Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Amenda la depasire

Recommended Posts

Venit de la Bv. dupa ce trec de Azuga coloana mare ma iau in depasire (era linie intrerupta) vad curba care venea incerc sa intru in dreapta ala nu ma lasa mai depasesc unu inca unu in sfarsit intru (eram de-acum pe linie continua cand am intrat) ...Hop dupa coltz poterasii...Amenda domnule Zic "De ce ?!" "Ati depasit pe linie continua !!" " Ah- zic -nu... asta nu... imi pare rau" ... eu gura mare el gura (ma-sii) mare ..Ma rog in final n-am semnat PV...Acum nu stiu oare mi-am luat-o, adica o fi avand dreptate !?! Ca logica n-o prea vad !!! (**** in gat era si smeker i-am zis "haideti cu mine sa va arat ce si cum" si el "Du-te dumneata eu stiu cum e"....PM

Share this post


Link to post

Ţinând cont că tocmai am dat examen şi am cartea proaspătă în cap, pot să-ţi zic că ai dreptate conform regulamentului: scrie acolo că la o depăşire contează să o începi pe linie întreruptă, iar dacă încheierea depăşirii se face pe linie continuă nu se consideră a fi neregulamentar.

Share this post


Link to post

Pai cred ca se considera asa pentru ca practic tu ai ajuns in depasire si pe linie continua si de aia te-au luat.Daca boii aia nu te-au lasat sa intri cat inca era discontinua trimitele lor amenda.

Share this post


Link to post

Da bine mah Ove ce ti-am facut!?..Ia uite bai ma plang si eu si tu dai cu pietre :) )))

Share this post


Link to post

Pai eu te sfatuiam sa o dai la nesimtitii care nu te-au lasat sa intri pentru ca ei sunt cauza.Dar nu apucasem sa citesc postul lui Vaxxi si daca e asa au luat-o in hand politia.Bine ca nu ai semnat PV,poti sa te judeci cu ei linistit,tu castigi.

Share this post


Link to post

Auzi mai da' ce importantza are ca a semnat PV nesemnat!

Share this post


Link to post

Pai daca semnezi PV tu iti recunosti vina.

Share this post


Link to post

Hehe, nu e chiar asa... Organu' are acolo casuta, isi recunoaste/ nu isi recunoaste vina.

Share this post


Link to post

Lasa mah zalmoxe, ca in catziva ani se vor face totzi vitezomanii si totzi grozavii mielushei ... La cat vor fi de aspre amenzile, n-o sa mai depasesti tu coloane, si nici io n-o sa mai merg cu 70 la ora prin oras ... ce sa mai zic de plecat pe galben, parcat aiurea, sau trecut peste linia continua ... O sa respectam si noi regulile ca aia din Anglia, care conduc totzi de parca ieri au facut scoala de soferi ...

 

La noi in tzara asta saraca regulile sunt dupa cum "vrea muschiul meu de barosan jmecher", si ne atacam de fiecare data cand suntem sanctzionatzi pentru greseli ... Maine poimaine o sa te superi ca l-ai luat pe unu pe capota, si ti-au luat carnetul ...

Share this post


Link to post

Auzi eu sper ca tu glumesti !...Kiar sper !!....Apropos "cu placere!" ...

Share this post


Link to post
La noi in tzara asta saraca regulile sunt dupa cum "vrea muschiul meu de barosan jmecher", si ne atacam de fiecare data cand suntem sanctzionatzi pentru greseli ...
EXACT. Cand nu va mai exista nici un MUTU si nici un baiat de prefect de CRAIOVA (pt cine isi mai aduce aminte).

Pana acum ca pieton de 2 ori era sa dau coltul pe un o capota de masina: odata pe o Vectra de SPP si a doua oara pe un Z3 a lu ala mic, negru si-l doare inima in continuu ... Da' nu nimic danielson ca speranta moare ultima ...

Share this post


Link to post
Pai daca semnezi PV tu iti recunosti vina.

Nimic mai fals. La locul semnaturii scrie clar "Am luat la cunostinta". Tu, ca acuzat, ai dreptul sa declari circumstantele favorabile tie in locul special destinat. Daca nea politistu' nu te lasa, nu-i nimic, procesul verbal este NUL DE DREPT in acest caz.

