Jump to content
Sign in to follow this  
masterbobs

06/06/06 Sau 6 6 6

Recommended Posts

Am si eu o intrebare... Voi ce credeti? stiind ca...

- 666 este văzut ca sfânt în iudaism, pentru că reprezintă şase direcţii: sus, jos, nord, sud, este şi vest.

- Alţii îl asociază cu termenul arab „Allah”, care înseamnă „Dumnezeu”.

- Primul computer Apple s-a vândut la preţul de 666,66 dolari, iar cea de-a şasea literă a alfabetului ebraic este w – combinaţia www arătând de fapt cât de „diavolesc” este internetul.

 

Pareri?

Share this post


Link to post

Pt mine sunt doar superstitii. Internetul m-a scutit de foarte multe drumuri la biblioteca, deci e un lucru foarte bun. Si cum padure fara uscaturi nu exista, internetul e ok si nu ...

Share this post


Link to post

Io stiu ca azi imi intra minutele la telefon. :)

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Eu cred ca mai bine scriati la caterinca!!....Pt. ca:

 

1. e o aiureala;

2. nu are nici-o treaba 06.06.2006 cu 666...Deci ...

Share this post


Link to post

06.06.2006 - manipulare Mass Media.

Sincer, daca nu auzeam peste tot (tv, ziare), nici nu bagam de seama ziua aceasta.

Share this post


Link to post

06.06.06 = examene...

 

In rest, balarii (sau 'media pwnage')

Share this post


Link to post
Eu cred ca mai bine scriati la caterinca!!...

 

Nu cred ca e un subiect bun de "caterinca"...vreau doar sa aflu si eu parerea celor cu mai mult de 3 neuroni si acestia alocati pentru politica, sex si religie (nu neaparat in ordinea asta).

 

06.06.2006 - manipulare Mass Media.

Sincer, daca nu auzeam peste tot (tv, ziare), nici nu bagam de seama ziua aceasta.

 

Asa am observat si eu... impins de la spate de canalele media...urmaresc ceva? ne muta atentia spre altceva? de la ce? sau am devenit prea paranoic?

PS1

mai am o suta de intrebari ... si din pacate nici un raspuns.

 

PS2

In 1998 atunci nimeni nu a facut galagie...

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Io m-am distrat acum cateva zile cand am cumparat paine feliata si pe inelul de sigilare scria 06.06.06. Nu m-a interesat si nu ma intereseaza latura "demonica" ci pur cea statistica, iar asa ceva intalnesti o data in viata.

Share this post


Link to post
Nu cred ca e un subiect bun de "caterinca"...vreau doar sa aflu si eu parerea celor cu mai mult de 3 neuroni si acestia alocati pentru politica, sex si religie (nu neaparat in ordinea asta).

 

Mastere, cu regret iti spun, ca ma asteptam sa-ti dai seama ca fiind un forum, intr-o tara libera,

dreptul de exprimare nu este conditionat de nivelul coeficientului de inteligenta :thumbl:

 

In masura in care subiectul se plaseaza clar intre misticism si limita de jos a cunoasterii,

si nu pleaca de acolo de unde ar trebui, de buna seama putem discuta pe marginea acestui bacil popular-informational.. doar la caterinca ;)

Share this post


Link to post

"

Ignoranta e mare in lumea asta...

Ce legatura poate fi intre numarul fiarei 666 si data de 6 iunie 2006 ? Atunci cand Sf. apostol si evanghelist Ioan a scris Apocalipsa, iunie era luna a 3-a din an (anul roman incepea la 1 martie), iar numerotarea anilor de la nasterea lui Hristos a inceput cu vreo 500 ani mai tarziu (pe vremea aceea se numarau anii de la facerea lumii - la evrei - sau de la intemeierea Romei - in imperiul roman).

"

 

Paragraful anterior nu-mi apartine - l-am preluat de pe site-ul ziarului Adevarul (opiniile cititorilor la un articol "666 vine din Apus").

 

Dar mi-a placut - omul este informat si pune lucrurile la punct.

Share this post


Link to post

Iar 666 il avem zilnic, ora 6, minutul 6, secunda 6.

Minutul 11, secunda 6 inseamna 666 secunde de la inceputul orei.

