Jump to content
Sign in to follow this  
Pepinno

Vreau M O T O R !

Recommended Posts

pt bucuresti este recomandat un moped sau un scuter ! motocicleta este un mod de viata,o pasiune...parerea mea :-> vorbesc din cunostinta de cauza...

Share this post


Link to post

Am inteles... deci in Bucuresti nu e voie cu pasiuni sau moduri de viata.

Share this post


Link to post

tocmai a vandut un amic un virago.

eu nu ma impac deloc cu chopperele, dar pentru pep merge pt ca e mic de inaltime. nu cazi ca blegu la stop ca nu-ti ajung picioarele jos.

 

eu am cheltuit de 3 ori banii de motor - nu exagerez. prima data am facut imprumut la banca 3200E. totul merge impotriva motorului... dar tot imi iau.

 

va sfatuiesc sa incepeti cu echipamentu' si sa nu uitati ca motorul accelereaza mai bine ca masina si franeaza mult mai prost.

Share this post


Link to post
Recomand o Aprilia RS 250 cc, este perfecta pt incepatori( de asta vreau sa imi iau si eu prin toamna)

 

Nu-i deloc perfecta, este in 2 timpi, puterea intra brusc odata cu power-valve pe la 8000 rpm, este "polizor" :) Mai bine un monocilindru in 4 timpi, cu curba de cuplu domoala, fara surprize.

 

Ma tot bate gandul de cateva zile, dar intrebare.. unde o tin ca stau la bloc?

 

Depinde cat de maniac esti. In ultima posibilitate, o tii in scara blocului (daca poti s-o bagi, nu ai trepte la intrare, etc) sau intr-o boxa. E chinuiala cu bagatul/scosul, dar e destul de safe. Multi si le tin si in fata blocului, acoperite cu o husa impermeabila si legate, dar risti sa te trezesti cu diversi curiosi care-ti umbla la comenzi, cu vreun furtun taiat, sau cu motorul lipsa.

 

PS: Motorul de scoala este un Kawa Eliminator de 250. Daca asta franeaza asa brusc si are zvac, ma mir cum o face un sport sau un super sport. :)

 

Normal ca are zvac, fa raportul CP/KG si o sa vezi :) de franat, e simplu, franeaza de lasi urme (2 infundaturi) pe rezervor :D

 

O alta treaba pe care am revolvat-o azi ...Am fost la TOMINA sa ma uit la motoare

 

Fereste-te de Tomina.

 

My 2 cents in privinta motoarelor:

 

- motocicleta in Bucuresti nu este atat de practica pe cat crede lumea :) in oras, legea o fac SCUTERELE ! Mult mai ieftine, suficient de puternice pentru oras, si MUULT mai manevrabile decat orice motocicleta.

- in costul motorului, puneti si bani de echipament, pentru ca VA TREBUI sa purtati asa ceva. O casca decenta e in jur de 150 €, o geaca incepe de la 150-200 €, pantaloni sa zicem ca inlocuiesti cu blugii (dar si atunci trebe macar o pereche de genunchiere, vreo 100$), o pereche de ghete e 80-100 € (sau cizme de la 150-200 €). Deci cel putin 7-800 € din start.

- pentru inceput, LUATI O MOTOCICLETA LA CARE SA PUTETI ATINGE CU TOATA TALPA, cand stati pe ea. Asta inseamna de obicei adio enduro/enduro-touring, adio "capre". Supersport/sport nu se recomanda din motive evidente; raman chopperele/cruiserele (despre care nu stiu prea multe), si ceea ce va recomanda oricine care se pricepe: un naked mai vechiut (oricum il veti tranti) si cu putere decenta, adica tripleta: Suzuki GS500/Honda CB500/Kawa GPz500.

- daca puteti, faceti-i asigurare CASCO motocicletei. Bate orice alarma/lantz/lacat antifurt.

Share this post


Link to post
va sfatuiesc sa incepeti cu echipamentu' si sa nu uitati ca motorul accelereaza mai bine ca masina si franeaza mult mai prost.

 

Franeaza mult mai bine. Numai ca nu poti sa franezi cand vrei tu, cum vrei tu. In conditii de trafic, practic, cu praf, ulei, balti si curbe... nu franeaza. :redface:

Share this post


Link to post

Am gasit in italia 2 Aprilia 180cc la 9oo euro...am un prieten care se duce dupa ele...cu renou meu...hahahaha...sant din 2001 sa le iau? ala nu vrea sa le dea decat la pachet...amandoua

Share this post


Link to post
As vrea sa ma incadrez la un buget de 3000-3500 euro

Daca sunt in stare buna... la banii astia eu nu as mai sta pe ganduri. Cilindreea e acceptabila... daca nu ai mai avut, e bine ca incepi de la o putere mai mica, si fiind din `01 nu cred sa fie in stare rea! :scarpin: Parerea mea.

Share this post


Link to post
Am gasit in italia 2 Aprilia 180cc la 9oo euro...

Aprilia ... si mai cum? (ca pe net am gasit diverse chestii dupa "Aprilia 180")

Share this post


Link to post

Ceva interesant: http://www.youtube.com/watch?v=QmIpGnw64WQ

 

mari.d, daca nu stiai chestiile astea, inainte sa ajungi la scoala, atunci foarte bine ai facut ca te-ai lasat.

