Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

"Nu mi-e frica de nici un ministru care este". Haide bre.. asta trebuie mutat la caterinca. :wallbanger:

Share this post


Link to post

Pai oficial se cheama politica...neoficial e caterinca 100%; aiurea cu unii ca nu se prind...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

... iar altii ii fac reclama si promovare, ca in cazul de mai sus. A sta pe iutube, a te hlizi de prostii care ne conduc si a da mai departe a devenit "forma de protest". O initiativa laudabila (youtube) a fost transformata in ceea ce nemtii numesc Idioten Berg, partia prostilor (din schi).

Share this post


Link to post

Unde vezi reclama si promovare maestre? Iar esti pe contrasens?

Ce reclama sa faci la caricatura aia ?

Nu "stau" pe "iutube" , am ajuns la Vanghelios de la link-ul cu Tataia Ilici...

De unde ai scos-o cu forma de protest numai neuronii tai stiu...

Tu sub ce forma "protestezi" maestre daca tot ai adus aminte?...invatane...lumineaza-ne...

Share this post


Link to post

Combat prostia.

Share this post


Link to post

Hai las-o serios ? Eu credeam ca o promovezi...

Fii ontopic si spune cum protestezi tu contra politicienilor... ca despre asta era vorba pe aici...

Share this post


Link to post

Primul semn de prostie este individualizarea, cand, din lipsa de ocupatie si incapacitate de generalizare, porti grija altuia, care nu face parte dintre "apartinatori". Al doilea este sa raspunzi neintrebat, prostul se crede tot timpul in centrul atentiei. Al treilea este recursul la injurii, fie si pe Internet, din lipsa de idei si din subtirimea vocabularului. Al patrulea este agresiunea, "prostul, daca nu-i fudul, parca nu e prost destul". Deja ti-am dat 4 semne prin care se disting politicienii despre care vorbeam. Iar astia se fluiera, se iau la tinta cu rosii si cu oua stricate si se ignora la vot. Cea mai mare durere pentru ei este sa nu fie alesi.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Iar astia se fluiera, se iau la tinta cu rosii si cu oua stricate si se ignora la vot.

Maestre de la tine ma asteptam la mai mult...primele 2...hmmm... asa se combate pe stadion... iar ultimul ... nu e original deloc...vezi absenteismul la vot in ultimii ani...oricum nu ai pe cine alege...

Am zis ca vii cu ceva nou si original...

Share this post


Link to post

Pe mine nu ma cheama Badea, Mircea Badea, sa promovez absenteismul si nici Academia Catavencu sa le zic sa se urce pe scaune, daca vor sa fie pupati in ciur, ca eu am demnitate si nu ma aplec. A ignora un politician la vot inseamna a nu pune stampila pe el. In rest, cand vine sa faca vreo baie de multime pe la manifestarile campenesti trebuie trimis acasa, sa faca jacuzzi cu cicat. Defapt, aceasta atitudine sanatoasa a inceput sa fie vazuta, politicienii incep sa-si filtreze cu mare grija aparitiile publice (Dabuleni, Mizil ...)

Share this post


Link to post

"A ignora un politician la vot inseamna a nu pune stampila pe el."

Explica-mi si mie care ar fi rezultatul final ... deosebirea fata de a nu te duce la vot...

Exemplu alegerile care urmeaza : Prostanacu', Base, Generalu' ...

Tu pe care nu-l "ignori" ?

Pe mine nu ma lasa ficatu' sa pun stampila pe unul din astia 3... in cazul asta ma duc la vot sa fac act de prezenta? Iar micii, berea, mobilele de 1RON etc. (mita electorala de datile trecute) nu ma pasioneaza...poate pe altii...

Si totusi revin la intrebarea cu protestul...sau chestia cu ignoratul e modul tau de a protesta...?

Anul trecut ai fost la vot ? Ai votat stg sau dr....(care or fi alea...nu teoretic...) si stg a dat noroc cu dr... de votul tau s-a ales ...ce?...praful...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Lascarica, tata, observ ca ai multe probleme existentiale neelucidate :-? .

