Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

SE SCUMPESTE IAR BENZINA!!!!

Recommended Posts

SE SCUMPESC RAU BENZINA SI MOTORINA INCEPAND DIN NOAPTEA ASTA, 19 SPRE 20 AUGUST!!! BENZINA CU 2200 LEI, MOTORINA CU 2300 LEI!!! FUGA LA POMPA!!!

 

Stirea e deja pe toate posturile de radio, nu e hoax...

Share this post


Link to post

Naspa!

 

Sa dau si eu o fuga pina in tzara sa-mi fac plinul? :scarpin:

Share this post


Link to post

Hai, mai, nenea Sergiu, ca pe Matiz si Tico nu il ustura asa de tare... Da la noi, care in oras papam 11-12-13... O sa se cam simta...

Share this post


Link to post

viper daca te duci la pompa ---->>>treci si prin parcare sa ne povestesti :?

Share this post


Link to post

Cât naiba câştigi dacă faci acum plinul: 45 litri (mergând cu minimul de benzen în rezervor), la 2200 lei :arrow: aproximativ 100 kROL. Mare brânză.

Share this post


Link to post

Poate ma crezi, poate nu, dar pentru mine la ora asta 100k e mare branza!

Share this post


Link to post

Am fost in seara asta sa alimentez al benzinarie (Shell de la Lujerului) si nu stiam de ce e asa coada, apoi in timp ce imi asteptam randul mi-am adus aminte de scumpirea benzienei.

Scumpirea asta a benzinei am inteles ca are drept cauza cresterea pe plan mondial a pretului petrolului, datorita venimentelor din Iraq. Am dreptate sau gresesc ?

Share this post


Link to post

Si guvernul nostru drag nu putea sa se gandeasca si la noi romanii care o sa ne ducem in curand sa NU-I votam si, ca sa compenseze aceasta scumpire pe plan mondial, sa ne micsoreze accizele. Nu mai moare animalul ala de Bush odata? Ca m-am saturat de pofta lui de a distruge turnuri (a propos, posibil ca el sa fi comandat asta), sa bombardeze Afganistanul, Irakul si ce i se mai scoala lui sa bombardeze. Prost a fost Ossama ca nu i-a aruncat o bomba in cap, ca acuma ar fi fost ales presedintele lumii daca facea asta. Salva de la moarte atatia oameni pe care americanii ii omoara in cautatea pacii mondiale.

Acu s-au apucat si ei sa bombardeze Irakul ca sa ne creasca aia preturile. Americani imputzitzi.

Pana vin ai mei din concediu eu forjez Dacia la care pun benzina de la nea' Sandu cu 21k lei litrul adusa de la moldoveni. Ma oricentez si eu, nu numai guvernul ca sa ne ia banii, asa le iau io lor de la buget banii si ii dau peste Prut. Nasol dup-aia ca tre sa ma intorc la Matiz. A propos, nu se poate da delete la idiotenia aia de catalizator, sa pot sa pun ce vreau sau, mai simplu, ce se intampla daca pun cu Pb, in afara ca se strica ala, raman in drum? Daca nu raman in drum merg asa si dau un ciubuc la ala de-mi face gazele si gata.

Share this post


Link to post

In state benzina e mai ieftina de 4 ori. Aici pt. banii datzi pe un litru, in state iei un galon. Am un nr. al revistei National Geografic pe luna iunie (e disponibil daca vretzi sa-l imprumutatzi) iar acolo titlu mare 'Nu va mai fi petrol ieftin' :( . Baietzii argumeteaza acolo cu grafice, poze, statistici mondiale ce se va intimpla cu pretzul petrolului, adica e de rau. Daia eu vreu ori un LPG sau diesel ca mashina. :? Ca o incheiere citez: 'Pretzurile petrolului vor creste si vor ramine ridicate, subminind economiile lumii.' :X

 

1. Deci LPG, cit mai sint rezerve.

2. Deci folositzi pe cit posibil bicicleta, nu e nici o rusine. Stiu, aici e rominia shi tre' sa fi smecher sa mergi cu masina, itzi da un anumit statut. Ei na, ca nu o sa se mai poata, pt. oamenii de rind ca noi, ca va papa prea multzi bani in oras.

3. Schimbatzi motoarele de 1.6, 1.8, 2 cu unele de 900 cmc :D

Share this post


Link to post

4. schimbati locatia si pastrati-va masini de 1.8-2 etc!

Share this post


Link to post
4. schimbati locatia si pastrati-va masini de 1.8-2 etc!

 

Asta e mai greu, practic. Dar mult mai sanatos! :P

Share this post


Link to post

lol..

 

a fost un amic in state shi a cerut expres la inchirieri o mashina economica.

shtitzi ce i'au dat? o nubira cu motor de 2.0litri..

asta zice: economica am cerut, va rog...

la care aia: :shock: e motorul cel mai mic pe care il avem!

(intr'adevar, la ei galonul e cat litrul nostru la pretz..)

 

in alta ordine de idei, uitatzi'va shi voi la fahrenheit 9/11 shi vetzi intzelege cum e cu "pacea mondiala".. e de rau fratzilor, la noi e inca bine..

Share this post


Link to post
Daia eu vreu ori un LPG sau diesel ca mashina. :?  

Motorina vor sa o faca la acelasi pret cu benzina :(

Cica e conditie de la FMI... oare e adevarat?

