Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Scriitori, blogguri si chestiuni abjecte

Recommended Posts

Scriitor = unul care traieste din asta. Este considerata meserie.

Ceilalti, care scriu ca hobby, nu pot fi decat cel mult...amatori.

 

In DEX online, scriitor = autor de opere literare. Acum defineste tu opera literara te rog :)

Share this post


Link to post

Bine, scriitor amator. :|

 

ÓPERĂ1, opere, s.f. 1. Acţiune conştientă îndreptată spre un anumit scop; rezultat al unei activităţi creatoare; lucrare, faptă. 2. Lucrare originală de artă, de ştiinţă etc.; creaţie (artistică). (La sg., cu sens colectiv) Totalitatea lucrărilor unui artist sau ale unui om de ştiinţă, ale unui creator în general. – Din lat., it. opera.

 

Asta poate fi rafinata cu atributul "literar".

Share this post


Link to post
Mai asta e chiar un geniu ...

Hai, bre Zeitate, ca asta-i literatura de Editura Tehnica, Manualul Linjinerului, vol XIV !

Share this post


Link to post

Zmeule, ce spanac are Abjectu in comun cu Colectionarul? Hai sa fim seriosi, asta face o caterinca porcoasa, iar englezul DEscrie din perspectiva dubla, obsesia cuiva.

 

abjectu nu m-a tinut o noapte, treaz, Fowles insa...

abjecti d-astia caterincosi gasesti pe toate drumurile, o sa rog un amic sa isi scrie glumele, poate o sa fie si el numit geniu...

Share this post


Link to post

L-ai cunoscut personal pe individul care semneaza blogul cu numele "abjectu" de poti sa fii atat de convins?

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg ce sariti voi de *** in sus ca ala scrie mai de calitate si amatoru din blog-uri nu.

De ce trebuie sa citesti numai ceva scris de cineva renumit, altele n-ai voie?

Da, am citit blogurile acelea, la fel am citit povestirile lui Gabii (Ciombe) de pe oltcit.ro, si mi-au placut. La fel, am fost obligat sa citesc cine stie ce aberatie de carte prin liceu, gen Tiganiada, si sa adorm dupa prima pagina.

Daca m-as duce la vreun prof de romana sa-i zic ca ce-mi recomanda el e de rht si ce citesc eu consider buna, mi-ar da cu catalogu-n cap.

Dar eu consider ca citesc ce-mi place si atat, nu ma intereseaza ce zic altii, n-am sa citesc o carte doar pentru ca e la moda. De ce sa o fac? Ca sa-mi pierd timpul? Cand as putea sa fac ceva mai util?

Asa ascult si manele, dar le ascult doar pe unele dintre ele, pe cele care imi plac? Care-i problema? De ce-mi sariti in cap?

E o tara libera, nu?

@dann: din partea mea, prietenul tau poate sa-si publice bancurile? Daca o sa rad, e vreo problema?

Asa citim gazeta de perete, ca-i tot aia? Suntem inculti pentru ca ne place?

Share this post


Link to post

Nu asta e ideea!

 

Nu sunt ipocrit, am citit absolut tot ce a scris acel Abject, dar nu e literatura...e caterinca si atat.

 

Zmeule, n-am baut nici o bere cu Fowles, si nu m-a platit sa ii fac reclama, dar chiar nu vad ce au in comun scrierile Abjectului cu ale lui Fowles. E drum lung de la blogurile alea la Colectionarul. Individu' asta nu cred ca poate scrie ceva din perspectiva feminina, mai ales in felul in care a facut-o Fowles, si nu numai in Colectionarul.

 

E haios, si atata tot.

 

@Laurentiu: Din partea mea poti sa citesti ce vrei tu, poti sa te rezumi numai la etichete de pe sticle de bere sau vin, important e sa fii tu multumit de tine.

