Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Aveo 5dr Premium

Recommended Posts

Ms mult, Marius. De frana de mana sa-i spui lui Laur, ca el se tinea de manerul pt viraj cand vedea ca indind mana dupa maneta franei de mana. Sa-l fi vazut ce tractiuni la "manere" facea omul la coborarea prin serpentine. Al dreq de bine sta masinuta pe viraje- nu ma asteptam.

Share this post


Link to post

Mihai, nu Marius ;)

Share this post


Link to post

Asa e, mama ei de bere... Mai greseste omul :D . Mihai, de Paste ai un miel. Ai fax acasa?

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Multumesc Florin ... De pasti te astept Lucian :-W :D .

 

Masinuta sta foarte bine, nu bine in viraje, iar la demaraj e bestiala ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Revin cu impresii de la ~3800 km:

-s-a mai lasat motorul, scazand si consumul cam la 8,1

-efix e cam puturoasa fata de omv, luk sau petrom, toate de 95

-am reusit sa-i pun cablu pt AUX- ca aia din fabrica nu s-au obosit sa monteze ei doua amarate de mufe RCA

-plasticele INCA nu scartaie (doar in stanga, la bord, se aude ceva, la schimbari de temperatura)

-am urcat-o azi pe rampa- arata bine pe dedesupt, dat fiind faptul ca am bombardat-o cu pietre la greu

-nu curge nimic, nu am fost nevoit sa strang nimic

-criblura imi distruge vopseaua de pe capota, am facut insa rost de ~50 ml de vopsea perfect identica- urmeaza mici retusuri in zonele ciobite

-m-am obisnuit cu suspensia

-duc lipsa unei cotiere centrale

-DORESC SA SCHIMB ANTENA MEA CU UNA ORIGINALA DE MATIZ SE (antena sa fie in stare perfecta, cum e si a mea)

-urmeaza sa-i pun niste dif-uri ovale mari in spate; n-a fost sa fie deocamdata, insa ramane in proiect, deoarece trebuie confectionata si o placheta din pal si invelita in mocheta gri

-urmeaza sa-i montez un intrerupator pt becul de iluminat portbagajul, cum are Lacetti (am intrerupatorul cu tot cu cablurile lipite in geanta, insa n-am avut neaparat timp sa-l montez). E deranjant sa se aprinda lampa in portbagaj cand se deschide una dintre usi.

-urmeaza o antifonare a habitaclului cu antifon si aluband, insa cred ca luna viitoare

Share this post


Link to post

Dupa ce am vandut dif-urile din spate, n-am mai asteptat sa-mi mai iau x-plod (de la un prieten) sau jbl (din magazin) si, din impuls, mi-am luat doua dif-uri Pro-audio din... petrodava (cei din Piatra stiu marketul). Au dimensiune 6x9 inch, putere 700w pmpo (real cred ca maxim 50), sunt pe doua cai, conul e din polypropylena, 30 oz strontium magnet, 4 ohm, 91 db, 35Hz-21 kHz. Nu stiu cate din specificatii sunt reale, insa se aud destul de bine. Chestie: le-am luat pe aceste la un pret bunisor (100 ron) deoarece am mers pe ideea ca, daca-mi iau jbl sau sony- dublu, respectiv triplu ca pret- nu se vor auzi de 2 sau 3 ori mai bine. Nu sunt superpretentios, pentru mine se aud OK.

Ce am observat: am fost astazi la un gratar si le-am lasat doar pe ele sa cante, volum cam 30, basul la 0 si x-bass off. De cateva ori s-a oprit, insa nu pt ca a trecut o ora, ci pentru ca am impresia ca a intrat pe... protectie- are asa ceva playerul?

Inca ceva: le-am confectionat din pal de ~1,3 mm o placheta (nu am vrut sa stric placheta originala- era pacat de ea) care va fi imbracata in mocheta (sa fie rosie sau gri?!). Plasticul conurilor este galben (am gasit pe rosu- insa erau model rotund). Grila ar arata mai bine facuta in rosu, negru sau lasat argintiu (argintiul nu prea ma incanta, insa). Placheta e in stadiu "raw", deci urmeaza finisarea marginilor, mochetarea si inventarea unui sistem de prindere (nu vreau sa-mi trepideze la denivelarile asfaltului). Firele vor fi schimbate cu altele siliconice, care vor fi prinse in prize pt boxe.