Mai vreti? :)

Share this post


Link to post

@marr: doar atat? Informat?Atunci tinand seama ca paragrafele din Apocalipsa au fost rodul unor viziuni din viitor, nu cumva domnul respectiv uita ca referirile sunt la secvente dintr-un viitor mai mult sau mai putin posibil? (este una din intrebarile mele)

 

@Tommy:

Modul in care se face aceasta comunicare(internet+forum) este un filtru(chiar daca uneori da rateuri) a celor care nu indeplinesc conditia de mai sus.

Si as mai spune ca acest subiect nu se situeaza intre misticism si limita de jos a cunosterii ci mai degraba intre ce crede individul si ce isi doreste si experientele traite pana in prezent privite prin prizma educatiei mai mult sau mai putin religioase.

La toate acestea adaugandu-se acel factor definit de puterea de a pune intrebari... sau e mai bine zis de a-şi pune intrebari?

 

@ticolino:

Uite ca la asta nu m-am gandit...

 

 

later edit: scuze. am gresit. "asi" s-a transformat in "a-şi"

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Eu ce sa mai zic ca mi-am facut ieri RCA la motor, care a costat 66,66 RON (asigurare pe 6 luni), valabila din data 06.06.06 ? :) ) (nu glumesc)

Share this post


Link to post

Intotdeauna se vor gasi niste... "vizionari" care indiferent de eveniment vor aduna, imnulti cu 378, imparti la 256, ridica la patrat si vor obtine niste cifre care cica au o oarecare semnificatie.

 

Mi-amintesc ca si dupa atentatul de la WTC au fost unii care s-au jucat cu niste numere si le-a rezultat nush'ce nume de-al diavolului, scris pe dos! "WOW! Ai vazut domne?"

Share this post


Link to post

@masterboobs

aproape toate generatiile au considerat ca dupa ele vine apocalipsa, ca e sfarsitul lumii. Genul asta de isterie e vechi de cand lumea. Ba sutn de vina barbarii, ba ciuma, ba razboiul mondial, ba cel nuclear, acum e la moda criza energetica... toti istericii trag semnale de alarma (uneori cu Biblia in mana), numai ca din fericire lumea cea ignoranta si necredincioasa isi vede de treaba si merge inainte.

Share this post


Link to post

Mastere, e putin invers, atat internetul in genere, cat si forumul in speta nu pun filtre in general, ci in particular :D

Pentru a avea o discutie cat de cat corecta, ar trebui sa vorbim macar de inceputurile iudaismului si crestinismului, de conditiile, necesitatile si conjunctura in care au aparut, si-atunci am putea plasa si acest sumar dialog intr-un cadru corect.

 

Dar, cum frumos spunea MR_, putem trai linistiti fara a ne focusa inafara problemelor reale. :mrgreen:

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Asta cu 666 seamana cu nea popa ala din Tanacu care fugea cu crucea prin curtea bisericii dupa draci.

Share this post


Link to post

@mr_: aproape toate generatiile au considerat ca dupa ele vine apocalipsa, ca e sfarsitul lumii.

Chiar daca pare a intrebare de copil mic... tot o sa intreb... De ce?

Pentru ca fiecare generatie isi doreste sa aibe parte de ceva dupa moarte? de fapt pana la moarte...

Adica sa nu se termine asa brusc? Mori si gata ... si nimic nu mai conteaza? Oare asa se confirma teoria conform careia totul se transforma si nimic nu se pierde?

 

 

@Tommy: "Pentru a avea o discutie cat de cat corecta, ar trebui sa vorbim macar de inceputurile iudaismul si crestinismului, de conditiile, necesitatile si conjunctura in care au aparut, si-atunci am putea plasa si acest sumar dialog intr-un cadru corect."

Si ce te opreste?

Share this post


Link to post
Io stiu ca azi imi intra minutele la telefon. :)

 

 

you and me both :) )

 

sorry for off

Share this post


Link to post

Pai, probabil datorita aceleiasi atractii spre senzational. E mult mai incitant sa asculti pe unul care iti explica cum vine sfarsitul lumii datorita incalzirii globale care va provoca o noua era glaciara decat pe unul care iti spune sa-ti vezi de viata ta. Asta e probabil valabil pentru toate generatiile.

 

Oamenii pricep al naibii de greu "nimicul". E mult mai usor sa-ti imaginezi CEVA, ORICE, decat sa-ti imaginezi NIMIC-ul.