 

D-aia se numeste "cultura generala", stii ce a scris si un clasic, si un contemporan, si un abject...iar dobitocii aia nu degeaba dau o lectura obligatorie si una suplimentara, sunt niste lucruri de bun simt pe care trebuie sa le stim toti. Ai citit, nu ti-a placut...ok. Si pe mine m-a durut capul de la primele 3 pagini din Sarmanul Dionis, dar am citit pana am inteles, si asta ca sa stiu cu ce se mananca tot Eminescu.

Share this post


Link to post

Abjectu ala scrie doar la caterinca. De-asta si-a si inventat "pseudonimul" asa. N-ai cum sa stii ce fel de om e. Nu cred ca e mai bun sau mai rau decat majoritatea.

Si oricum, noi judecam ce scrie, nu omul, right? Parca asa era...

Si oricum, "judecat" nu e termenul corect, dar "apreciat" nu se poate folosi si cu sens peiorativ.

Share this post


Link to post

Cred ca articolul de pe linkul asta http://www.wall-street.ro/editorial/54/A-fost-odata/ are o oarece legatura cu ce discutam aici. Pentru cine are rabdare sa citeasca mai mult articole scrise de Alin Popescu, o sa descopere un punct de vedere destul de coerent si pe intelesul tuturor (zic eu). De ce fac legatura cu articolul lui, pentru ca libertatea de exprimare e uneori prost inteleasa. Cum zicea si laurentiu, nimeni nu te poate impiedica sa citesti ce vrei si sa-ti placa. La fel cum nimeni nu te poate impiedica sa-ti exprimi punctul de vedere, insa de la asta pana la a te numi scriitor, artist, autor al unei opere literare, e cale lunga si asta numai timpul o poate dovedi.

Share this post


Link to post
Nu sunt ipocrit, am citit absolut tot ce a scris acel Abject, dar nu e literatura...e caterinca si atat.

 

Zmeule, n-am baut nici o bere cu Fowles, si nu m-a platit sa ii fac reclama, dar chiar nu vad ce au in comun scrierile Abjectului cu ale lui Fowles. E drum lung de la blogurile alea la Colectionarul. Individu' asta nu cred ca poate scrie ceva din perspectiva feminina, mai ales in felul in care a facut-o Fowles, si nu numai in Colectionarul.

 

Inseamna ca ramai doar la limbaj si atat. Tipul prezinta lumea dintr-o alta perspectiva. Cu o mare probabilitate respectiva perspectiva nu e a lui. Uite-te numai la cantitatea de text caracteristica unei persoane care a scris mult si a citit cel putin cat a scris.

 

Da, stilul e amuzant, recunosc, dar tocmai prin grotesc. Cum ai vrea sa fie?

 

Oricum pastrand aceeasi linie de gandire tu rezolvi o mare enigma a massmediei romanesti (dupa valoarea salariului lui Esca) si anume ca Tetelu din Catavencu exista cu adevarat.

Share this post


Link to post

As vrea tare mult as vrea sa vad macar unu sau una care tot criticati pe aici randurile Abjectului, deci as vrea tare mult sa-l (o) vad cum poatet el (ea) sa scrie !..Insa daca citesti numai partile cu "abjectii" si nu poti sa mergi mai departe ca ori nu te duce mintea ori te opresti in misoginismele omului, normal ca mare valoare nu ai cum sa dai pe asemenea texte ...Insa un text ca al Cocosatului mi se pare greu, da' greu sa cred ca nu a spus ceva celor ce l-au citit!...Nu-i vorba cam tot ce scrie asta are sens pana si critica catalogului si povestile despre Catalina chiar toate mi s-au parut excelente !...Deci sa scri e greu insa nu toti stiu asta!...Iar treaba cu "vai ce limbaj.." hai as fim seriosi am fi ipocriti sa nu recunostem ca destul de des macar gandim multe din cuvintele abjecte follosite in blog-ul astuia ..Facem pariu ca asta nu-i un anonim !?!..Si e vreun scriitor cunoscut !!!?!?...Hai care face pariu cu mine !?!?....(Najpa e ca nu stiu cum si cand vom afla)....

