Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Asa Da / Asa Nu

Recommended Posts

Deschid acest post din ideea de a centraliza discutiile de genul ( nu numai discutii despre automobile, in general ) : Uite ce am facut sau ce a facut ala si ala. Se poate chema si :" RUBRICA DE TATZE ( celellalte, nu sanii ) ". Sunt binevenite atat criticile cat si laudele ( daca sunt meritate ) la adresa oricui .

 

Incep eu cu o sa zicem mitocanie care i-am facut-o unui politist. Se facea ca veneam de la munte de la socrii ieri si in loc sa intru in Pitesti sa ies pe autostrada, am facut cumva stanga... ma rog am ajuns la mam draq in niste sate. Opresc si eu ca desteptul in dreptul unui echipas de radar parcat pe grundisul de langa drum, in sensul leu de mers. Ii intreb pe oamnei frumos cum ajung la autostrada, imi explica, le multumesc si dau sa plec... ma asigur ( eram cu rotile din stanga pe drum, cu cele din dreapta pe grundis ) si apas acceleratia. Roata din dreapta incep sa improaste cu pietre in gabori... aaa, scuze, politisti :D . Imi dau seama de acest gest si incetinesc, prea tarziu, erau deja plini de praf. Oamenii au fost saracii nevoiti sa inchida geamurile sa scape de coloana de praf care am facut-o.

Treaba sta asa : primul impuls a fost sa apas mai tare pe pedala sa ii improsc si mai rau ( am o aversiune fata de uniforme ) dupa care i-am aminti ca oamenii eu fost de bun simt si mi-au explicat frumos cum sa dau in autostrada, moment in care am incetinit ( totul era la viteza regulamentara ). Acum imi cam pare rau de saracul politist, era un tinerel , concluzia : ASA NU ! [-X

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Rusinica, ai dat cu bata in balta! Probabil ca inca te mai gandeai la cum ai plecat tu la peste.

Share this post


Link to post

Nu prea, a fost intentionata, dar pe la jumatea scartului m-au cuprins remuscarile. SI acum imi este mila de ei, i-am improscat destul de rau, am avut apoi grija vre-o 1 km sa nu sar de 50/ora

Share this post


Link to post
am avut apoi grija vre-o 1 km sa nu sar de 50/ora

Atunci nu iti mai face probleme, ti-ai spalat pacatele (de praf). Oricum daca zici ca nu au mai intrat pietre in masina dupa ce au inchis geamurile nu cred ca e asa grav.

Share this post


Link to post
Ieri pe Bucuresti-Pitesti si inapoi 170/ora, am facut si poza si o sa o atasez mai tarziu ca nu gasesc cablu de date.

Si asta fara geometrie, echilibrare, cauciucuri varza, axa cu came varza, bucsaraie veche de 10 ani.

 

ASA NU!

 

Nu mai argumentez...

Share this post


Link to post

FARA COMENTARII

 

Daca ii sarea un iepure la viteza aia nu mai apuca sa ne puna poze, ne mai si spune ca avea toata fata zob :(

Share this post


Link to post
Nu prea, a fost intentionata, dar pe la jumatea scartului m-au cuprins remuscarile. SI acum imi este mila de ei, i-am improscat destul de rau, am avut apoi grija vre-o 1 km sa nu sar de 50/ora

 

Lasa cumnate ca prima oara nu se pune :) ) ...Pt. cainta ta meriti din plin circumstante atenuante!!!

Edited by law

Share this post


Link to post
Lasa cumnate ca prima oara nu se pune :) )

 

Asta-i memorabila :thumbl:

Cu ani in urma.. asa-mi spunea si mie o colega =))

Si-a prins-o radarul cu ...69 km la ..ura.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Cumnate,eu am invatat de a lungul timpului ca toate in viata se platesc,mai devreme sau mai tarziu,asa ca...daca ti-e mila sau nu,acum dupa ce ai facut-o,mai putin conteaza...era de preferat sa incepi topicul asta cu un exemplu de "ASA DA".... :D

Share this post


Link to post

Ce sa zic, am trecut in cateva secunde prin stari confuze, prima oara satisfactie, cand l-am fazut cum da la manivela sa inchida geamul m-a apucar regretul, apoi frica ca vien dupa mine, m-am uitat pe bord = 45, relaxare, pana mea. Oricum, asa NU , cel putin nu altcuiva deccat la politisti, ei nu au ce sa iti faca, .. daca era vre-un cefos cred ca plecam linisti incet...

Share this post


Link to post

Unii politai sunt chiar de treaba. Acum vreo 5 ani m-au oprit pt un control de rutina si din greseala am uitat permisul la ei in masina. Am continuat drumul si dupa 500 de metri m-am trezit cu masina lor in dreapta mea, si i-au dat permisul meu pasagerului din dreapta. Asa DA!

Mai recent, a trebuit sa opresc mai din scurt la o trecere de pietoni. Auzind un scartait de roti in spatele meu am remarcat in retrovizor o Dacie berlina de taxi care urma sa ma tamponeze. Am redus intensitatea franarii si am oprit imediat dupa zebra, intrucat pietonul ramasese langa bordura. Taxiul a oprit in final foarte aproape de bara mea din spate. Am demarat, taxiul a ajuns in dreptul meu, maimuta de la volan m-a injurat si apoi m-a depasit vijelios taindu-mi fata. Asa NU!

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Si eu am auzit in spatele meu mai saptamana trecuta niste scartaituri de frane rupte in doua de la un logan de taxi care bineinteles ca m-a depasit in viteza ulterior. Dar la mintea taximetristilor de maimuta nu m-a surprins ci chiar am zambit putin stiind ca o sa moara cu o zi mai devreme datorita stresului pe care l-a avut :)

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...