Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

In jur de ora 17.50, pe drumul dintre arcul de triumf si casa presei un C1 intrase in spatele unui Jeep. Din ce am vazut eu (am trecut pe acolo dupa ce s-a intamplat) C1 era cu airbag-urile sarite si la sofer si pasager iar jeep-ul era avarii...nu parea afectat...Accidentul s-a intamplat la prima trecere de pietoni dinspre arcul de triumf, se pare ca soferul din citroen nu a vazut ca cei din fatza lui au oprit la trecerea de pietoni. (s-a intamplat pe mijlocul drumului,acolo unde-i o singura banda pe sens).(oricum pe acel drum se circula cu 80-90->... so...nu ma mai mira..)

Acu` vreo 30 de minute pe B-dul Lacul Tei, la "copac"(pt.cine cunoaste) sau dupa parcul circului, circulatia blocata pe sensul spre Magura, venind de la ISPE, protestul celor care stau in zona, impotriva celor care au montat semnele cu parcarea interzisa si ridicarea masinilor din sectorul 2(cine sta in zona stie ca sunt aplicate stupid si abuziv)...( nu stiam de el si am ocoloit zona :( , acum imi pare rau)...cica treceau pietoni pe trecere in lant...unul dupa altul era plin de politie si jandarmi

 

L.E. Am fost pana la locul cu pricina...tocmai cand s-a spart "gasca" asa ca poze doar cu jandarmii si masinile lor :spumelagura:

post-5441-1229623124_thumb.jpg

post-5441-1229623135_thumb.jpg

post-5441-1229623142_thumb.jpg

post-5441-1229623157_thumb.jpg

post-5441-1229623170_thumb.jpg

post-5441-1229623182_thumb.jpg

post-5441-1229623277_thumb.jpg

Edited by atyqsound

Share this post


Link to post

Tot ieri la intrarea in Piata Victoriei dinspre aviatorilor, Logan vs L200, frontal. Loganul zob si zburat pe trotuar, dar nu stiu cum dracu ajunsesera acolo.

Share this post


Link to post

 

am pus pe youtube compilatia cu fotografiile facute de mine ...

Edited by decseiszabi

Share this post


Link to post

Interesant...dar...de ce? :) Probabil prea mult timp liber stiu si eu cum e :)

Share this post


Link to post

Uite un Matiz in stare de ebrietate: stanga sau dreapta? :drinkers:

18122008336.jpg

Share this post


Link to post

In ce a intrat?

Share this post


Link to post

Versiunea oficiala e o groapa. Cea neoficiala ramane necunoscuta.

18122008337.jpg

18122008338.jpg

18122008339.jpg

Share this post


Link to post

O groapa care sa rupa pivotul si sa lase janta intacta nu cred ca s-a inventat inca! Doar daca nu cumva pivotul ala era fisurat de la alt incident sau din fabricatie. Altfel trebuia sa rupa janta. Am vazut jante de matiz rupte efectiv in gropi (nu indoite) si pivotul a ramas intact

Share this post


Link to post

Lasa janta, sa zicem ca e din un aliaj special, mega rezistent. Dar eu nu m-am mai chinuit vreodata sa dau jos o masina de pe platforma 1 ora ca sa nu stric aripa (era intacta cand a sosit masina) in conditiile in care roata e, chipurile, rupta in timpul mersului.

Cum dracu rupi pivotul in mers dar aripa ramane intacta... nu imi dau seama. Dar nici nu imi mai bat capul.

Share this post


Link to post

Logic poti sa nu avariezi aripa doar daca incidentul s-a intamplat in timp ce masina mergea cu spatele, altfel roata se infige natural in aripa si capatul de prag. Si aici poate fi si cheia intamplarii... ceva off road cu cerculete etc etc. Plus ca masina e suspect de curata raportat la ce e afara...

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Neoficial... poate sa fie orice. Orice ce se incadreaza in "bataie de joc fata de masina firmei".

Share this post


Link to post

Sa va mai povestesc:schimbat punte,saboti frana stangadreapta,lichid frana,brat punte,cilindru frana,rulmenti dreapta spate, platou franare(talerul ala de tabla de la roata),bara suspensie spate, janta, verificare frane(eficienta totala 56%), reglare directie(93ron fara TVA).Tabla indoita a ruginit in cateva zile.Mai am reparatii tinichigerie.

Share this post


Link to post

Din cvasieternul ciclu de intamplari demne de Cartea Recordurilor - mi-am luat masina de fite LOGAN!! iata o imagine de la un accident petrecut la km 82 pe A2 (sensul CT - B). Se poate observa ca pe banda 1 carosabilul este uscat, iar pe banda 2 chiar cu ceva umiditate. Daca punem in ecuatie Loganul si viteza obtinem deformari plastice ale glisierelor de protectie. :) )

Pana la locul cu pricina inca un Logan tinu sa arate unui Nissan X-trail cine este la putere in depasire.

