Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Capitala - Se Poate Si Mai Rau

Recommended Posts

Exista anumite zvonuri cum ca centrul de afaceri al Bucurestiului se va muta la marginea Bucurestiului la iesirea spre Alexandria. O sa observati ca Gigi a cumparat teren la greu p'acolo, deci stie el ceva.

 

Eu lucrez in domeniul asta al restaurari cladirilor vechi. Pentru cei carora nu le plac nu le spun decat sa incerce si ei sa viziteze o casa de la inceputul secolului renovata asa cum trebuie si dupa canoanele vremii si o sa-si schimbe parerea radical.

 

Cat despe Mosilor vechi este o zona care nu mai are scapare. Acolo cladirile sunt terminate si nici cine stie ce valoare arhitectonica nu au. Astea tebuie rase, cu ocazia asta scapandu-se si de cloaca de tigani de acolo.

Share this post


Link to post
Stai asa ,problema cu Armeneasca a dus la oprirea constructie 4 ani (parca) si schimbarea constructorului ,care era turc .Acum s-a schimbat constructorul si lucrarea merge inainte .De firma turceasca nu s-a mai auzit nimic ,au construit in Bucuresti :Sediul Orange ,Plazza Romania dupa care au fugit cu coada intre picioare dupa ce au distrus Biserica Armeneasca .Niste idioti pusi pe facut bani ,acum insa au venit firme mari de constructii cu utilaje performante pentru a nu repeta gresala facuta de turc .

Sunt deacord cu voi ca nu prea merg puse "cuie" linga biserici dar asa este si peste ocean ,vezi NY si alte orase americane .In Europa lumea este mai conservatoare dar cind vine vorba de facut bani toti vin la noi ca e loc de facut bani .Trebuie sa stam putin si sa reflectam ,adica noi vrem in UE ,aia vin cu banu si cind incep sa construiasca haotic din cauza romanului nu a lor , sarim pe ei .Deci gresala este a primariei care acorda autorizatia de constructie nu a investitorului strain .

Problema mare cind faci o astfel de cladire este accesul amgajatilor ,in cazul Consola (linga Casa Presei) angajatii nu prea au cu ce sa ajunga la munca si multe firme s-au retras iar altele au venit ,firme care nu se gandesc ca "workerul" nu are cu ce ajunge la munca .Majoritatea dintre noi au masini si vedem altfel problema ,nu ne convin turnurile din mijlocul orasului pt ca nu avem unde parca si pentru ca strica aspectul orasuluil ,dar daca nu ai masina cum ajungi la sediul tehnic Vodafone de exemplu care este in Pipera ? sau la sediul Porsche Bucuresti Nord ?

 

La Armeneasca treaba sta urat cu Millenium Building. Constructorul, si asta de acum, este turc. Se face cu materiale slabe calitativ (cheapest rulllzz). Muncitorii care lucreaza la o asa lucrare de geniu imaginati-va ca alearga inginerul de santier ca turcaletii le dau banii cu taraita...

 

Scoala si Biserica Armeneasca au fost deteriorate normal la introducerea pilotilor fundatiei cladirii si intr-adevar s-a intarziat realizarea cladirii deoarece au trebuit reabilitate structurile celor 2 cladiri.

 

Cladirea de langa Casa Presei Libere se numeste Bucharest Business Park (Consola este antreprenorul general). Asta are parcari subterane de 2.2 ori umbra cladirii si pe 2 nivele. Nu este indeajuns pentru ca e la mama naibii in praznic si tot poporul vine cu masina. Birourile au fost inchiriate inainte sa terminam noi cladire (firma la care am lucrat realiza fatadele) astfel incat noi nu aveam anvelopa izolata si ei isi carau calculatoarele deja. Ca o dovada ce cerere mare este s-a mai construit inca un corp (pe langa cele 3 initiale) iar in spate se construieste S-Park care este si mai mare decat BBP si astia lucreaza la el intr-un ritm nebunesc.

 

Zeule, ce usor iti este sa vorbesti... Dar ai grija sa nu vorbesti ca si babele de la cozi... Centrul unei metropole este pentru sedii de birouri. Intre ele se poate face si un parc, etc, dar nu cladiri vechi care stau sa cada. Periferiile sunt zonele rezidentiale, cu mai putina poluare, cu stradute mici in care masinile merg cu 25km/h, cu parculete la fiecare colt, etc.

 

Eu asa vad amenajarea ideala a unei metropole...

Edited by alx

Share this post


Link to post

Poate, daca metropola noastra era precum Turnu Severin, unde cel care a sistematizat orasul acum mai bine de 100 de ani a avut ceva in minte, nu unde bucurestiul este... negandit in cel mai bun caz.

cine nu stie cum este Turnu Severin, o sa atasez o poza, ceva...

