Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

... dupa 20 de ani votezi comunismul !

Hotaraste-te, pentru a iesi din contradictie, comunismul sau mogulii ?

 

Dacă ai optat însă pentru neamţ şi te-ai ales cu Geoană, se cheamă că ai făcut o noob-ţiune.

Daca ai fi citit si sunt sigur ca ai fi inteles, persoana presedintelui nu reprezinta ceva pentru mine. Alegerile acestea sunt alegeri pentru premier. Daca voi n-ati inteles, inca, asta, nu-i vina mea, mai aveti 13 zile.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

De ce se exclud una pe alta?

 

Si, daca Iohannis se dovedeste a fi un premier naspa, ce facem? Mai alegem o data presedintele?

Share this post


Link to post
... Si, daca Iohannis se dovedeste a fi un premier naspa, ce facem?

Nu-ti fa probleme pentru asta exista Parlament, greve, cartuse ...

Share this post


Link to post
Alegerile acestea sunt alegeri pentru premier. Daca voi n-ati inteles, inca, asta, nu-i vina mea, mai aveti 13 zile.

Crezi că numirile în funcţiile de conducere din magistratură o să le facă neamţu'?

Lidia Bărbulescu la CSM e bine? Suficient de nemţeşte?

Share this post


Link to post
... Lidia Bărbulescu la CSM e bine?

Intreaba-ti alesul, nu pe mine, sub el a aparut caricatura aia, ca si multi altii. Altfel, arata mai bine ca udrea =))

Share this post


Link to post

Nu-ti fa probleme pentru asta exista Parlament, greve, cartuse ...

Si pentru Presedinte nu exista ? Prin 89 parca s-au gasit citeva ...

Share this post


Link to post

Johannis poate sa fie un bun premier , dar nu in conjunctura asta , parerea mea este ca mogulii vor numai o fata luminoasa in spatele careia sa-si faca afacerile .

Am toata stima pentru el , dar nu i-as recomanda sa intre ( pentru imaginea sa ) in combinatie cu persoanele care au sustinut financiar campania electorala si care asteapta sa isi recupereze inzecit banii .

Iar in privinta comunistilor , cred ca sunt destui care au suferit destul de mult ( unii de pe forum ) , este anormal sa fie considerati sustinatori ai lor sau urmasilor lor .

Share this post


Link to post

Iar in privinta comunistilor , cred ca sunt destui care au suferit destul de mult ( unii de pe forum ) , este anormal sa fie considerati sustinatori ai lor sau urmasilor lor .

Iarta-i, ca nu stiu ce vorbesc !

Share this post


Link to post

Si pentru Presedinte nu exista ? Prin 89 parca s-au gasit citeva ...

A dracului ironie... dupa 20 de ani, cel care l-a impuscat pe impuscatu sa vina din nou la putere..

Adus de Patriciu si Fenechiu, Hrebe si Iliescu.. Frumos domnilor, frumos.

 

Gloante? Nasoala intoarcere, ma inspaimanta. Credeam ca traiesc intr-o tara unde treburile se transeaza la urna si in instanta.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Adevaru' e ca si Base saracu ce s-a mai chinuit pe timpul comunismului ... Cu cati bani zicea ca l-a prin Revolutia ? Aproape un milion daca retin eu bine ? Maruntis, zau asa ...

Inteleg pe cei care spun ca il voteaza pe Basescu ca este mai destept decat Geoana, dar sa spui ca nu-l votezi pe Geoana ca cica are legaturi cu comunismul, ca are grupuri de interese in spate, sa onteleg ca Basescu n-a azuti de Berceanu, Videanu, Casuneanu, Bucsaru, de mogulul Paunescu cu al lui B1, nici n-a fost aliat cu Iliescu si Hrebe pana acu 2 luni ... Si cica Geoana e plin de demagogie, zice d-ul body.

Share this post


Link to post

Un an de guvernare PDL poate fi rezumat in:

Un an de guvernare PDL+PSD. Un an de balbaieli de ambele parti.

 

 

 

3. Vom taia din costurile bugetare, vom da afara 10% din bugetari dar ne ia 10 luni sa dam afara vreao mie de oameni (dar vom face minuni la anu')

Ca sa dai afara un bugetar, iti ia minim 6-7 luni, asta din momentul in care ai hotarat cine pleaca. Sa iei astfel de decizii in sistemul bugetar nu e asa usor(defapt in multe locuri e la fel). Nu trebuie sa uitam si interventia sindicatelor care au dus la negocieri...suspendarea unor decizii; interventia lor de a scoate in termen relativ scurt legea salarizarii unice. Aceste lucruri nu se pot face de pe o zi pe alta. Sa nu trecem cu vederea ca pentru prima data s-a pus problema incompatibilitatii intre calitatea de functionar la stat si calitatea de beneficiar a unei pensii speciale. In concluzie sunt lucruri care nu se pot face de azi pe maine cu ochii inchisi.

