Jump to content
Sign in to follow this  
dArabZaraq

Servodirectie la Matiz SE A/C R/SP

Recommended Posts

Chiar simti nevoia?!? :shock: Sau n-ai pe ce da banii?

Share this post


Link to post

hai sa-l linistim:

 

caseta de directie pt servo ~18mil

pompa servo ~7mil

tubulatura ~3-4mil

manopera ~3mil la un nea gigi.

 

total estimat: approx 32milioane lei.

merita???

Share this post


Link to post
total estimat: approx 32milioane lei.

merita???

Nu...mai bine de banii astia iti pui fix 2 sisteme cruise control : unul pentru mers inainte si unul pentru mers inapoi :-D

Share this post


Link to post

M-au imbarligat incultii aia de unde am luato ca nu are nevoie de servodirectie ca cica sunt cauciucurile inguste. Sunt Total nemultumit de masina care acum are 7500 km si incep sa iasa la iveala bugurile DAEWOO. SA FIE CLAR PENTRU TOATA LUMEA Lucru facut in Romania te stergi undeva cu el

Share this post


Link to post

Las-o balta, arabule! Sunt rautati gratuite la adresa masinii...Du-te si plimba-te cu Nova ta! Si, vorba cantecului: "Lasa-neeeee, Lasa-neeeee!" Pa!

Share this post


Link to post

Nu are! SE-ul este modelul de "mijloc". Cele 3 modele "peste el", SE Power, SE Power Plus, SE Power Plus ABS au servo. Dar, pur si simplu, nu ai nevoie de servo la o masina atat de mica! Iarna se observa cel mai bine avantajul unui servo, cand iei o curba stransa... :P

Share this post


Link to post

Este unii invatati de instructori de geniu in scoalili se soferi care inainte de a misca masina rotesc rotile pentru viitoarea traiectorie (spre disperarea tuturor componentelor din sistemul de directie si suspensie). In aceasta situatie este nevoie de servodirectie pe o masina ca Matiz-ul.

In mers in linie dreapta, cel putin la mine, este nevoie doar de un deget iar in viraj trebuie sa compensez tendinta normala a rotilor care tind sa revina. Nu cred ca ar fi un efort prea mare nici macar pentru o blonda de patruj da kile. :lol:

Share this post


Link to post

Daca e sa o luam pe aia dreapta masina merge f. bine si fara servo, desi exista situatii in care va trebui sa te chinui, de exemplu cand trebuie sa o scoti dintre 2 masini care au zis ca lasa ca asta are Matiz si nu-i trebuie mult spatiu. Pe de alta parte este destul de grea pentru a justifica prezenta unui servo. Parerea mea este ca daca a venit din fabrica este bine venit, montarea ulterioara nu cred ca se justifica ca pret.

Daca stau sa ma gandesc bine ma enervez ca astia de la Daewoo nu fac si ei o lista de optionale sa-ti faci "mix-and-match" si sa-ti personalizezi masina. Adica nu vad nici un impediment pentru care nu s-ar putea pune servo pe un E.

Share this post


Link to post

Iti zic eu...pentru ca ar trebui sa aiba implementat un sistem smecher de automatizare in fabrica, unul care sa urmareasca fiecare masina adica un sistem de identificare al fiecarui produs care sa se integreze perfect cu automatele ce controleaza robotii lor.

Share this post


Link to post

Ok, de fapt trebuia formulat asa: "nu vad nici un impediment TEHNIC". Ca de fapt impedimentul este mai de graba de ordin administrativ. Ca ar trebui sa faca tracking la o comanda cu privire la pozitia ei pe linia de asamblare, desi si asta se face. Eu am ABS care a insemnat masina pe comanda, nu cred ca e linie separata pentru asa ceva, si modificarile sunt destul de esentiale, se monteaza accelerometrul in zona schimbatorului, basca senzorii de rotatie la toate cele 4 roti si conexiunile ECBM-ului la ECU. Din ce am inteles chiar si softul ECU-ului trebuie sa fie pentru versiunea cu ABS. Deci se poate.

Share this post


Link to post

Nu stiam ca se face comanda speciala pentru ABS dar oricum asta e o urmarire minora a produsului in linia de productie. Cate masini sunt cu ABS si in plus stiu ca ABS se monteaza doar pe un model asta inseamna ca nu trebuie neaparat sa consideri ca masina a fost facuta "pe comanda" ci pur si simplu nu era in stoc din motive de cereri prea scazute pentru modelul respectiv si a trebuit sa astepti sa o produca. Pentru alegerea mai multor optionale trebuie sa intergrezi foarte bine sistemul de urmarire a produsului in linia de fabricatie.