 

un link

http://www.harta.drobetaturnuseverin.ro/

Share this post


Link to post

Bai ALx tu vorbesti serios !UNDE PIELEA MEA MAI PUI TU O CARAMIDA IN CENTRUL ASTA !?!?!....Arata-mi unde !?!?Gata cu tendintele astea cu centru, nu mai e "la moda" centru !!!..NU MAI AVEM CENTRU MAI !!!!...Inteleg si ce zici tu insa nu trebuie sa faci ori birouri ori blocuri de locuit poti sa le faci pe amandoua...CENTURI PERIFERICE SI CONSTRUCTII LA PERIFERIE ALTFEL VOM FI MANCATI !!!....Uf ce m-am descarcat !...Mai, tot mai mult ma felicit ptr ce decizie am luat !!....

 

(ah Gigi a luat teren spre Giurgiu ca se stie deja ca se va face un aeroport in zona aia ..Io cred ca va lua o mare tzeapa nu toate aeroporturile te fac milionar ...)

Share this post


Link to post

gigi si-a luat o multime de teren si la iesirea din popesti leordeni spre oltenita si tot acolo au inceput sa construiasca un mic sat de case

Share this post


Link to post

Macar asta e baiat cu bun simt nu se baga sa distruga Capitala !!.....Ma rog ce-a mai ramas din ea!!!

Share this post


Link to post

Zeule mai sunt parcele de pamant stai linistit ,stai sa vezi cind o sa inceapa demolarea zonei Buzesti ,sa vezi ce turnuri o sa apara pe acolo .

Deja tendinta este sa cumperi mai multe case vechi prin centru si sa le demolezi ,vezi zona Dorobanti (str. Putul lui Zamfir) unde pe o singura strada au aparut in 2 ani 4 blocuri de 4-6 etaje .

Share this post


Link to post

Videanu nu mai ridică blocuri în Piaţa Revoluţiei

 

Ministrul Culturii, Adrian Iorgulescu, a declarat ieri că Piaţa Revoluţiei nu va mai fi modificată la suprafaţă, aşa cum anunţase iniţial primarul general al Bucureştiului, Adriean Videanu. „În Piaţa Revoluţiei am hotărât să nu se întâmple nimic. L-am rugat pe domnul Videanu să îşi revadă proiectul. Am avut o discuţie cu el vineri la telefon. Nu se pune problema remodelării Pieţei Palatului. Se pune într-adevăr problema construirii unei parcări subterane pentru 1500 de maşini. Însă nu se va lucra nimic suprateran. Va fi o lucrare subterană”, a precizat ministrul. (Gh.I.)

 

Adevarul

Share this post


Link to post

Tot e de cacao ...Va dati seama cate masini vor targeacolo sa parcheze !Ce naiba nu fac o scena sa se prodica artisti amatori in fiecare zi sau ma rog seara ca pe caldurile astea e mai greu sa canti ziua ...Oricum ar fi OK daca nu ar mai face rahatul ala care-l aveau in cap ..Cred ca nea Videle asta a realizat ca s-a cam strans latul!!!

Share this post


Link to post

Rau asa, rau asa :( Zeu, ti se pare mai normal sa stea masinile parcate in lungul strazilor marcate cu "Oprirea interzisa", la discretia politistilor cu chef sau fara?

Poate vine pana la urma ministrul Agri-Culturii si zice sa darame tot, ca sa traga pe acolo o miriste cu maci, sa vedem numai fetite cu rochite si fundite ce se duc spre gradinite.

Share this post


Link to post

Mai deci hai sa fim seriosi masinile stau parcate asa ca NU AU PUR SI IMPLU LOC UNDE SA MAI PARCHEZE ..Aaaa daca fac vruen parcaj subteran acolo ma rog nu-i rau insa eu cred ca artrebui sa cam incerce sa dea Bucurestiului alte valente !..Oricum se extinde nu inteleg de ce sa nu se extinda si cu |Office buildings si alte minuni nu sa fie plasate in centru ...Aici poate hoteluri ...Apropos imi place de ex. cum a iesit Novotel Hotel ..Excelenta ideea cu intrarea Teatrului National (ma rog vechea cladire )....Deci uite se poate si mai bine ....(desi distantaintre carosabil si intrarea in hotel este tare mica o sa vedem ambuteiaje nu stiu de ce nu s-au gandit la asta ...daca nu or avea vreo parcare ceva subterana)....

Share this post


Link to post

Cum lucrez in zona(la cativa metri)... pot sa-ti spun ca nu e chiar la strada, e retasa putin.. si hotelul are locuri de parcare in spate.. Intrarea aia este bine aleasa..

ei zic ca-i dau drumul luna asta.. dar mai e de lucru.. si va arata bine..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...