Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Specification Sidewall Radius Diameter Circumference Revs/km Difference

155/65-13 101mm 266mm 532mm 1670mm 599 0.0%

155/80-13 124mm 289mm 578mm 1816mm 551 8.7%

 

 

Dupa cum vezi, inaltimea talonului ar fi mai mare cu 23mm fata de 155/65, iar spatiul disponibil pina la contraaripa (cu roata virata maxim) e dupa estimerile mele de vreo 8-12mm (masurat perpendicular pe contraaripa) si de ~15-17mm masurat in prelungirea planului talonului, asa ca mi se pare cam extrem 155/80; ai putea incerca insa 155/70:

 

155/65-13 101mm 266mm 532mm 1670mm 599 0.0%

155/70-13 108mm 274mm 547mm 1719mm 582 2.9%

Share this post


Link to post

Are cineva idee... A vazut/probat/auzit ceva despre anvelopele Marangoni? Numele nu-mi spune nimic, DAR: exista in Carrefour, 1.450.000rol, arata bine, iar la "pipait", cauciucul mi s-a parut mai de calitate (moale, elastic) decat tot ce era pe acolo (chiar si decat Pirelli :lol: ). Fara gluma.

Le puteti vedea aici: http://www.marangoni.com/conf/pro_scheda.a...ID=103&CCA_ID=0

Share this post


Link to post

Mie personal mi-au placut foarte mult Marangoni, ca profil ... presupusa problema cu ele este ca sint fabricate din materiale reciclate (nu reshapate, a nu se confunda, va rog!). Altfel mi se par foarte OK ...

Share this post


Link to post

Dar Firestone-urile care-s la promotie in Carrefour din totdeauna (6 mil. 4 buc. si montaj) nu-s bune ?

Share this post


Link to post

Pai la promotie sunt Firestone 165/70 R 13! Or fi bune, nimic de zis, dar exista aceeasi problema ca la anvelopele 155/80 R13: nu stiu cat "se potrivesc"pe Matiz... De fapt, se potrivesc, dar cam "ating" de contraaripa la curbe stranse (parcari, etc.)

 

Parere personala: cred ca, daca esti un pic "atent", poti monta si 165/70 si 155/80... Pe mine m-a imbolnavit confortul oferit de 155/80. In sensul bun al cuvantului...

Oare la 165/70, caseta de directie ar avea de suferit?

Share this post


Link to post

Cred ca o sa-mi vina si mie rindul al schimbat de Montane! Deja alea pe spate fac 23.000 din care 10.000 pe fata! Iar alea pe fata, cred ca au deja vreo 10.000. N-au nici o problema inca... da' totusi!

 

Am vazut ca pt Tico exista Hancook din alea de scrie cu alb pe-o parte... imi plac la nebunie cum arata.

Problema e ca la Hancook-urile de 13" nu scrie cu alb! Numai la alea de 12".

 

Unde gasesc si eu niste caucioace bune, de 13, si sa scrie si cu alb pe ele?!?!?

 

PS. Nu ma luati la misto, pliz... chiar imi plac cu arata alea pe Tico!

Cind vine vorba de masina dau in mintea copiilor!

Share this post


Link to post

TU LASA HANKOOK SAU SCRISURI ALBE DAAA..IA_TI GUME DK ITI TREBUIE SI IA-TI 165/65/13 ca Flex...Ia-ti Continental sau Matador nu fi nebun la cap sa iti faci masina de concurs...Si hai odata si pe acasa puii mei ne e dor de tine :) )))

Share this post


Link to post

Pai ma gandeam sa fac o mica investitie in niste jenti de la Metro, d-alea CMS si parca ar fi pacat sa pun tot Montanele astea pe ele, nu?

 

Vineeee baiatu'. AMR 2 ! :)

Share this post


Link to post

Ce cu foc le zice zeul ... :lol:

 

NFS, io-s cam dus cu pluta in materie de caucioace, asa ca m-am plictisit si de Uniroyal ... excelente pe ploaie (pinza de apa) si in teren sau pe asfalt la temperaturi normale, dar destul de slabutze pe mizga si pe caldura mare ... nu ca as avea emotii in viraje sau la frine, dar cam scirtziie, semn de usoara rupere a aderentei, si mai fac si gilme (bine, la cum merg eu, nici nu-i greu) ... asa ca urmatoarele vor fi (varianta optimista) Yokohama 175/60 sau (varianta pesimista) Semperit SportLife M811 175/60 ... sau poate chiar Hankook (daca exista 175/60) ... prea stau bine pe Tico, sint bune si durabile.