 

PS: Descrierea ta cu privire la cele necesare ABSului ma face sa cred ca montarea unui astfel de optional nu este prea dificila pentru cineva care se pricepe cat de cat la automatizari si poate fi facuta foarte simplu manual (si fara repercursiuni la capitolul fiabilitate).

Share this post


Link to post
hai sa-l linistim:

 

caseta de directie pt servo ~18mil

pompa servo ~7mil

tubulatura ~3-4mil

manopera ~3mil la un nea gigi.

 

total estimat: approx 32milioane lei.

merita???

 

Aiurea de taziu, dar o intrebare ? Senzorul de presiune in circuitul se servo de ce se leaga la ECM ? daca

softul nu este prevazut sa citeasca si informatia aceea ce te faci ? schimbi si ECM-ul ?

Share this post


Link to post

Totusi, aceste preturi mai sunt de actualitate? Chiar ma intreb cat ar costa un servo aftermarket pt Matiz, mai mult cu scop informativ.

Share this post


Link to post

Noutati? As fi si eu interesat de lucrul asta .

Share this post


Link to post

Cautati si voi pe net pretzuri! Vreti mura-n gura? :(

 

... Senzorul de presiune in circuitul se servo de ce se leaga la ECM ? daca

softul nu este prevazut sa citeasca si informatia aceea ce te faci ? schimbi si ECM-ul ?

 

 

Nu-mi dau seama ce face senzorul ala. Eu am avut firul scos un timp, pina l-am vazut atirnat pe acolo. Deasemenea, nici cind am ramas fara lichid de servo nu s-a semnalat in bord...

In afara de asta, nu cred ca e un ECMeu cu senzor de servo si altul fara, cred ca trebuie doar sa tragi firul.

Share this post


Link to post
Noutati? As fi si eu interesat de lucrul asta .

 

 

600 ron la arabu ala din baneasa in spate la cristal palace

nu include montaj

Share this post


Link to post

Nu ama vut activata instiintarea pe mail la raspunsuri si abia acum am vazut raspunsul, scuze.

Banuiesc ca te referi la pretul tuturor componentelor de servo, am gasit si cu 400 ron undeva la craiova parca.

 

Problema mea acuma s-a transformat in montaj.

Aici nu gasesc pe nimeni care sa faca si sa stiu un pret si o durata informativa.

Asa ca daca aveti prieteni/cunoscuti mecanici care au mai facut asa ceva poate imi dati si mie un contact.

 

Va multumesc

Share this post


Link to post

Salutare.

Chiar nu vad la ce v-ar trebui servodirectie pe Matiz...

Masina asta se conduce atat de usor incat sevo nu face altceva decat sa incomodeze.

la viteze mari masina fara servo e mult mai stabila, mai ales ca e o masina destul de usoara.

Share this post


Link to post

Am avut matiz se power si, la prima intalnire de la Bicaz, dupa ce a condus-o prin parcare, AndreiB a spus ca se conduce mai usor decat matizul lui (un e/ac, daca nu ma insel). Andrei poate sa confirme.

 

Eu nu as renunta la servodirectie nici batut. Am avut 300, 1310 si supernova si stiu ce vorbesc. Noroc ca nu stateam in oras, cu supernova as fi facut brandul ca al lui Arnold :) ) .

Share this post


Link to post

Haidi bre ca nu-i chiar asa rau fara servodirectie la Tico/Matiz ... sa fim seriosi. Eu merg zilnic prin oras cu al meu Tico si nu ma dernajeaza deloc ca nu are servodirectie, singurele momente in care mi-am dorit sa fi avut servo erau cele in care aveam de facut vreo intoarcere din 3 miscari in vreun spatiu mic sau cand am avut de parcat in niste locuri ciudate unde trebuia sa iei rotatii complete si nu prea se putea sa invarti repede de volan cu podu palmii sau doar cu o manuta cum as fi putut la Fusion-ul seniorului.greenguy.gif

Share this post


Link to post

La tico e mai lejer, deoarece are o masa mult mai mica decat a matizului. Si da, in oras trebuie servodirectie, chiar si la masinile mici.

Iar afirmatiile colegului:

Masina asta se conduce atat de usor incat sevo nu face altceva decat sa incomodeze.

la viteze mari masina fara servo e mult mai stabila, mai ales ca e o masina destul de usoara.

Nu fac decat sa imi starneasca si mie rasul. Posesori de cruze, epica, leganza, captiva etc- scoateti servodirectia (puteti goli rezervorul de lichid servo)- mai mult va incomodeaza decat va ajuta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...