Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Cui de remorcare

Recommended Posts

Iaca am vazut ieri si primul tzaran (altfel nu pot sa le zic, presupun ca sunt tzarani si au nevoie de astfel de cui ca sa care vaca sau zarzavatul) cu Matiz care avea instalat cui de remorcare. Fapt care m-a facut pe loc sa deschid talonul si sa vad greutatea maxima autorizata la remorca. SUPRIZA era 0. Deci NU AI VOIE sa ai remorca la Matiz.

Adevarul este ca era instalat foarte ingenios in stanga din gaura aia din bara unde intra inelul de remorcare, in dreapta o gaura asemanator data si dedesupt cred ca era prinsa in gaura aia de deasupra puntii spate, care este pentru ridicare am impresia.

Pai Garcea ar fi trebuit sa-l opreasca in secunda a2a pe nenea si sa-i ia talonul, sau ma insel?

Share this post


Link to post

Teoretic , da ; Garcea ar fi trebuit sa-l opreasca ... Practic , hmmm ; aici este problematic : in primul rand , Garcea trebuia sa-si dea seama ca acel carlig este lucru manual ( aici Garcea o fi crezut ca asta este ultimul model de Matiz , dotat din fabrica cu asa ceva :P ) iar apoi , este destul de clar ca o masina cu acest tonaj nu are cum sa aiba din dotare carlig de remorcare ...

Ce-o fi fost in capu' aluia de si-a pus asa ceva pe Matiz ????? Fiind in lateral ( daca am inteles eu bine ) nu-i foloseste nici ca paza contra berbecilor care uita sa apese frana si te pupa din spate ... Concluzie : Mare-i gradina ta Doamne ... da uite ce multi sar gardu' !

Share this post


Link to post

Nu era in lateral, ci fix pe mijloc si destul de departat de bara parasoc, cred ca la vreo 10-15 cm cel putin, adica daca nu casti ochii ai imbulinat-o.

Share this post


Link to post

Păi, dacă-l prinzi pe undeva parcat, cu un lanţ mai solid şi un stâlpişor de-ăla anti-parcare se poate rezolva şi problema asta :scaunlacap:

Share this post


Link to post

pt christim:

in momentul actual, cea mai ieftina masina noua din ro este matiz.

mai are si 3 ani garantie(mana cereasca pt astia cu remorci cu zarzavaturi care trag la greu pe ele).

eu zic ca asta e doar inceputul...nu poate sa ia logan ca e mult mai scump pt acel tzaran de care spui tu.

Share this post


Link to post

Pai da, dar la motorashul nostru mi se pare un pic hazardata instalarea optiunii pentru remorcare, dar presupun ca sunt obligati, ca altfel ce naiba sa remorchezi, un Trabant? O remorca cat de usoara o fi ea, vreo 50-70 kg tot are goala, daca mai si cari ceva... ala esti.

Share this post


Link to post
Pai da, dar la motorashul nostru mi se pare un pic hazardata instalarea optiunii pentru remorcare, dar presupun ca sunt obligati, ca altfel ce naiba sa remorchezi, un Trabant? O remorca cat de usoara o fi ea, vreo 50-70 kg tot are goala, daca mai si cari ceva... ala esti.

 

Pai poate cara doar cateva legaturi de patrunjel, leustean,etc. :rotfl:

Share this post


Link to post

Aveti ideie cu as putea monta bullbar pe Matiz si cui spate ptr remorcare (mai mult protectie impotriva loviturilor din spate :-), daca DA de unde as putea cumpara bullbar (daca exista de cumparat asa ceva sa se potriveasca pe Matiz) , si cuiul din spate cum poate fi montat si tot asa daca il gasesc de cumparat de gata ...

Share this post


Link to post

Matizul nu are masa remorcabila, asa ca n-o sa gasesti cui de remorca, mai mult, este ilegal sa-l montezi. Cat despre protectia oferita de un cui de remorca, care nu va face altceva decat sa-ti transmita tot socul unei eventuale lovituri din spate in lonjeroane... ma abtin sa comentez. Similar si in cazul unui bull bar montat pe o masina de dimensiunea matizului... :scarpin:

Share this post


Link to post

Jucati fotbal cu matizurile ?

:D

Io zic , ca , conducerea preventiva ajuta mult.

Share this post


Link to post

am vazut un matiz cu bullbar, arata foarte bine , avea bullbar si pe spate ceva home-made , acum intreb din nou ca incepatorul gasesc bullbar micut asa in comert sau trebe sa-mi fac unul la comanda ?

Share this post


Link to post

Nu gasesti in comert. Oare de ce?

Share this post


Link to post

Neh, daca te intreaba, le spui ca-s carlig de remorcare.

Share this post


Link to post

...le spui ca-s carlig de remorcare.

...undercover...

Share this post


Link to post

eu am intrebat serios, caci trebe sa dau 70 de lei pe ele , nu de altceva dar sa dau si banii astia si sa-mi frece si o amenda nu cred ca ar conveni la nimeni

Share this post


Link to post

Pentru cui ti s-a raspuns.

cu Matiz care avea instalat cui de remorcare. Fapt care m-a facut pe loc sa deschid talonul si sa vad greutatea maxima autorizata la remorca. SUPRIZA era 0. Deci NU AI VOIE sa ai remorca la Matiz.

 

 

Matizul nu are masa remorcabila, asa ca n-o sa gasesti cui de remorca, mai mult, este ilegal sa-l montezi.

De pleoape nu discutam aici, dar totusi ti-au raspuns colegii.

Share this post


Link to post

Pentru a inlatura orice urma de mister, capota si pleoapele pentru faruri tin de tuningul exterior al masinii si nu de discutii legate de carligul de remorcare la matiz. Adica, 2 minute de rasfoire a sectiunii de tuning, gaseai exact de ce aveai nevoie adica asta. Acum ai inteles? ;)

Share this post


Link to post

Nu stiu de ce Matiz-ului i s-a taiat remorca . Cind era mic , mic veneau polonezii si cehi pe litoralul romanesc nu cu remorcute ci cu rulote si astea tractate de Fiat-uri poloneze cu motorase de 600cmc .

Share this post


Link to post

Pai poate de atunci au evoluat lucrurile si nu se considera safe sa faci asta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...