Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

..-. .- .-. .- -.-. --- -.. ..- .-. .. -- --- .-. ... . ..--.

Share this post


Link to post

Accident vazut acum 10 minute in sens la termal(pt timisoreni si cei care stiu unde e :P ) Un smecher cu nr de germania pe BMW nu a acordat prioritate. Si mai ciudat...e ca la Avensis in urma impactului care a fost destul de serios pt ca...roata dreapta fata...era deja rupta.. nu au sarit airbag-urile.

post-13772-1222184211_thumb.jpg

post-13772-1222184246_thumb.jpg

post-13772-1222184274_thumb.jpg

post-13772-1222184300_thumb.jpg

post-13772-1222184325_thumb.jpg

post-13772-1222184340_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Si de ce sa sara pentru atat? Avea pasager in dreapta?

Share this post


Link to post
Totusi s-a inventat Charlie Alpha Sierra Charlie Oscar ?? :-W

 

 

Si normal ca o sa ma duc la casco dar peste vreo saptamana ca acum am cam multa treaba cu ea si nu ma indur sa o tin 2-3 saptamani in service ,dupa ce termin ce am de facut ,si gasesc o masina cu care sa-mi fac treaba o duc cu cea mai mare placere sa fie "ca noua" ,poate imi rezolva si zgarieturile de la chei .

 

PS: Tolin ce e ala ? :o

Share this post


Link to post

Am intarit spusele vanatorului in alt limbaj radio/telegrafic.

Share this post


Link to post

Da,avea pasager! Si..impactul a fost destul de puterenic!

Share this post


Link to post

Sistemele astea sunt super testate si rastestate. Impactul probabil nu a fost spre habitaclu, din se vede in poze, si de asta nu s-au declansat, e parerea mea, hac :)

Share this post


Link to post

Eu inteleg ca ai toyota :P dar..nah..

Probabil ca..e cum zici tu...ca nu e deformata decat acolo la roata...si..doar nu e pe roata senzoru de la perinite :P

Share this post


Link to post

off-topic, cu scuze

Nu e ca am toyota, nici macar nu imi place avensisul. Mie imi plac alea.. vechea corolla, celica, supra chiar si mr2... dar aste asunt istorie, idiotii au ajuns la concluzia ca mai bine sa castiga din masini bune, mai cuminti si mai ieftine, iar in europa.. e chiar bataie de joc de marca, traditie, istorie. Si nume.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Si normal ca o sa ma duc la casco dar peste vreo saptamana

 

Vezi se face ca declaratia si constatarea se face in 48 de ore de la producerea evenimentului. Asta daca nu spui ca ai garat cu usa inchisa :D , ...ieri

Share this post


Link to post

O sa spun ca asa am gasit-o in parcare ,ca sunt einspe mii de cazuri in care iti gasesti masina lovita in parcare :D

Share this post


Link to post

Accident grav asta seara pe Sos. Chitilei - un sofer care conducea un Renault Kangoo a lovit un pieton pe trecere. Medicii de la SMURD s-au chinuit mai bine de 30 minute sa-l resusciteze dar nu dadea semne sa-si revina. Cand am plecat inca mai resuscitau la el.

Martorii spuneau ca pietonul a stat pe trecere si in ultimul moment a sarit in fata masinii.

 

MARE ATENTIE!

Share this post


Link to post

Astazi accident langa razoare, mai exact cum ai urcat dealul de la academie, traversezi strada aia care vine dinspre cotroceni si mergi catre razoare. Un logan bagat in/pe trotuar de un autobuz. Toata partea stanga la logan sifonata, soferul cu logan destul de revoltat, cel de la RATB calm, politia prezenta la fata locului. Din cate stiu inainte de semafor este statie RATB, presupun ca asta cu autobuzul si-a tinut banda, iar ala cu loganul a incercat sa-l depaseasca pe dreapta. :)

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Din pacate azi trebuie sa postez din motive personale. In jurul orei 13.00 azi am avut un accident cu o domnisoara care nu stie ca trebuie sa acorde prioritate celor din fata in cazul in care vrea sa faca la stanga.

In consecinta, la mine spoiler spart, far+semnalizare stanga sparte,aripa stanga indoita, suport spoiler deplasat, capota de la motor nu se mai poate ridica, posibile probleme la directie.

La celalalta masina (Espero) far dreapta+semnal spart, masca fata indoita aripa dreapta + stanga indoite, radiator spart.

Nefiind impactul prea mare, fiica mea a scapat cu o sperietura-noroc ca avea centura pusa.

La ce ar mai trebui sa se uite in service cand se fac reparatiile? Ar putea sa-mi spuna cineva?

Despre generalli are cinave ceva informatii? La ei avea vinovata polita RCA.

Multumesc

Revin cu poze.

