Jump to content
Sign in to follow this  
ancad

Garantie

Recommended Posts

Sunt pe cale de a actiona la un Aveo 1.4.Exista exceptii de la garantie(de ex. tren rulare xxx km) sau aceasta acopera integral masina din bara in bara 3 ani?

Share this post


Link to post

Din cate stiu, garantia la trenul de rulare e de 50000 km, dar ca timp, se incadreaza in cei 3 ani.

Share this post


Link to post

S-au schimbat datele de cand am luat eu masina. Atunci totul era acoperit 3 ani sau 100kkm. Cel mai bine intrebi dealerul.

Share this post


Link to post

Asa e si acum, dar, in carnetul de garantie scrie referitor la trenul de rulare ca "uzura acestor componente este considerata normala la 50000 km".

Si eu am cumparat masina tot in aceeasi perioada. Cand cumperi, iti promit marea cu sarea, dar dupa...

Share this post


Link to post

Garantia este, fara doare si poate, 3 ani sau 100 000 km.

Share this post


Link to post

Asa cum am promis:

alineatul 3. Face parte dintr-o lista a componentelor care nu fac obiectul garantiei. Pagina 10 din manual.

post-5753-1173782737_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cica la un an de la cumparare trebuie mers in service sa verifice nush ce la caroserie. E adevarat? Sau astia de la Bacau au niste directive nemaintalnite in alte judete...

Share this post


Link to post
Cica la un an de la cumparare trebuie mers in service sa verifice nush ce la caroserie. E adevarat?

 

Adevarat! E vorba de garantia anticoroziune. La aceasta operatie masina este verificata si rasverificata privind starea stratului de vopsea si a altor zone protejate anticoroziune. Costa undeva la 200 RON.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Ce porcarie sa dai 200 pt "rasverificarea" asta. Daca e in garantie si vor sa verifice sa o faca pe banii lor ca asa imi pare normal.

Share this post


Link to post

Well, eu verificarea asa am facut-o in felul urmator: "Pune-mi si mie o stampila la verificarea anticoroziune".

Share this post


Link to post
Ce porcarie sa dai 200 ... vor sa verifice sa o faca pe banii lor ca asa imi pare normal.

 

Amice, de pe partea baricadei de unde privesti lucrurile par sa-ti dea dreptate toti. De pe cealalta parte, se pare ca lumea tocmai asta nu vrea: sa faci verificarea si odata cu omiterea ei sa pierzi garantia. Simplu pana aici. Conchidere: Vrei atunci dai, nu vrei atunci pui din buzunar sau te bagi la un CASCO. :mrgreen:

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Cred ca mai bine la Casco decat la ei. Dupa ultimele mele calcule sunt sanse mai mari sa folosesti casco (in bucuresti) decat sa ai probleme "de coroziune" in cei 5-6 ani. Imi pare exagerat sa dai 200 pentru o verificare intelegeam daca faceau un tratament ceva sau daca schimbau ceva.

Share this post


Link to post

Stai sa vezi can o auzi tata de "taxa suplimentara" pentru garantie- si-asa i-a pus gand rau in scurt timp (vrea omul skoda). Las' ca rezolv eu cu garantia lui "hawkeye style"!!!

Share this post


Link to post

Pai la CASCO ne-am bagat majoritatea (presupun ca majoritatea avem masinile luate in leasing din motive de taxe vamale conform vechii legislatii).

Asta e chiar aberant. Ma duc sa le dau bani ca sa-mi scoata din garantie nu stiu ce usa ca a fost putin atinsa de exemplu. :wallbanger:

 

P.S. Daca inlocuiesti un element de caroserie (o usa, o capota, etc) iti ofera iar 5 ani garantie anticoroziune la el din momentul in care ti-au inlocuit acel element sau nu mai face obiectul garantiei?

Edited by Douz

Share this post


Link to post

Salut , Am achizitionat si eu de curand un Matiz din 2004 cu 26900 de km ,O mai fii in garantie ?

