Jump to content
Sign in to follow this  
Buggy

Ceas la Matiz E-Klasse

Recommended Posts

Mai eu am auzit la Radio Erevan ca iti faci Chip Tuning daca-ti pui si ceas de bord ! Cica scade consumul cu 0,00001 % in oras daca ai ceasul instalat . Si ca poti sa-l folosesti si pe post de computer de bord , pentru ca pe display-ul acela de 4 digits + 2 puncte verticale poti afla consumul instantaneu , consumul mediu , nivelul de ulei , temperatura la antigel , antiradar si pe post de afisaj RDS pentru posturile de radio si melodiile de la MP3 Player . =)) Mai haideti sa fim seriosi ca mai mult de 500.000 nu merita porcaria aia . Arata bine incadrat acolo ca tot e bordul ala imens si cam atat . Eu mi-as strange bani pentru un sistem multimedia pe care l-am vazut pe un Kalos instalat . Avea DVD Player , mp3 player , cd player , sistem de navigatie , radio +RDS , afisa bineanteles si nenorocitul de ceas si era pe la pretul de aprox 600 euro . ( nu stiu daca e cu cu sau fara TVA ) . Si macar ala chiar schimba look-ul bordului . Se putea pune fie deasupra aerisirilor din centru , fie mai sus , pe bord . Mai ganditi-va inainte sa dati aprox 1.500.000 pe o porcarie care e si greu de montat si poate mai dati si separat bani pt un montaj mai prof. .

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post
Ceasul original de Matiz ce face in afara de aratarea orei? Cumva iti arata si consumul real? Ca daca ar arata doar ora nu se merita sa dai banii aia!

arata doar ora dar partea interesanta e ca are stralucire mare ziua si redusa daca aprinzi farurile. este odihnitor.

Share this post


Link to post

scuze ca nu am mai scris. Am sa fac azi pozasi o atasez maine.

Share this post


Link to post

...pune cineva poze cu ceasul montat la matiz?...a gasit cineva ceas de matiz la dezmembrari?... cat si unde?...

Share this post


Link to post

arunci un oki in orice matiz care are bari vopsite si stergator pe spate. hai da'o draqu ca nu'i asha de greu...

Share this post


Link to post

... poaze cum a dat gaura... cu ce a taiat... de ce probleme s-a lovit... ca am net si ma uitam pe daewooauto daca doream sa vad ceasul... la a doua si a treia intrebare poate raspunde cineva?...

Share this post


Link to post

Raspunsul la a doua întrebare este: NU!

Raspunsul la cea de-a treia întrebare depinde de raspunsul de la cea de-a doua întrebare.

Lamurit?

Share this post


Link to post

... ok

Share this post


Link to post

post-1252-1138555395_thumb.jpg

 

Astazi am cumparat un ceas universal de masina.Ceasul are un aspect placut, cifrele sunt iluminate in verde, ca la orice masina, si are trei fire de alimentare: rosu-plus permanent, negru-masa, si verde-plus pe contact, pentru intreruperea afisajului atunci cand motorul este oprit.Lipseste funtia de diminuare a intensitatii luminii pe timp de noapte, dar nu ma deranjeaza.Ceasul este o chinezarie, si l-am cumparat de la unul din magazinele din incinta targului Vitan, la pretul de 400 000

 

Fotografia nu am asezat-o unde trebuie,dar nu ma pricep.Maine voi monta ceasul pe Matiz si voi pune fotografii cu el montat

Share this post


Link to post

Scuze pentru postarea consecutiva, dar azi am montat ceasul universal la Matiz

 

Cam asa arata:

 

 

post-1252-1138617876_thumb.jpgpost-1252-1138617853_thumb.jpg

 

 

Un alt loc unde se poate monta ,este deasupra oglinzii retrovizoare, si probabil acolo se vede mai bine ziua, in lumina soarelui. Cum vi se pare?

Share this post


Link to post

Cool. Mai mici nu aveau? :)

Share this post


Link to post

Ceasul este destul de mic, cam jumatate din cele de 50 000 ,care se gasesc la piata. Fotografiile sunt facute in modul macro, si de aceea,ceasul pare mai mare decat in realitate.

