Jump to content
Sign in to follow this  
sprite

Reglarea şi îmbunătăţirea farurilor

Recommended Posts

mai oameni buni, mie mi s-au ars cateva becuri bin bord

cielo gle 1999

ma refer la beculetele (alea mici de tot) care sunt in butoane (dezaburire, proiectoare...)

si care se aprind cand apesi butonul.

cum se cheama si de unde se cumpara?!

ca eu nu am gasit nicaieri

 

am un manual de service pt. cielo.

e BELEA!!! :banana:

daca doriti, dati un mesaj cu adresa de email

Share this post


Link to post

Salut!

Intrebare: nu vi se pare ca optica la farurile de Cielo e estul de slabuta? Adica, spre deosebire de multe alte masini, nu prea ofera mai deloc lumina in laterala. Am observat ca si Solenza sta mai bine la capitolul asta.

Nu se pot regla cumva?

 

PS: In speranta ca voi rezolva, cat de cat aceasta problema, am pus si becuri Vision Plus. Nu pot spune ca nu este diferenta, sunt foarte bune becurile, dar tot nu reusesc sa aduca plusuri la acest capitol :( .

Share this post


Link to post

cat te-au costat becurile Vision Plus (Philips presupun). Eu astazi am dat cu tunu' prin Constanta si nu am gasit .Daca stie cineva de unde as putea cumpara mi-ar fi de mare ajutor

Share this post


Link to post

Da, sunt Philips. Setul a fost 46 de lei. In Suceava un singur magazin de piese auto aduce becurile astea (cel putin asa s-au laudat ei :D ) si numai la comanda.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare.La cielo de unde se regleaza farul in lateral? Ca sus-jos am descoperit.Farul meu de pe dreapta bate mult in stanga si nu vad ce este pe margine.

Share this post


Link to post

De la...electrician.

Share this post


Link to post

Voiam sa stiu daca dispun si de reglaj lateral (un surub,o rotita)

Share this post


Link to post

Dispui si de reglaj lateral, insa nu mai tin minte pe care parte a farului este. Cert e ca daca reglajul pe inaltime e in stanga farului, cel pe lateral e in dreapta-sau invers. Vei avea nevoie de o surubelnita in cruce ceva mai lunga mi se pare. Bafta.

Share this post


Link to post

Risti sa comiti o ilegalitate; reglajul farurilor tine de siguranta circulatiei. Mergi la un service, face toti banii.

Share this post


Link to post

Cred ca asa o sa merg la service.Acasa nu am dupa ce ma orienta ca sa reglez farul.Merci de sfaturi.

Share this post


Link to post

Da, recomand un service unde iti regleaza nea Mitica farurile cu surubelnita ziua, in bataia soarelui, ca "stie el mai bine cum ieste".

Indicatiile din topic mi se par foarte detaliate. Ale mele faruri parca bat unpic stanga... Da, musai ma duc la service sa-mi invarta aia de doua ori cu surubelnita.

Share this post


Link to post

A... si inca ceva... La multi ani!

Share this post


Link to post

Multumesc de urare.Am fost azi la u nservice in Cluj si am intrebat de pretul unui reglaj la faruri. E 10 lei asa ca nu ma mai chinui si cred ca ma duc saptamana asta sa le reglez.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Farurile se regleaza cu un aparat si poate sa fie si mama soarelui ca tot bine vor iesi. Bune sfaturi... doua ture de surubelnita la unele faruri vor misca fasciculul foarte mult.

Share this post


Link to post

Iarasi am necazuri cu farul din dreapta.S-a rupt capacelul acela de tabla din fata becului si cred ca de aceea bate aiurea si nu l-a putut regla nici la service. Stie cineva cum pot schimba acel capac?Am observat ca e prins cu un surub undeva sub bec,dar nu-l pot scoate din far pentru ca nu incape pe gaura de la bec?

Share this post


Link to post

Nu cred ca se poate repara. Te sfatuiesc mai bine sa schimbi farul.

Share this post


Link to post

Salut!

 

Acum cateva zile mi-am montat faruri Xenon pe al meu Cielo, iar dupa montaj am observat ca farul din dreapta bate usor spre stanga... Aveti idee prin Bucuresti unde ma pot duce pentru un reglaj? Desi ghidurile de pe aici sunt foarte detaliate, chiar nu am timp sa le urmez...

