Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

D-ale Lui Abram Burel

Recommended Posts

mi-am pus si eu BL3P tks to AB

 

nota de montaj: dupa ce se scoate becul original, strangeti cu varful unui cutter sau surubelnita lamelele pentru un contact mai bun.

Share this post


Link to post

Abram Burel,vi la întâlnire joi?? vreau şi eu nişte led-uri pt plafonieră... cele mai mari care încap la Leganza... şi aş avea nevoie şi de puţin ajutor la instalarea lor pt că nu mă pricep deloc la aşa ceva... îmi poţi spune care sunt cele mai mari led-uri care intră în plafoniera de la Leganza (şi în spate şi în faţă) şi cât costă ca să ştiu cum mă organizez??

Share this post


Link to post

Nu mai promit, ca nu stiu daca ma mai crede cineva :)

Cat priveste plafonierele de Leganza, aia din spate e clar, intra in ea becoledul "maaare" (de 16 leduri) pentru... numai 40RON. Merge si unul de juma de masura (8 leduri) si ceva mai mult de juma de pret (25RON). Cu aia din fata nu e la fel de clar, dar ne-am putea lamuri joi. Orientativ sunt becoleduri cu 4-6leduri (15-20RON/buc). Oricum, nu prea am facute, asa ca daca te va interesa, ti le pot da ulterior. Aaa.. si sa nu uitam de discount - in cazul tau: estimativ 5RON :)

Share this post


Link to post

Dacă ai un "becoled maaare (de 16)" vino cu el la întâlnire că ţi-l iau. Poţi aduce şi unul de 6 led-uri să vedem dacă se potriveşte în faţă dar o să mi-l trimiţi altă dată că acum nu mai am pătrunjel decât pt unul din-ăla mare... :redface:

 

OFFTOPIC: e posibil să întârzii puţin şi să nu fiu acolo chiar la 20:00 pt că nu prea cunosc Bucureştiul şi până nimeresc să ajung acolo... :o fftopic:

 

PS. LED-urile ălea 16 sper că sunt ALBE nu colorate că nu fac discotecă în maşină... :mrgreen:

Edited by zeus_anoxia

Share this post


Link to post

De maine,poimaine...raspoimaine intru in vacanta!!!

Mai primesc 1,2...14 comenzi :D

Share this post


Link to post

Pentru cei ce nu au stare din cauza farurilor uitate aprinse a fost produs in prag de vacanta BUZZ 2G.

Este vorba evident de a... 2-a generatie de buzz. Fata de predecesorul s-au schimbat:

- modul de conectare: acum legarea dispozitivului la instalatia electrica se face printr-un conector

- modul de prezentare: nu s-au terminat doapele de pe lume, dar ambalarea piuitorii in dop ma cam enerva

- modul de fixare: cu banda dublu-adeziva

Un "kit" de BUZZ 2G arata cam asa:

post-482-1183309047_thumb.jpg

Mai sunt atasate:

- manualul buzz_2g_manual.pdf

- instructiuni pentru asamblarea conectorului Cum_sa_fac_un_conector.pdf

 

Oricum, sa stiti ca sunt in vacanta :D

Share this post


Link to post

Am spus ce s-a schimbat. Restul ramane evident... neschimbat.

Share this post


Link to post

Abramburel, vreau si io o ciripitoare de asta :)

Share this post


Link to post

Dupa buzz, a aparut si a 2-a generatie de tempo: TEMPO 2G.

Este vorba de acelasi montaj, care a renuntat la clasicul dop, s-a dotat cu conector si s-a invelit in rasina.

Evident e un pic mai mic si poate fi montat chiar in plafoniera.

post-482-1188393694_thumb.jpg

Despre montaj, in manual: tempo_2g_manual.pdf

Raman valabile instructiunile pentru asamblarea conectorului din postul asta: http://www.gmclub.ro/forum/index.php?s=&am...st&p=278799

 

In rest, nimic schimbat :)

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Domnu' Abram_Burel, mai avem sanse la niste leduri pt plafoniera de la cielo? Am deja dopul, functioneaza perfect da' parca din cand in cand as mai schimba culoarea. Ma intereseaza strict culorile disponibile.