 

 

4. Ne imprumutam de la FMI pentru ca nu am fost in stare sa luam masurile nepopulare la timp ci ne-am intrecut doar in declaratii

Domnul geoana ce facea zilele trecute? Nu se intrecea in declaratii? De unde va scoate el bani pentru toate subventiile ajutoarele de stat promise, oare nu tot din imprumuturi de la FMI?

 

5. Mediul de afaceri? Cine-i ala? Vom reduce numarul de taxe=nu vom reduce nimic, dar vom mai adauga una asa mai serioasa (fara nici un fel de caracter discriminator la nivelul pietei).

As vrea sa spun ca am sa rad copios cand geoana va spune spasit in fata camerelor ca nu sunt bani pentru a-si indeplini maretele idei si promisiuni in campanie; ca cei care l-au votat mai trebuie sa astepte pana trece criza, ca este obligat sa reduca personalul bugetar etc etc etc; din pacate nici nu pot sa ma gandesc la asemenea clipe.

 

PE.Moment mai penibil decat numirea dsoarei pitzi si a oierului la PE nu cred ca a existat in istoria integrarii europene a Romaniei.

Eh, suntem o tara de penibili din pacate. Culmea e ca unii se mai mandresc cu asta.

Share this post


Link to post

A dracului ironie... dupa 20 de ani, cel care l-a impuscat pe impuscatu sa vina din nou la putere..

Adus de Patriciu si Fenechiu, Hrebe si Iliescu.. Frumos domnilor, frumos.

 

Gloante? Nasoala intoarcere, ma inspaimanta. Credeam ca traiesc intr-o tara unde treburile se transeaza la urna si in instanta.

 

Din pacate Basescu e singurul vinovat pt ca s-a ajuns aici.

A facut praf absolut toate coalitiile de dreapta,fie cu PNTCD fie cu liberalii,de ce?

Basescu,cel pe care l-am votat in 2004,o rupe cu liberalii si face pact,guvern, etc, cu psd-ul-asta a pus capac la toate.IN acel moment si-a batut joc de TOTI cei care l-au ales sa scape de ilici,nastase,hrebe,vanghelei@co in 2004.

 

Tot el(sau in general pdl-ul) are/au tupeu sa arate acum spre liberali si sa acuze ca ne aunca in bratele "comunistilor"!Incredibil!

Tot pe Basescu,omul din popor si pt popor,l-a durut exact in "cuvant urat" de criza din Ro si de poporul pe care il iubeste asa de mult.

Si-a urmarit numai propriul interes,el vrea sa fie si presedinte si premier si deputat si senator si om din popor.

L-a sprijintit neconditionat pe marioneta de premier Boc(cu 3 clase sub Tariceanu, cu tot cu taxa lui auto)

 

Din pacate m-am saturat sa votez raul cel mai mic,asa ca pe 6 dec. chiar nu stiu daca mai votez.

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Mai lăsaţi taxa auto în pace, dacă nu ştiţi ce e cu ea.

Odată cu intrarea în UE s-a renunţat la plata accizei pe autoturisme [care mergea până la 32% - pentru maşini SH de peste 2500 cm3 (benzină) ori peste 3200 cm3 (diesel)].

Şi s-a introdus "taxa auto" în locul ei. Tăriceanu n-a inventat nimic nou, doar a "redefinit".

Dar poporul nu ştie decât să sară să ia glanda, fără să se documenteze.

Share this post


Link to post

Domnu' Miste_R, cine a facut pact cu pesedistii dupa ce s-a rupt alianta DA? Nu mai tin minte exact... Parca unii au ramas la putere. Si cum nu puteau ramane singuri, cu 14% suport in parlament... :-? Si de altfel cine i-a dat pe ceilalti afara de la guvernare?

Cel putin in ultimul an a fost o chestie in care nu prietenia a contat, datul la gioale fiind pe fata.

Share this post


Link to post

Da in 2008 cine a facut, ca nu mai tin u bine minte ?! Si sigur faceau si Iliescu si Hrebenciuc parte din partid atunci. Da' acu e marele luptator impotriva comunismului !

Share this post


Link to post

Pai e intr-adevar oarecum asemanator: inainte de alegerile parlamnetare PSD si PNL aveau intelegere ascunsa si in noaptea alegerilor PSD vroia sa anunte victoria comuna.

