Jump to content
Sign in to follow this  
kornelush

De Ce, Cum Si In Ce Fel?

Recommended Posts

Baga alezz poze, sa vedem mireasa =))

 

Sau sa comut direct pe zero tv. Chiar.. nu merita sa suni si la ei? :D

Share this post


Link to post

După o dispută nefinalizată la serviciu, rog "organul" să ne "tranşeze", că era să ne părium:

 

Datele problemei: şofer - neacordare de prioritate - accident (uşor) - suspendare permis 2 luni.

 

- dacă dă examenul înainte de 1 lună de la suspendare, îl ia, a fost "cuminte" în ultimele nu ştiu câte luni şi face cerere - îl primeşte după 1 lună;

- dacă dă examenul în termenul celor 2 luni şi îl ia - îl primeşte la sfârşitul celor 2 luni

e clar.

 

Obiectul disputei:

- nu dă nici un examen, sau nu îl ia.

 

Variante de răspuns vehiculate:

- suspendarea se prelungeşte cu câte o lună şi în fiecare astfel de lună poate da examen, pentru a-l primi la încheierea lunii respective; adică ia permisul dacă și numai dacă ia examenul (nu-l dă sau nu-l ia, stă fără permis a la long);

- suspendarea se prelungeşte doar cu o lună şi la finalul celor 2+1 luni primeşte liniştit permisul.

 

Eu am susţinut varianta a doua. Cum modificările codului rutier şi ale regulamentului sunt destule şi nu prea am răbdare în momentul ăsta să caut, aştept un răspuns corect. :osanale:

Share this post


Link to post

Varianta 2 sigur.

Share this post


Link to post

Eu stiam ca se prelungeste pana reuseste sa ia examenul...cel putin asa a fost anul trecut cand s-a dat drumul la cod. Nu mai stiu exact daca s-au schimbat cumva datele problemei intre timp...

Share this post


Link to post

Hai că deja parcă sunteţi colegii mei...

Share this post


Link to post

post-2698-1219129771_thumb.jpg

 

Se da poza. Trecand peste calitatile mele artistice, vreau sa aud si eu o parere avizata despre vina conducatorilor auto.

In prima 1 depaseste 2, iar 3 intra de pe o straduta laturalnica. Rezulta accident, insa care dintre 1 sau 3 e vinovat?

In a doua sa zicem ca aceea este strada cu sens unic cu 2 benzi pe sens. 1 iese de pe straduta laturalnica iar 2 executa manevra de mers inapoi. Aceeasi intrebare.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

1)3 este vinovat.La intrarea de pe un drum fara prioritate pe unul cu prioritate trebuie sa acorzi prioritate tuturor autovehicolelor indiferent din ce directie vin.

2) 1 pe acelasi principiu.

Share this post


Link to post

Asa stiam si eu, insa as dori si parerea domnului kornelush .

Share this post


Link to post

Sunt curios sa vad ce spune domnul cornelush in privinta accidentului lu lamborghini,am auzit ca parintii avortonului ala ii cumpara Veyron acum(era sa omoare 3 persoane si politia l-a pupat in p**a,ca vezi doamne au parintii bani),ala de la Timisoara cu Ferrariu(mafiotu) sunt curios sa vad daca va scapa(va fi si asta pupat in p**a sau nu...)...tiganii aia din Popesti de li s-au gasit uzi,ak'uri poate si cateva bazooka dau bairamuri cu lautari in fiecare sambata la ei acasa(nici astia nu au patit nimic)...

Asta e,am speranta ca odata si odata tot se va sparge buba asta raioasa care de numeste MIRA(MAI,IPA) si se va aplica odata legea in tara asta.Daca nu,va spun cu mana pe inima,Australia here we come...nu acum,peste cativa ani.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Multe dosare se ingroapa la parchet, acolo e buboiul mai mare.

Share this post


Link to post

Oamenii deja protesteaza in Timisoara acum au aratat la TV,le e frica sa nu sape mafiotu'.In Bucuresti nu am vazut proteste de genu asta.Asta e.