 

 

ps. mai daca sunteti atat de talentati ia hai deschideti si voi bloguri cu texte d-astea ...e usor sa critici da' sa-ti scremi mintea e usor DOAR PENTRU UNII!!!....Insa sunt curios care mai puteti sa scrieti asa !!.

Share this post


Link to post
Uite-te numai la cantitatea de text caracteristica unei persoane care a scris mult si a citit cel putin cat a scris.

Ce legatura are cantitatea de ceva cu calitatea aceluiasi ceva? Cum nu are nici gradul de celebritate. Sunt multe minti destul de luminate care raman anonime.

Edited by Lapona Antigel

Share this post


Link to post

Deci ptr. Lapona poate pasajele astea le-a sarit :

shi abia in dimineatza asta am intzeles ce voia cocoshatul meu sa spuna atunci cind spunea de altzii ca sunt cocoshatzi. ca sunt mai cocoshatzi decit el shi ca lui, biet nefericit, ii era mila de ei. ca nenorocitzii ashtia de dimineatza. am intzeles. shi am vazut ca deshi erau dreptzi, purtau fiecare cite o cocoasha imensa. dar pe dinauntru.

 

acu mi-au venit in minte si altele... gabi... cu tamponu uitat... elena, la spital, cu clisma... mah, o femeie daca iti place de ea, e la fel de minunata si cind e regina si cind se caca... intre toate astea nu sunt decit kestii firesti, normalitate... anormal e sa faci o drama din astea... si sa iti refuzi si tie si celui de linga tine libertatea de a fi asa cum esti... pacat ca tre sa fim atentzi ca la fiecare pas sa fluturam steguletze specifice... pacat, pacat ca pt fiecare kestie tre sa avem cite o masca... cind mergi la piine, cind te pishi in bosketzi, cind mergi la inmormintari sau la nuntzi, cind esti cu mama sau cu iubirea vietzii, cind skimbi jobu, cind cishtigi la loto, cind vine poshtashu... o masca pt fiecare, pt fiecare altfel, dar niciodata ca noi... hehehe, d'aia ma ii apuca pe unii doru de ei...

 

 

Iata ce scrie misoginu'!!!:

 

Intr-o zi, in gradina Eden, Eva ii spune lui Dumnezeu:

- Doamne, am o problema!

- Care e problema ta, Eva?

- Doamne, stiu ca tu m-ai creat, mi-ai dat aceasta minunata gradina si toate aceste animale fantastice si mi l-ai pus si pe acest sarpe groaznic de hazliu langa mine, dar pur si simplu nu sunt fericita.

- De ce nu esti fericita, Eva? veni intrebarea de sus.

- Doamne, sunt singura, si m-am si saturat sa tot mananc mere.

- Bine, Eva, in acest caz am gasit o solutie la problema ta. Voi crea pentru tine barbatul, si ti-l voi pune alaturi.

- Dar ce este acela, un barbat?

- Acest barbat este o creatura ratata, cu multe greseli si trasaturi urate de caracter. O sa te minta, o sa te insele si o sa fie incredibil de vanitos si increzut. Intr-un cuvant, iti va face viata un calvar. Dar va fi mai

mare, mai puternic si mai rapid, si va avea placerea de a vana si ucide lucruri. Va arata comic atunci cand se excita, dar fiindca te-ai plans il voi crea astfel incat sa iti satisfaca nevoile carnale. Va fi lispit de

umor si va iubi mai mult decat orice altceva luptele sau joaca cu mingea. Nu va avea nici prea multa minte, astfel ca va avea nevoie de sfatul tau pentru a putea gândi corect.

- Pai suna fantastic, spuse Eva ridicand din spranceana. Unde-i buba? intreba ea.

- Ei bine, il poti avea cu o singura conditie.

- Si care e aceasta, o Doamne?

