Jump to content
Sign in to follow this  
ileana

Criza varstei de mijloc - Midlife crisis

Recommended Posts

Nu cred ca te multumesti cu unul bun... ci cauti unul perfect. ;)

 

Daca nu e perfect, atunci depinde ce imperfectiuni esti dispusa sa tolerezi. Mie personal infidelitatea mi se pare o imperfectiune mult mai putin grava decat altele. Violenta, lipsa de comunicare sau de interes, sictirul cronic etc.

 

Infidelitatea mi se pare scuzabila in unele cazuri. De exemplu, in cazul in care sotul/sotia e primul barbat sau femeie din viata ta... Greseala nu este atunci cand la 40 ani iti dai seama ca mai vrei si altceva, ci atunci cand te-ai casatorit la 20 fara sa ai habar nimic despre oameni in general si despre sexul alalalt in particular. Insa dupa 20 ani zic eu ca e prescrisa :D

Share this post


Link to post
Cine zice ca un barbat fidel e prost sau invers?

Si eu! Macar asa, sa isi dea seama ce bine e acasa!

 

 

 

:o fftopic: Desi discutia a degenerat de la titlul topicului, rog moderatorii sa o lase sa curga. E interesanta!

Share this post


Link to post

Caut unul perfect, da, pentru mine. Lipsa de comunicare pare-se ca ar duce si ea la infidelitate, plictiseala cronica tocmai am amintit de ea... Cam toate defectele astea degenereaza in infidelitate, deci logic, tu nu tolerezi infidelitatea.

Cat despre partea cu casatoria acolo sunt de acord. Multi gresesc de tineri, insa sa mergi 20 de ani cu greseala dupa tine, iarasi mi se pare aiurea.

Share this post


Link to post

Fetelor sa va zica 1Q ceva: Daca femeile ar acorda aceeasi importanta (pe toate planurile) celui de langa ele infidelitatea nu ar mai fi o problema!

Share this post


Link to post

Iata o descoperire! Deci barbatii vor atentie. Si ce se intampla cu momentele cand vor sa fie lasati in pace ca sa ... si ca sa... sau ca sa... Sau vor atentie numai atunci cand hai sa zicem vor ei?

Edited by Lapona Antigel

Share this post


Link to post

Nici nu stiu unde sa postez.. aici sau la regrete. Cred ca in ambele ar merge.

Nu regret vremurile cand am fost fidel, si nici atat cele in care nu am fost.

Nu-i pacat sa nu traiesti, tocmai din cauza unei culturi medievale,

subjugata unor politici perfide si inguste, slugi ai unor ideologii mediocre,

ce ingroapa in tine frustrari monstruoase?

Maaai, gelozia e pentru prosti..

 

Go for it baby!

Curajul înseamnă să ştii de ce anume să nu îţi fie frică.

Platon

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Este un subiect interesant...

Depinde şi despre ce tip de infidelitate vorbim, de o aventură de o noapte sau de o relaţie dusă paralel... cauza întotdeauna o găsim în cuplu. Indiferent dacă e o ea sau un el, dacă îi e bine în căsnicia, relaţia sau cum vreţi s-o numim existentă nu caută altceva, altcineva. Şi n-aş da vina niciodată pe a 3-a persoană din triunghi, consider că dacă relaţia este bună o a treia persoană n-are cum să-şi facă loc...

Share this post


Link to post

MethodRO Postat Today, 02:31 PM

 

 

"Fetelor sa va zica 1Q ceva: Daca femeile ar acorda aceeasi importanta (pe toate planurile) celui de langa ele infidelitatea nu ar mai fi o problema! "

 

Foarte bine punctat !Dupa nasterea copiilor, atentia acordata partenerului se diminueaza drastic. Si sa nu uitam ca atunci cand a fost inventata casatoria, femeile aveau timp sa fie femei.

Edited by guru

Share this post


Link to post
Si ce se intampla cu momentele cand vor sa fie lasati in pace ca sa ... si ca sa... sau ca sa...

 

Nimic mai simplu!Ii lasi in pace ..ca sa ...sau ca sa...ca si daca ii sacai tot o sa...asa ca, de ce sa te agiti ?cand poti sta linistita. :P

Edited by xenna

Share this post


Link to post
Macar asa, sa isi dea seama ce bine e acasa!

 

Din perspectiva cui, a ei sau a lui?

Share this post


Link to post

Domnu Guru ,GRESIT ,depinde de parteneri .Se vede ca nu prea te plimbi prin parc sa vezi mamicile moderne care arata ca niste zeite si plimba copilul cu caruciorul .

Tocmai ca aparitia unui copil in cuplu uneste acel cuplu si atentia nu este numai asupra copilului ci si a mamei care se stie ca trebuie sa se refaca dupa operatie .

