Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Capitala - Se Poate Si Mai Rau

Recommended Posts

Sa ma ierti VAXXi, dar de mult nu mai e la rubrica "diverse"... MAi am sa-mi zica cineva tigan, si e tacamul complet... Vezi tu, tie sau celor din zona ta nu li se zice la misto in asa hal... Si daca citesti atent printre mesajele din acest topic, o sa vezi si alte referiri, poate mai "elegante", la aceeasi problema... Adica, in traducere, "moldovenii" sunt de vina pentru halul in care a ajuns capitala...

Share this post


Link to post

Eu sunt de acord cu cladiri de genul Opera Center in buricul Bucurestiului. Pentru ca acolo le e locul, nu la periferie. Aceste cladiri au o arhitectura proprie si ele creeaza un urbanism, nu urbanismul le creeaza pe ele.

Problema nu sunt sediile de birouri ci cladirile vechi, irecuperabile, nedemolate. Daca in locul lor ar aparea sedii de birouri parca am mai iesi la suprafata, ca e destul cat a mutilat Ceausescu orasul asta, altadata frumos.

Share this post


Link to post

Problema cladirilor vechi din centrul Bucurestiului este una "de decizie politica". Nimeni n-o sa-si cumpere o cladire intr-o zona plina de tigani (care locuiesc acolo ilegal, fireste) ca sa o refaca. Cand spun asta ma gandesc la zona mosilor (cea veche), lizeanu & imprejurimi.

 

Asadar in mod natural nu are cum sa se refaca singura zona.

Prin urmare, trebuie fortat procesul printr-o decizie "de sus": evacuarea tiganilor, gasit adevaratii proprietari, siliti ori sa vanda ori sa renoveze.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Ganditi+va si la o alta problema.. bine, demolam toate casele irecuperabile din centru si facem cladiri Ţ cubisteŢ din sticla, de x etaje..

Momentan traficul este paralizat fara aceste cladiri.. dar daca se va mai construi altele in plus?

De unde locuri de parcare, facilitati( curent, apa, canalizare) ce sa suporte o astfel de deyvoltare, pt ca bucurestiul nu face fata..

Ok.. scoatem afara pe cei care populeaza astfel de cladiri, dai ii obligam pe noii proprietari sa pastreze arhitectura existenta.. si putem dezvolta birouri de cladiri si in alte zone decat cea centrala..

 

p.s.

care este combinatia de taste pt a trece in engleya tastatura_

pt ca am windowsul bulit si alta modalitate nu am_

Share this post


Link to post

Alt + Shift ..

Mai ma dezamagiti !Marile orase ale Europei pastreaza cladirile vechi ele dau pitoresc si farmec ...

Share this post


Link to post

@Viper

Nu te enerva asa... .cand se mai ia vreunul de moldoveni, zi-i bancul ala cu sanii :D

 

In Bucuresti, cam cate din cladirile istorice mai apartin statului si cate au fost retrocedate? Stiu ca in multe cazuri nu a vrut nimeni sa bage bani in renovari pentru ca era incerta proprietatea.

Share this post


Link to post

Plimbati-va prin zona manastiri Antim.. ve-ti vedea ,multe cladiri derapanate, dar au o arhitectura aparte.. de vechi bucuresti ce a scapat ca prin miracol..

merita.. eu unul nu prea am fost in aceasta zona des.. dar parca atunci cand umblu pe acolo.. sunt in alt oras.. si este la un gang distanta de oribila casa a poporului si blocurile din zona

Share this post


Link to post

Hai ma Aztecule ce naiba Y=Z si invers :) )

Se poate rezolva problema parcarii foarte simplu ,chiar azi am ramas paf cind am vazut o masina cum iesea din parcarea subterana cu liftul ,deci daca nu ai loc de rampa exista o posibilitate .Atita timp cit m2 in buricul targului a ajuns 2000E ce mai conteaza 300-500 mii de E sa faci un sistem performant de parcaj subteran .Deja nu se mai da autorizatie de constructie pt cladirile mari din Buc decit cu parcaj subteran ,deci usor dar sigur o sa ne civilizam .