Share this post


Link to post

Discutăm iar la nesfârşit despre benzină :D

 

Ce pot zice şi eu: Europa "civilizată" s-a deşteptat de multă vreme, se vând în prostie diesel-urile şi maşinile mici ! rar vezi ceva cu motor mare, iar cei care au maşini mari (un SUV, un pickup) le au ... pe GPL :D .

 

În State aşa e, pe lângă faptul că e benzenul ieftin, e şi o politică total brain-dead în ce priveşte taxele: din interesul producătorilor, taxele pentru un SUV sunt la fel cu cele pentru o maşină normală ! Ori asta mi se pare strigător la cer, se plimbă câte unul în maşină cu tancul de 2-3 tone (şi prin SUV la ei nu se înţelege neapărat un Kia Sorento sau un Terracan, ci Ford Explorer sau Lincoln Navigator) care bea o găleată de benzină la 50 sau 25 de kilometri (asta echivalează cu un consum de 20 sau 40 litri la sută, ceea ce la ei e "ok" !), şi nu plătesc nimic în plus !

 

Şi ca să pricepeţi cât mai lesne mentalitatea americană (şi să comparaţi cu noi, preocupaţi de îmbunătăţirea consumului, mers economic şi aşa mai departe): un american avea un monstru de-ăla din anii '60, cât vaporul, decapotabil (Cadillac, frumoasă maşina ce-i drept). Întrebat cât consumă, omul răspunde liniştit "habar n-am, când scade acul mă duc şi fac plinul şi gata". Şi nu-l dădeau banii afară din casă, lucra la McDonalds. Vorba aia, la ei doar cine nu vrea n-are maşină.

Share this post


Link to post
4. schimbati locatia si pastrati-va masini de 1.8-2 etc!

subscriu :)

Share this post


Link to post
Scumpirea asta a benzinei am inteles ca are drept cauza cresterea pe plan mondial a pretului petrolului, datorita venimentelor din Iraq. Am dreptate sau gresesc ?

Pretul real al unui litru de benzol e de vreo 4-5000 de lei. Restul sunt accize.

Pretul pe plan international cica s-a marit cu 30%. Fa un calcul. Aplica 30% la 4-5000 si vezi cat rezulta.

Pe noi oricum accizele de sparg, nu pretul international. Ala e vax. Deci de la 4-5000 de lei pana la 30000 sunt accize. Deci sa ma scuteasca cu evenimentele din Irak.

Share this post


Link to post

putea (nu putzea) si guvernul sa mai scada accizele o luna, doua, pana la alegeri sau cu victoria Romaniei (lui Nastase) la fotbal si medalii la Olimpiada (tot Nastase si Iliescu aici) uitam altele...

Share this post


Link to post

Scumpirea asta a benzinei am inteles ca are drept cauza cresterea pe plan mondial a pretului petrolului, datorita venimentelor din Iraq. Am dreptate sau gresesc ?

Pretul real al unui litru de benzol e de vreo 4-5000 de lei. Restul sunt accize.

Pretul pe plan international cica s-a marit cu 30%. Fa un calcul. Aplica 30% la 4-5000 si vezi cat rezulta.

Pe noi oricum accizele de sparg, nu pretul international. Ala e vax. Deci de la 4-5000 de lei pana la 30000 sunt accize. Deci sa ma scuteasca cu evenimentele din Irak.

 

E ceva mai mult de 5000 lei, e vreo 8.000-10.000. Stiu ca din pretul benzinei aprox 70% sunt taxe si accize, restu reprezinta pretul efectiv al benzinei la pompa.

Share this post


Link to post
Daia eu vreu ori un LPG sau diesel ca mashina. :?  

Motorina vor sa o faca la acelasi pret cu benzina :(

Cica e conditie de la FMI... oare e adevarat?

 

Da asha e, dar o masina potrivita pe motorina consuma 5.5 -6. 8)

Share this post


Link to post

E groasa treaba. Am fost azi la nea' Sandu cu Dacia si mi-a spus ca nu mai are benzina, a terminat-o de dimineata, ca sa nu mai zic ca a facut-o 26 k lei litrul. La moldoveni e acum 25 k lei litrul, dar venise toata lumea la ei si nu mai aveau nik. Se orienteaza si astia de-acum. Stiam ca la moldoveni litrul e la 15k lei (echivalent, normal). Ma costa pasaportul si toate porcariile alea de tre sa ti le faci, ca altfel faceam eu 9 km pana la vama si inca vreo 2 pana la benzinarie, faceam plinul si imi scoteam drumul pana acolo cu varf si indesat.

Stie cineva ce se intampla daca se strica catalizatorul sau daca se merge fara el? Ca trec pe benzina cu plumb in cazul asta ca e mai ieftin asa. Traiasca Moldova ca are benzina ieftina.

Share this post


Link to post

Dacă scoţi catalizatorul, ai 2 variante: fie zăpăceşti senzorii de noxe montaţi înainte şi după el (asta în cazul în care aceştia există), fie nu mai treci noxele la ITP :D

Share this post


Link to post

Problema e cu senzorii. in rest la service nu e mare scofala sa dai o spaga omului de-acolo sa puna senzorul de noxe la o masina la care iese bine. Doar nu scrie numarul de inmatriculare pe toba. Mare scofala.

Share this post


Link to post

Preferata mea, ... 30150 ROL/litru ! Când naiba au scumpit ăştia atât, că parcă ieri era doar 25-26 kROL ?!? :mda:

Share this post


Link to post
Preferata mea,

 

Vineri am fost cu un prieten sa puna benzina de la LukOil. Cea fara Pb era 29k litrul, iar euro era 30k.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...