- Dupa cum am spus, va fi mandru si arogant si se va admira mai tot timpul pe sine. Va trebui sa il lasi sa creada ca el a fost primul creat. Nu uita, acesta trebuie sa ramana micul nostru secret.

Stii tu...ca de la femeie la femeie."

Share this post


Link to post
..Facem pariu ca asta nu-i un anonim !?!..Si e vreun scriitor cunoscut !!!?!?...Hai care face pariu cu mine !?!?....(Najpa e ca nu stiu cum si cand vom afla)....

 

Pai daca tot nu vom afla, deci nu pot pierde.. eu pariez ca-i fratele lui Fane Jeg. ;)

Share this post


Link to post

 

 

Asa si!?!...Cum aflam daca e frac-su!?!?...Sau ce legatura are cu abjectu' ca n-am inteles !?!?(vezi ca nu suntem la caterinca deci daca e caterinca o sterg adica iti sterg textu' ..No offense OK!?!?.... :D

 

E fain si asta fa-i un topic separat eu sunt prea abject ca sa-l amestec aici!!!..Kikiki!!!

Share this post


Link to post
Facem pariu ca asta nu-i un anonim !?!..Si e vreun scriitor cunoscut !!!?!?...Hai care face pariu cu mine !?!?....(Najpa e ca nu stiu cum si cand vom afla)....

ps. mai daca sunteti atat de talentati ia hai deschideti si voi bloguri cu texte d-astea ...e usor sa critici da' sa-ti scremi mintea e usor DOAR PENTRU UNII!!!....Insa sunt curios care mai puteti sa scrieti asa !!.

 

Nu pune pariu ca n-ai dreptate. Ai idee de cate bloguri exista pe net si cati scriu?

Si nici n-ai cum sa verifici, dar oricum baiatul ala scrie pentru abonati si cunoscuti. Un scriitor ar face altfel.

 

Nu e vorba de talent aici; poate tie ti se pare ciudat pentru ca tu probabil n-ai blog. Majoritatea prietenilor mei se joaca de-a blogul, dar n-au nimic de demonstrat. E doar for fun. Si fiecare scrie ce gandeste si ce are chef. Nici abjectul nu se chinuie; ii vin natural. :D

E un hobby si asta; ce atata discutie? Si cei care au bloguri cunoscute isi fac un fel de "retea" si se recomanda unii pe altii.

Edited by iulia

Share this post


Link to post

Nu Zeule.. "frac-su" in ghilimele. Adica tot din lumea lor. Persoane nelipsite de farmec, dar ratati si frustrati de lipsa realizarii, mereu in asteptarea inspiratiei divine si a recunosterii populare.

 

ps: sigur ca no-offense :)

 

 

 

 

later edit.. ca se scrie cu viteza, mai ceva ca in bloguri ;)

Nici abjectul nu se chinuie; ii vin natural. :D

Mie imi vine mai greu..

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

BAi Tommy daca tu crezi ca asta e un ratat eu iti garantez ca te inseli !!Citeste-l bine!!....POate vreun trist da insa ratat, misogin si alte invective de pe aici, hm eu unul ma cam indoiesc !...

 

 

 

4 Iulia : mai Giuli mai da-mi un link cu scrieri din astea pe orice blog (nu din alea ca alea lui Gabi caci sunt clar de calitati diferite) deci mai da-mi link-uri cu asemenea blog-uri !Hai da-o in ma-sa ca nu orice blog e scris cu atata imaguinatie si atata culoare ...Da' acum na e si o chestie de perceptie si de gust !!...

Share this post


Link to post

Pt zalmoxis:

Nu le-am sarit ci pur si simplu am regasit ideile in alta parte mult mai bine scrise. N-a zis nimeni ca-i ratat, ci doar ca are pretentii prea mari pentru ceva ce nu este. Cum sunt si scrierile lui. E destul de transparenta ideea daca citesti printre randuri. Si daca vrei sa citesti niste scrieri ale unor amatori, dar scrieri totusi incearca poezie.ro (imi cer scuze daca fac reclama, tocmai postasem mai devreme un raspuns lui NFS). Sunt oameni talentati acolo care chiar au ceva de spus si stiu si cum s-o spuna.