Am vazut si eu cladirea de care zicea Zeul ,chiar arata frumos fatada ,mai sunt si altele in z. Unirea .Deci o sa ne umplem in centru de cladiri de zeci de etaje ,ceea ce este normal pt ca m2 de inchiriat a ajuns la 50E pt un birou in centru ,iar multinationalele se bat pentru astfel de spatii .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

@atzec: Parcare la subsolul cladirii. Noul sediu Oracle de la Aurel Vlaicu are asa ceva. Macar (o parte din) angajati si vizitatori au unde parca. Varianta 2 ar fi sa mai darime inca o cladire si sa construiasca o parcare mai mare, supraetajata, eventual pentru mai multe astfel de blocuri de birouri.

Edited by andreiv

Share this post


Link to post

nu este vorba numai de parcari, ci si de trafic...

ganditi-va ca in locul a 2 case facem un bloc de 10 etaje.. de birouri.. probabil ca lucreaza cateva sute.

probabil ca se castiga bine, si nu vin la servici cu autobuzul.. nu?

deci din ~400 angajati, macar jumatate vin cu masina.. sa zicem un sfert.. deci cel 100 masini in plus la traficul urban.

La fel este si la utilitati.. bucurestiul nu prea face fata in conditile de astazi, fara investiti majore..

lucrez pe calea victoriei.. langa mine este Hotelul continental.. si se construieste ceva pe locul vechiului teatru national..si eu macar refac o bucata de fatada dupa vechiul plan

Majoritatea turistilor pozeaza hotelul Continental.. ce noua ne pare o cladire banala deja..sunt destule.. dar ei apreciaza foarte mult aceasta constructie.. de ce?

probabil daca cineva va cumpara acest hotel .. in spiritul timpului.. i-ar face o fatada noua..din sticla..

mai jos putin.. este casa capsa.. renovata.. in antiteza cu un apendice a hotelului .. naiba stie, nume strain..

Share this post


Link to post

Aici parca ar fi comisia de urbanism.

Ce ne tot lamentam aici ca "vai, ce-i fac frumosului nostru Bucuresti". Ce draq, e frumos in toate cladirile alea vechi? Nostalgia noastra sau povestile bunicului? Parerile de rau, daca le am, sunt dupa curatenia si intretinerea mai buna a constructiilor si infrastructurii pe vremea lui Ceasca (pe care am prins-o in plin). Atunci vedeam cladiri ordinare renovate pentru intretinere. Acum vad doar cladiri lasate in paragina (inclusiv structuri neterminate vare valoreaza bani grei, dar pe care barosanii n-au cazut la intelegere).

Probabil ca o cladire noua in fata CC ar arata ca o p..a, dar dupa ce se va ridica hotelul de pe esplanada de la Palatul Telefoanelor, n-o sa mai fie chiar asa picat din cer. In fond, avem noi vreo armonie a stilurilor gen Praga? Nope, avem doar o colectie balcanica de ce-i mai f..e unuia sau altuia sa invarteasca prin capitala sau aiurea.

Oricum, orice constructie noua aduce o sansa de cat de cata civilizatie. Iar, daca pe cineva arde grija de prea mult amalgam de stiluri, sa intre in pasajul Victoriei si-i trece.

Sau poate pe unii ii mustra constiinta ca l-au votat pe domn' primar? Pot sta linistiti: oricine ar fi facut la fel. Eu zic sa nu uitati: suntem in faza salbatica de construire a... capitalismului.

Share this post


Link to post

Mai copiii trebuie pastrat Bucrestiul asa vechi cat se poate !!Ce naiba voi credeti ca ma construieste careva cladiri in stil brancovenesc !?!...Zau mai pe bune ati fost pe afara am tot citit pe aici de excursii in Franta Italia Germania..Voi ati vazut cum pastreaza aia si WC-ul din curtea fermei !?!....Pacat mai ca la noi trebui sa vina strainii sa se apuce sa renoveze cu cap centrul vechi al Bucurestilor..Stiti Hotel Rembrandt de pe Smardan sau Grand Cafe Amsterdam de pe Covaci ...Ei bine e un olandez...Si daca treceti pe Smardan uitati-va putin la ramele de la geamul hotelului ala !!!

Share this post


Link to post

Priviti.. si astept parerea voastra..