Asadar, cine stie un service care sa faca treaba buna, va rog dati de veste! Multumesc!

 

Pentru cine este interesat: Kitul Bi-Xenon H4 cu montaj si garantie m-a costat 550 RON. Diferenta la vizibilitate... imensa!!!

 

P.S. Cam cat costa niste becuri bune H3 (pentru proiectoare) de culoare alba, alb-albastruie?

Share this post


Link to post
Salut!

 

Acum cateva zile mi-am montat faruri Xenon pe al meu Cielo, iar dupa montaj am observat ca farul din dreapta bate usor spre stanga... Aveti idee prin Bucuresti unde ma pot duce pentru un reglaj? Desi ghidurile de pe aici sunt foarte detaliate, chiar nu am timp sa le urmez...

Asadar, cine stie un service care sa faca treaba buna, va rog dati de veste! Multumesc!

 

Pentru cine este interesat: Kitul Bi-Xenon H4 cu montaj si garantie m-a costat 550 RON. Diferenta la vizibilitate... imensa!!!

 

P.S. Cam cat costa niste becuri bune H3 (pentru proiectoare) de culoare alba, alb-albastruie?

 

Sunt interesat de un lucru, si eu vreau sa montez un Bi-Xenon dar nu stiu ce sa fac in legatura cu sticla farului pt ca e cu dispersorul ala.

Am gasit pe www.rxm.ro faruri cu sticla clara dar nu sunt convins de calitatea lor

Un sfat mi-ar prinde bine, la tine cum e lumina un fascicul bun sau ...

Share this post


Link to post

@kufu: ce cauti tu nu are legatura cu acest topic, care contine sfaturi pentru sofer. Service-uri si pareri despre ele, in sectiunea Service-uri.

 

@gxg24fun: Despre farurile clare gasesti aici un scurt topic, si pareri.

Share this post


Link to post

@gxg24fun: Am un prieten care are faruri cu geam clar si xenon... are super lumina in fata, dar si daca te intalnesti cu el nu mai vezi nimic... Lumina este imprastiata. NU RECOMAND!!!

 

Eu am sticla normala la faruri si chiar nu deranjeaza pe cei care vin din fata. Este concentrat fluxul de lumina. Se vede chiar misto masina :P Poate o sa pun si niste poze pe aici... De lumina sunt suuuper multumit. Nu se poate compara cu becul normal. Acum, daca aprind proiectoarele, pare ca am lumanari acolo... nu becuri... D'asta caut ceva H3 bun. Am gasit la Aspad niste Philips dar momentan caut ceva mai ieftin de ~ 40 RON bucata...

 

 

@VAXXi: Cum de nu sunt pe subiect?? Ce nu are legatura cu "Reglarea şi îmbunătăţirea farurilor" (asa cum se numeste acest topic)?

Share this post


Link to post

Pai tu cauti un service. La service, exista un aparat dedicat, si o procedura de reglare standardizata. Singurul lucru pe care il faci este sa platesti factura emisa de service pentru serviciul efectuat :) aici, se dau sfaturi pentru cine lucreaza in regim propriu, ca sa zic asa.

Share this post


Link to post

Ai dreptate... caut un service... dar pentru reglarea farurilor... Totusi, m-am uitat si pe lista aceea cu service-uri si... mai bine ma las pagubas si caut pe alt forum. Ma gandeam ca, avand legatura cu reglarea farurilor, a mai avut si altcineva de-a face cu o problema asemanatoare cu a mea si ma poate sfatui sau indruma catre un anume loc...

 

Scuze pentru OFF-TOPIC!

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

Orice service mai spalat are acest "aparat" (1 oglinda si 1 lupa, in esenta), si e atat de simplu incat nu prea au ce sa greseasca la reglare :)

Share this post


Link to post

salut. am citit acest forum de la cap la coada dar nu am gasit un raspuns concret . am un matiz si de curand i-am pus un kit xenon si am vazut ca nu mai bat farurile decat la 5-7 metri in fata mea restul de lumina este imprastiata si ma gandeam daca stie cineva cum de ridica farurile dar nu din interior si cam pe unde s-ar afla surubelele acelea de reglaj ??? mersi celor care i-mi vor raspunde.

Share this post


Link to post

De ce nu mergi la un atelier ? Au acolo aparate de verificare si reglaj, au si personal care stie de care surubele sa invarta, cum si cat, mai ales.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...