Jump to content
Sign in to follow this  
BAD_MF

Seat Leon FR

Recommended Posts

NU vad de ce sa scoti sigla Samsung de pe un TV Samsung. Aici mi se pare acelasi lucru cu alezz care are capace de opel pe cielo =)) . Sau reno pe dacia :P

Share this post


Link to post

In prima parte ai evidentiat ce am vrut sa zic eu.

Iar opel+reno+cielo+dacia nu se compara cu porsche. Sau pentru tine e acelasi lucru ?

 

Ca sa inchei discutia, nu vad de ce sa scoti niste sigle de Porsche de pe niste jante de Porsche :tongue: .

 

End of story...

Share this post


Link to post

Eu mi-am pus pe Tico jante de Hyundai Coupe si am gasit un motiv foarte bun sa-mi scot stemele Hyundai de pe jante...in aceeasi situatie se afla si Topser, care si-a pus jante de Suzuki pe Tico si de asemenea le-a scos (de fapt le-a acoperit cu steme Daewoo, dar in fine...) - la fel si multi baieti care au pus jante de Renault pe Dacia (sau chiar de ARO 10 mai ales, care arata mult mai bine decat cele originale de Dacia...)

 

A, bine, nu compar Tico si Hyundai cu Seat si Porsche. Totodata, poate ca sunt eu mai ciudat...sau Topser...in fine, scuze pentru off-topic! Promit ca nu mai revin pe tema asta!

Share this post


Link to post

Omul vrea sa evidentieze, pentru necunoscatori, ca acelea sunt jante de Porsche. Ce-i rau in asta, e un act de raspindire a culturii auto in mase.

Share this post


Link to post

Ok ok gata :D . Am incheiat inca un episod jantele de porsche :) .

Ideea e ca jantele de porsche au ajuns un fel de brand prin ele insele. Asa cum sunt oz/mak/bbs etc. S-a ajuns la ceva de genu asta si ar suna ca si cum cineva cu jante oz ar trebui sa le scoata stema, sa puna seat sau doar aluminiu.

Va stau la dispozitie pentru orice alte detalii, impresii etc.

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post

Hai sa fim seriosi ;) De cand e oare porsche producator de jante. Mai bine o spui pe aia dreapta ca e fita sa ai jante de porsche pe masina si gata. Oricum raman la parerea ca strica masina emblemele alea. :)

Share this post


Link to post
Ideea e ca jantele de porsche au ajuns un fel de brand prin ele insele.

 

Lucru dovedit de un link pe un rahat de forum in care 10 oameni se lauda ca au asa ceva. Si chiar si aia au scos siglele, in mare majoritate.

Dar stai calm, s-or gasi 200 de oameni sa dea link la posturile tale si... uite asa se naste.

 

E ok sa lasi siglele la jantele produse de cineva ce nu produce masini. Uite, Topser si th3_grimreaper stiu asta.

Altfel, "invarti volan de reno pe dacia nova" si mai esti si mandru. :osanale:

Share this post


Link to post

Azi masina a primit "papuci" noi pe fata >> Dunlop SP sport maxx 225/40 ZR18 :

 

rafturi026.jpg

 

rafturi028.jpg

 

 

I-am facut si un tratament la jante cu solutie de la Turtle Wax. Se curata foarte fain si lucesc super :

 

rafturi027.jpg

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos!

Cum esti croit sa bagi ceva bani in masina, da-mi voie sa-ti fac o sugestie puerila (fara legatura cu jantele) - culoarea nu prea se potriveste la asa o masina. In plus eu stiam ca FR-ul de la Leon are motor de 2.0 l si 200CP (poate sunt mai multe versiuni ...).

Share this post


Link to post

Am cautat masina sa fie impecabila, culoarea mai pe locul 2. Oricum merge argintiul bien ca nu-i verde inchis sau gri inchis etc.

Nu s-a montat niciodata motor 2.0 de 200 cai pe leon mk1. Pe leon mk2 se gaseste motorul 2.0 tfsi de 200 cai ;)

 

Pe leon FR/top sport s-a pus :

1.8T 180 cai

1.9 TDI 150 cai

 

Pe leon cupra R s-a pus :

1.8T 209 cai

1.8T 225 cai

2.8 V6 204 cai

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post

Pana la urma e o problema minora culoarea si fara a fi nici macar un amator pasionat: Seat Leon FR

Share this post


Link to post

Dreamlike, confunzi generatiile de Leon FR.

Prima generatie de Leon FR cum are si colegul nostru de forum a avut motorul 1.8T de 180CP si niste jante pe 17 inch gri, foarte misto dupa parerea mea :)

Noul Seat Leon FR(adica generatia noua) are alt motor, alte caracteristici ;)

Share this post


Link to post

In sfarsit m-am mai ocupat de masinuta.

Am montat pedale si foot-rest cupra R si ornament inox schimbator viteze de la isotta :

 

 

rafturi031.jpg

 

rafturi032.jpg

 

 

rafturi030.jpg

 

 

Si 1 poza bonus :P :D

28072007_032_.jpg

Share this post


Link to post

Arata foarte bine noile pedale! :) La fel si acel foot-rest! Dar nu e cam "drept" ? Iti odihnesti piciorul intr-o pozitie comoda pe el? :scarpin:

Share this post


Link to post

Mersi :)

E ok la picior, nu e incomod. L-am inlocuit exact pe cel din fabrica care era din plastic. Un surub in stea si cateva cleme.

Share this post


Link to post

Am reusit sa-mi fac un drum in service si astfel am montat filtrul sport KN de cutie si bujiile Brisk racing seria PREMIUM. Impresii? Motorul merge lin si parca urca mai usor in ture (posibil placebo nu zic ca nu) oricum cand calc acceleratia imi revine zambetul pe buze :D . Daca tot am facut astea i-am facut si un scan cu VAG-com si totul e ok.

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post

Ai schimbat jantele?

Share this post


Link to post

Pentru 2000-2500 euro poate ma gandesc sa le schimb pana atunci normal ca nu ;) .

 

Care mai sunteti din Bucuresti si aveti drum in Iasi da-ti un semn sa vedeti si voi live masina cu jantele, sa vedeti ca nu musca rotile :P .

Share this post


Link to post

Cu riscul de a fi iar numit penibil in materie de tuning: de ce e diferit aspectul siglei fata de cel al jenti? Nu sunt siglele originale sau jantele au suferit modificari?

Share this post


Link to post

Asa sunt ele, nu vin de pe alte jante.

Jantele sunt Porsche Turbo2 Chrom

 

Alte poze cu turbo 2 montate :

post-772-1189064175_thumb.jpg

post-772-1189064183_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Deci nu esti singurul... Mai "e" si altii...

Share this post


Link to post

Dap, mai sunt multi altii care au montat jantele astea. Dau foarte rau pe masini nu?

 

Acum am in plan o evacuare cap-coada sport , de la FOx sau Supersprint, ramane de vazut. Si un chip pana la 215 cai.

Share this post


Link to post

Dau la fel se bine sau de rau ( depinde de care parte a baricadei esti ) ca si sigla de Mpower pe dacie.

 

Invart sigla de porsche pe roata de leon. :D

 

Else foarte misto masina.

Share this post


Link to post

Se invarte capac de porsche pe roata de prosche :P

Share this post


Link to post
Care mai sunteti din Bucuresti si aveti drum in Iasi da-ti un semn sa vedeti si voi live masina cu jantele, sa vedeti ca nu musca rotile :

Pentru cei din Bucuresti pot sa povestesc eu: sunt exact ca in poze, jante cromate porsche pe o masina argintie...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...