Share this post


Link to post

Era un banc, cum ca dragostea a fost inventata de evrei, ca sa poata sa f..ta gratis. Fidelitatea a fost inventata de cei care, asa cum foarte bine graieste mr, sunt si prosti si urati si fara imaginatie, pentru a avea o scuza ca nu pot avea mai mult de o relatie :osanale: . Mai mult de o relatie in total, nu in acelasi timp =)) .

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post
Tocmai ca aparitia unui copil in cuplu uneste acel cuplu

în general aşa este, dar am văzut multe cazuri în care a fost exact pe dos

Share this post


Link to post

Bogdan G, ca proaspat casatorit, e foarte firesc sa gandesti asa. Vorbind la modul general, peste vreo zece ani de la casatorie, e foarte posibil ca optica sa fie alta. Dar, vorba ta, depinde foarte mult de parteneri.

Edited by guru

Share this post


Link to post

Si eu cred ca daca ai rabdare, si tact, si multa vointa, poti trece alaturi de cel de langa tine, peste toate crizele. Si zic asta in calitatea mea de femeie. Totul e sa iti doresti acest lucru.

Intre noi fie vorba, fetelor, ce nu poti face dintr-un barbat?! > :)

Share this post


Link to post

@ileana:tot intre noi fetele,fie vorba:nimic... :) )

Share this post


Link to post

Guru la mine nu s-a schimbat nimic ,suntem de aproape 11 ani impreuna iar de 6 ani locuim impreuna singuri ,deci ca si casatoriti .Oricum ce am spus eu despre tinerele mamici nu are nici o legatura cu faptul ca sunt sau nu casatorit ,era doar o constatare .Si printre prietenii mei am observat ca dupa ce le-au nascut sotiile s-au schimbat foarte mult ,unii chiar se poarta altfel cu sotiile doar pentru ca au devenit mamici si le este greu .

Peste greutati treci daca vrei sa treci peste ele :) )

Share this post


Link to post
Si eu! Macar asa, sa isi dea seama ce bine e acasa!

Asa, ai si tu o satisfactie cand isi inseala amanta ! Dar ce te faci cand il apuca groaza sa vina la domiciliu, cand acesta nu mai reprezinta "acasa" ?

Share this post


Link to post

mai bine se mută :P

Share this post


Link to post

Semn rau de il apuca goraza sa vina acasa. S-a intrat in criza! Scapa cine poate!

Share this post


Link to post

Ii aduci una tinara cadou. Cel putin stii ce f..e (face) in momentul ala :D

Si cine stie..poate iti place si tie =))

Mai ales ca poti avea tu.. alegerea :D

Vezi? Numai avantaje! ;)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
mai bine se mută :P

Dupa ce si-a facut "acasa" ? Ce simplu este sa spui asa, de ce sa nu plece cauza ?

 

Spunea cineva mai sus ca ea cauta ceva perfect pentru ea. Asa ceva nu exista ! Si asta stie toata lumea, motiv pentru care fiecare mizeaza ca-l va modela pe celalalt. Asta-i viciul oricarei casnicii intemeiata pe aceasta judecata pentru ca modelarea se bazeaza pe santaj (cand apar copiii) si pe presiune. Iar tot ce se bazeaza pe presiune va pocni intr-o zi pe la un furtun, pe la o valva sau o garnitura.

Share this post


Link to post
Cineva a zis ca omul nu este decat un animal social, deci departe de om monogamia. Pacat de cei ce se erijeaza in postura unor astfel de animale.

 

Lapona, trebuie sa mai cresti inainte de a-i judeca pe altii. Si nici atunci n-ai dreptul de fapt, dar atunci incepi sa-ti dai seama.

Share this post


Link to post

Eu unul am avut un "platou" d-ăsta de... criză între 3,5 şi 4,0 decenii :)

N-aş vrea să deduc de aici speranţa mea de viaţă :(

E dificil. Şi pentru tine şi pentu cei din jurul tău.

E al dracului de dificil. Ideea e că te-ai apucat să construieşti ceva, în principiu de când te-ai născut şi s-a început "investiţia" în tine. Şi mergi pe un drum, nu contează care. Şi la un moment dat, într-o aparenţă de normalitate, o iei "razna". Nu e vorba neapărat de infidelitate (deşi asta e... ciuca bătăilor). Poate fi un comportament exacerbat sau inhibat, depinde. Manifestările pot fi diverse, dar de multe ori trădează o stare maniaco-depresivă. Consecinţele pot fi... numai Dumnezeu hotărăşte.

Se pare că eu am scăpat :osanale:

Cel puţin asta-i părerea mea, ştiţi voi cum e :D

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...