Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Ulei cutie viteze Matiz

Recommended Posts

Am inteles. O sa merg pe TOTAL, varianta recomandata de service 75W80 GL4.

Merci mult!

Share this post


Link to post

nu inteleg de ce unii recomanda gl4 si altii recomanda gl5,in special service-uri. b-(

Share this post


Link to post

nu inteleg de ce unii recomanda gl4 si altii recomanda gl5,in special service-uri. b-(

 

Depinde unde mergi. A mea e inca in garantie si merg la dealer. Ei mi-au recomandat 75W80 GL4 de la Total. Cert e ca eu personal nu am gasit nicaieri nici in cartea de service nici in manual ce tip de ulei recomanda producatorul.

Share this post


Link to post

merg in service dedicat daewoo, deci nu la nea nicu din garajul de la coltul strazii, ei au si magazin de vanzare exclusiv daewoo,si nu cred ca au interes sa ma pacaleasca sunt client de mult timp la ei. :lavolan:

Share this post


Link to post

Cert e ca eu personal nu am gasit nicaieri nici in cartea de service nici in manual ce tip de ulei recomanda producatorul.

Gasesti la Transmisie/Specificatii generale/ 5B-2, pag.639 din varianta pdf.

 

nu inteleg de ce unii recomanda gl4 si altii recomanda gl5,in special service-uri. b-(

Unii citesc si altii nu citesc.

Share this post


Link to post

Am gasit dupa ce am frunzarit bine manualul imprimat. Scrie SAE 75W85, dar nu spune nimic despre GL4 sau GL5.

Share this post


Link to post

am fost azi in service si am schimbat una alta pe la matizache,si cu ocazia asta l-am intrebat pe meserias care este misterul uleiului pentru cutia de viteza adica gl4 sau gl5 ,eu banuiam ca asta e, si mi-a spus in felul urmator ca se foloseste gl4 sau gl5 in functie de cutia de viteze in special anul masini si tipul de motorizare mpi sau cea clasica cu carburator.

Share this post


Link to post

Schimba mecanicul ca e varza rau [-X . Cum carburator la matiz?? :shock:

Share this post


Link to post

pina in din 98 sau 99 pina in 2005 cand sa trecut pe ecu injectie ce crezi ca a fost?

 

din 98 sau 99...am vrut sa spun.

Share this post


Link to post

Ia ghici!!! Din 98-2005 a fost injectie cu delcou (euro2)

din 2005-2008 a fost injectie cu aprindere directa (euro3 si 4) :tongue: deci carburator doar la tico

gata cu :o fftopic:

Edited by lucius_1982

Share this post


Link to post
... l-am intrebat pe meserias care este misterul uleiului pentru cutia de viteza adica gl4 sau gl5 ,eu banuiam ca asta e, si mi-a spus in felul urmator ca se foloseste gl4 sau gl5 in functie de cutia de viteze in special anul masini si tipul de motorizare mpi sau cea clasica cu carburator.

Tipul uleiului la un mecanism se alege in functie de forma constructiva a angrenajelor, n-are vreo legatura cu ce se afla in exteriorul cutiei.

  • Like 1

Share this post


Link to post

pai da la generatia de cutie asta era ideea ,acum fiecare cum stie.

Share this post


Link to post

Pe toate tipurile de matiz(E2, E3, E4) de la noi s-a montat acelasi tip de cutie, aceeasi generatie si anume prima, cea cu care a aparut matizul. Nu exista diferente intre ele.

 

Mecanicul ala care a vazut Matiz cu carburatie este genial! Imi dau seama cate cunoaste despre masinile astea.

Share this post


Link to post

Salut la toata lumea,

 

Am nevoie de un sfat. Am un matiz din 2003 56.000 km, cu carcasa cutiei de viteze sparta. Evident ca sa dus tot uleiul si acum trebuie pus altul (dupa ce reparam carcasa :)

Ce model imi trebuie si cam cat costa? Si evident de unde il pot lua? La service mi s-a spus ceva de genul 240 da nu am inteles daca roni sau lei vechi.

 

Va multumesc,

Adrian

Share this post


Link to post

Am luat hotararea sa schimb uleiul din cutie. Am tot cautat ulei SAE 75W85 dar e imposibil de gasit. Intamplator acum am gasit Ulei Tutela (2 tipuri)-pe net la capitolul service fiat

Inainte de a suna la distribuitor si sa intreb daca au , va cer parerea.

Exceptand ca este ulei Italian- recomandat de Fiat, Afla nu stiu nimic. Pretul am inteles ca ar fi pe la 6-7 E. Asta daca vand si la pers. fizice

Am descarcat specificatiile tehnice pt cele 2 tipuri

 

Are rost sa fac experiente sau sa merg pe total 75w80?