Daca stii ca ai dreptate (si dupa cum scrie @vaxxi s-ar putea sa ai) trebuia sa semnezi procesul verbal si sa declari ca ai inceput depasirea pe linie discontinua, apoi sa contesti PV-ul in instanta. Nu e mare lucru, se judeca urgent (adica nu sunt amanari peste amanari). Daca nu l-ai semnat, inseamna ca nu ai ce contesta si atunci nu stiu ce se intampla.

Share this post


Link to post

@vbocan : Orice proces verbal nesemnat inseamna ca nu il recunosti.Nu ca nu ai luat la cunostinta.dealtfel rubrica este cu Refuza semnarea/Nu este de fata, etc.

Potrivit Ordonantei de Guvern nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor daca semnezi procesul verbal inseamna ca il recunosti si nu-l contesti.Si in momentulk ala nu-i mai poti actiona in instanta.

in momentul in care nu il semnezi deci nu il recunosti, politistul are nevoie de cel putin un martor care sa confirme cele intamplate.Daca n-are martor, sau daca martorul e tot politist in momentul ala si-a luat teapa si va fi mustrat ca nu e in stare sa scrie un proces verbal corect.

Share this post


Link to post

Salve !

Cam uite cum stau lucrurile .Pot sa-ti spun pt ca eu m-am judecat cu politia aici in Ploiesti si am castigat procesul.

1.Nu conteaza daca ai semnat sau nu procesul verbal, nu trebuia sa dai actele .Faptul ca nu ai semnat PV conduce la trimiterea sa prin posta si pierzi o perioada din timp in care puteai face contestatie.

2.Procesele cu politia tin ceva timp .Eu m-am judecat 9 luni pt ca magarii nu veneau la proces dar au facut recurs

Asta s-a intamplat acum 2 ani.

In final le-am dat m--e pt ca am castigat procesul ei neprezentandu-se nici la curtea de apel.

In toata perioada asta am condus pe baza dovezii care se stampila lunar.

Ce a fostde circ ca nu mai aveau loc de pus stampile ... :lol: :lol: :lol:

Bafta

Share this post


Link to post

@body, poti sa ne dai si niste detalii, ce-ai facut si ce le-ai facut? :maso:

Share this post


Link to post

...da, vrem si noi mai multe detaliii, cat mai picante... :lollol:

Share this post


Link to post

Salve !

Uite detaliile :

Am iesit din interiorul unei curti chiar langa o intersectie .La capatul celalalt al drumului era interzis, dar la respectiva firma nu era interzis de luat la dreapta.

Eram cu o dacie si cu o remorca plina de saci cu var(imi tencuiam casa) .

Am iesit din intersectie , ma opreste Garcea.

Ma ia cu"stiti ce ati facut alea alea" ...Eu zic nu stiu domnule ...

Zice "ati iesit dupa interzis" . Eu ii zic fugi domnule de aici...si ii arat factura de la var...

Gagiu o schimba " ati intrat in intersectie si nu ati dat prioritate "

Zic mai nene esti talamb , cum puii mei sa ies fara sa dau prioritate cu masina incarcata cum e ...

El o tinea una si buna...

A , am uitat sa va zic ca eu ca fraierul ii dadusem actele.

Si se apuca idiotul sa faca PV .

Acu dau si eu telefon la un amic avocat si il intreb ce sa fac sa semnez sau nu PV-ul .

Asta imi zice sa-l semnez ca altfel imi vine acasa dupa unj timp ( mai mare sau mai mic depinzand de posta romana" si mi se reduce din timpul de facut contestatie.

L-am semnat cu observatiile de rigoare la rubrica din josul paginii.

PV -ul fusese facut intr-o bataie de joc , cu greseli...etc...

Am facut contestatie ,am depus-o la Politie si am ajuns la proces unde i-am (cuvant_urat).

EI NU SE PREZINTA LA PROCESE UNDE NU AU DOVEZI DE ADUS!!!!!!!!

Cam asta a fost povestea .

Bine faza e ca-mi luase carnetul pe 2 luni idiotul de Garcea.

Bafta

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...