Constiinta ta de OM trebuie sa te faca sa te duci la vot. Daca nu votezi, n-ai niciun drept sa mai comentezi subiecte de politica timp de patru ani (sau cinci).

Voteaza pe cine vrei sau introdu buletinul nestampilat in urna (ca forma de protest, daca vrei). Dar du-te la vot.

Viitorul Romaniei sta mai mereu la mana pensionarilor si taranilor iar noi, ceilalti, intelectuali sau nu, plecati din tara sau nu, ne plangem tot timpul de starea in care se afla tara.

Acum cinci ani, Tariceanu nu trebuia sa "tradeze" alianta.

Anul trecut, PSD-ul nu trebuia sa obtina atâte procente, ci trebuia sa ramana la 15-20 %, insa oraseanul si intelectualul a trebuit sa plece la munte, la mici si bere... In locul lui au votat pensionarii si taranii, momiti cu sacosele de culoare rosie.

Share this post


Link to post
Lascarica, tata, observ ca ai multe probleme existentiale neelucidate :-? .

Faceam doar conversatie cu Tolin...s-a plecat de la prestatia lui Pandele...ups Vanghelie...

 

... introdu buletinul nestampilat in urna (ca forma de protest, daca vrei).

 

Si ce se intimpla ? E remiza si schimba oferta daca nu-i voteaza nimeni si au buletine nestampilate?

Au ei grija sa puna una...cred...mai fac economie la benzina autocarelor...

 

Acum cinci ani, Tariceanu nu trebuia sa "tradeze" alianta.

In locul lui au votat pensionarii si taranii, momiti cu sacosele de culoare rosie. Sau alte culori...

 

Pina la urma cu cine votati?

Reformulez :P ina la urma aveti pe cine vota din oferta actuala? Sau alegi varianta cea mai putin rea?

Share this post


Link to post
... Pina la urma cu cine votati?

Cu cel care are comportament previzibil, cu cel care nu promite acte care nu-i sunt prevazute in atributiuni, adica cel care respecta Constitutia, conventia sociala de baza. Asa ca, alegerea este foarte usoara, nu stiu unde-i dilema, mai ales ca unul dintre ei a avut bunul simt si s-a retras.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Pina la urma cu cine votati?

Reformulez :P ina la urma aveti pe cine vota din oferta actuala? Sau alegi varianta cea mai putin rea?

Daca pâna acum cativa ani oferta era foarte saraca (Iliescu vs. Vadim, Basescu vs. Nastase), acum ai o oferta foarte bogata, cu 4 individualitati total diferite, avand de unde alege: Basescu, Geoana, Oprescu, Crin.

Daca ai observat, televiziunile mogulilor si-au schimbat partitura: nu mai latra zilnic ca Basescu e de vina pentru tot.

Acum incearca (incepand de astazi, vezi Realitatea cu noua "moaca") si Antenele si Realitatea si ziarul "Adevarul" (care s-a depolitizat brusc si a trecut de partea culturalului - dvd-uri cu filme romanesti si beletristica) sa ne faca sa credem ca toti politicienii sunt o apa si un pamant, ca nu merita sa ne ducem la vot si ca au ei grija de noi (intelectualii si orasenii), ca mai bine citim o carte sau vedem un film decat sa ne mai ocupam de politica.

De politica se vor ocupa pensionarii, oamenii saraci care pot fi momiti foarte usor, tiganii lui Vanghelie si taranii.

Ca sa ne atraga la vot, Basescu a gasit gaselnita cu parlament unicameral. Macar si pentru asta ar trebui sa ne miscam fundurile la urne si sa votam cu cine credem noi ca merita atentia noastra. Cu cine voi vota (ca tot ne intrebi, nedumerit - vezi cetateanul lui Caragiale)?

Voi vota cu Basescu. Toata spalarea de creiere din acesti ani, nu m-au convins ca ceilalti sunt mai buni. De cand este Basescu la Cotroceni s-a mai "miscat" ceva in tara asta (macar si condamnarea comunismului si tot este ceva; si eu am fost membru al PCR...). Daca ar fi fost lasat, cred ca facea mult mai multe lucruri.