 

C

Share this post


Link to post
Salut , Am achizitionat si eu de curand un Matiz din 2004 cu 26900 de km ,O mai fii in garantie ?

 

Din ecuatie lipsesc 2 date esentiale:

1. data intrarii in exploatare de la care se calculeaza cei 3 anisori;

2. evidenta reviziilor executate la un dealer agreat de producator si inscrise in cartea de garantie;

 

Sa-l stapanesti cu placere si pe o durata destul de indelungata pana treci la Audi [-O<

 

 

Din cate stiu, garantia la trenul de rulare e de 50000 km, dar ca timp, se incadreaza in cei 3 ani.

 

Afirmatie corecta :-B

Share this post


Link to post
Cica la un an de la cumparare trebuie mers in service sa verifice nush ce la caroserie. E adevarat? Sau astia de la Bacau au niste directive nemaintalnite in alte judete...

 

 

Eu nu am facut-o, nici nu stiam de ea.

Share this post


Link to post
Din ecuatie lipsesc 2 date esentiale:

1. data intrarii in exploatare de la care se calculeaza cei 3 anisori;

2. evidenta reviziilor executate la un dealer agreat de producator si inscrise in cartea de garantie;

 

Sa-l stapanesti cu placere si pe o durata destul de indelungata pana treci la Audi [-O<

 

Multumesc mult . Buna masina audi , si din intamplare chiar audi imi doresc.

 

Cristi

 

 

Afirmatie corecta :-B

Share this post


Link to post
Eu nu am facut-o, nici nu stiam de ea.

 

 

Pai tocmai asta mi-a sarit in ochi- tu fiind unul dintre cei care au de mult timp Kalos si niciodata n-ai mentionat nimic de aspectul acesta al garantiei. Nici in Caietul de garantie n-am vazut sa fie scris ceva referitor la acea "inspectie" de 1 an a caroseriei. Ce, e logan?!

Share this post


Link to post

Daca va uitati in caietul de garantie, mai pe la sfarsit gasiti ceva legat de inspectia vizuala a caroseriei.

Inspectia se face anual (aprox la 10-12 luni). Eu pana acum am facut-o de doua ori la Kalos si odata la Lacetti.

Nu m-a costat nimic. La service pun o stampila, semneza si noteaza eventuale probleme, zgarieturi, lovituri, etc.

Share this post


Link to post

Pai asa mai merge- ce naiba- e in garantie, nu ma duc sa-i dea lustru...

Va comunic ce se intampla cand mai merge tata in Bacau.

Share this post


Link to post

Salut,

Cu riscul de a dezgropa mortii si de a fi lovit cu rosii!

 

Am constatat ca in 17.000 km s-aau produs dezlipiri ale stratului protector care eru pe aripi (deasupra rotilor) ma gandesc ca daca merg la intretinerea anti coroziune or sa mai dea cu amestecul minune pe acolo :-? sau daca nu ... asta este...

Fac un an in august.

Edited by DevBreak

Share this post


Link to post

Da, si la mine s-a luat maglavaetul ala negru. De ce? Ca am scos bucati de gheata (iarna trecuta) si ca am bagat turbojet la greu sa iasa noroiul intarit (asta de prin vara). Nu e problema, oricum in primavara-vara vreau sa o curat bine si sa o antifonez cu minim 2mm grosime. De fapt, am de gand sa o insonorizez cum oi putea (o sa fie ca la dezmembrari in perioada aia- o sa-mi sara sotia in cap). Din cauza furtunului uitat sub zapada, nu am mai putut baga turbojetul, sa o curat de sarea data din abundenta pe sosea- care a ajuns sa fie plina de cratere, cu toate ca nu are nici 3 luni covorul turnat.

Share this post


Link to post
vreau sa o curat bine si sa o antifonez cu minim 2mm grosime

Unde se face treaba asta? Exista la vreun dealer aceasta optiune... ca sunt intereseat (cum am grija de ea asa are si ea grija de mine) prefer sa dau 1 mil pe an decat peste 5 ani sa schimb tablaraie

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...