Sound-ul in masina e schimbat, insa se impune o antifonare (mai dureaza maxim o saptamana pana la salar). Se aud f bine pt banii dati. Inaltele sunt ok, la fel si bass-ul- care trebuie redus la nivel mai mare de 30 al volumului.

Cu intrerupatorul am rezolvat-o- am avut libere doua ore la program si m-am ocupat si de problema asta. Acum aprind becul doar cand vreau si urmeasa sa-i mai pun inca o lampa pe partea opusa.

Dati si voi niste sugestii pt culoarea mochetei si a plasticelor.

post-75-1182721252_thumb.jpg

post-75-1182721288_thumb.jpg

post-75-1182721313_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mocheta clar in culoarea tapiteriei. Ar arata ca naiba mocheta rosie la interior sobru.

 

Interesanta asta cu "Strontium magnet", inseamna ca nu-i asa radioactiv pe cat credeam. :P

 

Ascultai cumva maneli de tineai bass-ul la minim?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Am bagat si un gutza- aia cu tilifoanili (mi-a mers binisor in ultima vreme :D ). Probele insa s-au facut cu house si urechea atintita la distorsiuni. Dupa cateva reglaje, a fost ok. Deci- ramana un gri la mocheta, ramele cred ca vor fi vopsite cu rosu,

Daca gasesc mocheta prin casa (mi-a mai ramas de acum ceva timp) rezolv saptamana asta. Daca nu- caut in oras. Multam de sugestie, Laur!

Share this post


Link to post

Re vin cu impresii: am fost tocmit la o nunta pt poze digitale (nunta fara pretentii, insa de undeva trebuie sa se inceapa, nu?). Locul desfasurarii era cam la 15 km de locuinta mea, insa a trebuit sa facem 180 de km pana la granita cu Ucraina (BT) sa aducem mireasa si nasul mare. Drumul a fost ok ca si calitate, insa cu multe curbe si diferente de nivel. Pana in SV am fost, insa de SV nu am mai trecut pana ieri. Am ajuns cu bine la destinatie, pana unde masinuta incarcata cu subsemnatul, cameramanul, socrii mari si una din fetele lor am ajuns foarte bine. AC-ul s-a dovedit f util. Motorul s-a comportat excelent, franele nu au dezamagit nici la lucru intens (nu cunosteam traseul). La intoarcere am zbarcit-o- nu cunosc Botosanii- iar socrii mari nici ei nu-l stiau nici ei decat vag. Ma rog, s-au pierdut max 10 min. Insa la intoarcere masinuta a servit si 150/h, conditii in care statea f bine pe sosea.

Cosumul mixt a fost in jur de 6,5 (cel mult) in conditiile in care a vazut si 6000 rpm, dealuri urcate cu rpm multe etc. Ma declar f multumit. In drum spre Tg. Neamt am vrut sa depasesc un Ford Focus 1,6 TDI (cameramanul a spus ca scria intercooler pe el). M-am angajat in depasire pe traseul unei pante cu inclinatie mica, cu treapta a treia pe la 3500 rpm. Omul a observat ca semnalizez si sunt aproape in paralel cu el si a calcat-o si el (cameramanul- Florin- a spus ca deodata a iesit un fum mai dens pe teava de esapament a Fordului- ceea ce se traduce prin "talpa"). Am stat cateva secunde langa el- sosea libera- apoi cu tot dieselul lui ciumeg- i-am spus "la revedere". La 6000 am dat a IV-a, apoi a V-a si s-a facut mic in oglinda. M-a ajuns dupa ceva timp, deoarece intre timp mergeam semi-regulamentar (intram in oras). Pe zi ce trece imi place tot mai mult buburuza. Pacat insa ca nu are motor de 1,6... S-au facut peste 400 de km ieri, am sta treaz de la 7 am pana la 8 am- ziua urmatoare. Abia ce am descarcat pozele (450 bc), dupa ce m-am trezit (dormit 11 ore). Socrii mari au fost foarte multumiti de masina, m-au intrebat mai multe despre ea, li s-a parut comfortabila si rapida.