Share this post


Link to post
mari.d, daca nu stiai chestiile astea, inainte sa ajungi la scoala, atunci foarte bine ai facut ca te-ai lasat.

 

 

Stiam sato,doar ca viata mea valoreaza mai mult decat o pasiune :thumbl:

Edited by mari.d

Share this post


Link to post

satori in caz ca tu ma iei la misto cu ceea ce am scris mai sus in legatura cu motoarele in bucuresti...frate deci te sfideaza practic,iti intorc in fata,iti taie calea..si tot ei comenteaza..sa`ti dau un exemplu,acum 2-3 zile mergeam cu o motoreta de 50 cmc pe la rond la cosbuc,in timp ce faceam rondu,vine 2 P***E cu un c1 care aveau un mare semn de cedeaza trecerea..s`au oprit la 20 de cm de mine,la ce frana puternica a pus proasta aia i s`a oprit si motoru..si tot ea comenta...dau mai infata si ma aliniez la rosu...vine langa mine si se uita cu coada ochiului...si tacea din gura..( cred ca intelesese cat de idioata a fost )

 

unui motociclist i se intampla 2-3 faze la fel ca cea de mai sus sau poate chiar mai grava...deci te rog sa ai in vedere chestia asta la alegerea motorului !!!! soferii dupa acest forum sunt rugati sa acorde prioritate motociclistilor (in caz ca au ) si sa nu se mai bage,gandindu`se : " am timp "

Share this post


Link to post

Calmeaza-te si fa acordul cum trebuie intre subiect si predicat.

Eu m-am luat de o exprimarea ta incorecta. Pasiunea pentru 2 roti nu tine cont de oras.

Bucurestiul este mai periculos decat alte orase datorita traficului intens. Dar mie mi se pare mai usor sa conduc si sa merg cu bicicleta in Bucuresti decat in orice alt oras. M-am obisnuit cu traficul din Bucuresti si prefer 20 de soferi nervosi decat 1 singur sofer de duminica, suprinzator prin manevre, in orase mici.

Share this post


Link to post

intradevar ...erau APRILIA 125 RS...1100 bucata ..sant deja in drum spre bucuresti...miercuri ajung..deabea astept sa vad ce stie o fiara daia...cica are de fabrica 30hp..dar una e modificata si are 45hp...pe numai 142Kg...

Share this post


Link to post
intradevar ...erau APRILIA 125 RS...1100 bucata ..sant deja in drum spre bucuresti...miercuri ajung..deabea astept sa vad ce stie o fiara daia...cica are de fabrica 30hp..dar una e modificata si are 45hp...pe numai 142Kg...

 

un rs125 fuLL power are 21 kw...si limitat are 11kw...alea de 45 cai sunt alea de curse si au 70 de kg...si costa peste 40000 euro una... :thumbl:

Share this post


Link to post

Neah, too sport for me! [-X

Share this post


Link to post

Au ajuns motocicletele (aprilia rs)...si bine intzeles ca nu m-am putut aptine si am calarit una...cu casca bineinteles...Detalii tehnice...Aprilia rs 114 Kg 37Hp 1 cilindru 2 timpi...1`a..Voooooommmm...2`a..voooommmm...3`a...Vooooooommmm...aveam deja 130...si se terminase tarlaua...Maine incep prcedurile de inmatriculare...Mai trebuiesc vopsite pe ici pe colo carenele...iar la una jantele ca au o culoare tare dubioasa.. :P

Share this post


Link to post

Cu "nu m-am/s-a putut abtine" incep multe topicuri. Se termina in RIP. Ai grija ce faci.

Pe de alta parte, felicitari pentru achizitii. Poze? :D

Share this post


Link to post
...1`a..Voooooommmm...2`a..voooommmm...3`a...Vooooooommmm...aveam deja 130...si se terminase tarlaua...

Ce sa-ti zic? :-? Felicitari, da' las-o mai moale. Nu-i cam devreme?!? Eu inca nu stiu cum se baga a III-a!

Share this post


Link to post

ieri am mers cu o honda dominator din 98 woow woom pe dealuri a fost ok. in curte, poc am spart carena si o portiera la dacua vecinului. maine dai cu chit si spray. asa mi trebuie!

Share this post


Link to post

Sa le stapanesti sanatos si fara probleme! Ia-o usor cu motoru la inceput pana te familiarizezi, sa nu patesti ceva... Aprilia e sportiva din fire! Amandoua sunt in stare buna de functionare sau faci din amandoua una super? Poze ceva? :D

Share this post


Link to post

Amandoua sant in stare inpecabila..dar o sa arate si mai bine...mai sant zgariate pe ici pe colo..o emblema julita...un parbriz zgariat..chestii minore...una are 11000 alta 16400km..Azi am schimbat uleiul la cutie la amandoua...am comandat placute pe spate la una...alta nu ii merge becul de pozitie...Deh...imi fac si eu de lucru pe langa ele... > :) ..mai dau o tura... :thumbl:

Share this post


Link to post

Le tii pe-amandoua, nu vinzi una?

Share this post


Link to post

"Lectura obligatorie" ce mie mi-a dat multe de gandit! Oricum ramai speachless dupa postul respectiv!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...