 

Pentru a-ti satisface si gustul estetic elevat, exista in Carrefour markere cu vopsea alba PENTRU CAUCIUCURI, la ~100.000ROL ... sa-ti iau?

 

 

PS: vaz ca te bate gindul de CMS-uri ... hmmm, astea nu prea au asa o faima buna, vezi citi le-au spart pe DSN si se cam ovalizeaza usor ... eu stiu ca tu ai piciorul fin, dar ... ia uita-te un pic aci: http://www.daewooclub.ro//files/daewoo_espero.doc si vezi daca nu se merita inca 10E/buc in plus: http://www.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=967&start=0 . Si crede-ma, sint urite RAU CMS-urile, le-am tinut in mina ...

Share this post


Link to post

Hm... cum naiba oi merge tu? :shock: ... eu dupa 23.000 n-am o (una) gilma pe Montane! 8)

Ca fapt divers... am mers cu 120-130 km/h cu Montanele pe ploaie cu bulbuci! Tembel, nu? :)

 

Hai sa nu exageram :) ... markar auzi la el... daca erau din fabrica bine, da' sa ma apuc eu sa pictez la ele... nici chiar asa n-am ajuns! :scarpin:

Share this post


Link to post

Merg ca dracu' ... :twisted: numai pe Debica de iarna n-am facut gilme, dar am taiat unul din ele in linia de tramvai :twisted:

 

Vezi in postul meu de mai sus, am editat ca sa bag un comentariu despre CMS-uri ... cred ca exista alternative mai bune si mai frumoase ...

Share this post


Link to post

Am comis-o: mi-am luat doua Pirelli P3000 pe fata! (Carrefour - 2 mil/buc)

Montanele de pe fata le-am trecut pe spate (au vreo 6-7K km), iar cele de pe spate le-am scos din circuit (ca au aproape 24K km - n-au nici o gilma si nu tremura, in schimb au vreo 3 petece).

Share this post


Link to post

Acum le-ai luat? Pt. ca am vazut azi in Carrefour Orhideea Pirelli P3000 155/65R13 - 1,3 mil / buc. Cei drept mai era doar unul sau doua.

Share this post


Link to post

Azi le-am luat!

Daca te referi la pretul afisat sub ele, ala e pentru cele de 12", scrie pe eticheta aia cu pretul!

A venit baiatul cu barcode reader-ul si mi-a scanat caucioacele si erau 1.999.000 sau cam asa ceva!

Share this post


Link to post

Ooo..NFS..bine ai revenit in bucureshti... io fusei in concediu, nu shtiam ca te'ai intors deja! :)

sa itzi fie de bine cu cauciucurile.. p3000 e un profil destul de laudat, se pare..

 

cat despre FLEX cu dorintza lui de 175/60... nu trebuia cumva modificata demultiplicarea casetei de directzie??? parca asha scrie la biblie, ca altfel lovesc la cabrarea maxima.. just askin'.. :roll:

Share this post


Link to post

Uite si primele impresii dupa intoracerea in Kosovo cu Pirelli pe fatza:

1. Pina la 130km/h nu vibreaza nimic - mai sus n-am incercat. (cu Montane imi tremura nitel pe la 115-120)

2. Parca sunt ceva mai silentioase... :?

3. Aderentza buna pe ploaie! M-am bagat intr-o depasire (un camion), pe ploaie... si mi-a aparut unul din fata, am bagat picioru in frina, s-au blocat rotile iar masina a ramas dreapta pe sosea... apoi m-am bagat in spatele camionului. Am fost multumit de derapaj, ca sa zic asa! :)

 

Merita!

Share this post


Link to post

Grand Garage Auto aveau la vanzare Hancook 155/65/13. Pret 1.450.000 lei / bucata. Aveau eticheta pe ele deci ar fi brand-new.

Share this post


Link to post

Tot io, intrebare: a testat cineva, a auzit cineva ceva pozitiv / negativ despre Dayton? Ca e oferta speciala in Carrefour Dayton DW-500 155/65R13 de iarna la 1.700k (3+1 gratis, adica 5,1 mil - setul, cu montat+echilibrat gratis parca). E ceva de capul lor, sau mai bine nu ma deranjez? Am vazut ca sunt brand Bridgestone.

