Jump to content
Sign in to follow this  
expero 16V

Blocare Usi La Frig

Recommended Posts

Ieri am dat sa deschid masina din telecomanda si vreau sa pun haina in spate cand surpriza- usa spate dreapta nu se mai deschide.

Am descuiat-o din cheie, nimic...tamburusul nu mai sare!

Exista posibilitatea sa se fi dus actuatorul si ala-i vreo 2-300.000 sau voiam sa va intreb exista posibilitatea sa se fi stricat ceva pe parte electrica?

Pt.ca in momentul in care deschid cu cheia sau cu telecomanda tamburusul nici nu se mai misca...deci m-as indoi ca ar fi motorasul pt.ca macar incerca sa miste inchiderea,nu?

Pe cand el nici macar un mm.nu se clinteste..

Share this post


Link to post

...s-au intrerupt firele , mufe , etc(putin probabil) sau s-a dus actuatorul ... mai bine da jos fatza de usa si cu un multimetru te convingi in 5 min . :wink:

Share this post


Link to post

Eu am pus ulei de mecanisme la toate butoanele de sus, pentru ca sareau sau nu, mai ales pe vreme ploioasa . Adica cand se deschideau cand nu in functie de cum le apuca. Acum nu mai am probleme, deci era o problema mecanica existand o frecare prea mare la mecanismul din usa.

Share this post


Link to post
usa spate dreapta nu se mai deschide.

 

Tu pe spate ai încuietori la uşi ? :scarpin:

Share this post


Link to post
usa spate dreapta nu se mai deschide.

 

Tu pe spate ai încuietori la uşi ? :scarpin:

 

Nu bre, vrea sa zice ca nu mai sare tzimburushul cand da de butonul la telecomanda sau cheia la sofer.... :lollol:

Share this post


Link to post

Mie de exemplu pur si simplu mi s-a spart aquatorul. Nu mai facea nimic, trebuia sa ridic cu mana tumburusul. De, Cielo 2004. :oops:

Share this post


Link to post

Pai stati sa va spun o chesti interesanta odata cu usa blocata s-a blocat si geamul respectiv.Adica usa nu se mai descuie decat manual( ridicand tamburusul) iar geamul nu se da jos nici de la sofer nici din spate...

What the fac?Ca n-am chef sa umblu la ea...

Share this post


Link to post

masa comuna imperfecta...

Share this post


Link to post
Ieri am dat sa deschid masina din telecomanda si vreau sa pun haina in spate cand surpriza- usa spate dreapta nu se mai deschide.

Am descuiat-o din cheie, nimic...tamburusul nu mai sare!

Exista posibilitatea sa se fi dus actuatorul si ala-i vreo 2-300.000 sau voiam sa va intreb exista posibilitatea sa se fi stricat ceva pe parte electrica?

Pt.ca in momentul in care deschid cu cheia sau cu telecomanda tamburusul nici nu se mai misca...deci m-as indoi ca ar fi motorasul pt.ca macar incerca sa miste inchiderea,nu?

Pe cand el nici macar un mm.nu se clinteste..

Intrebare : Merge sa ridici siguranta cu mana? daca da, inseamna ca este stricat actuatorul.ti-l dau cu 100 k daca est interesat.pret promotional pt tine :P .iti las un nr de tel : 0722559310 Sorin. :wink:

Share this post


Link to post
Ieri am dat sa deschid masina din telecomanda si vreau sa pun haina in spate cand surpriza- usa spate dreapta nu se mai deschide.

Am descuiat-o din cheie, nimic...tamburusul nu mai sare!

Exista posibilitatea sa se fi dus actuatorul si ala-i vreo 2-300.000 sau voiam sa va intreb exista posibilitatea sa se fi stricat ceva pe parte electrica?

Pt.ca in momentul in care deschid cu cheia sau cu telecomanda tamburusul nici nu se mai misca...deci m-as indoi ca ar fi motorasul pt.ca macar incerca sa miste inchiderea,nu?

Pe cand el nici macar un mm.nu se clinteste..

Intrebare : Merge sa ridici siguranta cu mana? daca da, inseamna ca este stricat actuatorul.ti-l dau cu 100 k daca est interesat.pret promotional pt tine :P .iti las un nr de tel : 0722559310 Sorin. :wink:

 

Dj dar vad ca ai raspuns la toate topicurile.De unde le stii pe toate? :lol:

Actuatorul este folosit?Daca e in stare buna te sun azi sau maine.Multam' mult.

Share this post


Link to post

Folosesti masina zilnic? Eu la cielo am probeleme cu deschiderea usilor dreapta faţă si stanga spate. Dar folosesc masina din an în paste si daca ma joc cu "ţumburucele" oleaca (inchis - deschis) de vre-o 6 - 7 ori i-si revine. Asta cat o folosesc. Dupa aia trebuie sa reiau jocul al urmatoarea folosire.