Insa luata la bani marunti, intrebarea "ce se intampla cu noi cand dam coltul" este exact la fel de evoluata ca "ce se intampla cu lumina cand o stingem". Desi la urma urmei, fiecare dintre am trait experienta NIMICULUI... inainte de a ne naste. Pana si aici sunt unii mai ... creativi... care nu pot intelege natura (singulara matematic, poatem, in ecuatia asta a vietii) a zeroului, si vin cu teorii interesante cu reincarnare si alte speculatii. Probabil, viata de dupa moarte ca si cele anterioare se trag din aceeasi incapacitate umana de a pricepe la modul intuitiv INEXISTENTA.

 

S-ar putea sa existe un raspuns la intrebarea asta, pe care s-ar putea sa-l si aflam candva, e posibil sa fim dezamagiti cand il aflam. Insa deocamdata nu are nimeni monopolul cunoasterii in domeniul asta, nici biserica, nici filozofii. Raspunsul cel mai valabil dupa parerea mea, si cel mai greu de combatut la intrebarea "ce patim cand dam coltul" este "exact ce-am patit inainte sa ne nastem" :D

Edited by mr_

Share this post


Link to post
...

Oamenii pricep al naibii de greu "nimicul". E mult mai usor sa-ti imaginezi CEVA, ORICE, decat sa-ti imaginezi NIMIC-ul.

Insa luata la bani marunti, intrebarea "ce se intampla cu noi cand dam coltul" este exact la fel de evoluata ca "ce se intampla cu lumina cand o stingem". Desi la urma urmei, fiecare dintre am trait experienta NIMICULUI... inainte de a ne naste. Pana si aici sunt unii mai ... creativi... care nu pot intelege natura (singulara matematic, poatem, in ecuatia asta a vietii) a zeroului, si vin cu teorii interesante cu reincarnare si alte speculatii. Probabil, viata de dupa moarte ca si cele anterioare se trag din aceeasi incapacitate umana de a pricepe la modul intuitiv INEXISTENTA.

 

S-ar putea sa existe un raspuns la intrebarea asta, pe care s-ar putea sa-l si aflam candva, e posibil sa fim dezamagiti cand il aflam. Insa deocamdata nu are nimeni monopolul cunoasterii in domeniul asta, nici biserica, nici filozofii. Raspunsul cel mai valabil dupa parerea mea, si cel mai greu de combatut la intrebarea "ce patim cand dam coltul" este "exact ce-am patit inainte sa ne nastem"...

 

Cu mult timp in urma cineva imi explica faptul ca omul nu poate sa intelega explicatiile interlocutorului pentru ca in mintea lui se gandeste deja la o alta intrebare si pierde raspunsul dorit. Acum insa citesc, recitesc...

 

PS

Daca streseaza pe cineva discutia asta si vrea sa o inchida nu are decat sa o faca.

Share this post


Link to post

Incercam sa dau replica la asta:

Pentru ca fiecare generatie isi doreste sa aibe parte de ceva dupa moarte? de fapt pana la moarte...

Adica sa nu se termine asa brusc? Mori si gata ... si nimic nu mai conteaza? Oare asa se confirma teoria conform careia totul se transforma si nimic nu se pierde?

 

Ideea mea este ca intotdeauna oamenii cauta explicatii ... esoterice... la lucrurile care nu le pricep.

Cand nu pricepeau de unde vin fulgerele, l-au inventat pe Zeus.

Inca nu au priceput ce se intampla cand dam coltul, asa ca de cand e lumea se inventeaza tot felul de explicatii care mai de care mai fistichii. Nu am nimic impotriva unor asfel de explicatii, atata timp cat nu sunt folosite pentru spalarea pe creier. Iar daca raspunsul pe care il vom afla va fi "nimic", atunci in continuare probabil il vom digera greu.

La urma urmei, cat din populatia occidentala sa spunem a digerat nedeterminarea lui heisemberg, la 50 ani dupa ce a fost descoperita, sau cati pricep paradoxul pisicii lui schrodinger?

 

Daca am fi ramas la mana ganditorilor bisericii, in continuare am fi crezut ca fulgerele sunt stranutul lui Dumnezeu si ca pamantul e plat. Sa nu uitam ca biserica a descoperit ca pamantul e plat cu sute bune de ani dupa ce grecii i-au calculat circumferinta, asa ca in materie de raspunsuri prefer sa caut in alta parte.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Nu ma intelege gresit... Am inteles la ce te refereai dar pana acum partea asta cu "teoria nimicului" este oarecum nedigerata inca la mine.