Share this post


Link to post

Am vazut si eu oferta de anvelope de iarna Dayton. Nu am circulat niciodata cu astfel de anvelope si nici macar unele dedicate iernii. Am folosit intotdeauna All seasons cu prudenta corespunzatoare vremii. Ideal ar fi sa ai anvelope dedicate iarna, respectiv vara...dar acestea nu ar trebui date jos de pe jenti caci altfel se deterioreaza foarte rapid. Materialul imbatraneste foarte repede daca anvelopa nu este stocata in anumite conditii...rece si intuneric si altele.

A folosit cineva anvelope Hankook? Orice informatie este binevenita.

Share this post


Link to post
A folosit cineva anvelope Hankook? Orice informatie este binevenita.

Eu am Hankook 145/70, "ale masinii"... Aderenta excelenta, silentioase, se comporta foarte bine si pe ploaie (desi la profil seamana nitel cu Montana)... O singura data am reusit sa le scartai, pentru ca am franat pe linia de tramvai. Nici macar pe carosabil umed n-am reusit! Daca vrei sa le folosesti si pe zapada/gheata, trebuie sa fii prudent; se comporta ca oricare alt cauciuc...

Daca ai suficienti bani, ia-ti-le! N-ai sa regreti! (dar ia-ti mai "mari": 155/65R13 sau, daca gasesti, 155/70R13!)

Share this post


Link to post

Hai sa faca si Laurentziu un inventar la caucioace dupa 34k km:

stanga fata crapat si un inceput de galma (harcait bordura de granit ascutita); trebuie mutat pe spate si apoi aruncat

dreapta fata BF Goodrich Touring unidirectional buuun, luat la SH, no problem, il las acolo dar parca nu-i bine cu diferite pe fata dar lasa.

stanga spate are galma mica, mai merge

dreapta spate bun dar cam uzat, o sa-l trec pe fata stanga

rezerva: ditamai galma, ar fi primul pe lista de prioritati

Acum ce ma intereseaza: avand in vedere starea jalnica a gumelor mele m-ar cam interesa sa-mi iau macar un cauciuc nou pe care sa-l pun pe fata stanga ca mi-e cam frica. Ce mi-ati recomanda la un pret destul de mic dar care sa reziste la stres urban, nu ma intereseaza altceva ca de ex zgomot sau viteza maxima sau aderenta, oricum pe afara merg cu 120-130 numai la drum drept in rest merg usor. Ma gandeam al Continentalele care se monteaza acum, or fi bune, or fi rele?

Restul de 4 sunt Montane clasice si de kkt. Cand am venit de la Sibiu si am luat groapa aia obscena de la iesirea din Buzau de am indoit zdravan janta Goodrich-ul nu a avut nici pe dracu', la Montana sigur s-ar fi vazut ceva. As fi vrut sa-mi echipez masina numa cu de-astea da cred ca m-ar rupe iar de la SH nu stiu daca as mai gasi la fel de bun ca asta (am dat 350 k lei pe el).

Share this post


Link to post

laurentziu, stiu ca e greu cu banii, dar cred ca e timpul sa iti iei inima in dinti si sa iei 2 caucioace NOI pe puntea fata ... vine iarna, Iasiul e in panta ... chestii de-astea.

 

Acum ... din tot ce am citit despre caucioace, am impresia ca cele coreene (Hancook sau Kumho) au cel mai corect raport aderenta/durabilitate/rezistenta/pret. Nu vorbesc de valente sportive, ci de o utilizare normala.

Share this post


Link to post

Mersi Flex, am sa ma orientez pe astea, cum imi iau salariul pe caucioace il bag (bine ca ai mei acasa nu stiu ca lucrez ca m-ar taia la leafa :oops: ). Nu am eu probleme de aderenta, am doua ierni la activ cu Maty al meu si stiu sa o controlez, dar, ceasul rau, pisica neagra.. Bine ca totusi in Iasi nu se zgarcesc cu deszapezirea si cu antidereapantu' ca-n Galati si pot sa mers linistit. Oricum trebuie sa ma orientez spre ceva bun la cat merg eu cu masina.

Share this post


Link to post

oferta metro:

cauciucuri iarna matiz cred:

firestone 165/70 r13 1500000 inclusiv tva.

Share this post


Link to post

azi mi-am luat numerele negre... ocazie cu care am vazut ca pe talon nu mai scrie 145 sau 155 ci doar 145, asa ca ma duc la politai sa il intreb care-i treaba. il citez 'cauciucurile sunt piese de schimb' -- adica nu mai exista restrictii in ce priveste tipul de cauciuc pe care il pui pe masina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...