 

 

post-6093-1222610888_thumb.jpg post-6093-1222610920_thumb.jpg

post-6093-1222610933_thumb.jpg post-6093-1222610949_thumb.jpg

post-6093-1222610961_thumb.jpg post-6093-1222610978_thumb.jpg

post-6093-1222610996_thumb.jpg post-6093-1222611010_thumb.jpg

post-6093-1222611023_thumb.jpg

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

La contraaripa. La directie nu cred ca ai nimic. Acuma nah.. niciodata nu se stie, dar nu are cum sa fie ceva nereparabil intr-un service bun.

Bafta.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Impactul pare destul de... minor în raport cu tot ceea ce înseamnă o maşină şi, după părerea mea, n-avea ce să se întâmple la direcţie.

Nu vreau să-ţi minimalizez necazul, dar, după cum se vede în poze, e doar o problemă de "ambalaj", fără probleme la "conţinut".

Sper s-o repari cât mai repede. Şi să nu scrii şi tu în topicul cu dame la volan, cum a făcut un distins coleg de-al nostru cu prilejul unui eveniment similar. :)

Share this post


Link to post

Ai grijă să îţi schimbe tot ce e de schimbat, nu să se apuce să îndrepte aripa sau altele. Verifică toate prinderile de plastic (de la faruri, cleme, plasticăraie în general), prinderile radiatorului de la AC, cele ale măştii faţă, ale bării, balamalele capotei, sistemul de închidere (poate e necesară schimbarea traversei), motoraşul farului dreapta (împreună cu clemele de plastic, repet), la direcţie nu cred să ai ceva, verifică totuşi şi furtunele, firele din zona faţă, să nu cumva să fi fost rupte sau tăiate de vreo tablă sau vreun plastic. În mare cam atât îmi vine în minte acum.

Nu mai ştiu exact dacă ai sau nu casco, oricum cred că e ocazia să te "faci" cu o pereche de proiectoare. Bănuiesc, că pe procesul verbal sunt trecute şi "alte stricăciuni ce vor fi constatate la demontare".

 

 

Offtopic cu scuze, poate întelege şi Batman ceva din treaba asta...

 

Nefiind impactul prea mare, fiica mea a scapat cu o sperietura-noroc ca avea centura pusa.
...isi tin copii de 8-12 ani in spate, ii si pun pe copii sa-si puna centura in spate. Bah, eu duc de aici pana la Paris cu condus foarte agresiv un copil de 2 ani langa scaunul meu si nu patim nici unul nimic.

Share this post


Link to post

Horeo, pare rau de ce patisi. Cielo e o masina zdravana in general, si vorba cuiva, pare doar ambalajul afectat. Adica aripa, far, bara, eventual capota sau balamalele la capota, bara si armatura barii. Sa verifici sa schimbe si fagurele de sub bara, si vezi daca e si traversa deplasata cumva.

Macar era farul ala ciobit? :)

Pune mana si fa-o pe CASCO, chiar daca ai franciza, asa esti sigur ca se vor schimba toate reperele afectate

Share this post


Link to post

Din pacate in urma impactului, masina trage usor dreapta, volanul nu mai are pozitia initiala ci este invartit cu 90 grade la stanga (sper sa se inteleaga ce vreau sa spun). Se aud batai la roata din fata stanga. Din ce m-am uitat eu, farul e spart de-a binelea, s-ar putea sa necesite schimbare si motorasul de la reglajul electric.

Lateral, parca este o banda de metal ce sustine spoilerul, aceasta a fost impinsa catre roata. M-am chinuit vreo 15 min sa o departez putin pentru a putea pleca cu masina de acolo deoarece nu puteam lua viraj dreapta, roata frecand in aparatoare.

Capota nu a putut fi ridicata din pacate pentru a vedea ce este in interior.

Oricum masina va fi dusa intr-un service Daewoo unde se pot remedia si eventualele defecte de mecanica.

Reparatia se va face pe asigurarea obligatorie a vinovatei. Voi avea grija sa informez agentul de la daune despre faptul ca se vor face si defectele ascunse tot pe banii lor.

@ Mircea Da unchiu' e farul ciobit....'tui mama ei de treaba. Noroc ca nu l-am cumparat :D

@ EM!L Lasa-l bre in pace. Cum e el Batman, facea o manevra de o ocolea pe domn'soara si fenta si tramvaiul ce venea din fata.

@rm.popa Dupa ce 'zei i-am tras aleia, ma limitez sa scriu doar aici :D

 

P.S. Macar de as fi castigat la loto... :wallbanger:

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Ai lovit si cu roata? Se vad urme de lovitura pe capac/janta/anvelopa?

Share this post


Link to post

Patisem si eu un accident in vara :) Evident vina a fost a mea.

post-13547-1222633953_thumb.jpg

post-13547-1222633957_thumb.jpg

post-13547-1222633961_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Macar era farul ala ciobit? :)

 

Eu i-am zis sa nu il repare, ca nu merita, oricum o sa o comita mai rau > :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...