Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

În "traficul junglei", existent în destule oraşe din .Ro, nu e deloc "moft" o astfel de investiţie.

Nu stim cine a avut dreptate [...]Politia a acceptat (pentru investigatii) un CD cu inregistrarea de mai jos:

http://www.trafictub...camera-pe-bord/

In urma vizionarii, politia a decis ca prietenul meu este nevinovat. Gasiti mai jos procesul verbal. Cealalta parte sustine in continuare vina prietenului meu.

http://www.trafictub...mis-de-politie/

Share this post


Link to post

Masina care inregistra era o masina oficiala?

Share this post


Link to post

Nu. Şi totuşi imaginile respective, pe lângă forţa probantă, pot clarifica o serie de aspecte.

Share this post


Link to post

Si totusi se auzea o "macaneata" acolo...

Share this post


Link to post

Eu unul sunt de acord cu parapetii din beton numai ca in .ro nu sunt facuti cum trebuie. Ei au fost inventati de austrieci (strabag) care a inventat prima masina care produce astfel de parapeti in foc continuu (este alimentata in permanenta cu beton uscat si apa). Dar ei trebuie sa fie un parapet continuu, nu formati din mai multe bucati. In cel mai rau caz trebuie legati foarte bine unii de altii...

Si se folosesc cu succes in o gramada de tari (Grecia, Austria, Italia, Franta am vazut eu, vezi autostrazile din apropierea Alpilor).

Share this post


Link to post

Bre, pe margine adrumurilor de munte, OK, sunt safe. Dar pe axul drumului? Sunt o prostie, mai ales la drumurile noastre. Acolo langa ei se strange non stop apa, e o placere sa mergi acum de exemplu gasesti inclusiv portiuni cu gheata.

Share this post


Link to post

Or fi puse pentru cei care vor sa incerce sa mearga pe doua roti :mrgreen:

 

2813712665_6d356e49dd.jpg

Share this post


Link to post

Si eu am mai intalnit beton prin Italia, dar asta unde era o diferenta de nivel intre benzile de sens si contrasens, nu ca separator de sensuri... Chestia cu scumpi e ce conteaza in Ro...

 

Tu vorbesti de proiectarea de la 0 a unui drum. Eu vorbesc de modernizare. Nu mai ai unde sa pui parapeti de metal pe DN1.

Share this post


Link to post

Domnilor, nu se poate muta discutia intr-un topic dedicat? Cred ca ar fi mult mai bine.

Share this post


Link to post

Inca un accident in Constanta:

O "tanti" nu a oprit la STOP si a intrat cu Meganul in mijlocul strazii in Matiz. De schimbat: aripa dreapta fata, bara fata, semnalizare fata, vas lichid parbriz, aparatoare locas roata. Ea bara fata si far.

 

M-am mai plans pe aici...in 7 luni de cand sunt in C-ta:

-o doamna a dat cu spatele si a infundat portiera

-a fost fortata usa sofer si indoit stalpul ( in fata blocului sub stalp de iluminat) a tras de casetofon dar nu a avut ce sa fure

-a fost scos furtunul de alimentare si furata benzina.

-aproape in fiecare dimineata cand ma duc la munca (aprox 6km) este cate unul care schimba banda si nu se uita..iar eu ori trebuie sa franez ori sa intru pe contrasens (ca merge paralel cu mine). Ce mai mare nesimtire e ca, desi claxonez ca disperatu' nici nu ma baga in seama..isi continua drumul (nu revine pe banda lui) de parca e ceva normal. Nu mai vorbesc ca toti si-au tras masini cu "semnalizare automata si nu stiu sa o foloseasca".

Share this post


Link to post

claxonez ca disperatu' nici nu ma baga in seama..isi continua drumul (nu revine pe banda lui)

E timpul sa iei o masina mai mare!

Share this post


Link to post

Accident in Germania.

post-3204-092282300 1296240112_thumb.jpg

post-3204-025776600 1296240130_thumb.jpg

post-3204-030687000 1296239926_thumb.jpg

post-3204-023606600 1296239984_thumb.jpg

post-3204-062708100 1296240006_thumb.jpg

 

2 masini mici si un camion. Si cred ca au intrat si pe contrasens dupa cum se vede. Scuzati calitatea dar e o prastie de sapuniera a unei colege.

Share this post


Link to post

M-am mai plans pe aici...in 7 luni de cand sunt in C-ta:

-aproape in fiecare dimineata cand ma duc la munca (aprox 6km) este cate unul care schimba banda si nu se uita..iar eu ori trebuie sa franez ori sa intru pe contrasens (ca merge paralel cu mine). Ce mai mare nesimtire e ca, desi claxonez ca disperatu' nici nu ma baga in seama..isi continua drumul (nu revine pe banda lui) de parca e ceva normal. Nu mai vorbesc ca toti si-au tras masini cu "semnalizare automata si nu stiu sa o foloseasca".

Lafel pateam si eu cu matizul in Iasi deci ideea de a cumpara o masina mai mare s-ar putea sa nu fie rea :) .

Share this post


Link to post

se gasesc de cumparat?(vad ca impactul este putin diferit fata de anemicul de Matiz): http://www.220.ro/au...ina/nGrF8owW2k/ (scuze de offtopic)

 

Inainte de a ma muta in Constanta am stat 1 an in Galati. Nu am avut asemenea probleme. (si nu am stat intr-o zona "buna" a orasului). Aici parca toti au "ochelari de cal". (Nu generalizez ca nu sunt toti asa..sunt si soferi care mai si semnalizeaza sau iti fac un favor in trafic).

O masina mai mare nu ne permitem..si plus ca nu este necesar: 98% din drumuri mergem numai 2 persoane. De adaugat totusi ca in Constanta e plin de Matizuri (nu stiu cum se descurca)

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

E simplu, au evoluat de la Tico. :D (Serios)

 

Si eu care credeam ca numai mie mi se pare ca ochelarii de cal sunt accesorii obligatorii pentru soferii de Constanta...

Share this post


Link to post

Deci taximetristul ala e genial cum explica el ce s-a intamplat, am ras cu lacrimi de furie efectiv, desi nu e nimic de ras.

Cat de "romaneste" explica el "eu nu stiu d'astea". Fara cuvinte.

Share this post


Link to post

Diferenta dintre un logan de 3 ani si un golf 3 de 15...

 

Aviz celor care aleg golful ca deh ...masina nemteasca

 

post-4881-096128500 1296637669_thumb.jpg

post-4881-045725600 1296637677_thumb.jpgpost-4881-039636100 1296637689_thumb.jpgpost-4881-096783300 1296637700_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pt Golf 3 aia e deformare tipica la impact frontal. Am si eu o cunostiinta care a lovit unul tot in fata(dar intr-un cap de pod) si parca e tras la indigo plafonul ala.. si aspectul.

 

Cred ca e pe sistemul "Asa face toate"

 

 

Share this post


Link to post

Toti pasagerii din golf (3 la numar) au avut si inca mai au nevoie de spitalizare, in logan o singura persoana, doar cateva vanatai...ciudat ca s-a deschis airbagul chiar daca nu avea centura pusa.

 

Parca airbagul se deschide doar cu centura bagata nu?

Share this post


Link to post

Poate era bagata prin spate. Stateam si ma gandeam: o tabla imbatranita cu suduri in puncte din secolul trecut , musai sa se indoaie asa.

Share this post


Link to post

La logan nu stiu daca sezor la centura din dreapta ca in scaun nu exista sigur.

Share this post


Link to post

Poate era bagata prin spate.

 

Cunosc persoana din logan, nu avea centura de niciun fel bagata in locul ei

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...