Jump to content
Sign in to follow this  
mmarian

Amulete, papusi (de plus sau plastic)...

Recommended Posts

Intr-una dintre zilele precedente am trecut pe langa un Tico in care, in spatele lunetei, trona un dinozaur tare frumusel! Avea aprox 40 cm lungime, vreo 20 inaltime si parca "proteja" masina aceea... De asemenea, am vazut la multi alti soferi tot felul de iconitze, papitzoi de plus agatati de oglinda etc.

Voi ce "minuni" dintr-astea aveti prin masina?

Share this post


Link to post

Am una bucata caine verde (sa se asorteze cu masina, nu?) de vreo 8-10 cm inaltime pe geamul stanga spate. L-am pus acolo ca nu ma deranjeaza cand conduc, e cam singurul loc care nu bruiaza. Asta spre deosebire de unele specimene care le-am vazut ce aveau cartonul de la autovit pus fix in fata soferului, jos in bord. SI CONDUCEA tipul in momentul in care l-am vazut eu. Si am mai vazut o tanti care-si pusese semnul de incepator cam la 1/4 din parbriz de la marginea stanga si la jumatate din inaltime (fix pe mijloc!!!), ca am zis ca-l foloseste drept tinta pentru pietoni.

Share this post


Link to post

Absolut nimic! Pana chiar si chestia care face miros in masina o tin in dreapta mea unde e un lacas pentru maruntisuri. Autocolantul cu DaewooClub e in dreapta sus pe luneta (nu se vede din masina) iar cel cu Bebe la bord in stanga foarte jos pe luneta, de asemenea nu il vad in oglinda.

Share this post


Link to post

Imi pare rau ca nu am facut o poza. Am fost in Italia cu un taxi (BMW seria 5 de prin 2000) care avea pe bord armata de omuleti, soldatei, jucatori de fotbal sau maimutele de puf (toate astea foarte intens colorate).

Atunci am observat si eu ce suprafata are bordul de la seria 5 daca au incaput toate alea acolo.

 

Si taximetristul era un italian get beget de ala cum se vad in filmele americane de prin 70-80. Bine, tot narav de taximetrist avea, ca a luat-o pe drumul cel mai ocolit si asa daca au fost 5 kilometri dar a costat 22 de euroi :amazed:

Share this post


Link to post

Am vazut o data o Dacie Break argintie care avea pe lunete si geamurile laterale de la portbagaj atrnati unul langa altul, pe mai multe randuri maimutoi din aceia legati cu ata de o ventuza care se aplica pe geam. Efectiv avea cateva sute, geamurile respective (luneta si cele 2 geamuri laterale) erau "umplute" la maxim.

Masina am vazut-o in parcare la IML.

Share this post


Link to post

Mileuri de-alea rosii tesute in casa nu aveti?? :lol:

Sa amintim si de indispensabilui ou Kinder de la antena+ abtibildul mare cu BOSS pe luneta spate + KATALIZATOR scris pe portbagaj.

Mai nou se poarta neoanele de prost gust pe sub masina neaparat verde sau mov.

Share this post


Link to post

Mileuri ... :rotfl: asa ceva n-am vazut ... ma gandesc ca erau si bibelourile de portelan aferente , nu ?! Ca daca nu , atunci ce rost ar avea mileurile ?! :rotfl:

Pe mine ma mai distreaza aia care-si pun pe toata luneta numa steguletze de-alea triunghiulare , cu siglele echipelor de fotbal . Mor cand ii vad ... Sau pe cei care au agatzate cd-uri de oglinda interioara ... macar de-ar trece si ei la dvd-uri ... :rotfl:

Personal nu-mi place sa am ceva agatat prin masina ... si deodorizantele le agat jos , pe la scrumiera ...

Share this post


Link to post
Mileuri de-alea rosii tesute in casa nu aveti?? :lol:  

Sa amintim si de indispensabilui ou Kinder de la antena+ abtibildul mare cu BOSS pe luneta spate + KATALIZATOR scris pe portbagaj.

Mai nou se poarta neoanele de prost gust pe sub masina neaparat verde sau mov.

 

Nu uita de taximetristii cu leduri mov din metro pe duzele de la spalator si farurile vopsite in culori cit mai tampite!

 

Btw, eu am un ou (galben, evident!) agatat de bricheta, deci e numai pt mine :) , nu se vede din afara!

Share this post


Link to post

Tot aici intra si Daciile cu insigne " Renault M3" :headbanger: ???

Share this post


Link to post

Nimic atârnat de oglindă (mă rog, am un odorizant de-ăla cu eprubetă, pe care o să-l arunc cât colo când găsesc rezervă la Ambipur, că oricum nu face mare brânză), nimic în spate la lunetă (decât autocolantul, care nu se vede nici la mine în oglindă şi nişte hărţi ale ţării).

