Jump to content
Sign in to follow this  
opexe

Buy Back Pentru Chevrolet

Recommended Posts

Salut

Poate ma puteti ajuta.As vrea sa stiu daca cineva de aici a incercat sistemul buy back pentru chevrolet.In special daca a dat un chevrolet prin buy back pentru un opel de exemplu si la cat a fost evaluat.

Share this post


Link to post

Si pe mine ma batea gandul la asta, insa din pacate, acum este un moment nefavorabil. Se pierd 20% din pretul masinii, numai prin disparitia taxelor vamale, apoi 4% reducerea dealerului, plus deprecierea, cam 10% - imediat ce iese pe poarta dealerului, si care se mentine in primul an.

De exemplu: daca cineva cumpara, presupunem, in decembrie 2006 un Chevrolet, cu banii jos, in valoare de, sa zicem 10000 euro DDP. In ianuarie 2007 se hotaraste sa-l vanda. Pretul ar fi cam asa: 10000 -34%, = 7463. Cam proasta afacere, nu? Chiar si fara depreciere, tot nu ar lua pe el mai mult de 8064 euro (10000 -24%), pentru ca asta ar fi pretul cu care se vinde de noua masina la reprezentanta.

Share this post


Link to post

Stiti ca la buy back se pierde mai mult decat la vanzarea normala, nu?

Share this post


Link to post
Stiti ca la buy back se pierde mai mult decat la vanzarea normala, nu?

Ma gandeam ca e absolut normal sa pierzi mai mult la buy back, dar daca diferenta nu e asa de mare parca merita.In plus o depreciere de 10-15 % in primul an nu mi se pare exagerata.Ar fi bine sa iti ofere la buy back cu 10-15 % mai putin, asta exceptand partea cu taxele.

Share this post


Link to post

Sunt firme de buy-back in B pentru toate modelele. Desi am fost sceptic, dau aproximativ pretul corect. Se poate scoate un pret mai mare, dar nu cu mult, si.. necesita timp.

Share this post


Link to post

Cunosti vreun exemplu concret?Ai idee care sunt dealeri cei mai corecti si avantajosi din punctul asta de vedere?

Share this post


Link to post

Ti-am dat PM cu ce stiu. N-am chef sa fac reclama nimanui, si nici nu garantez pentru nimeni, asa ca ma feresc sa fac recomandari.

Share this post


Link to post

Mersi pt informatie.Am incercat la ei varianta online din lipsa de timp si de 2 sapt nu m-a cautat nimeni.Pana la urma am sa ma duc acolo.

Share this post


Link to post

Cand am vandut primul Matiz, am incercat sistemul acesta, iar oferta celor de la Radacini a fost cu 200 de euro mai mica decat am reusit eu sa iau pe masina. Consider ca a fost rezonabila oferta, avand in vedere si faptul ca se ocupau de toate actele.

Share this post


Link to post

Suna bine.Poti sa-mi spui procentual cat ti-au oferit din pretul masinii noi?E vorba de radacini bucuresti sau craiova?

Share this post


Link to post

E vorba de Radacini Bucuresti. Un procent nu ar fi relevant, pentru ca masina aceea a fost accidentata serios si reparata. Dar valoarea ei , noua, a fost de 4400 euro, avea un an si cateva luni, ei mi-au oferit 3600, iar eu am reusit sa o vand cu 3800.

Share this post


Link to post

Mersi pentru informatii.Daca totusi mai stiti si alte cazuri v-ar fi recunoscator.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...