Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Lacul Vidraru - Transfagarasan 2007

Recommended Posts

Inseamna ca eu am pana acolo (Selimbar) vreo 180 de km. Pana la Capra am facut vreo 130 de km si de la Capra pana la Balea mai sunt vreo 10 km parca. Inseamna ca de la Balea pana la Selimbar mai sunt vreo 40-50 km. Numai bine. Se anunta o excursie. :) Trebuie sa fac stoc de motorina. :)

Share this post


Link to post
Multumesc. Am crezut ca sunt mai putini.

Vreau la vara sa fac tot Transfagaraseanul si sa ma intorc pe Valea Oltului. Ma interesa cati km aproximativi are acest traseu.

 

 

La vara as vrea sa merg si eu pe Transfagarasan...

Ce ar fi daca ne-am strange mai multi si sa mergem in grup?Eu voiam sa merg cu vlad andrei pe la sfarsitul lunii iulie...Ne pregateam buburzele si ... :lavolan:

Share this post


Link to post

S-ar putea sa fiu chiar prin zona la sfirsitul lunii Iulie. Daca se organizeaza ceva, dati de stire.

Share this post


Link to post

Ok Salex :thumbl:

Sa vedem cum are concediu Vlad, sa n-am nici eu ceva prin perioada aia dar cred ca se poate in mare...oricum nu ne lasm pina nu facem traseul cu buburuzele noastre :mrgreen:

Share this post


Link to post

Facem o intalnire la Balea? :)

Share this post


Link to post

Din 1996 si pina in prezent am facut Transfagarasanul cel putin o data pe an. Nici anul asta nu o sa trag chiulul. Cum ziceam, mi-am programat vacanta de vara la sfirsitul lui Iulie - inceputul lui August. Cel mai probabil o sa merg in munti, in zona Sibiului, la o ora de Balea ;) Daca se anunta din timp (nu am net acolo unde merg) mi-ar fi la indemina si mi-ar face placere sa dau o fuga la Balea.

Share this post


Link to post
Facem o intalnire la Balea? :)

 

 

Facem, facem :mrgreen:

 

Pe cei care cunosc, care e treaba cu cazarea prin zona, se gaseste ceva la preturi acceptabile sau apelam la cort? Eu unul n-am sa dau pe afara de bani si caut sa ies cat mai nesifonat la capitolul finante...

Share this post


Link to post

Eu din pacate nu o sa pot ramane peste noapte. Vreau sa fac Transfagaraseanul de la un capat la altul, deci voi fi doar in trecere, insa m-ar bucura sa ma intalnesc si cu alti colegi forumisti.

Share this post


Link to post

Noi trebuie sa ne oprim ca ne prinde noaptea...si nici nu vreau sa ma fortez prea tare...

Sa vedem...poate mai sunt doritori si punem de-o intalnire de-al binelea :mrgreen:

 

Ce sfaturi aveti pt un incepator care mere prima data pe Transfagarasan?

Edited by Carabusu junior

Share this post


Link to post

Sa mearga incet si sa admire peisajul. :)

Share this post


Link to post

Daca vrea sa savureze pilotajul atunci e OK sa fie sofer. Daca vrea sa savureze peisajul ... sa isi ia sofer :D .

 

In rest, sint 3 obiective pe care le recomand:

1. Cascada Balea (cca. 40 min de mers prin padure/sens, destul de lejer - punct de plecare/sosire Telecabina Balea, statia de jos)

2. Lacul Capra (cca. 40 min/sens, urcus pe munte, pare mai dificil decit este in realitate - punct de plecare/sosire Cabana Balea)

3. Cetatea Poenari (cca 30 min urcusul, 20 min. coborisul, drum prin padure, panta lejera dar sustinuta, risc (nu foarte mare) de a intilni vipere)

 

Cazari se gasesc destule, nu mai sint la curent cu scorurile. Inainte de renovarea cabanei Capra am fost nemultumit de conditii, acum nu mai stiu nimic. Ceva mai bine a fost la Paltinu dar nici despre asta nu mai stiu multe.

 

Va dau niste numere de telefon, nu garantez ca mai sint valabile, le am de multa vreme:

Cabana Paltiun: 0269/211.703, 0269/524.277, 0744/757.066

Cabana Cota 1200 Paltinu (pe partea cealalta, in jud. Arges, in "cartierul" Piscul Negru :D ) : 0248/730.342, 0744/437.934

 

De Cabana Balea nu se apropie decit premiantii ;) deci ...

 

Preturi mai bune se gasesc la poalele muntilor. Sint multe pensiuni atit in Arges cit si in Sibiu.

Share this post


Link to post

Pina pe 1 iulie nu cred ca va savura mare driveuiala nici cu camionul :)

Sunt stanci pravalite peste drum, inafara de zapada. Singura varianta e cascada balea si de acolo telecabina.

Share this post


Link to post

@Tommy: Nu erai tu ala pesimistu' de obicei. De ce crezi ca o sa dureze pina pe 1 Iulie o traversare completa de Transfagarasan? E drept ca anul asta vremea a fost ceva mai capricioasa insa nu cred ca vor mai fi probleme dupa 10-15 Iunie. Cu Festivalul Zapezii cum ramine ;) ?

Share this post


Link to post

Oficial asa e ..1 iulie, e posibil insa cu doua saptamani mai devreme, a fost destul de cald, pe alocuri se vede soseaua :)

Share this post


Link to post
Oficial asa e ..1 iulie, e posibil insa cu doua saptamani mai devreme, a fost destul de cald, pe alocuri se vede soseaua :)

 

Dinspre Vidraru se poate ajunge doar la 7 km fata de Balea Lac, undeva la 1 km de cabana Capra.

Share this post


Link to post
Ce sfaturi aveti pt un incepator care mere prima data pe Transfagarasan?

 

Avand in vedere ca stiu ca esti incepator, uite d-acilea:

 

- Sa te uiti le fel de mult in sus pe cat te uiti in fata. Mai cad bolovani din cand in cand.

- Sa opresti radioul si sa fii atent in jur. Iti poate distrage atentia.

- Sa folosesti frana de motor cat de mult la coborare si sa nu o lasi pe liber niciodata.

- Sa ai masina in perfecta stare de functionare. ( + roata de rezerva)

- Sa te astepti la un peisaj spectaculos. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...