Asta i-a zis-o Gionel in fata lui Crinulest cand asta al 3-lea s-a dus sa-l calce primejdios la Antena 3 si Crinulest nu a negat, a tacut malc.

 

Razgandeanu insa a zis "maine". Intre timp "negociau" cu PDL. Si dupa sustinerea caraghioasa a ideii sa dea ei premier pe Terceacu cu faimoasa performanta in 2008 de a avea deficit bugetar la o crestere economica de 8%, apropo poate ne va explica odata la ora de maxima audienta cum se poate asa ceva, PSD s-a aruncat in bratele PDL pentru ca liderii din teritoriu l-au luat cu asalt pe puternicul Gioana :)

Aici Base a gresit din punctul meu de vedere, preferam sa stea in opozitie, era cea mai demna solutie, nu stiu daca cea mai buna, dar categoric cea mai demna.

Diferenta insa e ca PDL erau cati si PSD si ii putea tine in frau, acum insa PNL cu 16% si fara presedinte ii scapa pe PSDisti la jefuit si nimeni nu-i mai poate opri.

 

La fel in PNL, liderii din teritoriu au venit peste Tariceanu si l-au dat jos, insa i-a facut Patriciu din condei si l-au pus pe neprihanitul Crin.

 

Domle, daca astepta dupa alegeri, se vedea ce iese, apoi se negocia .. nu aveam nimic de acolo, dar speriati PNL-istii si-au dat arama pe fata, ura lui Patriciu. Fenechiu, Hrebenciuc si Vanghele nu a mai fi putut ascunsa. Liberalismul celor din PNL a ramas doar o fatada de aruncat din cand in cad pe sticla, in rest o gargara cu sare putina sa ascunda interesele alora de mai sus. Spor la jefuit ce se mai poate!

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Da in 2008 cine a facut, ca nu mai tin u bine minte ?! Si sigur faceau si Iliescu si Hrebenciuc parte din partid atunci. Da' acu e marele luptator impotriva comunismului !

 

Aia a fost o alianta in urma negocierilor post electorale, in urma unui rezultat concret. Asa a iesit in urma voturilor, si doar nu era sa il puna pe Tariceanu PM... Ce avem acum este o alianta electorala. De fapt hai sa nu ne ascundem dupa deget, era si pana acum, cand s-au gandit sa dea jos guvernul cu o luna si ceva inaintea alegerilor. De fapt, aceeasi alianta era si in 2008 insa, dupa cum ti-a spus si Tommy, nu a mai iesit. Aparent, visul sponsorului ambelor partide a fost doar amanat.

Share this post


Link to post

Johannis poate sa fie un bun premier , dar nu in conjunctura asta , parerea mea este ca mogulii vor numai o fata luminoasa in spatele careia sa-si faca afacerile .

Am toata stima pentru el , dar nu i-as recomanda sa intre ( pentru imaginea sa ) in combinatie cu persoanele care au sustinut financiar campania electorala si care asteapta sa isi recupereze inzecit banii .

Iar in privinta comunistilor , cred ca sunt destui care au suferit destul de mult ( unii de pe forum ) , este anormal sa fie considerati sustinatori ai lor sau urmasilor lor .

Nu-mi spune mie de cat s-a suferit de pe urma comunistilor pt ca as obosi daca as scrie cat a suferit

familia mea .

Eu nu vreau sa mai aud de comunisti cat voi trai .

Totusi nu-l comparati pe base ( intrebati pe cei mai in varsta ca voi - daca puteai sa pleci cu jobul afara

indiferent de tara si nu erai obligat sa treci ulterior la sediul secu si sa dai interviul de rigoare )cu gionel mandru fiu de general de secu .

Sa va reamintesc ca in timp ce noi ne bateam pe carne , lapte etc ( cand se gaseau... ) gionel avea masina ce ii facea aprovizionarea + fooarte multe alte avantaje .

Vreti sa-l vedeti iar pe bombo , ilici si ceilalti in prim plan ?

Nu va ajunge ca ei sunt cei ce au adus tara asta la nivel de tara de asistati ?

Credeti ca daca gionel ajunge sus nu se vor da afara bugetari , de unde sa-i mai plateasca ?

Sau vor inventa noi biruri , cineva mai sus spunea ca aveam nu stiu cate sute de biruri , stati sa vedeti ce o sa mai vina !

Edited by body

Share this post


Link to post

PSD accepta acum orice, doar ca sa pice Basescu. Il accepta pe Johanis, il pupa pe Crin, ii trimit dulciuri lui Patriciu si, la nevoie, se declara de centru-dreapta, stanga-dreapta, orice. Pentru ei, inamicul public nr. 1 e Base. Restul e plevusca. Odata picat Basescu, pt. PSD totul devine o simpla distractie politica. Crin si Johanis sunt doar o etapa scurta in viitoarea evolutie politica a PSD-lui. La fel si Geoana.