Share this post


Link to post

Ba a zis cineva ca e si ratat, citeste si tu atenta, uite vezi nici macar posturile nu le citesti asa ca ...Si unde puii mei ai gasit ideile astuia in alta parte?!....Mai ales alea din catalog ...Mah, te pomenesti ca asta a plagiat pe careva mai cu oo ..si condei !!!....Ptiu poate m-am pacalit si pierd pariul o fi draq vreun d-ala de copiaza dupa mari scriitori ...Hai acum recunoaste ca nu-ti place misoginismul lui hai fi corecta cu tine !!....Nu te minti!!.... :D

 

4 Tommy

In ceea ce prioveste realizarea eu am trecut de mult de faza aia in care credeam ca muncesti mult te si realizezi, caci nu e adevarata si uite o spune si asta in abjectia lui, e adevarat mult mai plastic:

 

"asta e... e oarecum frustrant da' shi amuzant cred io... nu pt ca asta e vedeta tv, adora caviaru, face sport extrem shi peripetzii in insule, ci pt faptu ca in clasa erau altele shi mai curve. shi nu numa in clasa. numa ca alea n-au avut noroc. de ce vaca asta sa bage-n cur kilotzi de jde milioane shi blonda aia, care kiar arãta bine de tot, sa râneasca acu dupa fo 4 copii shi un barbat betziv? ..."

Share this post


Link to post

Nu misoginismul ma deranjeaza, ci forma pe care o ia. Daca eu as scrie asa ceva despre un barbat, ai mai considera amuzant? N-am citit "Bagau" al lui Ioana Bradea, da' cica ar fi o tipa destul de la obiect. (vezi primul paragraf al cartii ala cu "sunt o doamna ce ... mea?"). Misoginism gasesti si-n "Singur sub dus". Si peste tot. Si cum e greu sa mai fi original zilele astea, conteaza foarte mult nuanta, tonul, forma pe care o imbraca o idee consistenta. Forma, nu masca. Plus ca o scriere la persoana I e mult mai intima in sensul de parere personala, de unde au si rezultat niste critici (alte pareri personale :D ) cam ambigue. Poate ca am facut greseala sa-l numesc "ratat" eu sau altcineva. Daca relatarea era scrisa la persoana a III-a nu cred ca reactiile erau aceleasi. Nu-l cunosc pe acest abjectu, dar in ceea ce scrie poarta o masca.

Edited by Lapona Antigel

Share this post


Link to post

Ei hai serios !?!O masca!?!? Pai el singur si recunoaste asta cu masca !!...Toti avem masti da' mie unul la el mi se pare ca oricum masca e muuult mai subtire ca deexemplu a ta !! :banana: Io ti-am zis ca tu nu citesti temeinic, uita-te in textele de mai sus, alea citate de subsemnatul !..Si tot acolo ai sa gasesti si contra- argument la misoginismul lui!..Mie unul chiar nu mi se pare misogin asta !!!...Adica ma stiu pe mine deh!!.. :banana: Si aia cu pers. I-a poate mi-o si explici mai detaliat ca parca si pe Preda tot asa l-am citit si pe Eliade si pe ala cu Jurnalul (Sebastian parca) si pe multi alti mai putin "abjecti"..Oricum faptul ca e criticat il face sa fie macar putin scriitor nu !?!? :tongue:

 

UIet de ex. eu am ras si la aia cu Dumnezeu si Eva chiar daca asa ca un rictus (puii mei ca e si adevarat, adica ce spune Celdesus de noi barbatii, asta e mai naspa de aia chiar nu am putut rade cu gura pana la urechi)...ki ki ki

Share this post


Link to post

Asa-i Zeule, din pacate.. cei mai multi dintre noi avem masti fata de noi insine ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...