Jump to content
Sign in to follow this  
Cla

Jante din aliaj pt Cielo

Recommended Posts

Ma rog, fie cum zici tu. Daca esti sigur ca prezoanele au strans ok, asa o fi.

 

inelele de pe jantele de pe modus sunt din plastic. si nu s-au topit si nici nu bat, absolut deloc. dar jantele au venit cu prezoanele lor, nu le-am mai folosit pe cele originale.

Edited by alx

Share this post


Link to post

Si eu am crezut ca sunt din plastic,ale mele sunt albastre,...dar mi s-a spus ca sunt din teflon...

Share this post


Link to post

deci daca erau din teflon nu se ciobea una din ele cand am scos roata... ale mele "e" verzi...

Share this post


Link to post

am si eu o nelamurire . adica : pot sa un jante de 13 pe cielo? chiar nu stiu. :redface:

am posibilitatea sa iau de la cineva jante alessio de 13 . eu le-am pus pe masina , se potrivesc perfect dar vreau sa stiu daca influenteaza negativ tinuta de drum sau orice altceva. alta nelamurire : trebuiesc schimbate prezoanele pt ca asa auzisem pe la cineva ca ar fi prea scurte. trebuiesc si conuri de centrare . si daca da unde pot gasi si eu asa ceva . se cumpara de la magazin sau se fac numai la strung .orice sfat este bine venit.

 

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

Cum sa nu poti? Marimea 13' se punea din fabrica la cielo mai vechi iar la cele executive de 14'.

Share this post


Link to post

merci mult de tot. al meu nu este executiv dar are pe el jante de 14 , puse probabil de fostul proprietar. legat de conuri si de prezoane sti ceva ? :uff:

 

 

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

La firme de tuning, sau care vand jante de aliaj. Acolo am gasit, costa aprox 800 4 buc.

Share this post


Link to post

si inca ceva...conurile de centrare cum arata defapt. pt ca astea aveau un fel de saibe mai mari exact cat diametrul butucului. alea sa fie oare? erau din aceelasi material ca si janta si intrau undeva intre janta si butucul rotii. alea sunt?

 

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

Din descrierea ta alea par sa fie. Sunt defapt niste inele de centrare care vin in interiorul jantei si se aseaza fix pe butuc. Rolul lor principal este sa usureze aplicarea rotii pe butuc, adica sa nu te chinui sa prinzi prezoanele fara ca janta sa stea fixa pe butuc. Nu ajuta la altceva, cel putin asa am auzit.

Share this post


Link to post

exact.nicte inele care intra in butucul jantei. merci mult de tot pt informatii.

 

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

acelea sunt inele de centrare a jentii pe disc...daca il pui cu 1 mm gresit,poti sa strangi prezonele gresit si in timp janta sa revina la pozitia normala unde nu va mai fi stransa...risti sa ti se intample niste lucruri neplacute ...inele alea cred ca le poti gasii la radacini de la gara de nord si nu cred ca pot costa o avere,bafta

Share this post


Link to post
am si eu o nelamurire . adica : pot sa un jante de 13 pe cielo? chiar nu stiu. :redface:

am posibilitatea sa iau de la cineva jante alessio de 13 . eu le-am pus pe masina , se potrivesc perfect dar vreau sa stiu daca influenteaza negativ tinuta de drum sau orice altceva. alta nelamurire : trebuiesc schimbate prezoanele pt ca asa auzisem pe la cineva ca ar fi prea scurte. trebuiesc si conuri de centrare . si daca da unde pot gasi si eu asa ceva . se cumpara de la magazin sau se fac numai la strung .orice sfat este bine venit.

bafta !!!

 

 

Inele de centrare poti cumpara de la magazinul care are jante in targ la Vitan cu 500.000setul.

Share this post


Link to post

Pina la urma pentru 195/50/R15 ce latime si ET trebuie sa aiba janta pentru a nu atinge aripa in partea din spate ?

 

6.5J si ET 38 sun suficiente sau trebuie sa caut un model cu ET-ul cel putin 40 ?

Share this post


Link to post

Dacă nu mă înşel ET=38 e de-ajuns. Şi roţile de tablă tot 38 au. ;)

Share this post


Link to post

Eu am 195/50/15, jante cu latime 7J si ET 40 si nu atinge, e la limita distanta fata de buza aripii spate, 2-3 mm. Le am de jumatate de an si nu atinge nici cu 4 persoane in masina si portbagaju full de bagaje.

In concluzie iti recomand ET 40 pentru jante pe 15 cu latime 7J ! Bafta!

Share this post


Link to post

Mi-am luat de curand un set de jante din carrefour marca CMS dimensiunea 6.5/R14 si niste cauciucuri pneus de la autosoft(fundeni) cu 1.000.000 bucata de iarna si ploaie dimensiune R14 185/65. si imi atingeau cu 3 persoane in spate la gropi. Am indoit buza din spate inauntru si nu mai atinge. Pe jante am dat 8 mil si am mai luat si inele de centrare ca nu-ti da din magazin pe care am dat 500.000 in targ la vitan. E diferenta enorma la stabilitate si frane. :banana:

Share this post


Link to post

Multumesc, RaduERD, exact de un raspund de genul acesta aveam nevoie pentru a trece la treaba, de la cineva care asa ceva.

 

Apropo, arata bine masina ta.

Share this post


Link to post

inele pentru roti..sunt bune..pune-ti ;) tine roata mai bine ;)

Share this post


Link to post

Cine imi poate spune cu cat creste viteza de deplasare in cazul in care inlocuiesti jentile de 13' cu cele de 14'.

Stiu ca in jur de 9Km/h.

Share this post


Link to post

Teoretic pe hartie. In realitate o sa ai un demaraj mai slab si un consum un pic mai mare.Cat priveste viteza maxima o sa fie aceasi sau mai mica.Explicatia : raport final prea lung.

Share this post


Link to post
Teoretic pe hartie. In realitate o sa ai un demaraj mai slab si un consum un pic mai mare.Cat priveste viteza maxima o sa fie aceasi sau mai mica.Explicatia : raport final prea lung.

Acest lucru se întâmplă dacă se înlocuiesc roţile 175/70 R13 cu 185/60 R14 ?

Share this post


Link to post

salutare, sunt membru nou!

aji am sji io o nelamurire: am un cielo cu roti pe 14" pot pune unele pe 15"?

mai au loc ?

sau tre sa pun niste pneuri cu balon mai mic?

Share this post


Link to post

Obligatoriu este sa pui pneuri cu talonul mai mic,am vazut cateva Cielo-uri cu anv. pe 15" dar talonul trebuie sa fie undeva pe la 50-55...depinde si de latimea anvelopei,mi se pare...

Share this post


Link to post
salutare, sunt membru nou!

aji am sji io o nelamurire: am un cielo cu roti pe 14" pot pune unele pe 15"?

mai au loc ?

sau tre sa pun niste pneuri cu balon mai mic?

 

 

 

din cate stiu eu cu cat cresti diametrul jantelor incepi sa scazi inaltimea cauciucului cu 10 unitati ex.:j 13 cauciucuri 175/70/13 ; cresti jantele la 14'' scazi inaltimea la cauciuc 175sau mai late (185 , 195 etc)/60/14 ; pt 15'' 175/50/15 s.a.m.d. dar in functie de balonul cauciucului (baloane mai mici) scazi decat cu 5 unitati inaltimea cauciucului sper sa te ajute

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...