Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Cea de deasupra parbrizului nu e standard. Am mai vazut pe la unele Renault pusa undeva la mijlocul parbrizului sus! Dar cred ca este optionala. Nu este standard nici la autobuze ce circula preponderent in oras deci riscul de asa ceva este mai mare.

Share this post


Link to post

Eu am numai deasupra usii drepta pentru a vedea jos in dreapta si coltul din dreapta al masinii ! Se presupine ca mergi cam tot timpul singur si nu ai cum sa vezi in dreapta cabinei .Tot pe usa din dreapta am si Doua oglinzi ;una mare reglabila electric si una mai mica special pentru a acoperii unghiurile moarte!

Share this post


Link to post
Adevarul e ca m-am saturat de batraneii astia.Traverseaza fara pic de atentie,pe unde doresc si daca ii clasconezi sa ii faci atenti nici nu te baga in seama.Va ramine marcat soferul tirului.

 

Sa nu uitam ca masinile sunt niste ustensile tolerate de oameni si nu invers. Inca mai cred ca omul, ca fiinta pe planeta Pamant, poate sa mearga si sa se bucure de viata unde doreste fara sa fie incomodat si chiar omorat de metalele acestea pe roti care oricum sunt inutile, prostesti, limitand libertatile garantate omului de catre natura.

Share this post


Link to post

Da, man, dar cand padurea e la 10 km si vrei sa iesi cu familia- ce faci?! Va suiti pe biciclete si cu rucsacul in spate pedalati pana acolo? Si gratarul unde il puneti? Agatat de ghidon? Inutile masinile astea, intr-adevar.

Share this post


Link to post
Sa nu uitam ca masinile sunt niste ustensile tolerate de oameni si nu invers. Inca mai cred ca omul, ca fiinta pe planeta Pamant, poate sa mearga si sa se bucure de viata unde doreste fara sa fie incomodat si chiar omorat de metalele acestea pe roti care oricum sunt inutile, prostesti, limitand libertatile garantate omului de catre natura.

Huh? Masinile sunt tot oamenii. Nu exista ideea de "tolerat" aici. Nu masina sufera. Sufera relatiile interumane si regulile de convietuire stabilite in timp (cum ar fi legea circulatiei). Daca vrei nudism, du-te la Vama Veche!

Share this post


Link to post
Sa nu uitam ca masinile sunt niste ustensile tolerate de oameni si nu invers. Inca mai cred ca omul, ca fiinta pe planeta Pamant, poate sa mearga si sa se bucure de viata unde doreste fara sa fie incomodat si chiar omorat de metalele acestea pe roti care oricum sunt inutile, prostesti, limitand libertatile garantate omului de catre natura.

 

Asta imi pare luata dintr-o teza de aia anti progres :) Am auzit multe filososfii, dar de astea ca natura ar garanta libertati .. hai ca sarim deja in zona cuvintelor fara sens.

Omului de la un loc incolo i se altereaza instictul de conservare. Nu avem aici nici un "man against machine" ci mai degraba "man against himself".

La vama veche poti merge sa stai in cooru gol, dar ca sa fii si protejat trebuie sa si joci dansul strutului, adica sa bagi capul in nisip. La alegere.

Share this post


Link to post
Eu am numai deasupra usii drepta pentru a vedea jos in dreapta si coltul din dreapta al masinii ! Se presupine ca mergi cam tot timpul singur si nu ai cum sa vezi in dreapta cabinei .Tot pe usa din dreapta am si Doua oglinzi ;una mare reglabila electric si una mai mica special pentru a acoperii unghiurile moarte!

 

Poti sa pui o poza cu ce ai vedea tu?

Tu l-ai fi vazut?

Share this post


Link to post

Unul proaspat la intersectia Barbu Vacarescu - Glinka. Si Peugeot-ul 207 condus de o domnisoara si Rover-ul condus de un domn au trecut pe rosu. Peugeot-ul a incercat sa faca stinga pe Glinka si pina la urma a facut schimb de vopsea pe coltul dreapta-fata cu Rover-ul care mergea inainte pe Vacarescu. N-au fost victime. Domnisoara a avut nevoie de vreun minut sa iasa din masina, dar pareau calmi amindoi "impricinatii" :)

Edited by andreiv

Share this post


Link to post
Poti sa pui o poza cu ce ai vedea tu?

Tu l-ai fi vazut?

Daca apuca sa treaca de coltul din dreapta masinii n-aveam cum sa-l mai vad! Si in general cand pleci dupa loc te uiti instinctiv in oglinzi si apoi in fata ca poate mai trece vreun timpit in fuga si dupa cum vad eu in filmulet victima sa gasit sa treaca cand deja asta cu TIR-ul incepuse deja sa se miste.Chiar daca avea oglinda sus cred ca il vedea prea tarziu! Adica poate nu mai trecea peste el dar il lovea sigur.