Insa banii lui Patriciu ai Voiculescu au fost mai puternici. Si totusi, nu s-a dat batut. Putea sa se dea batut si sa accepte ca sistemul l-a infrânt, asa cum a patit Constantinescu. De câteva ori sistemul a reusit, însa s-a ridicat de fiecare data.

Avem tendinta sa uitam foarte usor fapte si lucruri. Amintiti-va cateva din guvernarea lui Tariceanu si veti vedea situatia de astazi cu alti ochi.

Deci, indiferent de optiunea voastra, lasati "lehamitea" si duceti-va la vot. Ganditi-va macar la viitorul copiilor vostri.

Share this post


Link to post
... Ganditi-va macar la viitorul copiilor vostri.

In sensul acesta, regula strabuna la care copiii sunt ultimii, ar un talc usor de deslusit: daca bunicii o duc bine, o vor duce si copiii lor. Acum se iau copiii lor si se aplica acelasi rationament. Eh, logica feminina poate rastura orice rationament dovedit just.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Mereu au fost unii care au facut si altii care au asteptat.

Cei care asteapta au si cele mai multe plangeri.

Share this post


Link to post

Ca sa rascolesc putin cutitul in rana, va anunt solemn ca avem drept viceguvernator al BNR o somitate internationala, doctor in toate disciplinele economice din lume, un om de o probitate morala deosebita, fost sot iubitor (si amant la fel de iubitor), un recipient plin de idei legislative inovatoare, adica pe monsieur chelu': bogdan olteanu (intentionat am scris cu litere mici).

Iar Daniel Daianu nu a avut loc in elita BNR-ista.

Asa ca, incepand de azi, dinu paturica, voiculescu si vantu isi vor reface rapid averile decimate de criza, deoarece vor avea omul lor (francmason recunoscut, nepot de nomenclaturista si pupincurist notoriu) care le va sopti din timp suisurile si coborâsurile valutare.

Sa aveti o zi impecabila :) !

 

Cititi comentariile de pe Hotnews. Din cele 54 de comentarii, niciunul nu este pozitiv pentru beizadea...

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_b...viz-negativ.htm

Edited by florinbad

Share this post


Link to post

Mdea, fara cuvinte, ma asteptam de ieri de cand am vazut propunerea. Toate astea nu sunt numai rezultatul votului pentru parlament, sunt nu doar 20 de de ani in urma, radacinile sunt mult mai adanci in trecut. Bine, foarte bine infipte. Si procreeaza. Hai cu gioana presedinte..

Share this post


Link to post
... televiziunile mogulilor si-au schimbat partitura: nu mai latra zilnic ca ...

 

... noi (intelectualii si orasenii) ...

 

Asa cum le spui matale mai rar cineva !

Argumentele tale m-au convins.

Share this post


Link to post

Nu stiu de ce dar viitorul nu pre suna bine. In contextul actual criza politica, numirile si demiterile la jumatate de ora pe principii ce nu au nici o legatura cu competenta, politizarea administratiei de stat pana la nivelul de femeie de servici ne va aduce numai probleme. Prezic un 2010 tare amar pentru polpulatie.

Noua ne trebuie o administratie de tehnocrati.

Share this post


Link to post

Si o administratie ar fi suficient...

Share this post


Link to post

Bulgaria vs Romania pe timp de criza

Ministrul de finante al Poloniei

 

Va rog cititi si comentariile, eventual si competentele dlui Pogea comparate cu ale omologului sau Bulgar sau Polonez. Mai pe scurt, competentele sale in domeniul finantelor si economie sunt mai reduse decat ale unei pipite absolvente de ASE.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Nu conteaza. E injiner si dupa cum se pare astia au competente peste tot...

Share this post


Link to post

Las' că de-acu' poa' să se mai sfădescă şi cu Olteanu de la BNR...

Share this post


Link to post

Rolul lui Olteanu la BNR (care si ala a fost numit de'amboulea in locul lui Daianu care este o somitate in domeniu si unul dintre economistii sclipitori ai Romaniei) este neglijabil fata de rolul ministrului de finante.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...