Uitati-va cu atentie la fatada. si la linia ce le desparte, care va place mai mult?

e normal?

asta este viitorul?

post-67-1149092269_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Zeu, hai sa zic altfel.

Si eu la bunica la tara aveam niste giurgiuvele "traditionale". Ma distrau teribil copil fiind. Geamurile erau prinse in cuisoare nu cu chit. Nu era nici-o problema, iarna bagam mai multe lemne in soba.

Am mai crescut, casa trebuie intretinuta, giurgiuvele s-au cam dus draq, trebuiau schimbate. Sa le fac la fel - cu vreo 24 de ochiuri de geam pe circa 1 mp - mi s-a parut destul de utopic. M-ar fi costat mult prea mult si... pentru ce?

Ma doare cand o bucatica de trecut se rupe din mine, dar trebuie sa mergem inainte. Si la noi, inainte nu are prea mare legatura cu... inapoi. Nu prea avem nici cu ce, nici de ce.

Share this post


Link to post

@aztec: Sincer ? nu imi place nici una. Degeaba va inflamati, suntem o natie pierduta, n-avem nici o sansa de revenire. Renovare ca in afara ?!? vise ! in primul rand, ar trebui sa fim in stare sa ne pretuim valorile recunoscute international, lucru de care NU suntem in stare !

Share this post


Link to post
Zeu, hai sa zic altfel.

Si eu la bunica la tara aveam niste giurgiuvele "traditionale". Ma distrau teribil copil fiind. Geamurile erau prinse in cuisoare nu cu chit. Nu era nici-o problema, iarna bagam mai multe lemne in soba.

Am mai crescut, casa trebuie intretinuta, giurgiuvele s-au cam dus draq, trebuiau schimbate. Sa le fac la fel - cu vreo 24 de ochiuri de geam pe circa 1 mp - mi s-a parut destul de utopic. M-ar fi costat mult prea mult si... pentru ce?

Ma doare cand o bucatica de trecut se rupe din mine, dar trebuie sa mergem inainte. Si la noi, inainte nu are prea mare legatura cu... inapoi. Nu prea avem nici cu ce, nici de ce.

 

Pacat !...E drept, trebuie sa mergem inainte, asa este, insa asta nu inseamna sa distrugem trecutul... e una din cauzele pentru care ne miscam atat de greu: respectul fata de munca altuia, fata de munca alora din fata noastra sau contemporani cu noi, adica ma rog lipsa lui ...Au venit comunisti, au daramat statuile alora capitalisti, au venit ciocoii noi s-au apucat sa darame statuile comuniste... de ce ?!?!?habar nu am ...energii si bani cheltuiti aiurea in loc sa pastram, distrugem ne uitam la ce-au facut altii in loc sa creem ceva nou ..Ma distreaza chiar cartoful ala de la Senat ..OK e naspa nu se incadreaza in peisaj insa DE CE PUII MEI SA-L DARAMAM ..N-am vazut nicaieri in lume asa o ura pe ce-a facut altu' sau altii...Sa ne pastram vechile cladiri din capitala mi se pare extrem de important ...Ce pacat insa ca noi conditionam progresul de lasarea in paragina a trecutului...Asa o sa aducem turistii in Capitala sa vada Opera Center (ce naspa cladire oribila) in loc sa-i ducem la Hanu' lui Manuc...Si pentru a pastra si a fii eficient termic exista solutii ...Uite la Sighisoara toate cladirile pastreaza ferestrele alea originale ...Ciudat si acolo tot starinii le pastreaza...Italienii cumpara tigla der la demolarile caselor vechi si o care in italia ...Mai ganditi-va mai ...

 

Ah si cladirile noi de birouri ...afara tetelu cu ele din Bucresti, afara pe centuri, asta-i viitorul centrul e turistic !Altfel o sa ne sufocam...

Share this post


Link to post

cel mai mult imi place casutza din dreapta pentru ca are un stil arhitectonic...munceau oamenii inainte sa faca stresinile alea aparente la geamuri, munceau sa ii faca mai multe randuri de borduri. Erau oameni inteligenti si cu bun gust inainte. Acum marea majoritate a taranilor proaspat imbogatiti isi trag o casa noua care sincer sa fiu arata ca un grajd, fara nici un fel de stil sau bun gust, pereti drepti si albi si un acoperis de iti vine sa iti tragi palme.