Share this post


Link to post

Nu intelegi tu... S-a aliat cu ei, si-a dat seama cat sunt de rai si acum duce o cruciada impotriva lor. Aia nu a fost alianta stanga dreapta, a fost stanga - stanga (ca defapt PDL e de stanga tot anul si se vede din masurile luate pana acum).

 

LE: Sigur, dupa alegeri PSD va trece brusc de 50% in parlament si va face ce vrea! Sigur!

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Daca Geoana iese cu sustinere pnl, daca apare celebra ineptie a lui Geoana de guvern cu "politica social-liberala" ( =)) ), pun pariu ca foarte multe organizatii pnl din teritoriu vor trece in pdl, o parte din parlamentarii pnl vor trece la pdl iar majoritatea parlamentara va fi pdl. As vrea sa-l vad pe Gionel ce premier va mai numi daca un pdl intarit si majoritar in parlament va da un vot de blam guvernului Iohannis... Decizia PNL de a-l sustine pe Geoana si psd este oricum sinuciderea politica a pnl. Era de preferat un non-combat, o cerere catre alegatorii PNL de a vota cum le dicteaza constiinta si interesul. Cuvintele lui Videanu au ilustrat la fix ceea ce s-a intamplat " Bratianu s-ar rasuci in mormant daca ar vedea cum psd-ul a pus basca pe capul liberalilor"....

Decizia aceasta nu este altceva decat o dovada a faptului ca in politica romaneasca primeaza interesul personal si de grup...

O intrebare pentru cei care l-au votat pe Crin in primul tur: Cu cine votati acum? Aveti de ales intre o guvernare comunista si una de centru dreapta. Ce alegeti?

Share this post


Link to post

Va spun foarte sincer ca ma gandesc la a pleca din tara asta daca iese gionel . Imi pare rau

ca de cate ori am plecat cu jobul afara si mi s-a propus sa raman am refuzat . Imi pare

rau si nu vreau ca a mea fetita ( a implinit un an si 7 luni ) sa creasca intr-o tara condusa

de vangheli , iliesti , mazareni sau alti asemenea , o tara in care avem cei mai multi

asistati ( raportati la numarul de persoane ce lucreaza ) , o tara in care la 20 de ani de la revolutie

multi romani ( sper sa nu fie majoritari ) voteaza comunistii

Asta e .

Share this post


Link to post

O sa dau vot negativ impotriva lui base. Sincer in acest moment mi se pare un rau mai rau decat geoana.

Edited by Leutzu

Share this post


Link to post

Nu intelegi tu... S-a aliat cu ei, si-a dat seama cat sunt de rai si acum duce o cruciada impotriva lor. Aia nu a fost alianta stanga dreapta, a fost stanga - stanga (ca defapt PDL e de stanga tot anul si se vede din masurile luate pana acum).

 

Planul de guvernare a fost facut de PDL, le-a zis-o Videanu verde in fata si nici unul nu a contrat o clipa, PNL de fapt nu au oameni cu viziune, ei doar au agreat solutiile date de PD acum 5 ani si intr-adevar s-au si aplicat, economia a mers bine, dar Tariceanu a cheltuit mai mult decat era prin visterie prin pomene electorale, salarii si sporuri nenumarate si cadouri la gasca lui Fenechiu, tata mafiotilor si lui Patriciu, care apropo daca tot citesti numai reviste de specialitate spune-ne si noua cat a platit impozit in Romania in 2008 si daca vrei si inainte.

Faptul ca nu au viziune economica si nici politica se vede si din ce candidat de 2 bani au avut. cel mai inactiv din PNL. Probabil ca restul erau prea manjiti sa ii puna.

Asta ca sa o scurtam cu cine e de stanga si cine e de dreapta, ca vad cine vrea cu stanga si cine vrea cu dreapta.

Gioana ar vinde-o si pe soacra-sa care nu a scos-o din casa sa ajunga presedinte si Patriciu a f...t si PNL-ul sa-si face mendrele. Hai ca deja e prea mult cu stanga si dreapta.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg de ce ii considerati comunisti pe cei de la PSD. E vreunul pe acolo care isi pune averea la "comun"? Se aplica macar un singur principiu comunist pe acolo? Aaa, ca au fost ei comunisti odata... Nu se pune. Acum, toti sunt cei mai salbatici capitalisti. Nu confundati pomenile electorale cu activitati sociale/comuniste.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...