peretii blocului motor cit si pe celelalte componente nu a putut fi indepartat decit cu well done, ca celelalte licori achizitionate espres pentru s-au dovetit a fi fix-pix pe linga asta. Dat cu din asta (pe uscat doar) dupa care clatit cu apa din belsug si repetata operatia pina ce a iesit curat - curat.

In alta ordine de idei, degresant-ul la rece sub nici o forma nu are ce cauta in motor in ideea curatarii, cel putin din punctul meu de vedere.

 

Ca idee, unu o bagat rumegus in cutia de viteze sa o faca selentioasa cica ... Fereasca de ce le fata mintea unora ...

Rumegus se baga in planetare pentru ""silentiozitate"" :mrgreen:

Share this post


Link to post

Gratie industriei forestiere ! Rumegus sa fie ...

Share this post


Link to post

Si compresia cum sta, dupa atatea flushuri? Nu mai zic ca nu-i vad rostul... daca ajungi sa ai depuneri nasoale, pe alea le scoti manual, nu cu zeama minune.

Share this post


Link to post

Bun link-ul. Multam.

 

Eu unu nu am vazut inca un test de compresie facut atit inainte cit si dupa flush. Doar am cautat expres pentru a pricepe cu exactitate de atrage ori ba daune. Un flush de cca 5-10 maxim 15min nu cred sa dea cu minus, insa de-i in exces ... ramine totusi cu semnul intrebarii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...