 

Cea mai tare fază tot în Bucureşti am văzut-o, nu ştiu dac-am mai zis-o: un papuc ce avea atârnat un maimuţoi de vreo jumate de metru înălţime, în jos trecea de gurile de aerisire ale bordului :rotfl:

Share this post


Link to post

Eu am pe schimbatorul de viteze un sirag de matanii de la muntele Atos... dar il tin acolo pt ca nu ma incomodeaza (deh, cutie automata) 8)

Share this post


Link to post
Cea mai tare fază tot în Bucureşti am văzut-o, nu ştiu dac-am mai zis-o: un papuc ce avea atârnat un maimuţoi de vreo jumate de metru înălţime, în jos trecea de gurile de aerisire ale bordului :rotfl:

 

Poate avea detector de radar in el :P . Si eu am de ala tip eprubeta dar l-am prins de manerul de la usa ca sa nu imi incomodeze de nici un fel campul vizual sau sa imi atraga privirea.

Share this post


Link to post

Am vazut o Nova care avea la teava de esapament un led de-ala mov de care isi pun astia la stergatoare.Era foarte deranjant pt. muritorii care mergeau in spate lui...Drept care un passat de politie care era in spate i-a tras si o amenda de nu s-a vazut :) )))

Share this post


Link to post

Eu mai agatzam de oglinda un bradutz d-ala parfumat.

Nu m-a deranjat niciodata, dar acum l-am dat jos ca mi-am tras alt tip de odorizant.

 

Ambipur am avut, da' i l-am pasat lu taicamiu... imi place tare cum arata, dar nu sufar mirosul! Nici unul dintre ele!

Share this post


Link to post

Daca tot vorbim de mirositoare, si eu am tot gen eprubeta, dar NUMAI modelul pe care scrie SPORT, si de preferat cu sigla Petrom, cel cu sigla OMV e mai slab si tine mai putin... In recomand calduros, are un miros foarte fain, toti ma intreaba cine e "vinovatul" de miros!

Share this post


Link to post

Pai daca tot vorbim de mirositoare, am gasit la o benzinarie OMV de pe linga Belgrad un odorizant care functioneaza pe principiul Glade (ala care absoarbe mirosurile cica). E o cutiutza de conserve (cu acelasi sistem de deschidere - cu inel) si cu un capacel cam ca ala de la Carlsberg, dar gaurit. Cind desfaci conserva, inauntru e un maglavais din ala care se duce in timp.

Ca sa nu se volatilizeze prea repede sub capacelul ala gaurit i-am bagat si-o bucata de servetzel!

Miroase marfa (a portocale). Il am de vreo 2 luni si s-a dus cam un sfert!

 

Aaaa... si intra perfect in suportul de pahar de la schimbator!

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Am avut si eu o conserva din-asta , cumparata de la cineva care "facea" Bulgaria . Super excelenta si a tinut foarte mult ... Il tineam intre scaune , in spatiul de depozitare din spatele franei de mana ... Din pacate , la noi nu am vazut asa ceva ... de ce oare ?

Share this post


Link to post

Singurul maimutoi care l-am purtat la masina a fost un ursulet foarte simpatic, odorizant, adus din Taiwan.A tinut foarte mult si a mirosit a vanilie...mi-as mai lua unul din ala

Share this post


Link to post

:lol: Eu am vrut sa agatz la oglinda o fetitza de 20ani :scarpin: da' mi-am dat seama ca n'o so tina ... oglinda sh'am renuntzat . :( :lol:

Share this post


Link to post

eu am pus o albinutza pe capacul din spate (in spatele tetierelor). cred ca se vede si in avatar o pata galbena la geamul din spate (in afara de semnul de incepator... :!: ).

acum am luat-o de acolo ca tot cadea in cap (cred ca iau curbele prea strans :lol: :lavolan: )

Share this post


Link to post

In 2001 cand am fost la mare, am luat o musca in masina, care a dracu' n-a vrut sa iasa deloc.Statea toata ziulica la luneta spate si manca niste chipsuri ramase de ani de zile acolo.Nu era genul de musca stresanta...ea isi vedea de treburile ei in cotisorul pe care se instalase.Timpul a trecut si ea tot acolo a ramas iar eu ii punea firimituri sa pape. Pana cand a venit iarna nemiloasa si mi-a omorat musculita mea preferata :cadelnita: ...nu e misto

Deasemenea s-a intamplat sa mai cresc in spate unde nu prea urca nimeni diverse...in general paianjeni.care dispar in aspiratorul de la spalatorie...

Share this post


Link to post

LOL, nu credeam ca o musca poate trai atat de mult!

da' apa nu-i puneai? ;)

Share this post


Link to post

lol..

traia cu condensul care se facea pe luneta!!

 

ce "pet" nepretentzios aveai tu, expero... :lol:

Share this post


Link to post

Apropos de pets: si eu am ca decor din cind in cind la geamurile din spate doi boxeri ... partea proasta e ca ramin bale pe geamuri :|

Share this post


Link to post

Poate facuse pui si in timp s-a dezvlotat o adevarata colonie acolo pe baza biotopului pe care il formeaza policioara de le Espero! :wink:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...