 

Iar ce se discuta putin mai sus cu spiritul national pierdut asa este din pacate. Ar trebui sa tinem cu dintii de palinca si de tuica, ar trebui sa ne falim cu mamaliga sarmalutze, mici sau mai stiu eu ce. De exemplu cand intru undeva si vad sos tzatziki si doua pitzipoance care comanda sos tzatziki imi vine sa vomit. Ne-am pierdut (sau ne-au impus alti domni de sus ) identitatea si mandria de a fi roman.

 

In Budapest au bagat miliarde in renovarea cladirilor austroungare; e o placere sa te plimbi sa le vezi pe toate proaspat vopsite

 

A era sa uit. Am gasit si solutia la toate astea...Prima revolutie deaorecele cealalta a fost lovitura de stat

Share this post


Link to post

Nu ne-a impus nimeni sa ne tampim, e un hobby !!....Sa vii maine la meeting mai vb pe tema asta!!!! HAI SA MISCAM CEVA IN TARA ASTA !!Puii mei!!!.....Ptiu ma enervai!!!

Share this post


Link to post

Zeule vad ca pui prea mult suflet .Ce naiba daca asta este trendul de a darama si a face "office buidings" ce vrei sa faci .NU te poti impotrivi ,sunt interese de miliarde de euro iar micile cladiri de la 1800 nu intereseaza pe nimeni .Pentru cei care nu stiu, Bucurestiul are cele mai putine spatii de birouri din Europa centrala si de est .Deja pe piata romaneasca activeaza foarte multe multinationale care sunt intr-o continua expansiune si au nevoie de spatiu de birouri .Deja se deruleaza investitii de sute de milioane de euro ,vezi Consola linga Casa Presei ,Opera Center 2 ,sediul Generali ,sediul Oracle acum o sa inceapa cel mai mare proiect derulat vreodata in Romania si anume Central Park care este facut chiar in parcul de linga Circ adica in buricul targului pe Stefan cel Mare .

Nu trebuie sa uitam ca in Romania activeaza Colliers care este una din cele mai mari firme de imobiliare din lume .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Mai, Zeule, te vad om cu cap... Pai cand militam io pentru pastrarea Imnului, de mi-am luat carne cat pentru tot restul vietii, cati m-au luat peste picior??? Aud??? Si cati au miscat ceva??? Aud??? Care mai de care: "sa facem, sa dregem, sa zicem", dar paula, nimeni nimic... Si m-a mancat pe mine in DOS sa misc ceva... Am primit si amenintari garla... Si pentru ceva destul de mic... Tu vrei sa te pui in calea fericirii rudelor si prietenilor celor care au puterea??? Inteleg ca nu ti-e bine acasa... Faci cum crezi. Cu sufletul si gandul iti sunt alaturi, dar cu fapta, de data asta, PAS!

Share this post


Link to post

Sint niste cretini astia cu turnuri in centrul vechi; vine unul in vizita la tine la birou si face o ora intre Victoriei si Unirii ... proiectul Bucuresti 2000 propunea ca zona de turnuri sa se dezvolte in jurul Casei, ca sa o mai aduca in scara urbana. Chiar nu inteleg de ce se inghesuie ca niste ... pe parcele minuscule si cu niste cheltuieli uriase pentru refacerea infrastructurii; unde mai pui ca bulesc cladiri istorice din preajma si se lasa cu opriri de santier si consolidari ... niste cretini, am zis.

Share this post


Link to post

Da, o fi Bucurestiul capitala europeana cu cele mai putine spatii de birouri si da e justificat interesul companiilor pentru a se construi cat mai mult in acest sens. Nu spun ca e un lucru rau sa faci spatii de birouri, dimpotriva. dar fa-le naiba in cartiere separate. Eu nu am vazut la Viena in Ring cladiri ultra-moderne, nici la Paris in Cartierul Latin, nici la Budapesta in centrul vechi, nici la Londra, deci se poate. Au cartiere si zone care sunt pline de astfel de cladiri si arata bine, nu are nimeni nimic de comentat. dar cum ar fi fost sa puna langa primaria din Viena o cladire cu fatada din sticla, sau langa Basilica Sf Stefan din Budapesta. Desi din cate am vazut eu loc ar fi avut. Asa ca daca exista cerere mare pt astfel de cladiri nu inseamna acum ca ne apucam sa le constrium haotic care pe unde putem.