Share this post


Link to post

Normal ca in B nu se protesteaza, n-ar mai avea loc de pietoni sa circule pe trotuare. =))

Share this post


Link to post

Se da urmatoarea situatie. In luna ianuarie X se deplasa pe directia Bucuresti - Ploiesti i-ar in localitatea Balotesti este surprins de radarul fix circuland cu 18 km/h peste limita legala (88km/h), ne fiind oprit pt aceasta abatere. Timpul trece... In urma cu 1 saptamana, persoana X incepe sa acumuleze de la 0 puncte un numar de 14! Vineri vine o "felicitare" de la`politie cum ca in luna ianuarie a depasit limita de viteza in Balotesti (situatia de mai sus - 88km/h). Acum acesta sanctionare inseamna bani si 2-3 puncte de penalizare, in final retinerea permisului de conducere! Nu este ilegal sa-ti aplice aceste puncte dupa mai mult de 6 luni de la abatere, perioada in care nu s-au acumulat nici un punct, deci anularea acestora?

Edited by martiz

Share this post


Link to post

@martiz Depinde cum privesti problema.

Daca acum a primit doar adresa prin care i se cere sa comunice datele soferului, e tardiva actiunea politistilor.

Daca a primit PV-ul, s-ar putea sa fie in termen. Conform legii, PV-ul se intocmeste in maxim 6 luni de la constatarea contraventiei. Din momentul intocmirii, acesta trebuie comunicat in max. 30 de zile, deci poate ajunge la destinatar dupa mai mult de 6 luni. Vezi data intocmirii PV-ului si data savarsirii contraventiei, eventual si data primirii.

Share this post


Link to post

Sunt in concediu,o sa va raspund luni.

Share this post


Link to post

Pana la urma s-a declarat alta persoana, asta pentru a nu risca suspendarea permisului. Dar daca declara datele personale? Sigur se lasa cu contestatie, avocati, procese si mai ales pierdere de timp din cauza unor politisti care nu isi fac datoria!

Share this post


Link to post

Kornelush, concediu - concediu, dar eu tot n-am tranşat disputa asta (am şi uitat de ea, ce e drept, dar sunt totuşi curios).

Some help, please? :osanale:

Share this post


Link to post

Avem pe forum vreun contabil?Daca da rog sa-mi fie si mie lasate pe privat cateva adrese de mess.

Share this post


Link to post

Cum pot afla si eu in ce "stadiu" ma aflu cu puncte/amezi/suspendari cu privire la permis?

Am primit o recomandata pe adresa din buletin i mi-e cam frica sa ma duc sa o ridic. :D

Share this post


Link to post

De ce ti-e frica, fac astia injectie la Posta ?

Share this post


Link to post

De obicei imi asum riscurile...dar as vrea sa ma duc cu "inima impacata" sa stiu pentru ce semnez...nu prea-mi plac surprizele :)

Si mai e mult pana luni... :(

Share this post


Link to post
Cum pot afla si eu in ce "stadiu" ma aflu cu puncte/amezi/suspendari cu privire la permis?

Din ce stiu eu, insa e posibil sa ma insel, legal nu prea se poate sa afli cate puncte penalizare ai.

In ce sector stai?

Share this post


Link to post

1 :o De ce legal nu putem afla cite puncte de penalizare avem ? Mi se pare complet idiot, de ce ar fi un secret ??? Mi s-ar parea absolut normal ca fiecare sofer sa poata sa isi verifice "statusul" online ...

 

2. Data fiind situatiile de mai jos, care din manevre este corecta ? A sau B? Pe vremea cind am facut eu scoala ambele erau la fel de corecte insa in ultima vreme vad ca varianta B este "respinsa" atit de soferi cit si de politisti. Ca sa fiu mai clar, atunci cind exista un politist in intersectie, in ultima vreme am vazut ca da indicatii de comportament conforme cu varianta A. Exista vreo prevedere care anuleaza B ?

 

Situatie.JPG

Share this post


Link to post
Mi se pare complet idiot, de ce ar fi un secret ??? Mi s-ar parea absolut normal ca fiecare sofer sa poata sa isi verifice "statusul" online ...

 

2. Ca sa fiu mai clar, atunci cind exista un politist in intersectie, in ultima vreme am vazut ca da indicatii de comportament conforme cu varianta A. Exista vreo prevedere care anuleaza B ?

 

post-3741-1224966579_thumb.jpg

1.Ehehe cate lucruri sunt complet idioate si anormale in tara asta, iar ei sunt ocupati cu achizitionarea de ligheane la superpreturi.

2.Ca sofer merg pe A.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...