Jump to content
Sign in to follow this  
ancad

Garantie

Recommended Posts

Pe naiba, acasa le fac. Dar trebuie curatat bine si trebuie uscata si mai bine suprafata de aplicat. Colegii mei nu sunt toti de acord cu asta, insa eu m-am saturat sa aud cum sar pietricelele in pasajele rotilor si-mi distrug vopseaua. Iar la revanzare- vreau sa am ce vinde.

Share this post


Link to post

Raman profund indatorat.

Spune si mie cum se face asta, ce echipamente trebuiesc sau ce amestec se da... etc

 

(si eu vreau sa am ce vinde insa spper sa nu se uite la kilometri :) )

Share this post


Link to post

Curatate bine pasajele rotilor cu turbojet, perie, carpa (cu ce da rezultate mai bune). Trebe demontata si protectectia aia de plastic, pentru a se acoperi si portiunile ascunse. Se curata bine cu diluant, dupa ce s-a uscat in prealabil. Dupa curatarea cu diluant, se trece (daca se doreste) la operatia de grunduire (o cutie de 10 ron ajunge pentru toate pasajele- si mai si ramane). Dupa uscare, se poate aplica antifonul, cu o pensula lata, in straturi subtiri. Dupa ce s-a facut stratul de 2-3 mm (sau mai mult, depinde de gustul fiecaruia), se monteaza aparatorile si gata. Utilizati manusi.

Spor la lucru!

Share this post


Link to post

Ce parere aveti despre <garantia extinsa> ? Oare merita?

Share this post


Link to post

Pe de o parte - merita : sigur ai probleme chiar si dupa garantie...

Pe de alta parte - nu merita : dupa seriozitatea serviceurilor.. mai bine lucrezi tu ca stii (daca stii intr`adevar) ca faci la masina ta si nu a altuia.

Share this post


Link to post

Eu am primit-o moca, dar nu am de gand sa uzez de ea. Nu fac mai mult de 2 revizii in service chevrolet, apoi le fac in regie proprie. Numarul de km efectuat pana atunci va acoperi garantia componentelor supuse uzurii (directie/suspensie - 50.000 km) si am convingerea ca-mi pot ingriji si intretine motorul mai bine decat nepriceputenii din service-urile chevrolet (majoritatea).

Share this post


Link to post

Este adevarat ca service-urile sunt la pamant, dar in urma cu aproximativ 2 luni am avut aceeasi problema cu radiatorul. Nu stiu cat ar fi costat inlocuirea sa, dar sigur ar fi fost costisitoare. :wallbanger: Pot spune ca am avut noroc, toata problema a fost rezolvata in 2 ore. Au fost foarte promti, insa au recuperat timpul, de cafea, in alte cazuri :-W .

Pe scurt: masina este in leasing pe 5 ani, iar garantia este de doar 3 ani. GARANTIA EXTINSA m-ar trata de eventualele dureri de cap pe perioada leasing-ului. :uff:

Share this post


Link to post

Dar din pacate nu poti avea acces la garantia extinsa, aceasta fiind accesibila doar in momentul cumpararii masinii.

Share this post


Link to post
Dar din pacate nu poti avea acces la garantia extinsa, aceasta fiind accesibila doar in momentul cumpararii masinii.

Cu siguranta se va putea apela la garantia extinsa pt ca un momentul cumpararii nu exista aceasta optiune iar daca masinile nu erau fiabile nu intoduceau optiunea.. In functie de cereri cred ca vor acorda garantia extinsa si dupa cumpararea masinii... Or sa vrea bani iar majoritatea am da 300E ca sa stam linistiti inca 2 ani ... tu ce crezi?

Share this post


Link to post
Dar din pacate nu poti avea acces la garantia extinsa, aceasta fiind accesibila doar in momentul cumpararii masinii.

 

Eu asa am citit candva pe siteul Chevrolet ca se poate cumpara garantia extinsa inainte sa ai x km, nu neaparat la cumpararea masinii. Acum m-am uitat pe site dar nu mai gasesc informatia. Cred ca limita era 50k km, dar nu sunt sigur. Trebuie intrebat la vreun dealer,

Share this post


Link to post

Eu stiam de maxim 1an de la livrare... :-?

Share this post


Link to post

Asa, 1 an si ceva limita de kilometri.

Share this post


Link to post
Asa, 1 an si ceva limita de kilometri.

 

 

Limita pentru prelungirea garantiei este de 12 luni sau 40.000 km

Din cate am vazut ea costa pe undeva la 500 euro pentru inca 2 ani sau 150.000 km.

 

Acum stie cineva ce implica garantia asta extinsa? Adica mai multe detalii despre ea?

Share this post


Link to post

Sint un nou posesor al unui Chevrolet Aveo, motor de 1,4 16V si as dori sa-mi spuneti si mie ce se schimba la prima garantie!

Share this post


Link to post

Probabil te referi la prima revizie :mrgreen:

S-a mai discutat,ai acolo revizii Kalos.Se schimba ulei,filtru aer,polen si de benzina.

Share this post


Link to post

Chevrolet a lansat noul program de Garantie Extinsa. Aceasta acopera 1 sau 2 ani si este disponibila in 2 versiuni: Comfort si Gold.

 

Preturile sunt urmatoarele:

post-21391-12620917065_thumb.png

 

Puteti vedea Caietul de Garantie Extinsa cu componentele acoperite aici (fisierul are 3 MB si nu l-am putut uploada pe forum).

 

Preturile sunt mult mai mici decat la vechea Garantie Extinsa, spre exemplu la Lacetti era peste 600 euro acoperirea Gold de 2 ani, iar acum e 387 euro. Totodata, vad ca a fost eliminata Asistenta Rutiera din Garantia Extinsa.

 

Ce parere aveti? Se merita o astfel de Garantie Extinsa?

Edited by qwerty66

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...