 

LE:am sa-l iau pe Guru sambata cand ma intorc din cursa sa faca poze cu aparatul. cu tel nu cred ca s-ar vedea ceva si aparat prof . nam.

Edited by DGT

Share this post


Link to post

Da' de ce nu-l iei in cursa pe guru? Ca de cand viseaza saracu' la o plimbare cu TIR-ul [-O<

 

Si pe mine m-a lovit un TIR, mi-a sifonat usile. Stateam la semafor, in paralel cu TIR-ul, in dreapta lui, eu cam cu trei sferturi de masina mai in fata. El pe banda lui avea spatiu in fata cam cat doua autoturisme. Mai avea si rotile putin virate spre dreapta si... ma trezesc brusc cu magaoaia de 40de tone, deasupra capului, infipta in oglinda mea. Nu am inteles atunci de la el ce s-a intamplat, fiind slovac, si nu stia boaba engleza. Cu dracii de rigoare, nu m-am maim uitat atunci sa vad daca avea oglinda deasupra usii... Atat de mare sa fie unghiul mort la un camion, incat sa nu vezi pe o lungime de un turism( fie el si Matiz)?

Matizul arata dupa impactul cu mastodontul, exact ca al lui augustinionut( mai putin aripa).

Edited by guru

Share this post


Link to post

DA, am sa-l iau odata! Acum iau un baiat de la Brasov si nu am decat 2 locuri in cabina!

Share this post


Link to post
DA, am sa-l iau odata! Acum iau un baiat de la Brasov si nu am decat 2 locuri in cabina!

Offtopic: am incaput noua intr-o cabina, ne intorceam de la discoteca la cinci dimineata :D

Share this post


Link to post

In weekend, in drum sper mare am vazut doua accidente destul de urate. Dupa pozitia masinilor, ambele erau datorate depasirilor aiurea - era ff aglomerat pe sensul sper Bucuresti. Luni cand m-am intors in Bucuresti, parapetii si barile de protectie de pe autostradata erau daramate in multe locuri - semn ca si pe acolo se intamplase ceva. Sper sa se sature planeta asta de noi odata si sa ne "scuture de pe fata ei ca pe niste pureci", vorba lui Carlin.

Share this post


Link to post

Doua mici incidente de pe autostrazile din Germania. In primul la iesirea din Berlin intr-o zona aglomerata, un autocamion si un autobuz care incercau sa fenteze traficul pe banda de urgenta :D s-au pupat dupa aparitia Politiei care incerca eliberarea benzii respective.

In a doua imagine un autocamion rasturnat din conditii despre care nu stiu nimic.

Afara autocamioanele nu deranjeaza in trafic cu exceptia momentelor cand incearca sa depaseasca fara a tine seama de blocarea traficului sau mai rau de faptul ca sunt autoturisme pe cale sa-l depaseasca. Aici legea o face tonajul, dar te obisnuiesti repede. In tara sunt multi camionagii care conduc OK , insa nu putini care au o atitudine agresiva in special in zonele in care se produc ambuteiaje. Dorinta lor de a circula nestingheriti cu orice pret a produs si va produce catastrofe.

post-2099-1248847049_thumb.jpg

post-2099-1248847062_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Astazi am fost martor la un accident rutier destul de urat... s-a petrecut sub ochii mei impactul... cativa centimetrii au facut sa nu fiu si eu implicat...

Duminica ma duc la biserica... [-O<

 

Deci sa incepem cu inceputul...

 

Stationam regulamentar in parcarea Expocar din fata service-ului si asteptam sa se faca 8:30 sa bag masina. Admiram in retrovizoare vila de vis-a-vis de service cand la un moment dat vad o dacie mcv cu semnalul pus si franand usor cum se incadreaza in contrasens cu intentie clara de parcare. Il urmaream cu privirea si ma intrbam "ce plm cauta asta cu dacia la service opel?". 6-7 secunde mai tarziu aud scartait de frane si vad cum zboara printre mine si el o masina dupa care am auzit un mare boom. M-am dat jos din masina... am crezut ca m-a luat si pe mine (masina s-a miscat stanga dreapta cand a trecut pe langa mine). Am vazut ca am scapat la centimetrii si m-am dus catre cei imiplicati in accident sa vad daca sunt victime. Am vazut ca nu sunt victime si am scos telefonul si am facut pozele de mai jos. Cel cu opelul antara pe care l-a mai lovit alaturi de MCV astepta ca si mine sa intre la revizie...

 

Restul povestirii mai incolo. Abiam am ajuns acasa si beam o bere sa-mi revin...