 

Iata si dovada fierbinte ca posesorii de Audi vor cu orice pret sa arate ca si masina lor are ceva din forta Logan-ului. =))

post-2099-1229884300_thumb.jpg

post-2099-1229884647_thumb.jpg

post-2099-1229884693_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Astazi pe la ora 14:00 am asistat si era cit pe aci sa fiu implicat (pasiv) intr-un accident urit finalizat, din fericire, fara victime umane. Veneam dinspre A1 spre Militari si am vrut sa vad Auchanul din Militari. Eram inscris absolut corect pe banda de facut stinga, dupa alte doua masini. In spatele meu, un Logan (incepe sa devina leit-motivul acestui topic, nu?) incearca sa forteze intrarea la Praktiker/Auchan , intrare pe care oricum nu incape mai mult de o masina odata. Pe sensul opus, traficul era absolut infernal, imposibil sa te strecori. Loganul l-am vazut in oglind chiar cind a tisnit din spatele meu si nu cred ca am apuca sa gindesc "Inca unul pe care il maninca in c_r" (nu cenzurez mult, exact asa am gindit :D ) . Nu a trecut o secunda si o Solenza care circula regulamentar pe sensul opus se trezeste cu Loganul in fata, incearca sa-l evite cu o manevra (e drept, cam brusc) dreapta-stinga si intra in derapaj. Faza s-a petrecut in dreptul umarului meu, in secunda urmatoare am vazut in oglinda Solenza intrind violent intr-un stilp metalica si rasturnindu-se. Am oprit imediat, am deschis usa Loganului spunindu-i ca e clar vinovat de toata nenorocirea si am fugit sa dau o mina de ajutor. In mod absolut incredibil, ambii ocupanti ai masinii au scapat intregi, doamna de pe locul "mortului" apucase sa dea putin cu capul in parasolar dar in rest era OK. Am rsaturnat masina pe rotile proprii, nu se mai putea deplasa, bascula stinga rupta, roata arata ca o cheie torx ...

 

Am ramas placut impresionat de faptul ca am sunat la 112 si am fost tratat f. bine. Mi s-a dat imediat legatura la un serviciu de urgenta, dupa care la Politie. M-au intrebat chestii legate de locatie, victime, masini implicate. In maxim 5 minute a aparut un echipaj SMURD care i-au acordat primul ajutor doamnei. Dupa inca vreo 5 minute a aparut un echipaj al Ambulantei, chiar am zis in sinea mea : "Uite-i si pe astia, au trimis 2 ambulante la acelasi accident". Ulterior am inteles de ce. Din punctul meu de vedere, JOS PALARIA, sper ca astfel de interventii sa devina obisnuinta !

Share this post


Link to post

Astazi in jurul pranzului (si acum la 19:00 era tot acolo) in giratoriul de la Lacul Tanchistilor/Tancodrom un TIR incarcat cu butoaie de bere era "cocotat" pe colina.

post-5518-1229967551_thumb.jpg

Cred ca a venit in viteza dinspre aeroport si nu a reusit sa faca sensul.

In sprijinul lui a venit un alt TIR in care se incarcau butoaiele.

Share this post


Link to post

N-ai luat si tu niciun butoi? :P :D

 

P.S. In portbagaj nu in spoiler. :)

Edited by Elfu

Share this post


Link to post
Cred ca a venit in viteza dinspre aeroport si nu a reusit sa faca sensul.

Sunt foarte "cretin" proiectate giratoriile şi "refugiile" de pe centură, la fel şi coborârea de pe pod în zona Combinatului de la Işalniţa...

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Ieri, aproximativ pe la 15.30 in Oituz (intre Onesti si Tg. Secuiesc) - inca un accident moto.

Din pacate nu am apucat sa fac poze, se circula pe o singura banda si eram concentrat la trafic mai mult.

Lucrurile stateau cam asa: usoara ninsoare, carosabil umed, drum in curbe, motorul urcat efectiv pe un gard, o casca in mijlocul drumului, ambulanta si politia in curtea respectiva ingrijeau individul aterizat pe prispa casei.

Sincer, nu imi explic cum s-a intamplat, dar banuiesc ca viteza in curbe si carosabilul umed i-au venit de hac.

Share this post


Link to post

Pe 29 dec anul trecut :P , cand ma intorceam de la tara de la Focsani ;undeva prin Urziceni (soseaua aceea dreapta de pe E85 unde a murit si Laura Stoica si multi altii) veneam tare cu vreo 130-140 km/h cand aud un scartait puternic de roti si toata coloana din fata mea (era aglomerat) se opreste fff brusc (la mine a intrat ABS) cand vad una bucata matiz la vreo 30 metri de sosea...pe camp .A avut noroc ca nu s-a rostogolit .Pe dedesubt Matizu era muci dar in exterior nu era decat usa dreapta infundata .

 

MOTIV:Matizu a intrat in depasire in acelasi timp cand un ARO ( cred) depasea si el depasind marcajul celor 2 benzi de sens si soferul Matizului s-a speriat si a virat ca a putut . IN DOUA MINUTE salvarea era deja acolo (abea apucasem sa ies din masina )

 

Ghiciti de ce a ajuns salvarea asa repede !!!

 

La 200 de metri mai in fata ,o skoda octavia era cu botu muci ,soferul nu avea nimic ,era in salvare pentru ca i se faceau niste calmante. Detalii nu stiu pt ca nu am oprit.

Share this post


Link to post

"Parcare"

DSC02186.JPG

Cel cu Polo venea de pe drumul cu prioritate, cel cu break-ul traversa acest drum...

Share this post


Link to post

Tocmai ce am vazut la Realitatea multe multe buseli in Craiova, din cauza poleiului. Au fost si citeva Woo-uri, din pacate numerele de inmatriculare zburasera prin papusoi. Sper sa nu fie vreunii din membrii forumului imlpicati. La fel, sper ca nu au fost vatamari omenesti grave :(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...