Share this post


Link to post

La chestia cu boxele... Lasa grilele argintii si pune mocheta tot gri (ceva mai inchis sa fie cat de cat in ton cu tapiteria). Grilele rosii ar face din boxele tale niste sorcove. In plus argintiul ala arata stilat pe mocheta gri inchis si se asorteaza cat de cat si cu bordul (in special cu panoul frontal al cdplayerului). Pacat ca ai membranele galbene... Ar fi fost mult mai bine sa fie negre macar, daca nu rosii ca sa ti se asorteze cu caroseria. Bafta si spor la treaba!

 

P.S. Ai grija cu ambitiile pe sosele... Gradina-i mare si gardul nu-i prea inalt... Nu se stie peste ce nebun dai. Mai bine mai tarziu acasa sanatos si cu masina intreaga, decat...

Share this post


Link to post

Mda, ma gandeam eu ca ar iesi sorcove. Oricum caut maine mocheta gri inchis (daca nu gasesc, am sa iau neagra) iar grilele am sa le las asa. Pacat- intr-adevar- de galbeneala aia, dar n-am ce-i face. Dar daca i-as face grilele negre? Ca argintii nu prea imi plac... Eh, gusturile omului...

Cu viteza ai dreptate, MARE dreptate, gardul e mic si permisele se iau f usor acum, iar retrovizoarele sunt ignorate de unii soferi. Ma rog, inca sunt incantat de masina si e de fiecare data o placere sa ma aflu la volanul ei. Astazi a primit o zgaltaiala la filtrele de aer (urmeaza sa le schimb peste un timp)- mama, ce de praf a iesit. Astept insa sa faca astia drumurile la noi (au incepu- timid, insa- lucrarile- adica au dat cu grederul pe marginea soselei, sa curete buruienile, pamantul uscat etc), sa nu mai "laud" conducerea judeteana...

Share this post


Link to post

Merg si negre, chiar daca mocheta e gri sau neagra. Eu ti-as recomanda totusi mocheta gri inchis si cat mai uniforma ca textura. Daca nu gasesti nici in ruptul capului, pune neagra. Grilele le poti face negre, dar te sfatuiesc sa le lasi intai asa argintii, sa pui mocheta si sa vezi cum vin. Daca nu-ti plac, le vopsesti.

Cati Km ai cu masina? Si pe mine ma incanta a mea pe zi ce trece mai mult. Eram cam dezamagit initial de demaraj (datorita cutiei automate) pana am observat ca in majoritatea cazurilor plec primul de semafor... Si daca o pisc mai tare, te cam da cu capul de tetiera...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am luat astazi mocheta gri inchis, asemanatoare cu tetierele (alea le-am luat ca etalon in magazin), 2x1,5m. Pret 15 ron. Urmeaza sa umblu maine sau poimaine la placheta, sa o ajustez pt a nu avea surprize cand pun mocheta- sa nu intre. Acum- ramane sa caut prelandez, sa o lipesc.

Share this post


Link to post

Mi-a mai fatat mintea un pui (amatorii de ingropaciuni ma pot cauta): fiind cu parintii la cumparaturi (gresie, faianta, chiuveta etc- pt baie) intr-un depozit mare din Piatra, mi-au fugit ochii pe o sonerie wireless la 30 ron. De ce spun ca mi-a fatat mintea un pui: m-am gandit sa pastrez emitatorul sub scaun in masina si receptorul in camera noastra. De ce? Pai avand raza de 100m, pot apasa o data pe intrerupator iar sotia iese din casa si-mi deschide portile fara sa mai fac oprire. In felul asta mi-am facut porti cu telecomanda, cu doar 30 ron si bunavointa din partea Oanei. Problema e ca ea a declarat ca "doar daca vrea muschii mei ies afara, daca nu- iti scot bazaiala din priza si nici nu ma intereseaza". Marturisesc faptul ca la acest aspect NU m-am gandit cand mi-am luat soneria.

post-75-1186496861_thumb.jpg

post-75-1186496971_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Si daca ploua sau nu e acasa?! :)

Adevaru e ca un sistem de deschidere a portilor te-ar fi costat vreo 3000RON :mrgreen:

Edited by mike.omega
  • Like 1

Share this post


Link to post

Mike- am niste porti grele, din stejar, insa le-as putea adapta pt ce spui tu. Insa doar 300 ron- nu cred. Doar girofarul de deasupra costa pe putin 80 ron. Si-a montat patronul de langa mine la casa si la fabrica- am sa-l intreb cat l-a ajuns.