1474_ssic_ENG.pdf

1474_stec_ENG.pdf

1492_ssic_ENG.pdf

1492_stec_ENG.pdf

Edited by niki
  • Like 1

Share this post


Link to post

Am sunat la distribuitor

 

Nu vand catre persoane fizice, dar daca se dau datele unei firme se face factura. Nu exista cantitate minima. Livreaza si prin curier.

Pretul e undeva sub 6 E(fara TVA)

 

Datele de contact:

 

http://www.flromania.com/onas_kontakt_1.html

 

Au sediul pe langa Agronomie si pe urma treb mers la depozit pe sos.Chitila.

 

E ceva alergatura

 

Poate ne strangem mai multi si ne bagam la o livrare prin curier(decat sa alergam prin Bucuresti)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am cautat azi despre uleiul TOTAL pt cutia de Matiz dupa ce am vb la service si am gasit un topic. Acum nu mai dau de el nicicum. Cert e ca se vorbea despre uleiul pentru cutie la Matiz si Tico. Unii spuneau ca au bagat 75W80 in loc de ..W85 care nu se gaseste, altii ..W90. AM gasit si o parere a cuiva care spunea ca aditivii din noile uleiuri performante pot ataca bronzul si trebuie verificat daca in cutia de viteze de la matiz exista piese confectionate din bronz.

 

Ce mi se pare ciudat e faptul ca uleiurile 75W80 GL4 Esso, Elf si TOTAL costa aproximativ 35 de ROn litrul iar Mobil 1 Mobilube 75W90 GL5 costa pana la 70 ROn litrul. De ce tocmai dublu? Ce minuni face? In cplus untii sustin pe forum ca un ulei ..W90 nu isi va atinge performantele in cutia de Matiz pentru ca nu e pt ea.

 

Se gaseste ulei Castrol SMX-S 75W85 fie la UNIX , ori la Oradea fie in Ungaria. Daca nu au, se da comanda si in cateva ore il ai.

 

Share this post


Link to post

Am facut schimbul de ulei in cutie de viteze. Am luat GM Manual Transmission fluid original de la Chevrolet. Deocamdata intra mia bine in viteze si nu mai aud zgomote. Totusi din cand in cand, cand bag a doua, si acum dupa schimbul de ulei aud un obstacol parca, undeva peste 20 km/h, dar doar uneori. Oare depinde de cat e de turat motorul in momentul schimbului de viteza?

Share this post


Link to post

Salutare la toata lumea! Sunt nou pe forum (ca scriere, ca de citit tot citesc de ceva timp) si as avea niste intrebari la care nu prea gasesc raspuns . Daca ma puteti ajuta sunt recunoscator.

 

Sunt posesorul unui Spark(2008) si anul trecut a trebuit sa fac revizia de 1 an. Am sunat la radacini, am intrebat pretul ,.... am ramas cu gura cascata : 650 ron(6.500.000). Deci m-am hotarat sa schimb singur toate celea ce sunt cuprinse in carte. Toate bune pana la ULEIUL PT. CUTIE. In carte 75w-85. Am plecat in lui dar degeaba nici vorba de 75w-85. Pana la urma am achizitionat ulei TUTELA 75w-80 gl 5. Intrebarea mea este daca am vreo problema cu acest ulei, trebuie schimbat, nu este bun ??? Am vazut la cineva de pe forum foto cu ce baga cei de la service: ulei nemtesc dar fara nicio specificatie (75w-85, gl4, gl5 etc). Asa ca dupa citiri profunde inca nu sunt lamurit cu acest miraculos ulei pt. cutie. Mentionez ca iarna asta si la -22 grade cutia merge brici. Daca poate cineva sa ma lamureasca cum e cu vascozitatea, gl4, gl5... si poate un ulei compatibil

Share this post


Link to post

Eu am bagat 2 l.ulei Castrol SMX-75W85 cumparat de la UNIX. Este gl 4 ceea ce scrie in cartea tehnica a masinii; nu cred ca ar avea repercursiuni folosirea lui gl5 ,dar de ce sa nu folosesti ceea ce este prescris de constructor. E adevarat ca nu-i un ulei ieftin, dar nici nu prea gasesti la alte firme specificatia data. In cele din urma poti lua si de la reprezentanta uleiul adus de ei cu sigla GM. Eventual mai poti incerca si la BARDI uleiul Castrol, s-ar putea sa fie cu ceva mai ieftin. Succes !

Share this post


Link to post

Pana la urma am achizitionat ulei TUTELA 75w-80 gl 5.

 

Foarte multe persoane folosesc Total 75w80 si sunt multumite.

Daca tot ai luat Tutela sa sti ca aveau si 75w85 (gl4).

Am scris unde se poate gasi .

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...