Share this post


Link to post

Felix ,nu conteaza cit costa atita timp cit un m2 de inchiriat ajunge la 20-50euro iar un etaj are in jur de 500-700m2 deci un profit mediu lunar de 315ooo E la o cladire de 15 etaje ,adica aduce un profit anual de 3.780.ooo E la o cladire care costa 15 milioane de Euro .Cum nu fie afacere cind in 5 ani amortizezi investitia si intri pe profit .Iar o cladire din beton si sticla rezista cel putin 50 de ani astfel rezulta un profit de 1,7 miliarde de euro nu mai zic de faptul ca dupa 50 de ani se poate vinde la un pret frumos .Acum sincer pentru aproape 2 miliarde de euro credeti ca se uita cineva la citeva milioane cit costa investitia initiala ?

 

@Bogdan O se constuieste exact cit permite spatiul nici mai mult nici mai putin ,am mai spus pentru miliardele de euro profit crezi ca se mai uita cineva in gura vecinilor care nu au lumina de exemplu ?

 

Pt cine are ceva de comentat cu privire la planurile demagogice de distrugere a Bucurestiului bagati o petitie aici : http://www.petitiononline.com/VideaNU/

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Pai da, Bogdane, da' anul in care santierul sta pina repara biserica si biblioteca Armeneasca inseamna 4 milioane mai putin in primii 5 ani, critici pentru recuperarea investitiei.

Io va spun, daca cineva era destept 5 minute si promulga proiectul Bucuresti 2000 ca lege (cum a propus la vremea respectiva, in '95-'96 parca Uniunea Arhitectilor) puteam vorbi de un City bucurestean; asa, avem cite un turn pe fiece peticel de pamint mai mare in centrul mai mult sau mai putin vechi.

Niste pirnaiasi toti, primari si arhitecti sefi, trece orice proiect si culmea! in cadru perfect legal ... cu hirtii poti demonstra ca albul e negru, sau ca turnul de linga Sf. Iosif e cel mai bun lucru pentru oras. Greata, aia e ...

Share this post


Link to post

Stai asa ,problema cu Armeneasca a dus la oprirea constructie 4 ani (parca) si schimbarea constructorului ,care era turc .Acum s-a schimbat constructorul si lucrarea merge inainte .De firma turceasca nu s-a mai auzit nimic ,au construit in Bucuresti :Sediul Orange ,Plazza Romania dupa care au fugit cu coada intre picioare dupa ce au distrus Biserica Armeneasca .Niste idioti pusi pe facut bani ,acum insa au venit firme mari de constructii cu utilaje performante pentru a nu repeta gresala facuta de turc .

Sunt deacord cu voi ca nu prea merg puse "cuie" linga biserici dar asa este si peste ocean ,vezi NY si alte orase americane .In Europa lumea este mai conservatoare dar cind vine vorba de facut bani toti vin la noi ca e loc de facut bani .Trebuie sa stam putin si sa reflectam ,adica noi vrem in UE ,aia vin cu banu si cind incep sa construiasca haotic din cauza romanului nu a lor , sarim pe ei .Deci gresala este a primariei care acorda autorizatia de constructie nu a investitorului strain .

Problema mare cind faci o astfel de cladire este accesul amgajatilor ,in cazul Consola (linga Casa Presei) angajatii nu prea au cu ce sa ajunga la munca si multe firme s-au retras iar altele au venit ,firme care nu se gandesc ca "workerul" nu are cu ce ajunge la munca .Majoritatea dintre noi au masini si vedem altfel problema ,nu ne convin turnurile din mijlocul orasului pt ca nu avem unde parca si pentru ca strica aspectul orasuluil ,dar daca nu ai masina cum ajungi la sediul tehnic Vodafone de exemplu care este in Pipera ? sau la sediul Porsche Bucuresti Nord ?

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...