VAXXi- cand nu e curent (electric, evident) sau e gata butelia- merge si ciorba rece :D .

Share this post


Link to post

@Lucian: eu am scris 3000 :) Si stai linistit, sunt sisteme care sustin pana la 800kg/poarta ;)

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

WOW, acum am vazut mai bine...

Pai la banii astia- imi bag picioarele- mai bine imi iau un DSLR... si-mi deschid singur portile.

Share this post


Link to post

Nu m-am suparat neaparat, insa ea se ofera de obicei sa-mi deschida portile (nu are decat vreo 10 metri din pat pana la poarta). Asa eu trebuie sa opresc pe partea stanga a ulitei, ma dau jos excat pe marginea santului, trebuie sa am grija sa nu vine vreun tractor sau caruta (ca mi-a mai spus unu' ca-i sperii calul), caut sa deschid portile (daca-i incuata poarta mica- am pus-o- trebuie sa o sar- si n-are dacat 2 m). Nu e mai simplu un buzz si din bunavointa iese Oana afara si-mi deschide portile? Stai si tu la tara si vezi cum e sa vii la 11-12 acasa si sa te apuci de escaladat porti ca ti le-ncuie bunica (ea asa e obisnuita). Oana oricum nu se culca pana vin eu (traiasca Romantica, Acasa, Kanal D, Euforia etc).

Share this post


Link to post

@ Lucian Mai in gluma mai in serios, ideea e interesanta. Dar...daca e asa cum spune @steph, ce te faci daca isi iau si vecinii sonerii din acelea? Or sa vina aia suparati ca le dai desteptarea in miez de noapte. :D

Share this post


Link to post

Stau langa niste oameni simpli, iar pe ulita mea sunt singurul care are sonerie la poarta, apa curenta si canalizare. Astia de pe aici nu dau 30 ron pe o sonerie, prefera sa-si cumpere alcooale. SI nici eu n-aoi fi marlan sa tiui pe cine stie unde din sonerie. Sa nu creada cineva ca numai alcoolisti sunt pe aici, insa majoritatea oamenilor sunt saraci- nu au ei sonerii wireless, si nici eu n-ai fi marlan sa-mi fac de cap pe drumuri (am o varsta, ce naiba).

LE: dar dupa mintea mea- soneriile astea n-au cod unic? Cam asa ceva scrie pe cutie, ca "protectie impotriva interferentelor radio". Deci au acest "feature", nu merge emitatorul meu la alt receptor.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
Marturisesc faptul ca la acest aspect NU m-am gandit cand mi-am luat soneria.

 

 

De unde se vede ca si reciproca e valabila: socoteala din tirg nu se potriveste cu cea de acasa !

Ai testat-o, bate 100 m ?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Doar nu-i buzdugan si nici Lucian nu-i Zmeul zmeilor.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Bate la max 30 de m soneria si distanta scade odata cu viata bateriilor :)

Am si eu, ca pe mine nu m-a dus capu sa insir un cablu pana la poarta cand mi-am amenajat curtea si am apelat la "fireless" :mrgreen:

Edited by mike.omega
  • Like 1

Share this post


Link to post

Pe dreq bate 100 de m- maxim 70 apreciez eu. Azi am venit acasa pe la 12 jumate (am) si din respect- nu am chitait. Oana nu dormea- se uita la tv. Oricum- 100 de m- dar in "camp deschis". La mine- are 2 pereti la casa si emitatorul e sub scaunul soferului- deci 70 de m - sunt generos cu aprecierile. Ramane de vazut- va anunt daca e buna de ceva sau nu.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...