 

post-5141-1249410780_thumb.jpgpost-5141-1249410807_thumb.jpg

post-5141-1249410839_thumb.jpgpost-5141-1249410874_thumb.jpg

post-5141-1249410935_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Chiar ca ai scapat la milimetri. :osanale: Cine a fost pana la urma vinovatul ? Posesorul dricului sau unul din cele 2 Opel-uri?

Share this post


Link to post

Cel cu opelul Astra din mijloc... pentru depasirea unei coloane de masini, etc. Permisul luat 3 luni si masina e cam dauna totala. Nu avea casco.

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

O, doamne! Cat de aproape de tine a fost. Ai avut sansa :)

Share this post


Link to post

numai dobitoci pe soselele patriei...probabil si-au luat permisul la pitesti, oricum cineva acolo sus te iubeste si inca ceva e clar duminica sa te duci la biserica

Share this post


Link to post

Asta e clar ca cineva ma iubeste...

 

Deci sa dau mai multe detalii.

 

Din cate am inteles intre cel cu loganul si cel cu opelul era o duba. Masinile mergeau foarte incet ca in fata la vreo 200 de m de locul accidentului era bariera pusa la calea ferata. Cel cu loganul a vrut sa intre in parcare la Opel. Probabil cel cu duba din spate a franat cand loganul a inceput sa incetineasca cu semnal stanga pus si cum se intampla de obicei cel care vine tare din spate nu intelege (sau nu se gandeste ca poate cei din fata merg incet cu un motiv intemeiat) si in loc sa franeze intra in depasire lansat moment in care descopera ca are contrasensul blocat de o masina care face stanga. Ala cu loganul chiar era intrat de mult in constrasens... asta am putut sa vad eu cu ochii mei. Intre momentul in care loganul era in contrasens cu viteza de parcare (cca 10-20 de km la ora) si momentul impactului au trecut cateva secunde bune. In loc sa franeze cel cu opelul si sa se replieze in banda lui prin spatele loganului, calca acceleratia si incearca sa treaca printre logan si masinile parcate la opel, adica masina mea si opelul antara... trece de mine dar nu mai apuca sa treaca si mai departe.

 

Cam asta a reiesit ca s-a intamplat in urma discutiilor de la politie si asta a fost si parerea politistilor... ca cel cu opelul a depasit coloana de masini care incetinea pentru ca se apropia de bariera si nu a mai putut sa evite din cauza vitezei impactul cu o masina care facea regulamentar stanga mai in fata.

 

Am pierdut cca 4 ore la politie ca martor... In fine e bine ca nu au fost victime... Fiarele se repara.

 

Nu am vazut momentul in care masinile s-au angajat in schimbarea benzii lucru pe care l-am si mentionat in declaratia de la politie.

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Inca un motiv in plus pentru care depasirea se face doar pentru cate un obstacol sau vehicul, nu pentru o coloana.

Share this post


Link to post

Va salut...simt ca m-am nascut a 2-a oara.

Aseara am avut un accident f urat pe autoastada la km 15 ne intorceam din Vama.

Eram 5 persoane in masina (3baieti si 2fete) una dintre ele este prietena mea care a condus masina. Am evitat un caine (aveam cam 90km/h), ne-am rasucit de cateva ori pe sosea si am intrat frontal in parapet. Pot zice ca am scapat ca prin minune..slava Domnului.

Masina e Chevrolet Aveo model 2008 de la Di Bass. Are 1an si este luata in leasing...am si casco la Alliantz Tiriac.

La prima vedere pot zice ca e dauna totala, partea din fata fiind distrusa complet...restul pare ok.

 

As dorii sa stiu cat de mult am de pierdut de pe urma acestui accident si cat timp dureaza toata tevatura, tinand cont ca totusi am casco.

In politza casco scrie "total prima de asigurare autovehicul+accidente persoane autovehicul" -1812 euro.

La suma asigurata scrie 7611 euro pt. al doilea an.

 

Aveti idee cum o sa ma despagubeasca asiguratorul?

Multumesc.

Edited by ulmuro

Share this post


Link to post
Aveti idee cum o sa ma despagubeasca asiguratorul?

 

Pai nu o sa te despagubeasca in niciun mod, esti utilizator nu proprietar. Din banii pe care i-ai dat se va scadea o cota privind utilizarea masinii. Prietena ta a fost declarata ca si conducator pe acest vehicul la obtinerea aprobarii de parasire a tarii cu auto in leasing (comodat) ?

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Cred ca e Vorba Veche.

 

In principiu oricine conduce casco e pe masina nu pe sofer.

 

Else... invat-o ca niciodata nu eviti cainii. Franezi cat poti si mai vezi dupa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...