 

Pentru cine nu are idee pun un copy&paste despre Teoria Nimicului ...

 

Autor: Curtici Ciprian

 

Uită-te bine în jurul tău. Gustă, miroase şi atinge. Ascultă cu atenţie. Ce simţi?! Nu, nu te înşeli, simţurile tale sunt la fel de ascuţite ca mai înainte. Diferenţa acum, va fi că vei înţelege ceea ce simţi

 

Fundamentul Nimicului

Dacă legitimitatea monarhului se motivează prin frică(divină), şi dacă puterea banului poate subjuga viaţa, dacă societatea se întemeiază pe lege şi pe ceea ce defineşte legea este ilegalitatea; dacă adevărul este o convenţie, atunci Nimicului se regăseşte în toate acestea şi încă mult mai mult.

------

De fapt Nimicul este ceea ce fundamentează viaţa şi îi dă sens. Şi de aici toate acele lucruri grozave şi atât de importante pe care le fac oamenii şi care pentru noi au un înţeles şi o utilitate. Acestea există şi se justifică doar pentru că se întemeiază pe Nimic.

 

Gustul Nimicului

Desigur că aici voi continua apelând la percepţia dumneavoastră. Consider că aveţi nevoie de puţin antrenament ca să simţiţi acest gust de o fineţe extraordinară, dar odată ce veţi face asta, veţi avea o revelaţie.

------

Gustul Nimicului este inexistent şi totuşi cel mai puternic pe care-l puteţi cunoaşte

 

Persistenta Nimicului

Unii susţin că Totul sa născut din Nimic. Dacă ar fi să îi credem, atunci Nimicul există încă dinaintea Timpului. Se poate ca într-o anumită măsură Nimicul să fundamenteze Timpul şi Timpul să nu fie nimic altceva decât o formă definită a Nimicului.

------

În măsura în care Timpul este ceea ce defineşte materia, date fiind cele de mai sus, Nimicul este materia şi toate percepţiile noastre despre aceasta converg prin percepţia timpului înspre Nimic.

Afirm că Nimicul este neîntrerupt şi neînfrânat. Cu alte cuvinte totul începe şi se termină în Nimic. Chiar şi Infinitul este o dimensiune a Nimicului. Nimicul va continua să existe chiar şi atunci când raţiunea timpului nu va mai avea un înţeles pentru noi.

 

Putem constata cu uşurinţă cum Nimicul este forma a ceea ce unii numesc în anumite contexte Absolut. Nimicul este singura certitudine, de a cărui existenţă putem fi siguri.

Valoarea Nimicului

 

Pentru a înţelege noţiunea de 'valoare' trebuie să apelez pentru început la percepţia subiectivă a fiecăruia. Valoare pentru unii echivalează cu valoarea monetară. Alţii fac referire la o anumită valoare "sentimentală". Nimicul nu poate fi măsurat parţial şi nu se poate diviza în forme, fiind un tot, permanent unitar. Ca urmarea a acestui prim fapt integrator putem echivala Nimicul printr-o unică valoare, una universală.

 

Nimicul îmbracă astfel diferite forme după dorinţa şi mai ales credinţa unuia şi altuia. Nimicul conlucrează împreună cu percepţia noastră pentru a-ne satisface sau pentru a-ne indispune şi adesea îmbracă forme contrastante care ne pun în dificultatea de a alege.

 

Abstinenţa de la Nimic

Nimicul se constituie în singura religie obligatorie. Acest fapt se datorează în special proprietăţilor speciale de consisteţă şi permanenţă ale Nimicului care îl fac indizolvabil şi inevitabil. Nimicul nu îmbracă aspectul unui cult şi ca urmare nu solicită ritualuri şi spaţii de rugăciune.

-------

Ceea ce este mai greu de explicat aici este aşa numita Abstinenţă de la Nimic , sau cum să te abţii de la a face Nimic. Dacă credeţi că aţi găsit răspunsul, vă înşelaţi pentru că nu există unul. Nimicul, după cum am arătat în cele de mai sus este permanent şi inevitabil şi nu vă puteţi separa de el orice aţi face.