Share this post


Link to post

Sugestii pentru @Abram Burel, produsul BUZ:

- am constatat ca produsul respectiv scoate sunete tot timpul cat usa masinii este deschisa, luminile aprinse si cheia scoasa din contact. Acest comportament este descris ca atare in manualul de instalare si pe site-ul respectiv, deci nu contest nimic aici.

Prounere de imbunatatire:

- la Logan buzzerul respectiv se comporta la fel, doar ca scoate sunete pe durata a 3 - 4 secunde dupa ce soferul deschide usa masinii, apoi tace. Mi se pare mult mai elegant acest comportament.

- se poate face asa ceva intr-o generatie viitoare de BUZ?

 

Am si o idee pe linia aceasta: produsul numit TEMPO asigura o temporizare de circa 10 secunde a luminii plafonierei.

S-ar putea obtine un produs BUZ nou care, dupa circa 10 secunde sa taca, bazindu-se pe o schema care combina cele 2 produse,

adica dupa 10 secunde un amplificator operational ar putea da un curent care sa faca ceea ce face introducerea cheii in contact (+12V ACC) in schema actuala a BUZ-ului.

 

Imi dau seama ca aceasta implica o regandire a schemei BUZ, un plus de materiale in noua schema si un plus de munca.

Un plus la pret ar fi corect in acest caz.

Share this post


Link to post

@florin

Pentru becoleduri am un alb "pur" (nici albastrui, nici galbui :) , iar daca te referi la culori-culori: rosu, verde, albastru si galben-portocaliu.

@siru

Buna sugestia, o voi considera :) >-

Share this post


Link to post

Va anunt (cu regret) ca livrarea prin posta se va face doar pentru comenzi in valoare de cel putin 20 RON.

Share this post


Link to post

In buna (sper) traditie a trecerii la 2G, va prezint DRL 2G.

post-482-1190707338_thumb.jpg

Manualul atasat este "incremental", adica va trebui sa luati aminte si la ce scrie in manualul predecesorului sau (de asemenea pe aici pe undeva e si un document despre "cum sa fac un conector").

drl_2g_manual.pdf

Share this post


Link to post

Salutare...

Vreau si eu un buzzer...saraca masina a ramas de atatea ori fara baterie din cauza farurilor...

Share this post


Link to post

Domnule Abram Burel as dorii si eu un DRL 2G din acesta ...cum procedam ? :mrgreen:

Share this post


Link to post

@kirkus: ai PM

@businessman: exista, dar nu stiu ce facem cu instalarea; ori pe barba mea sambata contra br rc, ori pe burta ta dupa ce devii doctor in pus temporizare la stergatoare (n.a. stau cam rau cu timpul)

Share this post


Link to post
@kirkus: ai PM

@businessman: exista, dar nu stiu ce facem cu instalarea; ori pe barba mea sambata contra br rc, ori pe burta ta dupa ce devii doctor in pus temporizare la stergatoare (n.a. stau cam rau cu timpul)

 

 

doctor nu cred ca am sa devin la fire..mai sigur pe barba dumneavoastra :)

Edited by tolin
am renuntat la atentionari si stergeri, de acum doar avertismente

Share this post


Link to post

Shefuuuu, niste becuri pozitie pe tehnologie LED cand vad ? Stii discutia, am tot purtat-o live, am zis sa-ti las un reminder si aici.

Share this post


Link to post

O lumina la plafoniera cu temporizator pt Nubira II exista? ca n-are decat comutaoare on/off. Help!

Share this post


Link to post

Banuiesc ca se poate transforma astfel incat pe pozitia off sa mearga de la intrerupatoarele de usi.

Oricum, n-am prea priceput ce vrei: "lumina" sau temporizator sau si una si alta sau...

Share this post


Link to post

Lumina exista, nu vreau neaparat LED-uri, desi nu m-ar deranja.

Ce vreau eu e sa se aprinda singura lumina cand ma urc si ma dau jos din masina si sa se stinga dupa 15-20 de sec. sau cand se inchide usa :)

Share this post


Link to post

Salut. MAi ai sistemul de avertizare faruri aprinse (buzz ul acel)? Si un temporizator lumina plafoniera? La ce pret? Asiguri si montajul? Merci

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...