Share this post


Link to post

Bine, atunci hai sa te intreb si serios: mai MARI nu aveau?

Share this post


Link to post

Era singurul model. Dimensiunea cifrelor afisate este mai mare decat a celui original de Matiz-este aceeasi cu a cifrelor de pe afisajul cd-playerului Pioneer. Singura functie care lipseste este diminuarea intensitatii luminii pe timp de noapte, asa ca am o intrebare pentru electronisti-Se poate pune o rezistenta cu intrerupator pe firul de alimentare a afisajului, sau ceva de genul acesta?

Share this post


Link to post

Eu stii la ce solutie m-am gandit ca sa elimin problema cu ceasul de bord la Matiz? M-am gandit sa-mi schimb telefonul mobil (comic nu?). Adica sa-mi cumpar telefon cu afisaj O-LED. Cred ca in felul acesta impusc doi iepuri dintr-un foc. Urc in masina, imi pun telefonul mobil cu ecranul O-LED, care are afisaj verde ce indica ceasul permanent pe suportul deja achizitionat si plec la drum. Suportul pentru telefon l-am cumparat de la Metro, la pretul de 250.000 si l-am prins de unul din aerisitoarele de bord. Sta bine si arata bine. Un ceas special pentru Matiz este prea scump pentru ce poate sa faca, deci nu se merita. In afara de asta, montarea lui este destul de anevoioasa. Desigur, asta este ideea mea, pe care o voi pune in aplicare destul de curand si nu pretind ca ar fi cea mai buna solutie pentru a avea ceas la masina. Am cautat si eu multe solutii pentru rezolvarea acestui mic inconvenient, inclusiv "chinezariile" de care se pomenea mai sus. La un moment dat, din cauza disperarii, am desfacut un radio cu ceas, din acelea desteptatoare, marca Watson, in ideea de a sustrage din el afisajul cu ceas. Dar pentru ca radioul nu-mi apartinea, m-am lasat pagubas. Am aflat mai tarziu ca oricum nu rezolvam nimic cu el.

P.S. Un telefon cu ecran O-LED costa pana in 10 milioane. In cazul meu merita, pentru ca oricum vreau sa-mi schimb telefonul vechi.

Share this post


Link to post

Din cate am citit pe topic, s-ar potrivi la Matiz si ceasurile de la Tico/Cielo - banuiesc ca difera putin design-ul.

 

Ati gasit careva la dezmembrari un ceas digital ?? Si pe la ce pret ?

 

Va multumesc,

V.

Share this post


Link to post

Salut, sunt nou pe aici. Am vazut ceasuri in targulVitan, la dezmembrari. Unul dintre vanzatorii de acolo le poate incerca si costa in jur de 20 de lei

Share this post


Link to post

Salut .. pretul unui ceas digital de Matiz in Craiova e 45RON. Si merita sa il montezi. Se poate taia bordul cu cutitul incins.

Share this post


Link to post

OF, utaiti ca am reusit sa fac si poze

post-189-1150894095_thumb.jpg

post-189-1150894133_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Firele erau deja trase ???

Share this post


Link to post

Da, sunt acolo, dar sunt prinse cu o hartie adeziva(cu tot cu mufa). Dupa decupare e usor de ajuns la ele.

Share this post


Link to post

Cum ai determinat pozitia gaurii ? Cu ce ai dat gaura ? Parca trebuia putin mai jos ...

Share this post


Link to post

M-am folosit in determinarea pozitiei de grila pentru dezaburirea parbrizului. Am o cunostinta care are SE-Power de servici. E drept ca trebuia un pic ma jos, dar asta e.

Am scos ceasul de la persoana mai sus mentionata si am facut sablonul, iar apoi l-am desenat la mine. Co o bormasina am dat gaura langa gaura (burghiu de 2 mm) si dupa aia am taiat cu un cutter.

Share this post


Link to post

Felicitari ! Cred ca o sa fac si eu chestia asta.

Share this post


Link to post

Am pus si eu ceasul original, dar la mine, cablurile nu au fost trase. Probabil ca exista anumite loturi de Matiz care au cablaj de SE, sau poate exista doar la Matiz E cu AC - al meu este fara aer conditionat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...