Share this post


Link to post

mdascalu incearca sa demontezi fetele de usa, sa cureti in benzina toate mecanismele, le usuci, le dai cu spray degripant si gata problema :wink:

Share this post


Link to post
mdascalu incearca sa demontezi fetele de usa, sa cureti in benzina toate mecanismele, le usuci, le dai cu spray degripant si gata problema   :wink:
OFFTOPIC: lupu isi schimba parul dar naravul ba! Ce spui to dovedeste ca ai avut 1300 inainte! :D Repede desfa-o tu, curata, unge... la naiba nu toti suntem minitehnicus...

Suntem incorigibili. :P :lol:

 

@expero 16V : s-a agatat in ceva tija. E cunoscuta problema! si MikeTekRacing tzi-a spus si solutia!

Share this post


Link to post

panzer e adevarat ca am avut dacia...1310 din 1984...mi-a scosi peri albi (nu la propriu din fericire). :-D

La Cielo nu am facut nimic in 130.000km...Chestia cu incuietorile am incercat-o iarna trecuta, ca tata (care a avut masina la inceput) stiu ca meru avrea probl iarna cu inghetatul...asa ca m-am apucat (e drept ca dupa primele ingheturi)...din mom ala masina a fost ok...

Stiu ca nu e normal sa te apuci sa lucrezi la ea...insa nu avem Mercedes sau BMW...si alea mai au probleme...la Cielo se stie ca inchiderea centralizata se mai blocheaza (mai ales daca nu e folosita).

Share this post


Link to post

Cielo GLE din 96 posesor de 4 luni. La frig stau si ma uit pe linga el. Nuse decchid usile. La -15 am venit pe jos la serviciu din cauza inchiderii centralizate. Se inchide la loc + ca usile sunt blocate. Este o problema caracteristica? Ce e e facut sau "asa face ele?" Stiti vre o metoda romaneasca de deschis usile?

Ce e de facut? Singurul lucru prost la Woo pe care l am gasit este sistemul de deschidere al usilor.

Va rog astept sugestii/pareri in caz ca mai sunt patiti ca mine.

Bafta

Share this post


Link to post

Uite aici o idee.

 

Ideal ar fi sa dai jos fetele de usi, si sa pui vaselina pe toate mecanismele de deschidere; motorasul (actuatorul) inchiderii centralizate nu e foarte puternic, si daca tija pe care o trage el pentru a deschide usa ingheata, n-ar forta destula s-o actioneze.

 

In cazuri extreme, merge sa incalzesti nitel cheia cu bricheta si sa dai usor-usor pana poti deschide portiera. Un sfat personal ar fi sa nu tragi doar de manerul de plastic cand e foarte frig, pentru ca risti sa-l rupi.

Share this post


Link to post

Si la mine a facut figuri închiderea centralizata de la frig, dar numai la usa soferului; de închis se închid toate usile normal, dar nu se deschide usa soferului; a mers sa o deschid cu cheia. Initial am crezut ca s-a stricat deschiderea la usa de la sofer, dar ieri la amiaza mergea normal. Cred ca trebuie uns cu ceva, ca sa nu mai fie probleme de la frig.

Share this post


Link to post

Si la mine si la tata ramane uneori blocat aproape de maxim timburusul de la usa din dreapta. Am inteles de pe forum ca trebe oleaca de ulei turnat pe langa el- mi se pare ca se strange plasticul usii si nu-i da voie sa se ridice la maxim timburusul.

Share this post


Link to post

* Pentru a preveni lipirea/inghetarea chederelor de cauciuc pe rama usilor trebuie sa dai cu glicerina boraxata (ceri la farmacie) nediluata pe suprafata de cauciuc a chederului unde calca spre usa.

Operatiunea se repeta saptamanal, dupa vreme si necesitati.

 

* Daca vrei sa descui fara sa fortezi partea mecanica a mecanismului de inchidere centralizuata, poti utiliza o sticla de cca 1-2l cu ceva apa calduta si torni usor pe tabla in dreptul incuietorii.

Trebuie sa ai grija ca apa utilizata sa nu fie prea calda iar tabla la -20gcC, ca s-ar putea sa iti sara vopseaua

torni treptat si intotdeauna va functiona.

Metoda e buna numai ca nu intotdeauna ai apa calda la indemana.

* Mai merge sa incerci sa ajuti din cheie mecanismul de deschidere, in acelasi timp cand il actionezi de la telecomanda ...dar daca este chiciura/apa inchetata pe mecanismul de deschidere,

risti sa il fortezi eventual se rup niste chestii de platic - sunt patit chiar eu cu faza asta ...

In rest ciar daca ai tijele de unse cu ulei/vaselina/DW40/etc ... la Cielo am observat ca oricum ingheata apa condensata pe ele, respectiv pe mecanismul de deschidere a usilor...deci e ca un fel de boala ... :wallbanger:

 

* Daca ai doar incuietoarea blocata cu gheata, si vrei sa decui cu cheia poti sa incalzesti varful cheii cu o bricheta si apoi incerci sa o introduci in incuietoare.

Or mai este si varianta cu spray in incuietoare, spray ce topeste ghiata si deblocheaza incuietoarea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...