 

Fascinaţia Nimicului

Întradevăr Nimicul este fascinant. Iar măsura în care exercită această fascinaţie asupra oamenilor i-a făcut pe unii să îşi rişte viaţa irosind-o astfel, iar pe alţii să îţi piardă minţile. Atât de fascinant pe cât poate fi Nimicul, oferind răspunsuri acolo unde nu există întrebări şi rdicând mereu altele acolo unde nu se caută răspunsuri. Piatră filozofală sau Sfântul Potir ar spune unii, fără îndoilă Nimicul este toate acestea la un loc şi mult mai mult de atât.

 

Mai puţin decât Nimic

Oamenii au folosit numerele pentru că au simţit nevoia să numere. Oricât de naivă vi-se pare această afirmaţie, ea se întemeiază pe o altă strălucită invenţie a omului': cifra zero. Oameni folosesc zero pentru a da sens numerelor mari şi mai ales pentru a număra ceea ce nu există.

-------

Ne referim adesea cu titlul de Zero la ceea ce nu există, adică nimic. Dacă percepţia noastră admite acest lucru şi îl reprezintă abstract prin această cifră, asta nu însemnă că percepţia noastră este absolută şi categorică. Ceea ce este acolo, şi noi nu putem număra este chiar Nimicul.

 

Cifrele şi operaţiile matematice care se efectuează cu ele sunt într-adevăr fascinante, pentru că ele sunt atestarea celui mai înalt grad de sensibilizare la care a fost capabilă să ajungă percepţia umană în sensul înţelegerii lumii înconjurătoare.

 

În concluzie : Mai puţin decât Nimic este Nimic.

Are Nimic-ul un nume?

Adesea numim natural ceea ce nu este artificial şi artificial ceea ce este uman. Admitem că omul se naşte natural dar creează artificial. Nimicul este natural dar paradoxal artificialitatea este reprezentarea perfectă a Nimicului.

 

Numele sunt atribuite oamenilor, obiectelor etc., pentru identificare. Cultul numelui a evoluat într-atât întrucât oamenii înclină să lege existenţa unui om de numele acestuia într-o mai mare măsură decât o face faţă de materialitatea lui.

 

...

 

În cele de mai sus am scris nimic despre Nimic, fără a avea nimic precis în vedere şi fără a spune nimic concret. Tu ai citit nimic despre Nimic şi sper că eşti de acord că nimic nu a fost mai bun decât această lectură. Poate că în urma ei ai ajuns la concluzia, aparent eronată, că eşti un Nimic, dar asta nu este o problemă atâta timp cât vei continua să gândeşti liber!

Share this post


Link to post

V-as povesti eu cum e cu "life after death" prin prisma unei experiente proprii si personale din trecut, dar e prea personala... Ideea finala e cam ce zice mr_...

Share this post


Link to post

Hmmm ... nu stiam ca am fost plagiat... :D Eu ma refeream oricum la altceva, in vreme ce tipul asta e doar un nihilist pur.

 

Oricum, am senzatia ca face niste confuzii...

 

Unii susţin că Totul sa născut din Nimic. Dacă ar fi să îi credem, atunci Nimicul există încă dinaintea Timpului. Se poate ca într-o anumită măsură Nimicul să fundamenteze Timpul şi Timpul să nu fie nimic altceva decât o formă definită a Nimicului.

În măsura în care Timpul este ceea ce defineşte materia, date fiind cele de mai sus, Nimicul este materia şi toate percepţiile noastre despre aceasta converg prin percepţia timpului înspre Nimic.

Afirm că Nimicul este neîntrerupt şi neînfrânat. Cu alte cuvinte totul începe şi se termină în Nimic. Chiar şi Infinitul este o dimensiune a Nimicului. Nimicul va continua să existe chiar şi atunci când raţiunea timpului nu va mai avea un înţeles pentru noi.

 

Aici se refera dupa parerea mea la "infinitul mic", dimensionalizat, ceea ce in acceptiunea mea nu e tot aia cu "nimic" absolut.

 

in timp ce aici

 

Tu ai citit nimic despre Nimic şi sper că eşti de acord că nimic nu a fost mai bun decât această lectură. Poate că în urma ei ai ajuns la concluzia, aparent eronată, că eşti un Nimic, dar asta nu este o problemă atâta timp cât vei continua să gândeşti liber!

 

se refera la Nimicul absolut :D

 

 

Later edit

Poate Viper ne-ar putea descrie o realitate care noua ne scapa intelegerii intuitive... Eu unul pot sa-mi imaginez dematerializarea, raiul, iadul si alte chestii, insa nu si inexistenta.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...